היפהפייה והיחפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
היפהפייה והיחפן
היפהפיה והיחפן כרזה עברית מקורית.JPG
כרזת הסרט בעברית
שם במקור: Lady and the Tramp
בימוי: קלייד גרונימי
וילפרד ג'קסון
המילטון לוסק
הפקה: וולט דיסני
תסריט: ארדמן פנר
ג'ו רינאלדי
ראלף רייט
דונלד דגארדי
שחקנים ראשיים: לארי רוברטס
ברברה לודי
לי מילר
פגי לי
ביל תומפסון
ביל באוקום
מוזיקה: אוליבר וואלאס
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: ארצות הברית
אולפן: אולפני ההנפשה של וולט דיסני
הקרנת בכורה: 22 ביוני 1955
ישראלFlag of Israel.svg 12 באוגוסט 1960[1]
משך הקרנה: 75 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 4 מיליון דולר
הכנסות: 93 מיליון דולר
הסרט הבא בסדרה: היפהפייה והיחפן 2
כרזת הסרט המקורי משנת 1955

היפהפייה והיחפןאנגלית: Lady and the Tramp) הוא סרט אנימציה משנת 1955 שהופק על ידי וולט דיסני ויצא לאקרנים ב-22 ביוני 1955. "היפהפייה והיחפן" הוא הסרט ה-15 המופק על ידי חברת וולט דיסני וסרט האנימציה הראשון שצולם בטכניקת הסינמסקופ למסך רחב. בתרגום המקורי לעברית של הסרט (שנת 1956), קראו לסרט "הגבירה והנווד", לליידי קראו "מלכה" וליחפן קראו "הנווד".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר חג המולד בשנת 1909, ג 'ים דיר נותן לאשתו דרלינג גורת קוקר ספנייל גור שנותנים לה את השם ליידי. ליידי חיה חיים מאושרים עם בני הזוג ועם זוג כלבים מהשכונה, סקוטיש טרייר בשם ג'וק וכלב דם בשם טראסטי. בינתיים, בצד השני של העיר ליד מסילת הרכבת, כלב תועה, המכונה היחפן, חי את החיים מרגע לרגע, בין אם זה להסתפק בשאריות ממסעדה איטלקית מקומית או להגן על חבריו התועים פג (להאסה אפסו) ובול (בולדוג אנגלי) מלוכד הכלבים המקומי.

מאוחר יותר, ליידי עצובה אחרי שג'ים דיר ודרלינג מתחילים להתייחס אליה בקרירות. ג'וק וטראסטי מבקרים אותה, וקובעים כי השינוי בהתנהגות נובע מכך שדרלינג מצפה לתינוק. בעוד שג'וק וטראסטי מנסים להסביר מה זה תינוק, היחפן מציע את מחשבותיו בנושא. ג'וק וטראסטי מיד לא מחבבים את היחפן ומורים לו לצאת מהחצר. כשהיחפן עוזב, הוא מזכיר לליידי כי "כאשר התינוק נכנס, הכלב יוצא".

בסופו של דבר, התינוק מגיע וג'ים דיר ודרלינג מציגים את ליידי לתינוק, וליידי לומדת לאהוב אותו. זמן קצר לאחר מכן, השניים מחליטים לצאת לטיול יחד, ומשאירים את דודה שרה שלהם לטפל בתינוק ובבית. דודה שרה, לעומת זאת, לא אוהבת כלבים, מסרבת לתת לליידי להתקרב לתינוק. כאשר ליידי מתעמתת עם שני החתולים הסיאמים העושים צרות של דודה שרה, סי ואם, היא לוקחת את ליידי לחנות חיות המחמד כדי לקנות מחסום. ליידי נמלטת, אך היא נרדפת על ידי כמה כלבי רחוב. אחרי שהיחפן מציל את ליידי, השניים מבקרים בגן החיות המקומי, שם היחפן מרמה בונה להסיר את המחסום. הודות להם נפתרה במקרה בעיה שהטרידה את הבונה{ליצור סכר בעזרת גזע עץ כרות}.מאוחר יותר, היחפן מראה לליידי איך הוא חי "חופשי וללא קולר", ובסופו של דבר מגיעים לארוחה איטלקית לאור נרות. ליידי מתחילה להתאהב היחפן, והשניים מבלים את הלילה ביחד על ראש גבעה בפארק. סצנה נודעת היא זו שבה השניים מתנשקים במקרה בעודם אוכלים את הספגטי שהזמינו.

כשהיחפן מלווה את ליידי הביתה למחרת, היחפן מעורר בעיות בלול תרנגולות. כששני הכלבים בורחים, ליידי נתפסת על ידי לוכד הכלבים. במכלאה, הכלבים האחרים מעריצים את הקולר של ליידי, מפני שזו דרך הבריחה שלה מהמכלאה. זמן קצר הכלבים חושפים את חברותיו הרבות של היחפן. בסופו של דבר, ליידי נאספת על ידי דודה שרה ונקשרת למלונה בחצר האחורית. ג'וק וטראסטי באים לנחם אותה, אבל כאשר מגיע היחפן להתנצל, ליידי מתעמתת איתו בכעס על חברות העבר שלו ואי יכולתו להציל אותה, לאחר מכן היחפן עוזב.

רגעים לאחר מכן, מתחיל לרדת גשם, ליידי רואה חולדה מנסה להתגנב אל תוך הבית, מתוך כוונה ברורה לפגוע בתינוק. ליידי נובחת בטירוף, אבל דודה שרה אומרת לה להיות בשקט. היחפן שומע אותה ורץ חזרה כדי לעזור. היחפן נכנס אל הבית ומתעמת עם החולדה בחדר הילדים. ליידי משתחררת ורצה לחדר הילדים כדי לראות את החולדה על העריסה של התינוק. היחפן מצליח להרוג את החולדה בקרב, אבל תוך כדי כך מפיל העריסה, ומעיר את התינוק. כאשר דודה שרה באה לעזרתו של התינוק, היא רואה את שני כלבים וחושבת שהם אשמים בכך. היא מכניסה את היחפן לארון ואת ליידי למרתף, ואז קוראת לתופס הכלבים כדי לקחת את היחפן.

ג'ים דיר ודרלינג חוזרים כשלוכד הכלבים יוצא. הם משחררים את ליידי, אשר מובילה אותם ודודה שרה לעכברוש המת, ומצדיקה את היחפן. ג'וק וטראסטי שומעים הכל ומבינים את כוונותיו של היחפן, ורודפים אחרי העגלה של לוכד הכלבים.

ג'וק משוכנע שטראסטי כבר מזמן איבד את חוש הריח שלו, אבל זה מצליח למצוא את העגלה. הם נובחים על הסוסים, שנעמדים על רגליהם האחוריות ומפילים את העגלה על גבי עמוד חשמל. ג'ים דיר מגיע ברכב עם ליידי, וליידי מתאחדת עם היחפן. אך טראסטי נפגע במאבק וג'וק מיילל בצער.

זהו חג המולד, וליחפן, שעכשיו הוא חלק מהמשפחה של ליידי, יש קולר משלו ורישיון. דודה שרה השלימה גם עם ליידי ושלחה לה קופסה של עוגיות לכלבים. ליידי והיחפן מגדלים ארבעה גורים ביחד: שלושה הדומים לליידי (אנט, דניאל, וקולט) ואחד הדומה ליחפן (סקמפ). ג'וק מגיע לראות את המשפחה יחד עם טראסטי, שהולך בזהירות על רגלו שעדיין מחלימה.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות מדבבים בגרסה האנגלית מדבבים בגרסה העברית
היחפן לארי רוברטס מיכאל מורים
ליידי ברברה לודי אילה אשרוב
ג'ים דיר לי מילר איציק סיידוף
דרלינג, פג פגי לי אפי בן ישראל
ג'וק ביל תומפסון דב רייזר
טראסטי ביל באוקום אריאל פורמן
טוני ג'ורג' גיבוט אלי גורנשטיין
דודה שרה ורנה פלטון נורית כהן
בולדוג ביל תומפסון אברהם מור
בונה סטן פריברג אוהד שחר
בוריס אלן ריד ישראל בידרמן
חתולים סיאמיים פגי לי ליליאן ברטו
ג'ו ביל תומפסון מומי לוי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]