דניאל קרלטון גיידוסק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
דניאל קרלטון גיידוסק

דניאל קרלטון גיידוסקאנגלית: Daniel Carleton Gajdusek; ‏9 בספטמבר 1923 - 12 בדצמבר 2008) היה רופא אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1976 על עבודתו המחקרית על מחלת קורו, המחלה הפריונית האנושית המדבקת הראשונה שנתגלתה. ב-1996 גיידוסק הואשם בהתעללות מינית בילדים. לאחר שהורשע, הוא בילה 12 חודשים בכלא, שאחריהם עזב לאירופה שם נפטר לאחר עשור.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של דניאל קרלטון, קרול גיידוסק היה קצב שהוריו היגרו מדברצן, הונגריה. גיידוסק עצמו נולד ביונקרס, ניו יורק וב-1943 סיים את לימודי התואר הראשון שלו מאוניברסיטת רוצ'סטר שם למד פיזיקה,ביולוגיה, כימיה ומתמטיקה. הוא סיים את לימודי הרפואה שלו מאוניברסיטת הרווארד ב-1946 והשלים את הפוסט דוקטורט שלו באוניברסיטת קולומביה, המכון הטכנולוגי של קליפורניה ובהרווארד. ב-1951 גיידוסק גויס לצבא האמריקאי והוצב כחוקר כווירולוג. ב-1954 לאחר שחרורו מהצבא, הוא עבר לעבוד כחוקר בWalter and Eliza Hall Institute of Medical Research במלבורן, אוסטרליה שם הוא החל את עבודת המחקר שתזכה אותו בפרס נובל.

מחקר קורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר מחקרו של גיידוסק עסק במחלת קורו. מחלה זו הייתה נפוצה אצל אנשי שבט הפורה בגינאה החדשה בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20. גיידוסק חיבר את התפשטות המחלה למנהגי הקניבליזם של אנשי השבט. אלו נהגו לאכול מוחות של נפטרים, וגיידוסק היה הראשון להעלות השערה על החיבור בין מנהג זה לבין המחלה. הוא הוכיח השערה זו באמצעות החדרת מוחות של נפטרים מהמחלה ליונקים. הוא המשיך והראה כי המחלה דוגרת למשך מספר שנים לפני התפרצותה.

עם הפסקת הקניבליזם בשבט, המחלה נעלמה בתוך דור.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]