כריסטיאנה ניסליין-פולהרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריסטיאנה ניסליין-פולהרד
Christiane Nüsslein-Volhard
נולדה ב-1942
כריסטיאנה ניסליין-פולהרד
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום ביולוגיה התפתחותית
נתונים נוספים
ענף מדעי ביולוגיה
נולדה 20 באוקטובר 1942 (בת 74)
ארצות מגורים גרמניה
פרסים והנצחה

פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה בשנת 1995

כריסטיאנה ניסליין-פולהרדגרמנית: Christiane Nüsslein-Volhard;‏ נולדה ב-20 באוקטובר 1942 במגדבורג, סקסוניה-אנהלט) היא ביולוגית גרמנייה, זוכת פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1995.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסליין-פולהרד למדה באוניברסיטת טיבינגן, וכיום היא מנהלת את מחלקת הגנטיקה במכון מקס פלאנק לביולוגיה התפתחותית בעיר. את פרס נובל, אותו חלקה עם שני ביולוגים אמריקניים, קיבלה עבור מחקריה בביולוגיה התפתחותית בזבוב הפירות (Drosophila melanogaster, אחד מאורגניזמי המודל העיקריים בגנטיקה), ועבור גילוי קבוצה של גנים בעלי חשיבות עליונה בקביעת המיקום של האיברים השונים בייצורים חיים: גני הומאובוקס (Homeobox). מאוחר יותר התגלה כי לגנים אלו יש גנים מקבילים במרבית בעלי חיים; מכאן שהמחקר הוא בעל פוטנציאל רב להבנת תהליכי התפתחות ואבולוציה.

ניסליין-פולהרד הייתה מהראשונים שיזמו ניסויים ביולוגיים רחבי היקף ועתירי משאבים ותקציב, כשלפני כן היו מרבית הניסויים צנועים ובקנה מידה קטן. ניסליין-פולהרד יצרה מאגר מידע עצום העוסק במוטציות בזבוב הפירות, אותן יצרה במעבדתה באופן כמעט תעשייתי; המספר הרב של המוטציות תרם ליצירת נקודת מבט רחבה בכל הנוגע לגנטיקה של הביולוגיה ההתפתחותית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]