אוטו היינריך ורבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוטו היינריך ורבורג
Otto Heinrich Warburg
1883 –‏ 1970
Otto Heinrich Warburg (cropped).jpg
תרומות עיקריות
מחקריו בתחום צריכת החמצן של תאים והאנזים האחראי לה. חקר תופעת הפוטוסינתזה.
נתונים נוספים
ענף מדעי ביולוגיה, רפואה
נולד 8 באוקטובר 1883
נפטר 1 באוגוסט 1970 (בגיל 86)
ארצות מגורים גרמניה
פרסים והנצחה

פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1931.

הערות

יהודי

אוטו היינריך ורבורגגרמנית: Otto Heinrich Warburg)‏ (8 באוקטובר 18831 באוגוסט 1970) היה רופא, ביולוג ופיזיולוג גרמני, אשר זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1931 על מחקריו בתחום צריכת החמצן של תאים והאנזים האחראי לה.

ילדותו ושנות לימודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורבורג נולד ב-8 באוקטובר 1883 בעיר פרייבורג. אביו אמיל ורבורג היה פיזיקאי, ממוצא יהודי, פרופסור באוניברסיטת פרייבורג. בני ורבורג היו צאצאים של המשפחה היהודית דלבנקו שנודעה בתחילת המאה ה-16 בוונציה. בשנת 1559 התיישבה המשפחה בעיר ורבורג בחבל וסטפליה ואימצה את שם העיר. בני ורבורג עברו אחר כך לאלטונה ובמהלך המאה ה-19 התפצלו לשני ענפים: אחד בהמבורג והשני בארצות הברית. הסבים של אוטו ורבורג מצד האב, דניאל מרכוס ורבורג ואידה לבית כהן, מן הענף הגרמני, היו יהודים אורתודוקסים, אך בנם הפיזיקאי, אמיל, התנצר בדת הלותרנית והתחתן עם צעירה גרמניה, נוצרית לותרנית.

בילדותו עבר אוטו ורבורג עם הוריו לברלין, בה התמנה אביו לראש החוג לפיזיקה במכון הקיסרי לפיזיקה ולטכנולוגיה. ורבורג גדל בסביבה אקדמית. ורבורג סיים את לימודי דוקטורט בביוכימיה באוניברסיטת ברלין בשנת 1906 ולימודי רפואה באוניברסיטת היידלברג בשנת 1911. בהמשך שהה מספר פעמים בתחנה הזואולוגית על שם אנטון דוהרן בנפולי ועסק במחקרים בקיפודי ים ובנוגע לתהליך הנשימה בתאים נורמליים ומתפתחים. בשנת 1914 עבר לעבוד באוניברסיטת ברלין במכון הקיסר וילהלם (אחר נקרא המכון מקס פלאנק).

בתקופת מלחמת העולם הראשונה התנדב ורבורג לשרת בחיל הפרשים הפרוסי ובהמשך במטה הכללי של הצבא הגרמני. בשנת 1918 מונה לפרופסור במכון הקיסר וילהלם (אחר נקרא המכון ע"ש מקס פלאנק). הוא נפצע וזכה בעיטור צלב הברזל, המחלקה א. החל משנת 1931 הוא עמד בראש מכון מקס פלאנק לפיזיולוגית התא בברלין. המשיך לשרת בצבא עד לאמצע שנת 1918.

פעילותו המדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת המכון קייזר וילהלם התמנה ורבורג בסופו של דבר לראש מעבדת המחקר של פיזיולוגית התא, במימון קרן רוקפלר. פרסומו הראשוני בא על מחקריו בתחום מטבוליזם של סוגים שונים של ביציות בתחנה למחקר ביולוגי ימי בנפולי. בשנות העשרים החל לברר את צריכת החמצן של תאים באורגניזם חי. הוא היה חלוץ בשימוש במנומטר (המודד שינויים בלחץ גז) כדי להבין את מידת החמצן הנצרכת על ידי פרוסות של רקמות חיות. בחיפושו אחר אותם מרכיבים בתא האחראים לצריכת החמצן גילה את הציטוכרומים, קבוצת חלבונים מכילי ברזל הנקשר מולקולרית לחמצן, בדומה למה שקורה בתאי ההמוגלובין. בשנת 1931 קיבל פרס נובל על מחקריו בתחום החלבון האחראי לצריכת החמצן בתא. בשנת 1944 הועלה שמו כמועמד לזכייה נוספת בפרס נובל, אך הפרס לא הוענק לו. אחת ההשערות היא שגרמניה הנאצית סירבה לאפשר באותה תקופה לאזרחיה לקבל פרסים בינלאומיים ושבכלל לא הייתה מרשה לוורבורג לצאת את גבולות המדינה.

ורבורג חקר גם את תופעת הפוטוסינתזה והיה הראשון להצביע על כך שתאים ממאירים משגשגים בסביבה דלת חמצן, בניגוד לתאים רגילים, ומפיקים את האנרגיה שלהם בתהליך של תסיסת סוכרים (תופעה הקרויה על שמו תופעת ורבורג). הוא פרסם מאמרים רבים בתחום מחקריו.

אוטו ורבורג התמנה כחבר (שאינו בריטי) בחברה המלכותית בלונדון, בשנת 1934 וחבר באקדמיות למדעים של ברלין קופנהגן, רומא, והודו. זאת מבין שלל העיטורים והאותות האחרים אותם קיבל.

חייו הפרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נותר רווק כל חייו. התגורר במכון קייזר וילהלם בשותפות עם חברו הנאמן, יאקוב הייס, ששימש כמזכיר ואמרכל של המכון. בשנת 1968 בעקבות שבר בירך, לקה בפקקת ורידים עמוקה ונפטר כעבור שנתיים, בשנת 1970 מתסחיף ריאתי. הובא לקבורה בבית קברות לותרני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.