מכינה קדם-צבאית בני דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכינת בני דוד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור במכינה הקדם צבאית בני דוד, 17 בדצמבר 2014

המכינה הישיבתית לצה"ל בני דוד, הידועה יותר בשם "עלי" - על שם מקום מושבה, היא המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהוקמה בישראל. המכינה נקראת "מכינה ישיבתית לצה"ל" בגלל אופי הלימוד בה, הדומה לישיבה גבוהה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה הוקמה בשנת ה'תשמ"ח (1988) על ידי הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין, ביישוב עלי שבמטה בנימין. היא הוקמה כדי לאפשר לצעירים דתיים המתגייסים לשירות צבאי מלא לעשות זאת מתוך ערכים תורניים וחיזוק זהותם הדתית.

לאור זאת, תוכני הלימוד במכינה שונים במידה מסוימת מן הלימוד המקובל בישיבות. ישנו דגש מיוחד על לימודי הגות ומחשבה על פי תורת הרב קוק, כהכנה לקראת המפגש עם החברה החילונית בשירות הצבאי, על האתגרים הכרוכים בכך. עם זאת, עיקר הלימוד במכינה הוא לימוד הגמרא בעיון. המכינה משתייכת מבחינה רעיונית לישיבות הקו.[1]

בשונה מחלק מן המכינות האחרות, תלמידי המכינה דוחים את גיוסם במסלול של ישיבה גבוהה למשך כשנה או שנתיים ("תורתו אומנותו") ולאחר הדחייה מתגייסים לשירות סדיר של שלוש שנים. כשבעים אחוזים מתלמדי שנה א' ממשיכים לשנה ב'. במהלך החופשות מקבלים תלמידי המכינה הכשרה בניווט.

המכינה העמידה שורה של בעלי דרגות גבוהות בצבא. במחזור ממוצע, המונה כ-140 תלמידים, ממשיכים מעל 50% לקורס קצינים ולתפקידי פיקוד.

מוסדות "בני דוד" כוללים מלבד המכינה גם ישיבה גבוהה, ישיבה לבוגרי צבא בראשותו של הרב אליעזר קשתיאל (המורכב ממה שהיה בעבר כולל אברכים וה"מכינה לחיים"), מסלול ח"י רועי על שם רועי קליין המשלב לימודי תואר ראשון עם לימודים בישיבה. בכל המוסדות יחד לומדים כ-500 תלמידים.[2]

בוגרים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מן הישיבה יצאו מספר קצינים בכירים ואנשי צבא מעוטרים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 32°04′17.16″N 35°15′54.76″E / 32.0714333°N 35.2652111°E / 32.0714333; 35.2652111