מכינה קדם-צבאית בני דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכינת בני דוד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור במכינה הקדם צבאית בני דוד, 17 בדצמבר 2014

המכינה הישיבתית לצה"ל בני דוד הידועה בשם מכינת עלי היא המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהוקמה בישראל. המכינה הוקמה על ידי הרבנים אלי סדן ויגאל לוינשטיין ביישוב עלי. לצד המכינה קיימים גם ישיבה גבוהה, ישיבה לבוגרי צבא ומוסדות נוספים, כולם בנשיאות הרבנים סדן ולוינשטיין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה הוקמה בשנת ה'תשמ"ח (1988) על ידי הרבנים סדן ולווינשטיין, ביישוב עלי שבמטה בנימין. היא הוקמה כדי לאפשר לצעירים דתיים המתגייסים לשירות צבאי מלא לעשות זאת מתוך ערכים תורניים וחיזוק זהותם הדתית. לאור זאת, תוכני הלימוד במכינה שונים במידה מסוימת מן הלימוד המקובל בישיבות. ישנו דגש מיוחד על לימודי הגות ומחשבה על פי תורת הרב קוק, כהכנה לקראת המפגש עם החברה החילונית בשירות הצבאי, על האתגרים הכרוכים בכך. עם זאת, עיקר הלימוד במכינה הוא לימוד הגמרא בעיון. המכינה משתייכת מבחינה רעיונית לישיבות הקו[1].

מלבד המכינה מוסדות "בני דוד" כוללים גם ישיבה גבוהה בראשות הרב יהודה סדן והרב עקיבא קשתיאל, ישיבה לבוגרי צבא בראשותו של הרב אליעזר קשתיאל והרב אוהד תירוש (המורכבת ממה שהיה בעבר כולל אברכים וה"מכינה לחיים"), מסלול ח"י רועי על שם רועי קליין המשלב לימודי תואר ראשון עם לימודים בישיבה. בכל המוסדות יחד לומדים כ-500 תלמידים[2].

נכון ל-2018 נהרגו 22 חיילים בוגרי המכינה, בהם סא"ל עמנואל מורנו ורס"ן רועי קליין [3].

הכנה לשירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה מחלק מן המכינות האחרות, תלמידי המכינה דוחים את גיוסם במסלול של ישיבה גבוהה למשך כשנה או שנתיים ("תורתו אומנותו") ולאחר הדחייה מתגייסים לשירות סדיר של שלוש שנים. כשבעים אחוזים מתלמדי שנה א' ממשיכים לשנה ב'. במהלך החופשות מקבלים תלמידי המכינה הכשרה בניווט והכשרה בסיסית בנשק.

המכינה העמידה שורה של בעלי דרגות גבוהות בצבא. במחזור ממוצע, המונה כ-140 תלמידים, ממשיכים מעל 50% לקורס קצינים ולתפקידי פיקוד.

במכינה נערכות לעיתים קרובות הרצאות של קציני צבא בכירים, המספרים על מבצעי צה"ל ועל המסלול הפיקודי. בין השאר הרצו בישיבה הרמטכ"לים לשעבר משה יעלון וגבי אשכנזי[4].

בוגרים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מן הישיבה יצאו מספר קצינים בכירים, אנשי צבא מעוטרים ובוגרים ידועים נוספים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 32°04′17.16″N 35°15′54.76″E / 32.0714333°N 35.2652111°E / 32.0714333; 35.2652111