רות גביזון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רות גביזון

רות גביזון (נולדה ב-28 במרץ 1945) היא פרופסור למשפטים (פילוסופיה של המשפט ומשפט חוקתי) באוניברסיטה העברית בירושלים, מראשוני האגודה לזכויות האזרח ונשיאתה לשעבר, מייסדת ונשיאת מרכז מציל"ה. כלת פרס ישראל לשנת ה'תשע"א (2011) בתחום המשפטים.

ביוגרפיה ופעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רות גביזון נולדה בירושלים, גדלה בחיפה. למדה בבית הספר הריאלי, ולאחר מכן שירתה בנח"ל. למדה באוניברסיטה העברית משפטים, כלכלה ופילוסופיה, וקיבלה תואר מוסמך במשפטים בהצטיינות יתרה בשנת 1971[1]. ב-1975 קיבלה תואר דוקטור בפילוסופיה של המשפט מטעם אוניברסיטת אוקספורד.

עד אוקטובר 2010 כיהנה בקתדרה ע"ש חיים כהן לזכויות האדם בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית, שהתה כפרופסור אורח בבתי הספר למשפטים של אוניברסיטת ייל ואוניברסיטת דרום קליפורניה.

מראשוני האגודה לזכויות האזרח בישראל ופעילה מרכזית בה לאורך שנות ה-70. שימשה בתפקיד יו"ר האגודה בשנות ה-80, וכיהנה כנשיאת האגודה בשנים 1996 - 1999, אולם אחר כך מתחה ביקורת על כך שהאגודה נכנסה למעורבות בסוגיות פוליטיות מדי. מנגד, נמתחה נגדה ביקורת על כי התרחקה לכאורה ממחויבות לזכויות האזרח, וכי השתמשה לרעה במוניטין שלה בנושא, זאת על סמך עמדות שונות שנקטה החל מסוף שנות ה-90, כגון התנגדותה לפסק דין קעדאן ככל שזה קבע שהמרקם התרבותי של יישוב קטן, גם כאשר אינו של ערבים או חרדים, אינו מצדיק התייחסות למאפיינים תרבותיים בשעת החלטה על קליטת חברים חדשים; תמיכתה בהגבלות על התאזרחות בישראל שהוטלו באופן ספציפי על פלסטינים שנישאו לאזרחי ישראל; ועמדתה כי רצוי שהכרה בנישואים ומתן אפשרות לאימוץ ילדים להומוסקסואלים ולסביות לא ייעשו על ידי בתי המשפט כעניין של זכויות.

גביזון הייתה חברה במכון ירושלים לחקר ישראל, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, ויושבת ראש הוועדה האקדמית של מרכז מינרבה לזכויות אדם.

לקחה חלק בוועדות ציבוריות שונות ובהן: ועדת כהן להגנת הפרטיות, ועדת קלוגמן לפרטיות במאגרי מידע ציבוריים, ועדת שמגר בסוגיית היועץ המשפטי לממשלה, ועדת צדוק לחוקי עיתונות, וועדת דברת (ממנה התפטרה בטענה שמסקנותיה נקבעו מראש). עם סיום מלחמת לבנון השנייה (2006), מונתה לחברת ועדת וינוגרד לחקירת אירועי המלחמה.

ב-2003 פרסמה, יחד עם הרב יעקב מדן, את אמנת גביזון מדן, שמהווה ניסיון להגיע להבנות בנושאי דת ומדינה שיהיו מוסכמות גם על דתיים וגם על חילונים. ייחודה של האמנה בכך שהיא מציגה הצעות מפורטות בתחומים רבים, בהם חוק השבות, שבת, נישואין וגירושין, קבורה, מועצות דתיות ועוד. העבודה על האמנה נמשכה כשלוש שנים בחסות מכון שלום הרטמן, ומרכז רבין לחקר ישראל. האמנה פורסמה במשותף על ידי קרן אביחי והמכון הישראלי לדמוקרטיה.

ב-2004 מונתה על ידי מיכאל איתן, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דאז, כיועצת בכירה לוועדה, על מנת לסייע בהכנת פרק עקרונות היסוד של החוקה.

החל משנת 2004 עלה שמה של גביזון כמועמדת לתפקיד שופטת בבית המשפט העליון. למינוי זה התנגד בתוקף רב נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק. טענותיו נגעו בעמדותיה של גביזון המבקשת כי שופטים יפעלו באיפוק ובזהירות בניגוד להשקפתו שלו (ראו עמדותיה בנושא האקטיביזם השיפוטי להלן). נושא מינויה של גביזון הפך במידה רבה לנושא של מחלוקת ציבורית, וב-2005 גם למאבק אישי בין שרת המשפטים ציפי לבני, שהטילה את כל כובד משקלה בעד גביזון, לבין השופט ברק, שבאופן חסר תקדים אף התבטא בפומבי כנגד מינויה משום ש"יש לה אג'נדה... ואג'נדה זו אינה מתאימה וראויה לבית המשפט העליון"‏‏[2].

ב-2005 ייסדה גביזון את מרכז מציל"ה, והיא עומדת בראשו עד היום. מרכז מציל"ה הוא מרכז למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית, והוא פועל לקידום הלגיטימציה של מדינת ישראל כמדינת לאום יהודית המחויבת לערכים דמוקרטיים וליברליים ולשמירה על זכויות האדם. במסגרת מרכז מציל"ה כתבה גביזון מספר מסמכים, ביניהם באין חזון יפרע עם: מטרת על לישראל ונגזרותיה (בהוצאת מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה), ומסמכי רקע לדיוני ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת ה-16 בעניין גיבוש חוקה לישראל. מרכז מציל"ה פרסם ניירות עמדה בעריכתה בנושאי דמוגרפיה, הגירה, שבות ושיבה, וכן ספר על 60 שנה להחלטת החלוקה. את הפרסומים ניתן לקרוא באתר מציל"ה.

בשנת 2013 מונתה גביזון על ידי שרת המשפטים, ציפי לבני, לנסח את "חוק הלאום" לפני הבאתו לחקיקה בכנסת.

גביזון היא קרובת משפחה רחוקה של השר וחבר הכנסת לשעבר רפי איתן.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פועלה הציבורי והמדעי קיבלה גביזון מספר פרסים: פרס א.מ.ת 2003, פרס צלטנר למחקר משפטי 1997, פרס אבי חי 1999, פרס התנועה לסובלנות (יחד עם הרב יעקב מדן) ופרס ירושלים לסובלנות. זכתה בפרס דוקטור לשם כבוד מטעם הסמינר היהודי התאולוגי (2003) ומטעם אוניברסיטת בר-אילן במאי 2009 ובפרס חשין ע"ש השופט ש"ז חשין למצוינות במחקר ביוני 2009. ‏‏[3] בשנת 2011 זכתה בפרס ישראל לחקר המשפט. בנימוקים למתן הפרס צויין בין השאר העומק והאומץ של מחקריה של גביזון יחד עם התמודדותם על עיצוב זהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל.[4]

משנתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדות חקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1976 פרסמה גביזון מאמר בו היא ביקרה את ועדת אגרנט על שנתנה פירוש מצמצם לזכות של הנפגעים ממסקנות הוועדה להתגונן מפני המסקנות. לטענתה, על הוועדה היה לבחור בין הליכים ארוכים להצגת מסקנות כלליות ללא מסקנות אישיות, או לחלופין לבקש מהכנסת לשנות את חוק ועדות חקירה ‏‏[5]. הכנסת אכן שינתה את החוק, בין השאר בעקבות המאמר. במסגרת הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד (2007) הייתה התייחסות לחוק החדש ולמאמר זה. עמדת הדו"ח החלקי שונה במידת מה מהעמדה שבוטאה במאמר המוקדם. יחד עם זאת, בדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד אכן בחרה הוועדה לא לכלול מסקנות אישיות בין השאר על מנת לא להאריך את ההליכים בפניה.

ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1999 יצא לאור ספרה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית: מתחים וסיכויים. הטענה המרכזית של גביזון בספר היא, כי היותה של מדינה יהודית אינה סותרת את היותה דמוקרטית, וכי שני מאפיינים אלה יכולים להתקיים יחדיו. לטענתה, היהודיות של המדינה אינה דתית אלא התייחסות ללאומיות יהודית. "מדינה יהודית" אינה מונגדת ל"מדינה מוסלמית" או "מדינה נוצרית" אלא, בלשון החלטת החלוקה, מונגדת ל"מדינה ערבית". אין ניגוד עקרוני והכרחי בין היותה של ישראל מדינת לאום של העם היהודי לבין היותה דמוקרטית - לפחות כל עוד יש בה רוב גדול ויציב של יהודים הרוצים שהמדינה תמשיך להיות בעלת זיקה ייחודית ליהדות. החל משנת תשס"ט גביזון מלמדת שיעור בנושא "ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית" באוניברסיטה העברית.

האקטיביזם השיפוטי - תפקידו של בית המשפט העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביזון היא מן המתנגדים הבולטים ל"אקטיביזם השיפוטי" המאפיין, לדבריה, את בית המשפט העליון החל משנות ה-80, ולפיו תפקידו של בית המשפט חורג מיישוב סכסוכים גרידא, ומשתרע עד כדי קביעת דמותה של החברה וערכיה הראויים, והסכמה להתערב בחלוקת המשאבים במדינה. גביזון סבורה, כי עמדה זו הביאה את בית המשפט העליון להתערבות בסוגיות שבעבר לא דן בהן, כגון דת ומדינה, זכויות חברתיות ועוד - ואינה ראויה מכיוון שהיא פוגעת בעקרון הפרדת הרשויות. לדידה, על בית המשפט העליון להימנע ככל הניתן מלפסוק פסיקות שיש בהן משום השפעה על המדיניות. על פי תפישתה של גביזון, השיח החוקתי שהתפתח בבית המשפט חורג מגבולותיו הרצויים, ועל בית המשפט לדון רק בפגיעה בזכויות אדם "רזות" - פגיעה ישירה בגוף האדם ובקניינו.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Issues in Contemporary Legal Philosophy: The Influence of H.L.A. Hart, Ruth Gavison (editor) , Oxford University Press, 1989.
 • "שיקול דעת מינהלי באכיפת החוק - הסמכות לעכב הליכים פליליים ולחדשם", 1991.
 • "זכויות אדם בישראל", 1994.
 • ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית : מתחים וסיכויים, 1999.
 • "אקטיביזם שיפוטי: בעד ונגד – מקומו של בג"ץ בחברה הישראלית", (עם מרדכי קרמניצר ויואב דותן), 2000.

מאמרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Privacy and the Limits of Law, Ruth Gavison, The Yale Law Journal, Jan 1980. [1]
 • "המהפכה החוקתית: תיאור מציאות או נבואה המגשימה את עצמה?", 1998.
 • "ביטול המג'לה: המנהג ועקרונות הפסיקה", משפטים י"ד, תשמ"ה.
 • המדינה היהודית: הצדקה עקרונית ודמותה הרצויה", תכלת 13, 2002,
 • עם הרב מדן, מסד לאמנה חברתית חדשה בין שומרי מצוות וחופשיים בישראל, 2003.
 • "Constitutions and Political Reconstruction? Israel's Quest for a Constitution", International Sociology 18(1), 2003.
 • "The Significance of Israel in Modern Jewish Identites", in Ben Rephael and others (Eds.) Contemporary Jewries: Convergence and Divergence, Brill, 2003.

ספרים וקובצי מאמרים שערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "קובץ מאמרים בנושא זכויות האדם לכבוד חיים ה' כהן",1982.
 • "גבורות לשמעון אגרנט" (יחד עם פרופ' מרדכי קרמניצר), 1987.
 • "קובץ מאמרים בנושא חופש הדת והמצפון לזכר חמן שלח", 1989.
 • "מקראה לזכויות האדם והאזרח בישראל" שלושה כרכים, 1994-1992.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רשימת מקבלי התארים באוניברסיטת ירושלים, דבר, 30 ביוני 1971
 2. ^ ‏שני מזרחי, ברק: "מתנגד למינוי גביזון כי יש לה אג'נדה", באתר ynet‏, 11.11.2005
 3. ^ רות גביזון זוכה בפרס דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר-אילן, אתר אוניברסיטת בר-אילן, 12.5.2009‏
 4. ^ תומר ולמר, פרס ישראל לפרופ' רות גביזון: "בעומק ובאומץ", באתר ynet‏, 20 במרץ 2011
 5. ^ ‏רות גביזון, על פירושו הנכון של סעיף 15 לחוק ועדות חקירה, תשכ"ט-1968, ועל התערבותו של בית-המשפט הגבוה לצדק, בתוך משפטים, פברואר 1976, עמודים 548-561‏