פאן-אפריקניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יבשת אפריקה.
ציור מ-1670 על ידי אמן לא ידוע, המתאר עבדות של אפריקאים בוירג'יניה.
אדוארד וילמוט בליידן, פוליטיקאי ליברי-אמריקאי, נחשב לאבי הפאן אפריקניות.
ויליאם אדוארד בורגהרד דו בויז, פעיל זכויות אדם אמריקאי, נחשב אף הוא לאבי הפאן אפריקניות.

פאן-אפריקניות היא תנועה הקוראת לאיחוד מדיני, חברתי וכלכלי בין העמים והמדינות ביבשת אפריקה.‏[1] הוגי הפאן-אפריקניות, מבקשים רמות שונות של איחוד כזה,‏[2] החל מגוף בין-ממשלתי הנועד לשמש כמעין ועידה (כגון האיחוד האפריקאי[3][4]), ועד גוף אשר ישמש איחוד מדיני של ממש (כגון ארצות הברית של אפריקה[5][6][7]).

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – קולוניאליזם, התנועה לביטול העבדות, התנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית

מקורו של הרעיון העומד מאחורי התנועה, הסולידריות האפריקאית, הוא במשברים שעברו במשותף על כל היבשת במהלך מאות השנים האחרונות, כגון הקולוניאליזם, העבדות, הדה-קולוניזציה והגזענות.‏[8] רעיונות אלו, צברו תאוצה במהלך המאבק ללמען זכויות האמריקאים האפריקאים בארצות הברית בשנות ה-60 וה-70.‏[9][10] אז התקוממו באופן גלוי אנשים ממוצא אפריקאי, תחת הרגשת קולקטיביזם וסולידריות. אט אט החלו לפעול תנועות אפריקאיות וכאלו של יוצאי אפריקה באירופה ובאמריקה. דוגמה לכך היא התנועה "Quobna Ottobah Cugoano", שפעלה באנגליה בסוף המאה ה-18 נגד העבדות ולמען זכויות האדם של תושבי הקולניות הבריטיות ביבשת. היא פנתה לאישים בכירים באנגליה, כגון ג'ורג' השלישי, ג'ורג' הרביעי וויליאם פיט.‏[11][12] עם תחילת המאה ה-20 קמו תנועות מאבק רבות ברחבי אפריקה למען סולידריות ולמען מאבק בקולוניאליזם האירופי.‏[13]

דגלים פאן-אפריקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצבעים הכלל-אפריקאיים

"הדגל הפאן אפריקאי" תוכנן על ידי מרקוס גארווי, והוא ידוע בשם "אדום, שחור וירוק". דגל זה מסמל את המאבק לאיחוד ושחרור של אנשים באפריקה. השחור הוא צבע עורם של תושבי אפריקה, האדום מסמל צבע דמם המכובד של השחורים אשר נשפך בכיבוש אפריקה והירוק מייצג את הצמחייה של אפריקה ואת יופייה.

לעתים רבות נחשב דגלה של אתיופיה כמייצג התנועה הפאן אפריקנית. כך שכמו בדגל הפאן אפריקני, הצבעים אדום וירוק מייצגים את דמם של השחורים שנשפך ואת הצמחייה של היבשת, ובנוסף לאלו בדגל זה ישנו גם צבע צהוב, אשר מייצג את הזהב אשר נלקח מהעמים האפריקאים במהלך הכיבוש האירופאי.‏[14]

כיום בין שליש לחצי (21 במספר) מדגלי מדינות אפריקה, נושאים שלושה או ארבע מכלל צבעים אלו (אדום, צהוב, שחור וירוק).

מפלגות וארגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימה של מפלגות פוליטיות וארגונים פאן-אפריקנים.

דמויות מפתח בהגות הפאן אפריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Sculpting a Pan-African Culture in the Art of Négritude: A Model for African Artist.
 2. ^ http://books.google.com/books?id=aM40vekC-ucC&pg=PA509&lpg=PA509&dq=types+of+Pan-Africanism&source=bl&ots=6S8ggTISK5&sig=RYMKqlOiD_0I0J8PHcJuwP8ygeQ&hl=en&ei=8DVmTsc2yZXxA92AxbYK&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CEoQ6AEwBw#v=onepage&q=types%20of%20Pan-Africanism&f=false The African diaspora: African origins and New World identities By Isidore Okpewho
 3. ^ http://www.africa-union.org/root/au/aboutau/au_in_a_nutshell_en.htm African Union About
 4. ^ http://news.bbc.co.uk/2/hi/country_profiles/3870303.stm BBC Profile on African Union as a Pan-African Organization
 5. ^ Ambitious plan for a new Africa: Welcome to the U.S.A (that's the United States of Africa). The Independent (2007-06-30). אוחזר ב־2009-04-26.
 6. ^ African Union website - list of AU member states
 7. ^ Thabo Mbeki (July 9, 2002). Launch of the African Union, 9 July 2002: Address by the chairperson of the AU, President Thabo Mbeki (HTML). africa-union.org. אוחזר ב־2009-02-08.
 8. ^ The Politics of Liberation. Hakim Adi , African Holocaust Society. אוחזר ב־2007-01-04.
 9. ^ see e.g. Ronald W. Walters, Pan Africanism in the African Diaspora: An Analysis of Modern Afrocentric Political Movements, African American Life Series, Wayne State University Press, 1997. Chapter 2: "The Pan African Movement in the United States".
 10. ^ Stephen Howe, Afrocentrism: mythical pasts and imagined homes, 1999: "Since it is often difficult, if not impossible, especially in the United States, to identify Afro-American cultural traits as deriving from particular African peoples, it has become important for some intellectuals to emphasize that distinctions between those people were essentially insignificant, so that descent from a generalized 'Africa' becomes more meaningful." (p. 103)
 11. ^ The Signifying Monkey, by Henry Louis Gates, Jr, Oxford University Press, hardcover, pages 146-147
 12. ^ Harris, Jennifer. Quobna Ottabah Cugoano. Dictionary of Literary Biography Yearbook: 2002. Detroit, MI: Gale Research Company, 2003.
 13. ^ The History of Pan-Africanism. אוחסן מהמקור ב־2008-08-14.
 14. ^ Sebujja: Ethiopia the grand father of Africa
 15. ^ http://www.ubura.org/
 16. ^ [1]