הגבר הנקבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגבר הנקבי
The Female Man
כריכת המהדורה הראשונה
כריכת המהדורה הראשונה
מידע כללי
מאת ג'ואנה ראס
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
ספרות ספקולטיבית
פמיניזם
הוצאה
הוצאה בשפת המקור בנטם
תאריך הוצאה 1975

הגבר הנקביאנגלית: The Female Man) הוא ספר מדע בדיוני פמיניסטי של הסופרת ג'ואנה ראס. ראס הייתה פמיניסטית רדיקלית מושבעת שאתגרה תפישות סקסיסטיות בשנות ה-70 בספריה, סיפוריה הקצרים, ומסות שכתבה. הגבר הנקבי הוא המוכר ביותר מבין כתביה, ונחשב לחלק מהקאנון של תולדות התנועה הפמיניסטית בארצות הברית. הספר נכתב ב-1970, בזמן שראס התחילה להזדהות כלסבית, ופורסם לראשונה ב-1975. 

הספר הגבר הנקבי עוקב אחר חייהן של ארבע נשים זהות גנטית, ושבאופן מובהק מייצגות את הכותבת, ראס. כל אחת מהנשים חיה ביקום מקביל בסביבות שונות, ובזמנים שונים. 

הרקע לעלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר כולל מספר עולמות בדיוניים:

  • עולמה של ג'ואנה: ג'ואנה חיה בעולם שדומה מאוד לעולם שלנו בשנות ה-70. 
  • עולמה של ג'נין: ג'נין חיה בעולם בו השפל הכלכלי הגדול מעולם לא הסתיים. מלחמת העולם השנייה לא קרתה, מכיוון שהיטלר נרצח ב-1936, וצ'אנג קיי שק שולט בהונג קונג, בעוד אימפריאליזם יפני עדיין שולט בסין.
  • עולמה של ג'נט: ידוע בשם Whileaway; חברה אוטופית בעתיד הרחוק, בה כל הגברים מתו בעקבות מגפה לפני כמעט אלף שנה. הנשים בעולם זה מתרבות דרך פרתנוגנזה, וחיות במערכות יחסים לסביות ומגדלות ביחד את ילדותיהן. למרות הקדמה הטכנולוגית שקיימת בעולמה של ג'נט, החברה היא בעיקר חקלאית. סיפורה זוכה פרס הנבולה של ראס, When It Changed‏ (1972), גם מתקיים בעולם זה, אולם בתקופה מוקדמת יותר. 
  • עולמה של ג'ייאל: ג'ייאל חיה בעולם דיסטופי, בו גברים ונשים מנהלים "מלחמת מינים" באופן ליטרלי. גברים ונשים חיים שם בחברות נפרדות מזה ארבעים שנה, אך במקביל למלחמה הם גם מנהלים יחסי מסחר. הנשים מספקות לגברים ילדים בעבור משאבים הכרחיים. הגברים, כדי לספק את מאווייהם המיניים, מבצעים ניתוחים בילדים ונערים כדי לגרום להם להדמות לנשים. ג'ייאל היא הטרוסקסואלית, ומקיימת בביתה יחסי מין עם דייבי, צעיר שעבר כריתת אונה.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נפתח כשג'נט אברסון מגיעה  לעולמה של ג'נין דדייה כחלק מפרויקט מחקר. ג'נט היא מ-Whileaway, עולם עתידני בו מגפה המיתה את כל הגברים לפני יותר מ-800 שנה, ולעומת זאת, ג'נין חיה בעולם שעדיין קורס תחת השפל הכלכלי הגדול. ג'נט לוקחת את ג'נין איתה לעולמה של ג'ואנה, עולם בו התנועה הפמיניסטית היא רק בתחילת דרכה. 

ג'ואנה לוקחת את ג'נט למסיבה, כדי להראות לה את האינטראקציות בין גברים ונשים בעולמה. ג'נט במהרה מוצאת את עצמה כמושא לעניינו של גבר אחד, ולאחר שהוא מטריד אותה היא מפילה אותו ארצה ולועגת לו. מכיוון שבעולם הזה החברה רואה נשים כנחותות מגברים, כל באי המסיבה מגיבים בהלם. ג'נט מביעה רצון לראות איך חיה משפחה טיפוסית, אז ג'ואנה מסדרת לה אירוח בבית משפחת ויילדינג, שם היא מכירה את בתם, לורה רוז. לורה רוז מיד מעריצה את העצמאות והביטחון העצמי של ג'נט, ותוך זמן קצר מבינה גם שהיא נמשכת אליה מינית. השתיים מתחילות מערכת יחסים שחורגת מהנורמות המקובלות על שתיהן באופנים שונים: בעולמה של ג'נט, יש איסור על יחסים בין-דוריים (כלומר בין שתי נשים שהן בגיל מתאים להיות האם או הבת של השנייה), ובעולמה של לורה יחסים חד-מיניים הם טאבו. 

הסיפור ממשיך בכך שג'נין וג'ואנה מלוות את ג'נט חזרה לעולמה, Whileaway. הן פוגשות את ויטוריה, האישה של ג'נט, ומתארחות בביתן המשותף. ג'ואנה מרגישה ששופטות אותה שם לרעה, כ"תקועה בין עולמות". ג'ואנה חוזרת לעולמה של ג'נין, יחד איתה, והשתיים נופשות בבית אחיה של ג'נין. אמה של ג'נין מפצירה בה למצוא בעל, וג'נין - שכמוכתב בעולמה - שבויה ברעיון שמטרתה העיקרית בחיים היא אכן למצוא גבר שיציע לה טבעת - יוצאת למספר פגישות עם גברים, אך עדיין היא מרגישה חוסר סיפוק. היא מתחילה לפקפק בחוש המציאות שלה, אך במהרה היא מדחיקה מחשבות אלו, ומחליטה שהיא אכן רוצה "לממש את עצמה כאישה". היא מתקשרת לקאל, אחד הגברים עימם נפגשה, ומסכימה להינשא לו. 

בחזרה בבית משפחת ויילדינג, לורה, ג'ואנה, ג'נין וג'נט יושבות ומדברות. לורה מנסה להלל את מעמדה של ג'נט ב-Whileaway, אך ג'נט מסבירה לה שבעולמה אין לה מעמד מיוחד ואולי אפילו להפך: שהיא נבחרה למשלחת המחקר כי היא פחות חיונית מאחרות, וקוראת לעצמה טיפשה. מאוחר יותר באותו הערב, ג'ואנה, ג'נט וג'נין פתאום מוצאות את עצמן בעולם אחר. 

השלוש הגיעו לעולמה של ג'ייאל, שם מתנהלת מלחמה רבת שנים בין חברת הגברים וחברת הנשים. ג'ייאל עובדת בסוכנות האתנולוגיה ההשוואתית, ארגון שחוקר את המקבילות של נשים מעולמות שונים, ומגלה להן שהיא זו שארגנה את המפגש ביניהן, כי הן בעצם "וריאציות של אותה אישה". שלוש הנשים מלוות את ג'ייאל במשימה בתחום האויב, כדי לנהל משא ומתן עם מנהיג הגברים. בהתחלה נראה כאילו המנהיג מנסה לקדם שוויון בין המינים, אך ג'ייאל מבינה מהר מאוד שהוא עדיין רואה נשים כנחותות. היא מתגלה כמתנקשת חסרת רחמים, והורגת את מנהיג הגברים. לאחר מכן, היא מחזירה את שלוש הנשים אליה הביתה, ומגלה להן למה באמת ריכזה את כולן במקום: היא רוצה להקים בסיסים מחתרתיים בעולמות של הנשים שהגברים לא יהיו מודעים לקיומם, ואשר יפעלו להעצמת הנשים בעולמות השונים, עד שאלה יצליחו להתקומם ולהפיל את המשטרים הדכאניים של הגברים, ולמגר את תפקידי המגדר אליהם הנשים ממושטרות. 

בסוף, ג'נין וג'ואנה מסכימות לעזור לג'ייאל ולקלוט נשים לוחמות אל תוך עולמותיהן. אך ג'נט מסרבת, בהינתן שאין גברים בעולמה, והעולם שלה הוא פציפיסטי. נראה שג'נין וג'ואנה התחזקו מתחילת הספר, והן מתלהבות מהרעיון של מהפכה מגדרית. ג'נט פחות נלהבת באופן כללי, אז ג'ייאל מגלה לה שהסיבה שהגברים מתו בעולמה לא הייתה כתוצאה ממגפה טבעית אלא כתוצאה ממלחמה שנשים ניהלו נגד הגברים, שתוך כדיה הן הרגו את כל הגברים. ג'נט מסרבת להאמין לה, והנשים האחרות מתרגזות על ג'נט בגין חוסר שיתוף הפעולה שלה. הספר מסתיים כאשר הנשים נפרדות וכל אחת חוזרת לעולמה, עם פרספקטיבה חדשה על חייה, עולמה וזהותה כאישה. 

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'נין דדייה היא ספרנית שחיה בעולם שעדיין שרוי בשפל הגדול. היא מאמינה שיש "מחסום בינ[ה] לבין חייה האמיתיים, שהסרתו תתאפשר רק בעזרת גבר או נישואים". היא מפקפקת ביכולתו של החבר שלה, קאל, לגרום לה לאושר, אך היא נכנעת ללחצים ומסכימה להתארס לו. בסוף הספר, משתמע שג'נין שברה את המוסכמה הזו, ובמקומה מאמצת אידאולוגיה של מהפכה חברתית נגד גברים. 

ג'ואנה חיה בעולם שהכי משקף את העולם "האמיתי" של שנות ה-70, התקופה בה נכתב הספר. בסביבתה של ג'ואנה, התנועה הפמיניסטית היא בתחילת דרכה, וג'ואנה נחושה בדעתה למגר את התפישות הרווחות בעולמה לפיהן נשים נחותות מגברים. ג'ואנה היא שנונה ואינטליגנטית, אך עדיין נאבקת לתפוס את מקומה ולקבל הכרה כפרופסור בסביבה הגברית בה היא פועלת. היא מתייחסת על עצמה כאל "הגבר הנקבי" (ומכאן שם הספר), מכיוון שהיא מאמינה שהדרך היחידה שהיא יכולה להצליח היא תוך אימוץ תפקידי מגדר גבריים, ותוך הדחקה של הזהות שלה כאישה. 

ג'נט אבנסון בלין מגיעה מעולם עתידני שנקרא Whileaway, בו כל הגברים מתו מאות שנים קודם לכן. ג'נט היא "קצינת שלום" - הדבר הדומה ביותר לשוטרת בעולם הפציפיסטי הנשי - והיא נבחרת להשלח לעולמות מקבילים למשימת מחקר. ג'נט חיה יחד עם האישה שלה, ויטוריה, ויש לה שתי ילדות. בספר, ג'נט היא האישה הבטוחה בעצמה והעצמאית ביותר, במיוחד אל מול גברים, אולי מכיוון שעד שלא החלה "לקפוץ" בין עולמות, היא מעולם לא חוותה אינטראקציה עם גברים. 

אליס ג'ייאל ריזונר, היא מתנקשת ומהפכנית החיה בעולם שנמצא במלחמה ארוכת טווח בין נשים וגברים. ג'ייאל היא זו שארגנה את המפגש הרב-עולמי בין הנשים האחרות, כדי לקדם את המהפכה המינית בכל העולמות השונים שלהן. 

לורה רוז היא הבת של משפחה שאירחה את ג'נט כשהיא ביקרה בעולמם (העולם של ג'ואנה). היא מתוסכלת מכיוון שעל פי תכתיבי החברה שלה, היא אמורה להדחיק את שאיפותיה ולמחוק את כל הפוטנציאל שלה, כדי להפוך לעקרת בית. היא נמשכת מייד לביטחון ולעצמאות של ג'נט, ומתחילה איתה מערכת יחסים מינית. 

תמות [עריכת קוד מקור | עריכה]

טכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושא הטכנולוגיה הוא מאוד מרכזי בספר, אף על פי שהוא לא מאוד ספציפי ברוב המקרים. הטכנולוגיה היא הכלי שמאפשר את האוטופיה של Whileaway, גם ברמה של הבטחת ההמשכיות של המין האנושי/נשי, אלא גם באופן שמאפשר לנשים שחיות בעולם זה לפתח את עצמן, לעסוק בעיסוקים שמעניינים אותן, וכולי. האינטליגנציה הכללית שת אוכלוסיית Whileaway הוגברה דרך הנדסה גנטית. אך בעולם האוטופי הזה, טכנולוגיה היא לא מטרה לשמה, היא פשוט קיימת וניתנת לשימוש. באופן דומה אך שונה, גם בעולם הדיסטופי של ג'ייאל, הטכנולוגיה משמשת למלחמה ולקידום אג'נדות אידיאלוגיות, היא לא בעצמה חלק ממרקם אידאולוגי. 

עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספרה, ראס מתייחסת רבות לעיסוקים של נשים - בין עם אלו העיסוקים המסורתיים בבית ובגידול ילדים, ובין אם כמחסום בדרכן של נשים, או הגשמה עצמית, תלוי בעולם המדובר. ישנן ביקורות שגורסות שהספר הוא לא רק מניפסט של פמיניזם רדיקלי, אלא ביקורת על העולם הפוסט-תעשייתי, בו נשים נכנסו במספרים גדולים לשוק העבודה, אבל רק כשזו השתנתה לכלכלת שירות, ולא יצרנות. אותה הסתכלות גם גורסת שהספר בעצם מהווה גשר בין רעיונות של פמיניזם רדיקלי (כמו הפרדות מגברים) לבין רעיונות של פמיניזם ליברלי (שוויון בתעסוקה).  

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מחולק לתשעה חלקים, כאשר כל אחד מאלה מחולק לפרקים. כל חלק מסופר מנקודת מבטה של אישה אחרת מהדמויות, אך בכל זאת ישנן קפיצות בין נקודות המבט, במיוחד כאשר הנשים קופצות ממקום למקום ומתקופה לתקופה. 

כשהסיפור מסופר מנקודת מבטן של ג'ואנה, ג'נט או ג'ייאל, הנרטיב הוא בגוף ראשון, למרות שהן לפעמים מתייחסות אל עצמן בגוף שלישי. רק הסיפור מנקודת מבטה של ג'נין הוא לחלוטין בגוף שלישי - עד סוף הספר, כאשר הפרספקטיבה של ג'נין כלפי עצמה משתנה, והיא מוכנה לצאת מהקבעון המגדרי שהייתה שרויה בו. 

גם סגנון הסיפור משתנה מפעם לפעם. לפעמים הסיפור מובא בשילוב של נרטיב כרונולוגי, דיאלוגים בין הדמויות, או שטף מחשבותיהן. ולפעמים באופן פחות סטנדרטי דרך מונולוגים דרמטיים, סיפורי מעשיות, ובנוסף, דרך ציטוטים לכאורה מביקורות בדיוניות של הספר עצמו. 

ביקורת וקבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד עם שרי ס. טפר וג'יימס טיפטרי, ג'וניור (שם העט של אליס ברדלי שלדון), ג'ואנה ראס היא חלוצה של הז'אנר של מדע בדיוני פמיניסטי, והחזון שלה לאוטופיה של פמיניזם רדיקלי נחשב לאחת היצירות המשפיעות בספרות הפמיניסטית.[1] 

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר היה מועמד לפרס נבולה לשנת 1975, וזכה בשלושה פרסי "רטרוספקטיב" של פרס טיפטרי למדע בדיוני ב-1996.[2] הוא גם זכה בפרס היכל התהילה של Gaylactic Spectrum.[3] 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הגבר הנקבי, באתר OCLC (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Clute1995, pp. 167, 228.
  2. ^ "Previous Awards". James Tiptree, Jr. Award. אורכב מ-המקור ב-2011-05-21. נבדק ב-20 במרץ 2011. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ Kelly, Mark R. (2003–2007). "2002 Gaylactic Spectrum Awards". Spectrum Awards. Locus Publications. נבדק ב-13 בנובמבר 2008. {{cite web}}: (עזרה)