מטריארכיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אמו של האל בשתי תרבויות שונות: בצד ימין איקונין נוצרי של מרים עם בנה ישו, ובצד שמאל צלמית ברונזה של האלה המצרית איזיס עם בנה הורוס

מטריארכיה (הלחם: לטינית: mater - אם, יוונית: archen - שלטון) היא שלטון האם, וכמושג סוציולוגי רחב יותר, שלטון הנשים.

בצורת שלטון זו הנשים הן האחראיות לחלוקת הסחורה בשבט, בייחוד מזון, יבול ושטחי שדות. כל חבר בשבט תלוי במענקים של הנשים שבראשו.

המטריארכיה שונה ממצב של שושלת אמהית, שבה שמו של הצאצא נקבע על פי אמו ולא על פי אביו. ביהדות למשל, דתו של הצאצא נקבעת על פי זהותה של אמו ושייכותה ליהדות. כמו כן, אין מדובר בחברות שבהן הסמכות האמהית היא הדומיננטית ביחסים הביתיים, כשבן הזוג עובר לגור עם משפחתה של בת זוגו לאחר נישואיהם. המטריארכיה היא שילוב של שני הפקטורים האלו.

משפחה מטריארכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחה מטריארכלית היא משפחה הנתונה לסמכות אם-המשפחה, ותחת משטר של שליטה נשית במוסדות חברתיים כלשהם. כיום יש בטיבט כ-15% משפחות מטריארכליות, מכלל האוכלוסייה הטיבטית. בקרב אוכלוסייה זו, ובמקרים מסוימים שבהם יש מחסור בנשים, אישה מתחתנת עם גבר, שניים ולפעמים גם ארבעה גברים. בסין, בחבל יונאן, קיים עדיין שבט הנאשי שמוצאו מטיבט, המקיים שרידים של מבנה משפחה מאטריארכלי שבו האישה היא היורשת והמורישה, היא הדמות הדומינטית בבית, היא כוח העבודה העיקרי וגם זו הקובעת מי יהיה אבי ילדיה‏[1].

בניגוד למשפחה פטריארכלית שבה הגבר הוא דומיננטי, בעולם כולו אין הכרה נאותה למצב הפוך שבו האישה היא הדומיננטית, אם כי בעולם המערבי התפתחה צורת משפחה ללא זוגיות, שבה האמא היא מפרנסת יחידה. צורה זו נכללת בסיווג רחב יותר של משפחה חד-הורית. גם המקרה הפטריאכלי וגם המקרה המטריארכלי, שונים במהותם ממשפחה חד-הורית. שהרי בשני המקרים הראשונים נמשכת הזוגיות לעיני הילדים, וחינוכם זוכה לאיזון וכך גם נטל הפרנסה. בעוד שבמשפחה חד-הורית אין איזון בחינוך ובדוגמה הניתנת לילדים. כמו כן, כל נטל הפרנסה והחינוך מוטל על כתפיה של האישה, כאשר אין בנמצא גבר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]