פמיניזם זה לכולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פמיניזם זה לכולם
Feminism is for Everybody
מידע כללי
מאת בל הוקס
שפת המקור אנגלית
סוגה תאוריה פמיניסטית
נושא פמיניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה בשפת המקור South End Press
תאריך הוצאה 2000
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת פרדס
תאריך 2002
תרגום דלית באום
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002262406
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פמיניזם זה לכולם: פוליטיקה מכל הלבאנגלית: Feminism Is for Everybody: Passionate Politics) הוא ספר תאוריה פמיניסטית מאת הפמיניסטית-השחורה בל הוקס.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתאר את המאבקים והאתגרים העומדים בפני התנועה הפמיניסטית. הוא גם מציב תמיכה בהשתתפותם של גברים בתנועה, בטענה שאם המטרה של הפמיניזם הוא לקיים עולם חופשי מסקסיזם, הדבר אפשרי רק אם גם נשים וגם גברים יאמינו בכך ויילחמו עבור זה.

הוקס מתארת את החברה הפטריארכלית כמבוססת היררכיות - כוחם של גברים על נשים, של מנהלים על כפיפיהם, ושל הורה על ילדו, וטוענת שמערכות יחסים שנבנות על "הקרקע העקומה" הזו נועדים לכישלון. כדי להגיע למקום של שינוי חברתי-מערכתי, היא כותבת, על כולנו ללמוד דפוסי חשיבה לא-סקסיסטיים, ולשם כך צריך להשקיע בחינוך מגדרי גם לבנים וגם לבנות. באופן הזה יוכלו הילדים לפתח חשיבה אנטי-סקסיסטית, ולרבות הימים, לייצר חברה בה גברים ונשים הם שווים בפועל, ותהיה להם האפשרות לבנות יחסים כנים, מלאים, ומחויבים שלא עוותו על ידי אי-השוויון המובנה בפטריארכיה.

הוקס מספקת סקירה של ההיסטוריה הפמיניסטית, כולל הצלחות וכשלונות, ומגדירה את המטרה העיקרית של התנועה כהחלפת השיטה הפטריארכלית בשיטה שלא מבוססת שליטה גברית וסקסיזם, ומתארת את היתרונות שכל החברה תרוויח מכך. בנוסף, היא מפרקת את המטרות של הפמיניזם לקטגוריות משנה, שכל אחת נחוצה להצלחת הכלל, ומנתחת אותן. סוגיות כמו מעמדיות וגזענות, למשל, מקושרת בקשרים הדוקים לפמיניזם, וחברה שוויונית מבחינה מגדרית לא תוכל להתקיים אם לא ימוגרו גם היררכיות מבוססות גזע ומעמד.

הוקס מסבירה גם מה הפמיניזם אינו: הפמיניזם אינו מאבק שנועד להצלחת לתת-קבוצה אחת של נשים, הפריבילגיות מביניהן (לבנות, ממעמד גבוה), אלא שהוא נועד להיטיב עם כל הנשים והגברים באשר הם; הפמיניזם אינו תנועה לסבית, שוויון מגדרי ייטיב גם עם אנשים להט"בים כמו שהוא ייטיב עם סטרייטים.

לבסוף, הוקס מעודדת נשים לבדוק את חייהן האישיים כדי להגיע להבנה טובה יותר על מקומה במערך הפטריארכלי.

ביקורת וקבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר זכה בעיקר לביקורות חיוביות כשיצא, ובמהלך העשור לאחר פרסומו כבר נחשב לקלסיקה פמיניסטית. הוא בשימוש בקורסים למגדר ופמיניזם ברחבי עולם. לכבוד עשר שנים להוצאת הספר, אודרי בילגר מ-Ms. כתבה שהספר הוא כלי שכבר אי אפשר לחיות בלעדיו, מכיוון שהוא גם טקסט יסוד לחשיבה פמיניסטית, וגם מסביר היטב כיצד מערכות דיכוי מקושרות אחת לשנייה, כך שהפטריאכיה תומכת בסוגים אחרים של דיכוי, ומסיקה ש"זה ככה פשוט: פמיניזם עומד כנגד דיכוי".[1]

בסיקור הספר באתר "רוח נשית", נכתב שהפמיניזם, כפי שהוא מוצג על ידי הוקס, הוא "פשוט ורב עוצמה". הביקורת מתייחסת לכך שבמלחמה בסקסיזם, צריך להילחם גם בסקסיזם של נשים, והרי גם נשים פועלות במסגרת הפטריארכיה, ושכדי להביא לשינוי נשים חייבות לעבור שינוי, ולהבין שפמיניזם מחייב פיתוח תודעה, וכפי שבל הוקס הדגישה שוב ושוב בספר, להבין ש"הפמיניזם הוא תנועה למען המשפחה והקהילה, למען האהבה והזוגיות... הפמיניזם גדוש באהבת אדם, בתחושת אחריות ושמחת חיים". [2]

ב-2005, להקת הפאנק אנטי-פלאג הקליטה שיר בשם "Feminism is for Everybody (With A Beating Heart And A Functioning Brain)" במחווה לספר, שנכלל באלבום Protect: A Benefit for the National Association to Protect Children, בו השתתפו 15 להקות פאנק שונות, ושהכנסותיו נתרמו לארגון הצדקה Protect לרווחת ילדים שעוברים התעללות או הזנחה.[3]

הוצאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 10 Years of “Feminism is for Everybody", Audry Bilger, Ms., September 7 2010
  2. ^ פמיניזם זה לכולם - בל-הוקס, רוח נשית
  3. ^ "Fat Wreck Chords Announces PROTECT Benefit CD". PROTECT. אורכב מ-המקור ב-2008-02-14. נבדק ב-2016-07-20.