לימודי נשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לימודי נשים הם תחום אקדמי אינטרדיסציפלינרי העוסק בפוליטיקה, חברה והיסטוריה מנקודת מבט נשית בין-תרבותית. העוסקים בתחום חוקרים ולעתים מבקרים נורמות חברתיות הקשורות במגדר, גזע, מעמד חברתי ומיניות ותחומים אחרים הקשורים בשוויון חברתי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לימודי נשים הפכו לתחום אקדמי נפרד לראשונה בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, במהלך הגל השני של הפמיניזם, כאשר מרצים וסטודנטים אקטיביסטים בתחום זה החלו להשפיע יותר ויותר על האקדמיה. הקורס הראשון בלימודי נשים התקיים באוניברסיטת קורנל ב-1969,[1]. התוכניות האקדמיות המלאות הראשונות בתחום זה החלה באוניברסיטת המדינה בסן דייגו ובאוניברסיטת באפלו ב-1970, לאחר פעילות אינטנסיבית של קבוצות נשים אקטיביסטיות להעלאת מודעות לתחום זה. בסן דייגו הקימו את התוכנית הסטודנטית קרול רוול קאונסיל (Carol Rowell Council) והמרצה לספרות ד"ר ג'ויס נוור (Joyce Nower); בבפאלו פעלה לכך המרצה ללימודי ארצות הברית אליזבת לפובסקי קנדי (Elizabeth Lapovsky Kennedy). תוכנית התואר השני הראשונה בלימודי נשים התקיימה ב-1972 בקולג' שרה לורנס במדינת ניו יורק.

מאז פתחו אוניברסיטאות רבות בארצות הברית וברחבי העולם תוכניות ללימודי נשים. כיום מתקיימים קורסים ותוכניות כאלו ביותר מ-600 מוסדות אקדמיים בארצות הברית[2], מתוכם 15 מהמוסדות מציעים לימודי דוקטורט בתחום זה.

תכנים ושיטות לימוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות לימודי נשים משתמשות לעתים קרובות, מעבר לשיטות הלימוד והמחקר המקובלות באקדמיה, גם בפעילויות הכוללות דיונים ערים על החומר הנלמד. התוכניות מעודדות חשיבה, קריאה וכתיבה ביקורתית.

תוכני הלימוד כוללים תאוריות ביקורתיות, פמיניסטיות וקוויריות. התוכניות מציגות גישה פמיניסטית ופוסט-מודרניסטית על הבנת נושא המגדר ואופן השפעתו המשולבת עם גורמים נוספים (גזע, גיל, תרבות, מעמד חברתי וכו') על שוויון ואי-שוויון חברתי. תוכניות הלימוד מעודדות פעילות למען צדק חברתי ואקטיביזם לשם הוצאה לפועל של רעיונות מתוך התאוריות הנלמדות ויישומם בחברה. חלק מהתוכניות מציעות תקופת פרקטיקום או התמחות במרכזים קהילתיים בהם יכולים התלמידים להיות עדים למצבי אפליה מינית מגוונים ולפעול לשינוי המצב, בהתאם לתכני הלימוד בתוכנית. עם זאת, חלק ממוסדות הלימוד מתנגדים לפן זה של התוכנית, בטענה כי הדבר מבטא העדפה של פוליטיקה על פי חינוך ולימוד.[3] כן הובעה התנגדות לנטייה לביצוע מחקרים בתוכניות אלו בשיטות מחקר איכותניות ופחות בשיטות כמותיות.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מתקיימים לימודי נשים לתואר ראשון ושני באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת חיפה וכן במספר מכללות ברחבי הארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]