ברכת הטוב והמיטיב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הטוב והמיטיב)
ברכת הטוב והמיטיב

בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם,
הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב

בִּרְכַּת הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב היא ברכה בהלכה היהודית הנאמרת על אירוע משמח. נוסח הברכה: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב".

ביאור הברכה והגדרתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכת הטוב והמיטיב משמעותה טוב - לי, ומיטיב לאחרים, יש להבדיל בין ברכה זו, שהיא ברכת השבח, לבין הברכה הרביעית מברכת המזון, שגם בה נאמרות המילים "הטוב והמיטיב", ומכונה גם היא בשם זה בלשון חז"ל[1].

זמני הברכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמועה טובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לברך ברכה זו כאשר שומעים שמועה טובה המחייבת אמירת ברכת שהחיינו, וכאשר שמועה זו טובה לא רק למברך אלא אף לאחרים, כגון בשעת לידת בן זכר אשר טובה לאב ולאם מברכים שניהם ברכה זו,[2] וכן מי שיש לו שדה בשותפות עם אחר, ויורדים גשמים - מברך הטוב והמיטיב[3].

שתיית יין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקרה נוסף בו מברכים ברכה זו, הוא כשאדם שתה יין בסעודתו ומגישים לו יין משובח יותר, שלא היה קודם על השולחן, אך בזה נצרכים עוד פרטים רבים כגון דווקא אם אדם נוסף מצטרף לשתייה, במקרה זה על כל אחד מהמסובים לברך הטוב והמיטיב.

הברכה בימינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו הדעות חלוקות. יש הטוענים כי כללי הברכה אינם ברורים דיים, ובחלק מפרטי תנאי הברכה בשתיית יין אף נפלו מחלוקות באחרונים. יש החוששים בכלל העיקרי הדורש לברך רק על "יין משובח יותר" ויש שחששו לדעות שברכת הגפן שבירך על היין הראשון פטרה את כל היינות שבבית, ובאופן כזה אין מברכין הטוב והמיטיב.[4]

לעומתם, פוסקים רבים טוענים כי החששות בברכות גורמים למיעוט ברכות בימינו וודאי שלא לזה התכוונו חכמים. לכן מורים שאין לחשוש ובכל מצב של שמחה או של יין חדש שברור שאינו פחות טוב מהיין הקודם (בטעם, באחוז האלכוהול, במחיר, במראה וכו') יש לברך את הברכה.[5]

אזכורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתלמוד מבואר שאחד האמוראים הקשה מדוע אין מברכים ברכת הטוב והמיטיב בזמן התחדשות הלבנה למסקנת התלמוד הטעם שכך הוא דרך הלבנה שמתחסרת ומתחדשת כל חודש:

"אמר ליה רב אחא מדיפתי לרבינא וליבריך הטוב והמטיב אמר ליה אטו כי חסר מי מברכינן דיין האמת דלבריך הטוב והמטיב וליברכינהו לתרוייהו כיון דהיינו אורחיה לא מברכינן"

עוד אמרו בתלמוד שלעתיד לבוא אף על בשורות רעות שכיום יש לברך עליהם 'ברוך דיין יברכו 'הטוב והמיטיב':

" אמר רבי אחא בר חנינא לא כעולם הזה העולם הבא העולם הזה על בשורות טובות אומר ברוך הטוב והמטיב ועל בשורות רעות אומר ברוך דיין האמת לעולם הבא כולו הטוב והמטיב"

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בבלי ברכות מח, ב.
  2. ^ שולחן ערוך, חלק אורח חיים, סימן רכג סעיף א
  3. ^ שולחן ערוך אורח חיים, סימן רכא סעיף ב.
  4. ^ עיין בספר כף החיים סימן רכג יא, ובשו"ת מנחת יצחק חלק ט סימן יד
  5. ^ ועיין בספר פניני הלכה ברכות לרב אליעזר מלמד, יז

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.