ברכת המוציא לחם מן הארץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בִּרְכַּת הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ היא אחת מברכות הנהנין החשובות והידועות אותה מברכים על הלחם. היא פוטרת ברכות אחרות (כאשר אוכלים מאכלים אחרים באמצע הסעודה שעליה ברכו ברכת המוציא), אך לא ניתן להפטר מחיובה על ידי ברכה אחרת.

המקור במשנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כֵּיצַד מְבָרְכִין עַל הַפֵּרוֹת? ... עַל פֵּרוֹת הָאָרֶץ - אוֹמֵר בּוֹרֵא פְּרִי הָאֲדָמָה. חוּץ מִן הַפַּת, שֶׁעַל הַפַּת אוֹמֵר - הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ

הלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכה זו מברכים על כל לחם, גם על פירורי לחם שאין בה כזית או כאלו שבושלו או טוגנו, ובלבד שיהיה עליהם "תוריתא דנהמא" - תואר לחם[1].

לעומת זאת על מיני מזונות שנאפו באופן שנראה כי עשויים לשם אכילת עראי ולא לשם אכילת לחם - סעודת קבע, מברכים בורא מיני מזונות. אם כי, אדם הקובע עליהם סעודה חייב לברך עליהם ברכת המוציא[2].

כפי כללי מצוות קידוש זרעו של אהרן -ולפי שיטתו של רש"י, יש להקדים איש כהן לברך ברכת המוציא במקרה שמסובים כמה אנשים יחד.

מיד לאחר הברכה יאכל מן הלחם. ואם עבר ודיבר, אפילו מילה אחת, לפני שהתחיל לאכול, כיוון שהפסיק בדיבור – הפסיד את הברכה, וצריך לחזור ולברך שנית כדי לאכול. ואם עבר ודיבר לאחר שהתחיל ללעוס את המאכל ולפני שבלע ממנו, לא יחזור לברך 'המוציא'.

ואם דיבר בנושא הקשור לאוכל, כגון שבירך על הלחם וביקש שיביאו לו מלח או סכין, או ביקש שיביאו לאורח לחם – אף על פי שעשה שלא כדין, שאין לדבר כלל בין הברכה לאכילה, מכל מקום כיוון שדיבורו היה בנושא הקשור לאכילה, אין דיבור זה חוצץ בין הברכה לאכילה, ואינו צריך לחזור ולברך שנית[3].

וטוב שיאכל מיד אחר הברכה כשיעור 'זית' בלא להפסיק, כדי לתת כבוד לברכת 'המוציא'. אמנם כשיש צורך, רשאי לדבר מיד לאחר שיבלע מעט מהלחם[4].

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • החזקת הלחם בשעת הברכה ביד ימין.
 • בעת שמתכוונים לאכול כמה סוגי לחם, נהגו לברך על הלחם המשובח יותר.
 • עדיפות לברכה על לחם פחות משובח ושלם מלחם משובח וחתוך.
 • בציעת הלחם במקום שנאפה יותר טוב (כיום, שכל הלחם נאפה יחד, מנהג זה פחות רלוונטי).
 • במקרה ושניים או יותר אוכלים יחד, נהגו שאחד מברך "המוציא" לכולם.
 • לפני אכילת הלחם נהגו להוסיף לו מעט מלח. אך כיום הלחמים שלנו אפויים עם מלח ותבלינים, נמצא שהלחם שלנו נחשב משובח, ומצד הדין אפשר לברך עליו כפי שהוא בלא להטעימו במעט מלח או סלט (שו"ע קסז, ה). ואע"פ כן, רבים נוהגים להדר לטבול את הפת במלח או סלט, כדי שהאכילה שאחר הברכה תהיה באופן המשובח ביותר.

הרעיון מאחורי הברכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלחם עשוי מחמשת מיני דגן, ולכן לכאורה היה צריך לברך עליו "בורא פרי האדמה", כדרך שמברכים על כל המינים שצומחים מהאדמה. אלא שמפני חשיבותו המרובה, שהוא עיקר מאכלו של אדם, תקנו לו חכמים ברכה מיוחדת: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם המוציא לחם מן הארץ".

ככל שעוסקים בדבר חשוב וחיוני יותר לאדם, כך על פי היהדות ניתן יותר להתעלות על ידו או ליפול וכדי שיתרומם האדם, קיימות המצוות. ככל שמדובר בדבר יותר חשוב, כך יש לגביו יותר מצוות. מפני חשיבותו של הלחם מצוות רבות מלוות את תהליך הפקתו, ובזה גם נבדל האדם משאר הבהמות והחיות, שניזונים ממאכלים שאינם צריכים כל כך הרבה עמל, ואילו האדם ניזון ושבע מהלחם, שנאמר: "ויין ישמח לבב אנוש", דבר זה בא לידי ביטוי שכיוון שע"פ היהדות תכלית האדם היא לתקן את העולם ולפתחו, אזי הוא גם צריך מזון יותר מפותח.

 1. בעת החריש אסור לחרוש בשור ובחמור יחדיו.
 2. בעת הזריעה אסור לזרוע כלאיים.
 3. בעת הקציר יש להשאיר מתנות עניים, לקט, שכחה ופאה.
 4. כאשר דשים בעזרת בהמה, אסור לצער אותה בחסימת פיה באופן שלא תוכל לאכול. (לא תחסום שור בדישו)
 5. את הפרי הראשון יש להעלות ביכורים לכהנים שבמקדש.
 6. לאחר איסוף הפירות חובה להפריש תרומה גדולה ותרומת מעשר לכהנים
 7. חובה להפריש מעשר ראשון ללוויים
 8. חובה להפריש מעשר שני כדי לאוכלו בקדושה בירושלים (בשנים א'ב'ד'ה' לשמיטה)
 9. ומעשר עני לעניים (בשנים ג'ו').
 10. בעת לישת הבצק יש להפריש חלה לכהן.

ויש הנוהגים לאחוז בפת בשתי הידיים (עם עשר אצבעות) כנגד עשרת המצוות הנ"ל.

נוסח הברכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכת המוציא לחם מן הארץ, מתייחדת בכך שלמרות שהלחם בא גם הוא מגרגירי חטה שהם פרי הארץ, מברכים עליה ברכה מיוחדת. פרי נקטף מן עץ, ירק נתלש מן האדמה והם מוכנים לאכילה. הלחם לעומתם הוא מוצר הדורש תהליכים ובעלי מקצועות שונים. אודות נוסח הברכה קיימת מחלוקת: לפי רבי נחמיה יש לומר דווקא "מוציא לחם מן הארץ" ללא ה"א, בדומה לפסוק "אֵל מוֹצִיאָם מִמִּצְרָיִם כְּתוֹעֲפֹת רְאֵם לוֹ"[5] לעומת זאת לפי שיטתו, הפסוק האחר[6], "הַמּוֹלִיכֲךָ בַּמִּדְבָּר הַגָּדֹל וְהַנּוֹרָא נָחָשׁ שָׂרָף וְעַקְרָב וְצִמָּאוֹן אֲשֶׁר אֵין מָיִם הַמּוֹצִיא לְךָ מַיִם מִצּוּר הַחַלָּמִישׁ" אינו בלשון הווה, אלא בלשון עבר, כלומר: כאשר אוציא אתכם ממצרים, אז תדעו שאני הוא שהוצאתי אתכם לפני כן ממצרים, וכאמור בפסוק[7]: "וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים וִידַעְתֶּם כִּי אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם הַמּוֹצִיא אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלוֹת מִצְרָיִם"[2].

עד היכן מגיעה ברכת המוציא[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכת 'המוציא' על הלחם פוטרת את כל המאכלים והמשקים שרגילים לאכול בסעודה. וגם אם הסעודה תימשך שעות רבות, ברכת 'המוציא' שבירכו בתחילה פוטרת את כל המאכלים שאוכלים בסעודה.

ומי שהחליט באופן סופי לסיים את סעודתו, וחזר בו ורצה לאכול עוד, נחלקו הפוסקים אם עליו לברך לפני שימשיך לאכול. וכדי לצאת מהספק, נכון שיימנע מלהמשיך לאכול. ואם לאחר ברכת המזון ירצה לאכול ולשתות, יברך לפניהם ואחריהם[8].

אורח שחשב שנסתיימה הסעודה, וכבר הסכים בדעתו שלא לאכול עוד, והביאו לו אחר כך עוד מאכלים, כיוון שהוא סומך על דעתו של בעל הבית, לכל הדעות יכול להמשיך לאכול בלא לברך. וכן דין איש שסומך בענייני האוכל על אשתו, וכן דינם של האוכלים בחדר אוכל שסומכים על מנהלי המטבח. אבל אם האורח הסכים בדעתו, שאפילו אם יביאו לו עוד מאכלים, לא יאכל מהם יותר, ואחר כך חזר בו ורצה לאכול עוד, נכון שיימנע מלאכול ולשתות, אלא יברך ברכת המזון[9].

מי שהפסיק באמצע סעודתו להתפלל, כשחוזר לאכול אינו צריך לברך שוב, מפני שלא הסיח את דעתו מלהמשיך לאכול[10]. ומי שהתנמנם בסעודתו, אפילו למשך שעה, אין זה נחשב להפסק, וכשימשיך לאכול לא יברך שוב. אבל אם הלך לישון שינת קבע על מיטתו, הרי זה כמי שהסיח דעתו מהאכילה, וכשיחזור לאכול יצטרך ליטול את ידיו בברכה ולברך לפני אכילתו[11].

מי שנטל את ידיו למים אחרונים, הרי הוא נחשב כמי שהתחיל בברכת המזון, וגם אם יימלך בדעתו וירצה להוסיף לאכול, יברך תחילה ברכת המזון, ואם ירצה אחר כך לאכול ולשתות, יברך לפניהם ואחריהם[12].

ומי שהתכוון בתחילה לאכול מהמאכלים שיש לו בבית, ולאחר שסיים את מה שהיה לו בבית נמלך וביקש שיביאו לו מאכלים נוספים מהחנות או משכנים, צריך לברך על אותם מאכלים, מפני שעליהם בוודאי לא התכוון כשבירך 'המוציא'[13].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכת המוציא - אתר פניני הלכה, הרב אליעזר מלמד.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף ל"ז, עמוד ב'.
 2. ^ 2.0 2.1 תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף ל"ח, עמוד א'.
 3. ^ שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קס"ז, סעיף ו'
 4. ^ טוב לאכול כזית בלא להפסיק כמובא במשנה ברורה קסז, טו ולה. והוא דין מיוחד ל'המוציא', הן מצד כבוד הברכה, והן בשביל ברכת על נטילת ידיים, לחלק מהפוסקים, וגם כדי לקבוע סעודה על הלחם ולפטור את שאר המאכלים (דגל מחנה אפרים). ועיין שערי הברכה ג, ס"ק מא, ויג ס"ק לו. ופסקי תשובות קסז, יד.
 5. ^ ספר במדבר, פרק כ"ג, פסוק כ"ב.
 6. ^ בספר דברים, פרק ח', פסוק ט"ו.
 7. ^ ספר שמות, פרק ו', פסוק ז'
 8. ^ לדעת הרמב"ם, וכך משמע מהרא"ש (עיין באו"ה קעט, א, 'ואפילו'), כיוון שהחליט לסיים את אכילתו, שוב אין הברכה שבירך בתחילה מועילה לו, ואם ירצה להמשיך לאכול, עליו לחזור ולברך לפני שיאכל. ולדעת תלמידי רבינו יונה והר"ן, הואיל ומצוי שאדם מחליט להפסיק לאכול וחוזר בו, הרוצה להמשיך לאכול אינו צריך לברך לפני אכילתו. ואף כי רוב הפוסקים סוברים כרמב"ם, יש בזה ספק, ולכן למעשה מי שימשיך לאכול, לא יברך. אלא שלכתחילה עדיף שלא להמשיך לאכול כדי שלא להיכנס לספק (ע' ובבאו"ה קעט, א, 'אין'). ואין הבדל כיום בין שתייה לאכילה, וגם המחליט שלא לשתות עוד, עדיין עשוי לשנות את דעתו, ומספק אינו יכול לברך (ע' ט"ז קעט, ב, 'וזאת הברכה' ע' 189). ורק אם היה מוכרח להפסיק סעודתו, כגון שממתינה לו מונית בחוץ, או שבירך ברכה אחרונה, נחשב כמי שגמר בדעתו שלא לאכול ולשתות עוד.
 9. ^ שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קע"ט, סעיף ב'
 10. ^ שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קע"ח, סעיף ו'
 11. ^  שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קע"ח, סעיף ז' ,משנה ברורה, סימן קע"ח, סעיף קטן מ"ח
 12. ^ שולחן ערוך, אורח חיים, סימן קע"ט, סעיף א'
 13. ^ משנה ברורה, סימן קע"ד, סעיף קטן י"ח