יחסי ישראל–פיג'י

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ישראל–פיג'י
ישראלישראל פיג'יפיג'י
Israel Fiji Locator.png
ישראל פיג'י
שטחקילומטר רבוע)
20,770 18,274
אוכלוסייה
8,424,904 926,276
תמ"ג (במיליוני דולרים)
317,100 8,629
תמ"ג לנפש (בדולרים)
37,638 9,316
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה

יחסי ישראל–פיג'י הם היחסים הדיפלומטיים בין מדינת ישראל לרפובליקה של איי פיג'י. שגריר ישראל בקנברה משמש כשגריר לא-תושב לפיג'י, וכיום ממלא תפקיד זה שמואל בן-שמואל[1]. שגריר פיג'י בישראל, מוזס טיקויטוגה, מסר את כתב האמנתו לנשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין בפברואר 2017[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לפיג'י נכונו ב-1970[3]. ב-1978 נערך ביקור ראשון מדרג גבוה, של סגן ראש ממשלת פיג'י, באטו סיר פינאלה גאגילאו[4].

במרץ 2009 הגיש שגריר פיג'י בישראל, פיו בוסקו טיקוישובה, כתב האמנה לנשיא המדינה שמעון פרס. במהלך טקס הגשת כתב ההאמנה, ערך טיקוישובה את הטקס המסורתי הנהוג במדינתו; כרע ברך בפני הנשיא בעת הגשת כתב האמנה ומחא כף שלוש פעמים על פי המסורת העתיקה[5].

בראשית נובמבר 2016, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, קיבל את עמיתו הפיג'יאני, פרנק ביינימארמה (אנ') בירושלים, והודה לו על תמיכתה של פיג'י בישראל בארגונים בינלאומיים שונים[6]. במהלך הביקור בן שלושת הימים נדונו גם נושאים שונים ביחסים, בהם כוחות שמירת השלום של פיג'י הפועלים באזור[7], שיתוף פעולה הבילטרלי, במיוחד בתחום הפיתוח החקלאי[8]. ביינימארמה הודה לישראל על עזרתה בבנייה מחדש של תשתית האי אובלאו (אנ') לאחר ציקלון וינסטון (אנ')[9], שאותה סיפקה במסגרת פעולותיהן המתואמת של שגרירות ישראל באוסטרליה וארגון ישראייד[10]. לאחר הפגישה נחתם מזכר הבנות בין שתי המדינות. ביינימארמה הזמין באורח רשמי את נתניהו לבקר בפיג'י[11].

בסוף אותו חודש הודיע נתניהו כי הוא עומד לצאת לביקור רשמי בפיג'י[12][13]. זה יהיה הביקור הראשון אי פעם של ראש ממשלת ישראל למדינה זו השקט[14]. עם זאת, הביקור לא התקיים: הסיבה הרשמית לכך הייתה "בעיות לוגיסטיות". מן הסתם הסיבה לאי-קיום הביקור הייתה החיכוך ביחסים, לאחר שהנציג הפיג'יאני בעצרת הכללית של האו"ם הביא את דגל פלסטין לעצרת. על אף מקרה זה הכריז נתניהו על רצונו לפתח ולחזק את הקשרים בין שתי המדינות[15].

ביולי 2017 הגיעה משלחת רופאים ואחיות ישראלים לפיג'י במסגרת סיוע הומניטרי. כמו כן נחתם מזכר הבנות הדדיות בתחום החקלאות בין שתי המדינות[16].

בדצמבר 2018 ביקר ראש ממשלת פיג'י פרנק ביינימאראמה (אנ') בישראל. במסגרת הביקור המדיני, נפגש עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו בירושלים שעדכן אותו בחשיפת מנהרות הטרור בצפון, כחלק ממבצע מגן צפוני[17].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]