מארי אנטואנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך זקוק להגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מארי אנטואנט
2 בנובמבר 1755; ארמון הופבורג, ווינה, אוסטריה - 16 באוקטובר 1793; הרובע השמיני של פריז, פריז, צרפת (בגיל 37)
MA-Lebrun.jpg
מארי אנטואנט. פורטרט שציירה אליזבט ויגה לברון בשנת 1783
שם בשפת המקור Maria Josepha Johanna Antonia
מדינה אוסטריה, צרפת
מקום קבורה קבר אחים בלתי מסומן, בשטח זה נבנתה מאוחר יותר כנסיית מדלן.
לאחר מכן הועברו עצמותיה לבזיליקת סן דני
בן-זוג
שושלת בית הבסבורג-לורן
תואר מלכת צרפת
ארכידוכסית אוסטריה
מלכת צרפת ונווארה
אב הקיסר פרנץ הראשון שטפן
אם מריה תרזה
צאצאים
מלכת צרפת ונווארה
תקופת כהונה 10 במאי 1774 - 4 בספטמבר 1791 (17 שנים)
הקודם בתפקיד מריה לשצ'ינסקה
מלכת צרפת
תקופת כהונה 4 בספטמבר 1791 - 10 באוגוסט 1792 (48 שבועות ו-6 ימים)
הבא בתפקיד מריה ג'וספינה לואיזה

מריה אנטוניה יוספה יוהאנה לבית הבסבורג לורן (בצרפתית: Maria Josepha Johanna Antonia;‏ 2 בנובמבר 1755 - 16 באוקטובר 1793) הייתה ארכידוכסית אוסטריה, מלכת צרפת האחרונה ואשתו של לואי ה-16, מלך צרפת בעת המהפכה הצרפתית.

מארי אנטואנט הייתה בתם של הקיסרית האוסטרו-הונגרית מריה תרזה ושל הקיסר פרנץ הראשון שטפן (פרנץ מלורן). ב-16 במאי 1770 נישאה ללואי ה-16, ולזוג המלכותי נולדו ארבעה ילדים.

"אם אין להם לחם, שיאכלו עוגות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

היא זכורה בעיקר בשל האימרה המיוחסת לה, שמייצגת יותר מכל את התקופה, "אם אין להם לחם, שיאכלו עוגות" (בתרגום מקובל; בתרגום מדויק: "אם אין לחם, שיאכלו בריוש"), שהפכה במהרה לציטוט מפורסם (במקור "S'ils n'ont pas de pain, qu'ils mangent de la brioche"). אולם אימרה זו, כמו רבים מהסיפורים שסופרו עליה, התגלו כשקריים ונועדו להכפיש את שמה על ידי המהפכנים של צרפת אשר תלו בה את האשמה למשבר הכלכלי הקשה, שהוביל למהפכה.

הציטוט המפורסם הוא רק אחד מני רבים, אשר נועד להשחיר את תדמיתה של מארי אנטואנט כמלכה מושחתת וחומרנית. כמו רבים מהסיפורים שסופרו עליה, גם זה נכנס אל הזיכרון הקולקטיבי של ההיסטוריה עד כי העובדות האמיתיות של מי אמר את המשפט המפורסם ומתי, אינן רלוונטיות עוד. גם היום משויך ציטוט זה אליה, על אף שידוע כי המשפט נאמר זמן רב לפני הגעתה לצרפת:

בספרו המפורסם של ז'אן-ז'אק רוסו, "הווידויים" אותו סיים לכתוב בשנת 1767 (כאשר מארי אנטואנט הייתה בת 12) ופרסם בשנת 1782, סיפר רוסו את האנקדוטה על המלכה שאמרה זאת על נתיניה[1][2]. היה זה סיפור ידוע בתרבות הצרפתית, שהתקיים שנים רבות לפני הגעתה של מארי אנטואנט לחצר המלוכה. אולם כאשר פורסם הספר, מארי אנטואנט כבר כיהנה כמלכת צרפת והייתה אם לשני ילדים (מתוך ארבעה שילדה בחייה) לאחר שנים רבות של המתנה. הקושרים נגדה בחצר המלוכה עשו שימוש בספרו של רוסו ובציטוט שהביא, על מנת לטעון שהיא-היא הדמות המדוברת בספרו ובכך להשניא אותה על העם.

יש הטוענים, כי המשפט נאמר על ידי אחותה של מארי אנטואנט, מריה קרולינה, מלכת נאפולי. טענה זו באה להסביר מדוע הושלך הציטוט על מארי אנטואנט, בגין קשרי המשפחה בינה לדמות האלמונית שאמרה את המשפט המפורסם. אולם מועד כתיבת ספרו של רוסו מפריך טענה זו, ומציב את הציטוט כרונולוגית בתקופה מוקדמת יותר לתקופת מלכותה של מארי אנטואנט ואחיותיה. השערה אחרת, מקובלת יותר, היא כי ככל הנראה אמרה זאת מריה תרסה, נסיכת ספרד, אשתו של לואי ה-14, כמאה שנים קודם לכן.

בין אם אכן הייתה זו מריה תרסה או כל אישיות אחרת, אין עוד ספק כי הציטוט המפורסם לא נאמר על ידי מארי אנטואנט[3][4].

כיום קיימים מסמכים רבים המעידים על אישיותה הפילנטרופית של מארי אנטואנט, הרפורמות שהכניסה בחצר המלוכה ותמיכתה בעניי הממלכה, וכן מסמכים המעידים על התנגדותם הנחרצת של מעמד האצולה ואנשי חצר המלכות לשינויים אלה. כל אלה מסבירים את השחרת דמותה של מארי אנטואנט ומחיקתה מההיסטוריה כדמות משמעותית וחיובית בתולדות צרפת, ומדוע הפכה להיות ידועה לשמצה בגין חומרניותה וקלילות דעתה. מסמכים שונים מציגים כי היו אלה בני מעמד האצולה בצרפת שרצו לשמר את כוחם ואת שליטתם במלך, ובכך הביאו למפלתה של המלכה, למפלת המלוכה כולה, ובכך אף גזרו את דינם שלהם, כאשר בני האצולה עצמם איבדו את ראשם ונכסיהם במהלך המהפכה הצרפתית.

ילדותה ונעוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאריה אנטוניה יוספה יוהנה לבית הבסבורג-לורן (Maria Antonia Josepha Johanna von Habsburg-Lothringe) נולדה ב-2 בנובמבר 1755 בארמון הופבורג בווינה, כבתה החמש-עשרה של הקיסרית מריה תרזה. אימה פעלה על פי מסורת בית הבסבורג, שבה יורשי העצר התארסו בגיל צעיר ונישאו אל תוך חצרות המלוכה החזקות באירופה, כדי לחזק ולשמר את הבריתות החשובות של הממלכה. מריה תרזה נחשבה ל"מחתנת הגדולה" ביותר של בית הבסבורג, שכן פעלה נמרצות להשיא את ילדיה על פי צרכיה המדיניים של אוסטריה, לרוב תוך התעלמות מרצונם. יוצאת מן הכלל הייתה בתה מריה כריסטינה, שהצליחה לשכנע את אימה שתסכים לנישואיה עם בחיר ליבה, שהיה בן אצולה חסר משאבים כלכליים נאותים. מלבדה, שודכו ילדיה של מריה תרזה בהתאם לצורכי הממלכה. הצהרתה של מריה תרזה בנושא הייתה: "אומות אחרות ינהלו מלחמות, ואת, אוסטריה בת המזל, הינשאי".

מאריה אנטוניה, בתה הצעירה של מריה תרזה, נולדה לתוך ההבנה כי עתידה מתוכנן עבורה להנשא אל חצר מלוכה על פי בחירת אימה. היא קיבלה, לשם כך, את מיטב החינוך האוסטרי, וגילתה כשרון בריקוד ובמוזיקה. עם זאת, בתחומי לימוד אחרים מארי הצליחה לחמוק מלימודיה ולהקסים את האומנת שלה שתוותר על חלקים נרחבים מהשכלתה. כאשר גילתה מריה תרזה כי בתה הצעירה הצליחה לחמוק מלימודים לאורך תקופה ארוכה, היה זה לאחר שכתיבתה הייתה איטית, קריאתה מעטה והיא התקשתה להיות מרוכזת וממוקדת בלימודיה לאורך זמן. עם זאת, יכולתה להקסים את כל רואיה חיפה על כל זאת. בניגוד לתיאורים הרבים, בגין אופיה הפזרני והתנהגותה חסרת האחריות שרווחו בצרפת בתקופת טרום המהפכה, מאריה אנטוניה בילדותה בווינה הייתה ילדה טובת מזג ואצילית, מוכשרת ויפהפייה, שכבשה את כל רואיה בחיוכה וברצונה לרצות ולהנעים את זמנם של סובביה. התנהגותה העדינה וחביבותה מתוארת באנקדוטה על ביקורו של מוצרט, בעודו ילד קטן בחצר המלוכה בווינה. מספרים כי היא סייעה לו כאשר הופיע בפני מריה תרזה והייתה כה נעימה ומסבירת פנים כלפיו עד כי אמר שהוא מעוניין להנשא לה כאשר יגדל. עתידה של מאריה אנטוניה נקבע, במידה רבה, בזכות היותה היפה והמיוחדת ביותר מבין כל אחיותיה, יופיה והתנהגותה הפכו אותה לבעלת חשיבות רבה לאימה, כאשר זו תיכננה את הברית החשובה והמורכבת ביותר בצעדיה הדיפלומטיים של אוסטריה, במשחק הכוחות של אירופה.

מארי אנטואנט בגיל 12

אויבתה הגדולה של אוסטריה והאיום הגדול ביותר על מלכותה של מריה תרזה, הגיע מצידה של פרוסיה. כאשר זו חתמה על ברית הגנה עם בריטניה, החליטה מריה תרזה לפעול בהתאם ולחדש את הקשרים עם נינו של יריבה הישן, לואי ה-14, מלך צרפת. מאריה אנטוניה נבחרה לתפקיד הקשה ורב החשיבות של גישור על הפערים העמוקים והטינה רבת השנים שבין צרפת לאוסטריה. לאחר שנים רבות בהן אוסטריה וצרפת לא שמרו על קשרי ידידות, הובטחה מאריה אנטוניה בת ה-14 לנכדו של לואי ה-15, ובכך נגזר גורלה, מתוך המחשבה כי יופיה, כישוריה וקסמיה, יקלו עליה את דרכה בחצר מלכות מפוארת ועשירה, אך גם נוקשה, קפדנית ומסואבת. מרגע ההחלטה נעשו מאמצים רבים לספק למאריה אנטוניה את מלוא המידע והידע הנדרשים לה בעבור תפקידה החשוב. אמנם, מאריה קיבלה חינוך מצוין בארמון, אולם התרבות הצרפתית נחשבה לתרבות עילית ומתנשאת והצרפתים התייחסו בזלזול לבית המלוכה האוסטרי. על כן עברה מאריה הכשרה ארוכה בצרפתית, נימוסים ומנהגים צרפתיים. חשיבות השידוך והצלחתו הייתה מכרעת מבחינת עתידה של אוסטריה.

בצרפת לעומת זאת, ההודעה על השידוך יוצא הדופן זכתה לספקות רבות כבר מתחילת הדרך. אוסטריה, אויבתה הוותיקה של צרפת, לא נחשבה לשידוך אפשרי בעבור יורש העצר. בקרב אנשי החצר בארמון ניכרה חוסר שביעות הרצון מהחלטת המלך, הן על ידי הממשלה, האצולה ואף מקרב בנותיו של לואי ה-15, דודותיו של לואי ה-16, שהביעו בגלוי את סלידתן מן הרעיון. אולם השפעתו של המלך ניצחה והשידוך יצא אל הפועל למרות המתנגדים הרבים שקמו לו. הדבר לא סימן טובות על קבלת הפנים לה תזכה מאריה אנטוניה הצעירה .[5]

באפריל 1770, בהיותה בת 14, על אי בנהר הריין בקרבת העיר שטרסבורג שבאלזאס, נפרדה מאריה אנטוניה ממשפחתה וארצה, כל רכושה, בגדיה, מלוויה וכל המוכר לה, נשארו מאחור. היא הולבשה בבגדים צרפתיים, קיבלה רכוש צרפתי והופיעה מחדש בשם מארי אנטואנט, הנסיכה המיועדת ויורשת העצר של צרפת. מאז לא שבה עוד לראות את מולדתה.

נסיכה ומלכה אהובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי אנטואנט התקבלה בצרפת בברכה ובאהבה, אולם היחס אליה שונה פעמים רבות, בהתאם להלך הרוחות והשינויים הפוליטיים שחלו בצרפת.

עם הגעתה של מארי אנטואנט, כאשתו לעתיד של לואי ה-16, נערכה עבורה קבלת פנים מרהיבה ומחבקת. אנשים רבים באו לחזות בנסיכה הצעירה עם הגיעתה לצרפת. כחלק מכללי הטקס המלכותיים, על הנסיכה להוריד מעצמה כל סממנים של תרבותה הקודמת, לשם כך נבנה בית עץ ארעי במקום המפגש בגבול אוסטריה-צרפת, אליו נכנסה הנסיכה מאריה אנטוניה האוסטרית וממנו יצאה הנסיכה מארי אנטואנט הצרפתייה.

כבר בתחילת דרכה בצרפת, הילוכה, מראיה, ודבריה תועדו וצוטטו. בכולם תוארה הנסיכה כדמות מקסימה ומלבבת. יחסה אל העם הצרפתי היה חם ואוהד והיא כבשה את לבבות ההמון ברצונה להיות צרפתייה ולהיות חלק מהעם הצרפתי ולא רק מלכתם. אחד התיאורים של מארי אנטואנט הצעירה מגיע מתיעוד פגישתה הראשונה עם ראש העיר אשר בא לקבל את פניה עם הגעתה לצרפת, הוא פנה אליה בגרמנית והיא ביקשה שלא ידבר עימה בגרמנית, כי על אדמת צרפת היא מעוניינת לדבר אך ורק צרפתית (" Non ! Ne parlez point allemand, s'il-vous-plaît. À dater d'aujourd'hui je n'entends plus d'autre langue que le français"). מארי אנטואנט זכתה להערצת העם הצרפתי לא רק בגין יופיה, חינה ונעוריה, אלא בעיקר בזכות משאלתה לרצות את כל רואיה. נוכחותה הפיחה רעננות ותקווה בקרב הצרפתים ונראה כי צעדיה הראשונים של הנסיכה האוסטרית בצרפת מבשרים טובות.

נישואה של מארי אנטואנט ללואי ה-16 ב-30 במאי 1770, לוו בחגיגות רבות, הן בארמון ורסאי והן בצרפת כולה. תאונה קטלנית שנגרמה משריפה בעקבות מופע זיקוקין די-נור בסיום חתונת הזוג (וגרמה למותם של 130-400 אנשים) לא רק שלא שינו את היחס של העם הצרפתי למלך ולמלכה העתידיים, אלא גרמה לעם הצרפתי להכיר באופיה הרחום והקשוב של מלכתם החדשה, שכן היא טיפלה באופן אישי במשפחות הקורבנות. בתיעודי חצר המלכות תואר כי מארי אנטואנט תרמה הכנסה חודשית מהונה האישי למשפחות הקורבנות שנמחצו במנוסת ההמון בפריז. תיעוד של הכתרת לואי ה-16 ומארי אנטואנט למלכי צרפת מתאר כי הפופולריות של מארי אנטואנט הייתה בשיאה, כאשר ההמון שנכח בהכתרה קטע את טקס ההכרתה בקריאות "יחי המלכה" במשך כ-15 דקות רצופות.

לואי ה-16 ומארי אנטואנט היו ידועים ברצינות הרבה בה לקחו את תפקידם כמגיני העניים והנזקקים בשנים שלפני המהפכה הצרפתית, ובגין כל זאת הם הפכו לפופולריים מאוד עם פשוטי העם והערצתם הייתה ניכרת בקבלת הפנים אותה ערכו למלך ולמלכה בביקורם הראשון והרשמי בפריז, ביוני 1773. תדמיתה של מארי אנטואנט כמלכת החסד והמתיקות התחזקה כאשר לאחר הכתרתה, ב 1774, היא ביקשה לשחרר את העם מעולו של מס שנקרא "חגורת המלכה," שהיה נהוג לגבות עם עלייתו לשלטון של מלך חדש. היא ביקשה לוותר על המס והתבדחה כי "כבר לא נהוג ללבוש חגורות בימינו".[6][7]

מארי אנטואנט מתועדת בפרוטוקולים של חצר המלכות כנסיכה, ולאחר מכן כמלכה, שלא מהססת לעמוד מול משפחת המלוכה והחצר כולה בנושאים שונים. זו אחת מהסיבות העיקריות שהובילו להפצת הרכילות עליה בחצר ורסאי. אנשי החצר לא אהדו את מארי אנטואנט בגין השינויים שהביאה עימה. התנהגותה הייתה מנוגדת לאווירה השמרנית ומלאת הרושם בחצר המלוכה, הגינונים החצרוניים, הטקסיות הרבה, הפריצות המינית, הרכילות החצרונית והחשיבות שניתנה לאדם בגין כבודו, מעמדו, קשריו האישיים ומשפחתו. מארי אנטואנט הגיעה מחצר מלוכה קפדנית לא פחות, אך בו בזמן הייתה גם משפחתית, אוהבת וחמה, שומרת על ערכי המשפחה בקפדנות ומתנגדת לפריצות ולהוללות, שאפיינה את חצר המלוכה הצרפתית בתקופתו של לואי ה-14 וה-15. מארי אנטואנט לא הסתירה את אי אהדתה לטקסים המרובים שליוו כל פעולה ופעולה בחיי המלך והמלכה, החל מטקס הקימה בבוקר, וכלה בטקסי הארוחות וגינוני המלכות. הדבר לא הוסיף לפופולריות שלה בחצר המלוכה, שבה כל אחד שמר על כבודו ועל מעמדו ככל יכולתו.

אחד ממקורות המידע המעטים שנותרו, המציגים את מארי אנטואנט באור אוהד מגיע מזכרונותיה של מאדאם קמפיין, האומנת של ילדי המלך והמלכה. היא סיפרה על תשובותיה השנונות של מארי אנטואנט בנושאים שונים ועל יחסה טוב המזג כלפי אנשי החצר. דוגמה ליחסה השנון והמשועשע של המלכה לכובד ראשם של אנשי חצר המלכות ניתן למצוא באנקדוטה על הרופא המלכותי, שנהג לספר על מות מטופליו במשפט "זה עתה איבדתי את אחד מחבריי הטובים". מארי אנטואנט אמרה על כך כי "אם הוא מאבד את כל המטופלים שהינם חבריו, מה עולה בגורלם של אלה שאינם חבריו?"[8]

לא רק התייחסותה של מארי אנטואנט לחצר המלוכה הייתה יוצאת דופן, גם פעולותיה היו שונות מההתנהגות המלכותית הנהוגה בצרפת. ניתן למצוא עדויות רבות אך נשכחות, על סיועה לפצועים צרפתיים באמצעות פינויים בכרכרה המלכותית, סירובה להשתתף במסעות ציד הנערכים תוך רמיסת שדות ויבול של איכרים הגרים בשכנות לארמון ורסאי ועוד. היא הוסיפה למניין תושבי החצר ילד כפרי ועני, אותו הכירה באחד מטיוליה בכרכרתה סביב ארמון ורסאי, לאחר שגילתה כי הוא מתגורר עם סבתו ואחיותיו בעוני ובעליבות רבה. תיעוד הצטרפותו לחצר המלוכה מתאר את פרטי אימוצו על ידי מארי אנטואנט, תוך שהיא העבירה אותו להתגורר בארמון, גידלה אותו כשלה (על מנת למלא את מקום הילדים שלא נולדו לה בשנות נישואיה הראשונים) ומסייעת כלכלית למשפחתו.[9]

התייחסותה של מארי אנטואנט לעניי צרפת ולחייהם לא הייתה מובנת לאנשי האצולה, אשר הורגלו לחיי מותרות והוללות בארמון ורסאי, המרוחק מפריז ומחיי היום יום של האזרחים. התנהגותה הפילנטרופית של מארי אנטואנט ואהדתה לכפריים סביב הארמון הייתה לא אופנתית באורח שערורייתי בעבור אצולת החצר, שראתה את תכלית קיומם בהוללות יומם וליל. אחד מבעלי התפקידים בארמון, רופאו המנתח של המלך (Loustonneau), סיפר כי מארי אנטואנט ציינה את הכמות הגדולה של עניים בצרפת בכך שאם היה דולק נר בחלון של כל אחד מעניי הממלכה, הייתה נוצרת תאורה יוצאת דופן בצרפת.[9]

כל זאת ועוד מציג את מארי אנטואנט כפילנטרופית וכמלכה שמודעת לעצמה ולתפקידה בעוד היא מסרבת לנהוג בקלות ראש במעמדות הנמוכים בצרפת כשאר האצולה הצרפתית. תיאורה של מארי אנטואנט בפרוטוקולים ובתיעודים השונים של חצר המלכות, מציגים דמות עדינה, רגישה ומיוחדת, הנוהגת בכולם בחמלה וללא ההתנשאות השכיחה של אנשי האצולה בחצר המלוכה. הפרדוקס של אישיותה המיוחדת של מארי אנטואנט אל מול שנאת ההמון הצרפתי, ההתקפות הזדוניות והאישיות שיצאו כנגד משפחת המלוכה ומארי אנטואנט בפרט, והשתלשלות המהפכה הצרפתית הובילו למחקרים רבים המחפשים את הסיבה לשנאה העזה ולתדמיתה שהושחתה קשות מאז ועד היום.[10]

מחקרים מודרניים טוענים כי הדבר נבע מתעמולת המהפכה שביקשה למוטט את השלטון המלוכני בכל מחיר והובילה לרצח ולמעשי זוועה בחסות שאיפה זו. ההתנגשות בין שלושת המעמדות בצרפת של לפני המהפכה הובילה לכאוס רצחני וסאדיסטי של שלטון הטרור, שבו נרצחו המונים והושמדו יצירות אומנות, מבנים, ומסמכים. הכאוס הוביל להשמדה של מסמכים ועדויות ויצרה הזדמנות לכתיבת ההיסטוריה מחדש על ידי המהפכנים. הם עשו זאת על מנת למנוע את החזרת השלטון המלוכני לצרפת, באמצעות הצדקת המהפיכה, הריסת המוניטין של משפחת המלוכה, השחרת דמותם של המלך והמלכה ורציחתם של כל המועמדים למלוכה.

עם התקדמות מחקרם של ההיסטוריונים המודרניים מתגלה דמות שונה של מארי אנטואנט מזו המוכרת כמלכה המושמצת והשנואה ביותר בהיסטוריה בכלל ושל צרפת בפרט. מארי אנטואנט הייתה, ב-200 השנה מאז הוצאתה להורג, סמל לשחיתות שלטונית, וכך נותרה עד היום בתרבות המודרנית. תיאור זה נובע מהעיתונות הצהובה של צרפת, קריקטורות של המהפכנים לפני פרוץ המהפכה וקריאות הזעם של ההמון כנגד מעמד המלוכה בעת המהפכה, מגובים בתיאורים של אנשי התקופה על השחיתות השלטונית שאילצו אותם לנקוט בצעדים קיצוניים. לעומתם, דווקא התיעוד ההיסטורי הרשמי, המסמכים שנותרו ועדויות אנשי מפתח שנשמרו, מציגים מלכה שונה לחלוטין.

שני תיאורים היסטוריים המציגים את מארי אנטואנט כאישיות כובשת ואצילית מגיעים דווקא מאנשי המהפכה, אשר תיעדו את הליך משפטה של מארי אנטואנט והוצאתה להורג. אלה מציגים פרדוקס משמעותי בתיאור אישיותה של המלכה, שכן בעוד היא זכורה בהיסטוריה כדמות מושחתת ואנוכית, התיעוד ההיסטורי של המהפכה עצמה, אשר נשמר על ידי המהפכנים (בניגוד למסמכים רבים שהושמדו על ידי המהפכנים) מציג מלכה כבעלת אומץ לב, תעוזה, אינטליגנטית ובעלת נימוסים ללא דופי: היא כובשת את לב קהל הנוכחים במהלך משפטה, כאשר היא פונה באופן אישי אל קהל האימהות ומבקשת מהן להעיד בעצמן אם ההאשמות המופנות כלפיה ביחס לבנה הקטן יכולות להיות הגיוניות, והיא שומרת על נימוסים ואצילות מלכותית גם כאשר היא נמצאת כפסע מהגליוטינה - מילותיה האחרונות הן בקשת סליחה מהתליין שעומד לערוף את ראשה, שעל רגלו היא דרכה בטעות: "סליחה אדוני, זה לא היה במכוון". שני תיאורים אלה קיבלו במהלך השנים את ההסבר כי זהו גלגול חדש ויוצא דופן של המלכה, ששינתה את התנהגותה עקב המאורעות הקשים של המהפכה ופועלת באומץ ובקור רוח ברגעים הקשים ביותר.

עם זאת, מחקרים ומסמכים עדכנים מתארים כי זו הייתה אישיותה של מארי אנטואנט לאורך כל חייה ודבר לא השתנה מלבד היחס אליה. המסמכים הרבים שנעלמו במהלך המהפכה מעידים על הלך הרוח בארמון והתנהלותה של המלכה, אולם אלה נשכחו ונזנחו בשנות ההרס והחורבן שהגיעו לאחר מכן. ההיסטוריונים של תקופת המהפכה חיזקו את תדמיתה השלילית של המלכה כאשר הם משתמשים בקריקטורות, הדפסי עיתונות וסיפורים שנכתבו על המלך והמלכה, אך לא בעדויות מוצקות ובמסמכים המעידים על כך. הצרכים הפוליטיים והמהפכניים של צרפת בתקופת המהפכה הצרפתית דרשו שעיר לעזאזל וכך הפכה מארי אנטואנט לכלי משחק בידיה של התקופה.

תדמיתה השלילית של מארי אנטואנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצר המלכות של ורסאי, אליה הגיעה מארי אנטואנט הצעירה, הייתה חצר מלאת תככים, רכילות, מזימות, פרשיות וסודות ואין ספק שגילה הצעיר והריחוק ממשפחתה ותרבותה לא הקלו עליה בהגיעה לחצר הצרפתית המורכבת. בורסאי בעודה רק בת 14, היא נאלצה להתמודד עם מגוון משברים ועם אנשי אצולה וקרובי משפחה שניסו לגרור אותה למשחקי הרכילות והצביעות הנפוצים בחצר המלכות. יורש העצר עצמו היה נער צעיר שלא ידע מה לעשות עם אשתו המיועדת ולא גילה בה עניין כלשהו גם לאחר נישואיהם. הוא העדיף להסתגר בחדרו ולעסוק בתחביביו - פריצת מנעולים ותיקון שעונים מסובכים.

מארי אנטואנט השאירה רושם יוצא דופן על אצולת ורסאי ביופיה, אצילותה, חיוניותה, נעוריה, האינטליגנציה שלה והאנרגיות החיוביות שהיא הפיצה סביב. עם זאת, נעשו ניסיונות רבים להשפיע עליה לרעה בחיי החצר. אחת מהדוגמאות המוכרות היו השפעתן הרעה של דודותיו של לואי ה-16. שתי בנותיו של המלך לואי ה-15 לא אהבו את התנהגותו הבוטה של אביהן עם מאהבתו הנוכחית, מאדאם דו בארי. לואי ה-15 היה ידוע בהתנהגותו הבוטה ומערכות היחסים הרבות שניהל עם נשים שונות, בעוד אשתו וילדיו וכן כל חצר המלוכה בצרפת מודעים למעשיו. אחת מהמאהבות הידועות של לואי ה-15 הייתה מאדאם דה פומפדור. מערכת היחסים ארוכת השנים שניהל עימה הובילו לכך שהייתה דמות רבת השפעה בחצר המלכות הצרפתית, קשריה הענפים עם אנשי החצר, השפעתה הפוליטית, השפעתה על אמנות התקופה ועל המלך עצמו הובילו לכך שמעמדה בחצר המלוכה היה רם ונישא אף יותר ממעמדה של אשת המלך, המלכה מריה לשצ'ינסקה, ויותר מילדיו. על כן, בנותיו חששו עד מאוד מעלייתה של מאהבתו החדשה של המלך, מאדאם דו בארי, שהייתה אישה פשוטה וחסרת נימוסי חצר. תחת השפעתן של דודותיו של לואי ה-16, סירבה מארי אנטואנט הצעירה להתנהג בנימוס אל מאדאם דו בארי. טענותיהן של דודות המלך בגין פריצותה, מעמדה הנמוך, התנהגותה ההמונית ובעיקר היותה מאהבתו הידועה לשמצה של המלך, נגעו היטב ברגשותיה המזועזעים של מארי אנטואנט הצעירה, בגין פריצות חצר המלכות שאליה הגיעה. החינוך אותו קיבלה מארי אנטואנט מאימה, מריה תרזה, לא הכין אותה לחצר מלכות בה כולם מנופפים לעיני כל בקשריהם המיניים ובמאהביהם ובמיוחד לא הכין אותה להתנהגות בוטה של המלך בכבודו ובעצמו. משבר מלכותי נוצר כאשר מארי אנטואנט, בעצתן של דודות המלך, לא אמרה מילה למאדאם דו בארי. על פי חוקי החצר הנוקשים של צרפת, רק אדם בעל מעמד גבוה יכול לפנות בדברים אל אדם ממעמד נמוך יותר ולא להפך. כאשר מארי אנטואנט לא פנתה בדברים למאדאם דו בארי, לא הייתה יכולה זו לדבר עימה, למורת רוחה הרבה. חצר המלכות עלצה על ההזדמנות לצפות בשעשוע החדש ועד מהרה הדבר היה ידוע לכל. המעמד והכבוד הם הדבר החשוב ביותר בחצר ורסאי והרכילות הייתה הבילוי המועדף, על כן עד מהרה החלו כל אנשי החצר לדבר על כך שמאדאם דו בארי מושפלת שוב ושוב על ידי הנסיכה האוסטרית הצעירה.

מריה תרזה אשר הייתה מודעת לקשיי החצר בצרפת, הציבה בארמון את שגרירה האוסטרי הרוזן דה מרסי על מנת שירגל אחר כל המתרחש בארמון אחר כל מעשיה של מארי אנטואנט וידווח לה על כל מזימה הנרקמת כנגדה. הוא הפך להיות היועץ הנאמן של מארי אנטואנט במשך כל השנים וסייע לה בהלכות החצר המשונות בצרפת. כאשר פרשת דו בארי יצרה משבר דיפלומטי שהכעיס את מלך צרפת, הדבר הגיע עד לאוזני אימה של מארי אנטואנט, המלכה מריה תרזה. הרוזן דה מרסי הצליח לגשר בין הצדדים כאשר הצליח לשכנע את מארי אנטואנט לסיים את הפרשה ולומר למאהבת המלך את המילים "יש הרבה אנשים הבוקר בוורסאי". בכך נפתר המשבר הראשון אך לא האחרון של מארי אנטואנט בחצר הארמון. אויבים רבים היו לה למלכה הצעירה, גם דודות המלך, לכאורה חברותיה ושוחרות טובתה, היו מהמתנגדות לשידוך הצרפתי-אוסטרי עוד מראשיתו, ובואה של מארי אנטואנט לא שינה את דעתן בנושא. התנהלותן והשפעתן השלילית הייתה הרסנית לתדמיתה של מארי אנטואנט בשנותיה הראשונות בצרפת ועד מהרה ניתקה עימן מארי אנטואנט את קשרי החברות. גם מערכת היחסים הלא תקינה בינה לבין בעלה, סייעה לסברה הרווחת כי עם מעט לחץ על המלך, לואי ה-15, הוא יבטל את הנישואים השנואים ויחזיר את מארי אנטואנט לווינה.[10]

מערכת היחסים בין לואי ה-16 ומארי אנטואנט לא סייעה למעמדה המעורער של מארי בארמון. הם לא מימשו את נישואיהם במשך 7 השנים שלאחר החתונה, ומכיוון שתפקידה העיקרי, אם לא היחיד, של מלכה היה להביא לעולם יורש עצר, ריכלו כל אנשי החצר על מצבה העגום של המלכה. הרכילות על כך שלבני הזוג יש בעיה בחדר המיטות שעשעה את אצולת צרפת, שנהגו להתפאר ביחסיהם המינייים בפומבי. השנים הארוכות שבהן נחשב לואי ה-16 לגבר שאינו יכול לקיים יחסים עם אשתו ומארי אנטואנט נחשבה לצעירה שבעלה אינו מתעניין בה הביאו לתהליך הרסני שבו דימוי המלך התקבעה כחלש אופי, רכיכה וחסר עמוד שדרה ואילו שמה הטוב של המלכה נהרס על לא עוול בכפה בעקבות הספקולציות על מי הגבר שממלא מקומו של המלך במיטתה. שום סיוע לא הוגש למלך ולמלכה הצעירים שככל הנראה לא ידעו למצוא פתרון למצב. לא רק אנשי החצר הרוויחו מהסיפור העסיסי על אין האונות של המלך, גם קרובי משפחתו של לואי ה-16 סברו כי מצב בו המלכה לא מביאה לעולם יורש עצר מועיל לקדמם קרוב יותר לרשת את המלוכה. יש הטוענים כי לואי ה-15 ידע אף הוא ולא עשה דבר על מנת לסייע לזוג בקשיי הזוגיות שלו וכי העדיף לעודד את הקרירות שנוצרה בין בני הזוג, כי חשב לקחת את מארי אנטואנט לעצמו. אלה הטוענים כך מסבירים כי לואי ה-15 היה זה שהחליט לשכן את לואי ה-16 ומארי אנטואנט בדירות רחוקות שהקשו עליהם את המפגשים הנחוצים לשם הפיכתם לחברים ולבעל ואישה, וכי למעשה סיפור המחרוזת הידוע לשמצה הוזמנה במקור על ידי לואי ה-15 כמתנה של מלך לאשתו העתידית (ויש הטוענים כי חשב על מארי אנטואנט לתפקיד) ורק לאחר מכן יועדה למאדאם דו בארי.[10]

בין אם אכן היה לואי ה-15 מעורב בקשיים בני הזוג ובין אם לא, הוא נפטר והותיר את מלך ומלכת צרפת בקיבעון של חיים נפרדים: לואי ה-16 התעניין בעיקר בציד ובתחביביו השונים, ומארי אנטואנט נמשכה לחיי הלילה בוורסאי ובפריז, אשר כללו מסיבות מפוארות ונוצצות בארמון, נשפים, תיאטרון, אופרה וחיי חברה עשירים. במסיבות אלו היא יצרה לעצמה את חוג הידידים שהיה כה חשוב לה ליצור, על מנת לספק לעצמה חברה בארמון ורסאי. שם היא פגשה את הרוזן השוודי האנס אקסל פון פרסן (Hans Axel von Fersen), שהפך לידיד אמת שלה ואף, על פי השמועות, למאהבה. עם זאת, הדבר מעולם לא הוכח, וכי לא ניתן היה בקלחת הרכילותית הרוחשת בארמון להסתיר רומן סנסציוני שכזה, שאם היה מתקיים היה הופך ליותר משמועה לא ברורה. מארי אנטואנט והרוזן פרסן נותרו ידידים בלבד במשך שנים רבות ואף באפלת המהפכה, הוא פעל רבות עבורה עד רגעיה האחרונים. ידידה נוספת שפגשה הייתה אשת החברה הפריזאית הנסיכה מארי תרז לואיז סבוי (מאדאם דה למבל) שמשכה אותה אל חיי הזוהר והבילויים, והייתה לידידתה הטובה ביותר. גורלה של זו לא שפר עליה, כאשר היא חזרה בימיה העקובים מדם של המהפכה לפריז על מנת לשהות לצד מארי אנטואנט היא נתפסה, נשפטה והושלכה אל ההמון הזועם אשר עשה בה שפטים, כרת את ראשה והעמידו על מוט על מנת להציגו בפני מארי אנטואנט כאשר הייתה שבויה בכלאה במצודת הטמפל.

ככל שחלפו השנים ועדיין לא מומשו הנישואים, בעוד לואי ה-16 כבר הוכתר למלך לאחר מותו של לואי ה-15, השמועות בחצר המלוכה הלכו וגברו: על האימפוטנציה של המלך, העדפותיה המיניות של מארי אנטואנט אשר מוצאת עניין בגברים (ובנשים) אחרים. כל זאת ועוד היווה את הדלק להכפשות העתידיות על מארי אנטואנט. תוך זמן קצר יצא לנסיכה החדשה שם של מופקרת, לא סתם מופקרת, אלא מופקרת אוסטרית, שכן לא שכחו את שיוכה למחנה האויב. במכתבים אשר החליפו מארי אנטואנט ואימה, הפצירה בה מריה תרזה לעשות הכל כדי למשוך את תשומת לבו של בעלה, שכן מריה תרזה פחדה מפני משבר דיפלומטי נוסף שבו יבוטלו נישואיהם של מארי אנטואנט ולואי ה-16, מפאת אי מימושם. ככל שעברו השנים ודבר לא השתנה בין השניים, הפכו מכתביה של מריה תרזה לנואשים יותר, והיא החלה להעביר ביקורת על מארי אנטואנט על היותה חסרת יכולת לעורר תשוקה בבעלה, על כך שהיא כבר אינה יפה ואיבדה את כל החן שלה. ניסיונותיה של מארי אנטואנט להיות יפה יותר, משעשעת יותר, מושכת ואופנתית, הביא אותה להשקיע יותר בצורתה החיצונית, ולהשקיע בבגדיה, נעליה, תכשיטיה ותסרוקותיה וכמו כן, למקד סביבה חוג קטן של ידידים (בעלה לא תמיד נמנה עליהם ולרוב העדיף לישון מאשר לבלות עם אשתו), אשר היו נוהגים לבלות עד השעות המאוחרות במסיבות, משחקי קלפים, תיאטרון וקונצרטים ולשחק במשחקי הימורים. מארי אנטואנט הפכה בשנים בודדות אלה להיות קובעת האופנה והסגנון בוורסאי ובצרפת כולה, קיבעה את דמותה כאישה המקסימה והמהנה ביותר בארמון, אשר סביבה יש חגיגות בלתי פוסקות והנאות במסיבות ונשפים. מארי אנטואנט משכה אליה את תשומת הלב בחצר המלוכה על יופיה וסגנונה, וסיפקה ללשונות הרעות נושאים רבים לדבר בהם בדבר פזרנותה והתנהגותה של המלכה. אולם הדבר לא משך עדיין את תשומת לבו של בעלה. בעיית הקרירות המינית של לואי ה-16 לא נראתה כבעלת פתרון ועל כן, הייתה זו הקיסרית מריה תרזה, שהביאה לסיום המשבר: אמה של מארי אנטואנט, ששבה והזהירה אותה מהתנהגות המושכת תשומת לב וכי סכנה גדולה נשקפת לה, שלחה לבסוף את בנה, יורש העצר של כס המלכות באוסטריה, יורש העצר יוזף השני לצרפת, על מנת שבמסווה של ביקור אחים, ישים סוף למצב הלא טבעי שהתקיים בין הבעל לאשתו ויביא למימוש את נישואיהם ולהולדת יורשי העצר הנדרשים כל כך למשפחת המלוכה הצרפתית.

שבע השנים העקרות היו קריטיות לתדמיתם של המלך והמלכה. השמועות על המלכה היפהפייה ומנקרת העיניים אשר בעלה אינו מתעניין בה ביססו את היותה לסבית (ושזוהי כביכול מחלה גרמנית), המחזיקה מאהבים רבים ועוסקת בהוללות מינית על מנת לפצות את עצמה על חוסר העניין של בעלה בה, בעוד דמות המלך התקבעה כסובל מפימוזיס או אימפוטנציה, ותדמיתו כמלך חלש שאינו מסוגל לשלוט באשתו השליכה ישירות על תפקודו כשליט, שככל הנראה לא מסוגל לשלוט בממלכתו. יחסי המין המלכותיים מאז ומעולם היו מקור רב לשעשוע ולרכילות לאורך הדורות - סבו של לואי ה-16, לואי ה-15, עם תיאבונו המיני ופילגשיו הרבות, כגון מאדאם דה פומפדור ומאדאם דו ברי, וכן פרשיות נוספות עם נשים רבות שהיו מזדמנות לארמון (וחלקן אף הביאו לעולם את ממזרי המלך), הפכו לנורמה השולטת בורסאי. לעומת התנהגותו ההוללת של לואי ה-15, לואי ה-16 לא רק שלא החזיק פילגש כמקובל בצרפת, אלא אף לא התעניין מינית באשתו, בתוך חצר מלכות מלאת פרשיות אהבה, רומנים ובגידות, היה דבר חריג, מגוחך ובלתי הגיוני. ההסבר לאי מימוש הנישואים מוסבר כיום על ידי היסטוריונים בכך שהמלך היה צריך לעבור ניתוח קצר (כנראה מילה), אולם לא נמצא תיעוד לניתוח שכזה (ובזמן שבו כביכול עבר ניתוח זה הוא היה באמצע ציד). סברה אחרת טוענת שהפתח הווגינלי של מארי אנטואנט היה צר, ולכן היה מכאיב במיוחד. יוזף השני, אחיה של מארי אנטואנט ויורש לכתר האוסטרי ששהה בפריז חודשיים כתב ועדכן את אימו, מריה תרזה, כי נדמה שאין בעיה יוצאת דופן בתפקודו של לואי ה-16, מלבד אי הבנה בסיסית בדרך בה יש לקיים יחסי מין. לאחר התערבותו של יוזף השני ועזיבתו את פריז, נפתרה הבעיה "העדינה", כלשונו של יוזף השני, ובמהרה עדכנה מארי אנטואנט את אימה כי היא בהיריון.

לאחר מימוש נישואי המלך והמלכה אף נולדו להם 4 ילדים, אולם שניים מהם מתו בגיל צעיר ורק בתה הבכורה ובנה הקטן חוו עימה את מאורעות המהפכה: מארי איבדה את בתה בהיותה תינוקת, ואת בנה, יורש העצר, שכלה בתחילת המהפכה הצרפתית, כאשר הוא בן 8 בלבד. יורש העצר מת ממחלה בעת שבארמון המלוכה התנהל המשבר של אספת המעמדות, אירוע כה מכונן לאומה הצרפתית עד כי מותו של יורש העצר לא היווה עניין בעבור האומה הצרפתית.

כאשר הפכה מארי אנטואנט לרעיה במלוא מובן המילה ולאם, היא החלה להשקיע יותר ויותר מזמנה בגידול בילדיה. הנשפים והנסיעות לתיאטרון בפריז פחתו עד כלא היו, וחיי המשפחה של מארי אנטואנט ולואי ה-16 החלו להיראות כמשפחה מלכותית נורמטיבית. אולם בתוך חצר המלוכה המשיכו לרכוש מזימות ולחתור תחת מעמד המלוכה בכלל ובמיוחד תחת מלוכתם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט. לשם כך, המהפכנים שימרו את דמותה של מארי אנטואנט כפאם הפאטאל המאיימת, שסביבה מתקבצים חוג אצילים ואנשי צבא מעריצים שקיימו חיי חברה סוערים, בעוד היא אינה מקיימת את חובתה למלוכה ולא מביאה יורש למלכות.

המלך והמלכה הפריעו למספר קבוצות בעלי אינטרס בצרפת:

 • לבד מהמהפכנים שרצו בביטול המלוכה לחלוטין, גם מעמד האצולה ביקש להפטר מהמלך והמלכה, באמצעות החלשתם פוליטית. הסיבה לכך הייתה הרפורמות שלואי ה-15 לא הצליח להעביר והמלך לואי ה-16 היה ידוע בנחישותו לכך. אלו היו רפורמות שמטילות מס לא רק על המעמד השלישי, המעמד הבינוני של הפועלים בצרפת, אלא גם ובעיקר על מעמד האצולה שמבין ההטבות המפליגות להן זכה היה פטור ממיסים. האצילים בצרפת העצימו את כוחם הפוליטי באופן משמעותי בתקופתו של לואי ה-15, ולא היו מוכנים לסור למרותו של המלך הנוכחי.
 • בנוסף למהפכנים ולמעמד האצולה, היו אלה אנשי החצר שלא אהדו במיוחד את המלך והמלכה. חצר המלוכה הנהנתנית וההוללת לא אהבה את הלך הרוח החדש שנשב מהמלך והמלכה. בעוד המלך התנזר מבילויים ואירועים חברתיים, המלכה העדיפה את חוג חבריה המצומצם, אותו אירחה בארמון הטריאנון הקטן ואליו היה ניתן להגיע רק עם הזמנתה המפורשת, שלא הגיעה לעולם לאנשי החצר הוותיקים, שטענו לא פעם כי המלכה ממדרת אותם ממסיבותיה הסגורות .[11] כמו כן, השינויים והחידושים שהובילה מארי אנטואנט בחצר המלוכה לא היו מקובלים על אנשי החצר. מארי גדלה בארמון האוסטרי, אשר קידש את זמן המשפחה ולא איפשר הוללות, מקום לפילגשים וחיי פריצות. כך ניהלה אימה, מריה תרזה, את שלטונה. ומארי אנטואנט החזיקה בדעות דומות. חלק מהשינויים אותם הנהיגה היו הפסקת הנוהג של הפריצות המינית השוררת בוורסאי, ביטולן של סעודות נפרדות לבעלים ולנשים על מנת לקרב בין זוגות נשואים, נטישת האיפור הכבד והחישוקים הרחבים של השמלות והעדפת שמלות פשוטות כגון שמלת המוסלין הפשוטה שהמלכה עצמה מתועדת בה באחד מהפרוטורטים שלה, קביעת מקום לאימהות לא נשואות בארמון ורסאי ומתן עבודה לאיכרים עניים ברחבי הארמון. מארי אנטואנט אף החליטה שהיא מגדלת את ילדיה בעצמה במקום למסור אותם למטפלות והעדיפה לפרוש אל חיי כפר שלווים, ובהם ניתן לחיות חיים נקיים ובריאים יותר, הן מבחינה נפשית והן מבחינה תזונתית (כפר המלכה שנבנה לצד ארמון ורסאי שימש כרפת וגינה שתוצרתה הוגשה למארי אנטואנט וחוג חבריה כאשר אלה התארחו במקום). לעומת חצר המלוכה המסואבת היוותה מארי אנטואנט מודל לחיי משפחה שלווים, אך התנהלותה לא הייתה מקובלת על אנשי החצר והם הפכו לאויביה מבית. הפצת השקרים והסיפורים החלו מפנים ארמון המלוכה החוצה על מנת להחליש את כוחה של משפחת המלוכה ולהגביר את השפעתם על השלטון הקיים.
 • בתוך כל זאת יש לציין גם את יורשיו של לואי ה-16 (ובעיקר את דודו של לואי ה-16, הדוכס אורליאן) אשר התאכזבו מרה כאשר לואי ומארי מימשו את נישואיהם בסופו של דבר והביאו לעולם 4 צאצאים אשר הרחיקו אותם משמעותית מכס השלטון. רבים מהפרסומים כנגד המלכה והקריקטורות אשר הציגו את המלכה כשתלטנית ואת המלך כרופס, הגיעו למעשה מבית דפוס אשר קיבל תשלום מבית המלוכה עצמו, ממשפחתו של לואי ה-16. כנגד כל קושרי הקשר והמזימות, גורלם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט לא סימן טובות.

המצב הכלכלי בצרפת בתקופה זו היה קשה. ההוצאות העצומות של צרפת במתן סיוע לאמריקאים במלחמת העצמאות שלהם נגד הבריטים וכמו כן, בזבזנותו של המלך לואי ה-14, מלך השמש, אשר בנה את ורסאי ואת הארמונות סביב לו ועיצב אותו בראוותנות מנקרת עיניים וחיי ההוללות והפזרנות של לואי ה-15, הובילו למשבר כלכלי חמור בצרפת. לואי ה-16 ומארי אנטואנט היו למעשה המלך והמלכה שביזבזו הכי מעט ביחס לאלה שבאו לפניהם, אולם הדבר לא שינה בעבור אויבי המלך והמלכה שעשו שימוש בסיפורים אשר הופצו בעבר ובהווה על מנת למצוא שעיר לעזאזל למצבה של צרפת. הם האשימו אותם בבזבזנות חסרת אחריות ואת מארי אנטואנט בפרט, על כך שהוצאותיה השונות, בגדיה, תכשטיה, חייה הלילה הסוערים שלה, חיי המין המופקרים שלה, התנהגותה והפסדי ההימורים שלה, הם הסיבה לגרעון שבה נמצאת צרפת (ובעקבות זאת הדביקו לה את השם "מאדאם גרעון").

הצרפתים, ששנאתם לאוסטרים מעולם לא שככה, החלו לחשוד במלכה האוסטרית, היפה והבזבזנית, הטילו בה את הסיבה לכל צרותיהם, והשליכו עליה את כל כעסם, אכזבתם וטענותיהם. מחרחרי המדון הרבים בחצר המלוכה סייעו רבות בהפצת השמועות על המלכה והם אחראים על המשפט המפורסם ביותר ששוייך למארי אנטואנט. עליה נאמר כי כאשר חלו שיבושים באספקת הלחם היא אמרה: "אם אין לחם שיאכלו עוגות", היה זה עוד אחד מהסיפורים אשר יצאו מחצר המלוכה החוצה אל ההמון הצרפתי. מלבד היותה מלכה המתודרכת היטב מה כדאי להגיד ומה לא, וכי תדמית שכזו אין לשדר החוצה, מלבד חוסר הסבירות ההיסטורית שאמרה משפט שנאמר הרבה לפני זמנה, מארי אנטואנט עצמה, אופיה, התנהגותה ואהדתה הרבה לצרפתיים ולסבלם, לא מאפשרת את אמיתות הטענה כי משפט זה נאמר מפיה.

מארי אנטואנט עם ילדיה מארי תרז ולואי ז'וזף. צייר אדולף אולריק פון ורטמולר, 1788

רעיה ואם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות נישואיה המדומים של מארי אנטואנט הסתיימו ב-18 בדצמבר 1778 כאשר נולדה הבת הבכורה. לאחר שעצותיו של יוזף השני נשאו פרי, לואי ה-16 ומארי אנטואנט הביאו לעולם את בתם הבכורה, מארי תרז, אשר נקראה על שם אימה של מארי אנטואנט. הריונה של המלכה גרם להתלהבות כה רבה עד כי דלתות חדר המלכה נפרצו במהלך הלידה והיא נערכה במעמד משפיל לעיניהם של עשרות פקידי חצר. העומס בחדר הלידה היה כה רב, והחום אשר הופק מהצטופפותם על עשרות אנשי החצר אשר התגודדו לחזות בהולדתה של הנסיכה, הביא לכך שמארי אנטואנט כמעט התעלפה מהחום והמחנק. מאורע זה הוביל לכך שלואי ה-16 אסר על לידות פומביות מרגע זה והלאה. בלידתה השנייה הביאה מארי אנטואנט בן זכר, ב-22 באוקטובר 1779, הוא יורש העצר למלוכה (אשר מועברת רק לבנים). חגיגות גדולות נערכו בפריז לכבוד בואו לעולם של יורש העצר, אולם, בנה הבכור לא נועד לשאת את התואר זמן רב, הוא מת בגיל שמונה. חגיגות היוולדו לא היוו סימן לאדישות הרבה בה התקבלו החדשות על מותו. האומה הצרפתית הייתה עסוקה באסיפת המעמדות מכדי להתאבל על מותו של יורש העצר ולהביע צער על כאבה של האם. התואר יורש העצר והגורל של זה שמאיים על המהפיכה עבר לבנה הקטן של מארי אנטואנט.

מארי אנטואנט ילדה ארבעה ילדים:

 • מארי תרז, נסיכת צרפת, שרלוט , 19 דצמבר 1778 - 19 באוקטובר 1851. היחידה שהגיעה לבגרות מבין כל ילדיהם של לואי ומארי. התגוררה עם משפחתה עד גיל 11 בארמון ורסאי ואז הועברה לארמון טולירי במסע האימה שליווה את המשפחה מוורסאי לפריז. הייתה קשורה מאוד לאביה, והתאבלה על הרצחו כאשר הייתה רק בת 13. אחיה הקטן נותק ממשפחתו והועבר לבידוד וכאשר הייתה בת 15 הופרדה גם מאימה אשר הוצאה להורג. לאחר שנלקחה גם דודתה, אליזבת, והוצאה להורג, נותרה מארי תרז לבדה, כאשר היא אינה יודעת מה עלה בגורלו של אחיה, לואי שארל. ביום הולדתה ה-17 היא שוחררה מהכלא בעסקת החלפת שבויים עם אוסטריה, היחידה ממשפחת המלוכה ששרדה את המהפכה הצרפתית. מארי תרז נישאה, בעידודם של בני משפחה רחוקים שנותרו בחיים, למקורב לכתר הצרפתי, על מנת לעשות שימוש במורשתה לחיזור טענתם לכתר. היא הסכימה לנישואים אלה על מנת שתוכל לחזור לצרפת ולחפש את אחיה. היא חזרה לצרפת כאשר דודה, לואי ה-18, הכתיר את עצמו למלך בין שתי תקופות שלטונו של נפוליאון, אולם שפיכות הדמים הרבה בצרפת וכן ההבנה כי אחיה כבר אינו בין החיים, הובילו אותה לוותר על מורשתה מלכותית ולהעתיק את מגוריה לאיטליה. מארי תרז חיה את שארית חייה בגלות, הרחק מצרפת השסועה. היא ובעלה, שמלכתחילה נישאו זה לזה ממניעים פוליטיים, נפרדו ולא הביאו ילדים לעולם.
 • ג'וזף לואי פרנסואה קסבייר , 22 אוקטובר 1781 - 4 יוני 1789, מת ממחלה בגיל שמונה, בעת אספת המעמדות. במותו איבד העם הצרפתי את יורש העצר למלכות והתפקיד הועבר לאחיו הקטן לואי שארל. בכל זמן אחר מאורע שכזה היה הופך לאבל לאומי, אולם האומה השסועה בצרפת לא הקדישה למותו של יורש העצר מחשבה והמלך והמלכה נדרשו להמשיך את האסיפה כרגיל על אף האבל על בנם.
 • לואי שארל, דופן צרפת, לואי ה-17, יורש העצר למלך צרפת, 27 במרץ 1785 - 8 יוני 1795. מרגע מותו של לואי ה-16, אביו, הוא הפך להיות מלך צרפת, לואי ה-17, אולם פרט זה לא נאמר בקול רם, שכן עם מותו של לואי ה-16 המלוכה בוטלה בצרפת. העובדה כי עם מותו של לואי ה-16 הפך בנו הקטן למלך היוותה סכנה לחייו וזו הייתה הסיבה לשנתיים הקשות שחווה לפני מותו. ההנסיך הקטן חי חיים אומללים. הוא ובני משפחתו נשבו על ידי ההמון הצרפתי והפכו להיות אסירים לכל דבר ב-1789, ונאלצו לערוך מסע איימים בליווי אספסוף מוורסאי לפריז. הנסיך הקטן היה כלוא כשבוי בארמון טווילירי מגיל 5, ובגיל 7 הועבר עם משפחתו לכלא מלכותי במצודת טמפל, שם גם סיים את חייו. לאחר הוצאתו להורג של אביו, ב-1792, החליטו המהפכנים כי עליהם לחנך מחדש את הילד, על מנת שלא יהיה איום על צרפת החדשה באמצעות מורשתו המלכותית. על כן, בגיל 8 בלבד, הוא הופרד ממשפחתו ונאלץ לחיות תחת חסותם של המהפכנים, שעשו כל מאמץ לגרום לו לשכוח מי הוא, עודדו אותו להתכחש לאימו ולאמץ את רעיונות המהפכה. לאחר הוצאתה להורג של מארי אנטואנט הוא נעזב לבדו בכלאו שבמצודת טמפל, וחי בבידוד, חסר טיפול, חסר משפחה וחברים, בהזנחה מכפירה, וכך שרד שנתיים נוספות. הוא חלה ולבסוף מת בגיל עשר בלבד, בעודו שבוי במצודה. הרופא שטיפל בגופתו, הוציא ממנה את ליבו ושמר אותו ברשותו. במשך זמן רב לאחר מותו התרוצצה שמועה כי הוא לא מת אלא הוחלף בילד אחר על ידי המלוכניים שהצילו אותו מהמצודה. אולם בדיקות עכשוויות שנערכו לשריד היחיד מגופתו, ליבו, השמור היום בכנסיית סנט דניס, אל מול שרידים מגופתה של אימו, מארי אנטואנט, הביאו לתוצאות המוחלטות כי אין ספק שלואי שארל לא הצליח לברוח ממצודת טמפל ולא הוחלף בילד אחר, אלא מת שם[12].
 • סופי, ביאטריס (1786 - 1787), מתה בגיל 11 חודשים.

אימה של מארי אנטואנט, קיסרית אוסטריה מריה תרזה, לא זכתה לשמוע על הריונותיה וילדיה הנוספים של בתה, היא מתה ב-1780 ויוזף השני מונה לקיסר. בזאת איבדה מארי אנטואנט את אימה שהייתה כה חשובה לה בעצותיה ובסיועה, אך נותר לה אחיה, שהפך להיות מלך אוסטריה.

לאחר הולדת ילדיה החלה מארי אנטואנט להשקיע את מירב זמנה עם ילדיה ומשפחתה ותקופת הנשפים, המסיבות והתלבושות הסתיימה. היא אף החליטה להיות מעורבת בחינוכם ובגידולם למרות חוסר שביעות הרצון של אנשי החצר אשר לא היו מורגלים ביורשי עצר שאינם גדלים בלעדית על ידי אומנות ומחנכים מן החוץ.

בניגוד לתדמיתה החומרנית של מארי אנטואנט, עולה מתוך זכרונותיה של בתה, מארי תרז, תמונה של מלכה המודעת לסבל של בני עמה ומלמדת את בתה לסייע לעניי ארצה. היא נהגה להזמין לארמון לסעוד עימה ועם בתה אנשים ממעמדות נמוכים יותר, ועודדה את בתה לתת מצעצועיה לעניים. באחד מהחגים בהם היה נהוג להעניק מתנות, הסבירה מארי אנטואנט לבתה, שהחורף השנה היה קשה מאוד וישנם אנשים אומללים רבים ללא אוכל ובגדים וללא עץ להבעיר אש, ועל כן היא העבירה אליהם את הכסף שנועד לרכישת מתנות לחג.

התנגדותה לחיי החצר בוורסאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי אנטואנט חיה בארמון ורסאי מגיל 15, אך חיי חצר לא היו לטעמה ולא התאימו לערכים ולתרבות ממנה באה. חצר המלכות בוורסאי אירחה אנשי אצולה רבים, שנהגו לשהות במקום על מנת להיות מקורבים פוליטית למלך ולמלכה. לואי ה-14 הפך את חצר המלוכה למקום שערורייתי בפריצותו, כאשר בעלים ונשים שחיו בו חיו בנפרד, עם פילגשיהם ומאהביהן, כאשר הם כלל לא נפגשו אלה עם אלה, אף לא בסעודות משותפות. חצר וורסאי היה מקום שבו רכילות הייתה דרך טוב ביותר להעביר את זמן, לצד הימורים, משחקי חצר מיניים, שתייה ואכילה מרובה, נשפים ראוותניים ומעל לכל - טקסים וחוקים לכל דבר ודבר. במסגרת השינויים שערך לואי ה-14 במלכותו, הוא קבע כי מרכז העצבים הפוליטי יהיה בוורסאי וכי אנשי אצולה המעוניינים בכח פוליטי יחיו על פי חוקיו, בוורסאי. הדבר נועד על מנת לחזק את מעמדו של המלך כשחקן הראשי, הוא ישלוט בכל דבר שמתרחש בארמון, באמצעות קביעת חוקים ותקנות לכל. התקופה בה מארי אנטואנט הגיעה לארמון התרחשה אחרי תקופות מלכותם של לואי ה-14 וה-15 שהפכו את החיים בארמון להצגה מלכותית מפוארת: יש טקס מפואר ורב משתתפים לקימה בבוקר וההתלבשות (באמצעות עזרתן של נשות החצר שהזכות להלבישה נקבעה על פי דרגת מעמדן בחצר ולא על פי קרבתן או חיבתן למלכה), הארוחות במהלך היום הן הצגת תיאטרון שבה המלך והמלכה יושבים לאכול בעוד אנשי החצר צופים בהם ובטקסים הייחודיים לכל מנה ומנה ושום דבר מחייהם האישיים של המלך והמלכה אינם אישיים, אלא ציבוריים. אפילו לידת בתה הבכורה של מארי אנטואנט, מארי תרז' שרלוט, הייתה הצגה בה כל אנשי החצר הוזמנו לצפות במלכה הכורעת ללדת, וקהל רב התגודד בתוך חדר השינה של מארי אנטואנט בעוד היא יולדת. עומס האנשים והמחנק היה כה רב, עד כי בשלב מסוים התבקשו האנשים לפזר את ההתקהלות כי המחנק כמעט וגרם למלכה להתעלף מחום[13].

מארי אנטואנט הגיעה מחצר מלוכה פרטית ומשפחתית, שבה חיי המשפחה זכו למקום הראשון והפרטיות הייתה ערך עליון. משפחתה של מארי אנטואנט אף נהגה לעזוב את ארמון המלוכה מדי קיץ לחופשה משפחתית לארמון פרטי, וחייהם התנהלו שם ללא התערבות חיצונית של האצולה האוסטרית. ערכים אלה של משפחתיות, פרטיות, זוגיות המלך והמלכה, קרבה לילדים ולחברים, היו ערכים שונים בתכלית מערכיי המלוכה הצרפתית הנהנתנית, ומארי אנטואנט לא הסכימה לנהוג בדרך זו.

החל מתחילת דרכה בארמון, הנחילה מארי אנטואנט שינויים בתרבות החצר ובכך הביאה על עצמה את שנאתם של אנשי החצר. בין היתר, מארי אנטואנט קבעה כי הזכות לשרתה לא תקבע על פי מעמדו של האדם, כך שנשות המלכה לא יהיו נשים שבעליהן מבקשים קרבה פוליטית, אלא נשים שמקורבות אליה אישית וחברתית. בכך יצרה מארי אנטואנט לעצמה חוג חברתי סגור, מנותק מתככי הארמון, הרכילות והפוליטיקה והצליחה ליצור לעצמה חברות וחיי משפחה. עם זאת, בכך היא גרמה לתרעומת רבה מצד אצילי הממלכה שהיו רגילים שהגישה לארנק המלכותי ולהטבות פוליטיות עוברת דרך חדר השינה של המלכה והזכות להלבישה בבוקר.

גם סגנון לבושה של מארי אנטואנט היה סמל להתנגדותה לתרבות הצרפתית הנהנתנית, ושמה של מארי אנטואנט כאייקון אופנה פורץ דרך ידוע בעקבות זאת, עד היום[14].

לא רק התסרוקות הגבוהות של המלכה והאמירה שפוליטית שהחביאה בהן (כגון תסרוקת הספינה שנעשתה כדי לציין את ניצחון הצי הצרפתי על האנגלי), אלא גם שמלותיה שלאיטן איבדו את הנוקשות הצרפתית והפכו למשוחררות יותר. מארי אנטואנט התנגדה מפורשות ללבישת המחוך הצרפתי הנוקשה, אך בהיותה מלכה צעירה הדבר יצר תקרית דיפלומטית שהגיעה עד לאוזני אימה, מריה תרזה. אצילים צרפתים אפילו קראו לעברה: "אם את מסרבת ללדת לנו יורש, לפחות אל תעליבי אותנו במראה בטנך המשוחררת!!"[15]. והקיסרית האוסטרית התערבה ואילצה את מארי אנטואנט לשוב למחוך הצרפתי, אך לא לזמן רב. לימים החליפה מארי אנטואנט את המלתחה שלה בכזו שכוללת שמלות פשוטות ומשוחררות, שעשויות מבד גזה, ואיתן הייתה נוהגת לרכב ולארח את חברותיה. דוגמה לסגנון לבוש זה היא התמונה של מארי אנטואנט מ-1783, של אליזבט ויגה לברון.

מארי אנטואנט מנעה מאנשים שאינם אנשי שלומה להיות חלק ממפגשים חברתיים סגורים שיצרה עבורה ועבור חברותיה הקרובות, שכן אלה ניסו להשפיע לשתף אותה ברכילות החצר, ולהשתמש בה ככלי משחק, כפי שעשו אחיותיו של המלך לואי ה-15 בפרשת דו-בארי, מאהבתו. מארי אנטואנט יצרה לעצמה לאיטה חוג פרטי, אשר אליו היה ניתן להגיע רק עם הזמנתה המפורשת. המלכה התרחקה מכל עיסוק בפוליטיקה של החצר, אולם הדבר היה זר לאנשי החצר הוותיקים, שטענו כי נוכחותם בארמון וורסאי ללא היכולת לפגוש את המלכה כרצונם, מרחיקה אותם מהארמון.[16] ההבדל בין חצר המלכות של לואי ה-14 וה-15 לחצר המלכות של לואי ה-16 היה גדול. הראשונים היו מעוניינים לשמור את מעמד האצולה קרוב אליהם, ועשו זאת באמצעות קרבה פיזית של טובות הנאה הניתנות לאלה אשר חיו והפכו את וורסאי למקום מגוריהם הפרטי. לואי ה-14 ראה בכך הכרח, כאשר העביר את מגוריו מפריז לוורסאי ורצה שאנשי האצולה יבואו איתו, ואילו לואי ה-15 רצה לבלות את חייו בהצגת התיאטרון של טקסים ופריצות מינית. אולם לואי ה-16 ומארי אנטואנט היו אנשים פרטיים וסגורים יותר משני המלכים שקדמו להם, וסגנון החיים של חצר וורסאי לא היו נוחים להם.

כמתנה על הבאת ילדיו לעולם, העניק לואי ה-16 למארי אנטואנט במתנה את ארמון הטריאנון הקטן, ארמון אשר נבנה על ידי סבו, לואי ה-14 בעבור פילגשיו, וכעת עבר לשימושה האישי של מארי אנטואנט. הטריאנון הקטן הפך להיות למקום המפלט של המלכה מרחשי הארמון, כובד הראש וכללי הטקס המלכותיים. שם העבירה המלכה את רוב זמנה, היא יצרה לעצמה חוג חברים אותו אירחה בארמונה, והכניסה אליו הייתה מותנית בהזמנתה, עד כי אפילו לואי ה-16 לא הגיע בלי הזמנתה. "שם" אמרה מארי אנטואנט "אני יכולה להיות עצמי ולא המלכה".

לצד ארמון הטריאנון הקטן בנתה מארי אנטואנט כפר חקלאי קטן, שסיפק לה את תחושת החופש אליה ערגה ואת הפנטזיה לחיות חיים פשוטים ולא מלכותיים. יש המסבירים כי בניית הכפר היא תוצאה מקריאתה את ספריו של רוסו המטיפים לחזרה לטבע ולפשטות ויש כאלה המפקפקים בהשכלתה הרחבה. אולם בין אם הכירה את רוסו ובין אם לא, המלכה יצרה לעצמה פנינת טבע פשוטה לעצמה ולחבריה. הכפר החקלאי סיפק תוצרת טרייה של ירקות, ביצים וחלב לה ולילדיה, באמצעות עובדי משק שטיפחו וטיפלו בגינות הירק ובחיות המשק. מארי אנטואנט נהגה לשכור כצוות העובדים בכפר (הנקרא גם "כפר המלכה") ממשפחות האיכרים העניים ברחבי ארמון ורסאי. בכפר המלכה נהגה מארי אנטואנט לבלות את זמנה כאשר היא נוטשת את חיי הפאר והלבוש המלכותי ומחליפה את כל זאת בשמלות מוסלין וכובעי קש ובניסיון למצוא את הפשוט והטבעי, בניגוד לחיי ארמון ורסאי הצבוע, הרכילותי ומלא הפאר וההדר.

עם לואי ה-16, שנהג להיעלם אל מסעות הציד שלו ואל חדריו הפרטיים, ועם מארי אנטואנט, שיצרה את עולמה הפרטי מתוך וורסאי (בתחילה עם חוג חברותיה המצומצם ולאחר מכן עם ילדיה בטריאנון הקטן ובכפר המלכה) ארמון וורסאי כבר לא היה מקום לאצולה נהנתנית והולכת רכיל. ועל כן האצולה הצרפתית לקחה את חיי התענוגות שלה והתרחקה מהארמון, תוך כדי ערעור כוחה של המלוכה בהפצת רכילות ושקרים על המלך והמלכה ברחבי פריז.

שמועות והכפשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוענים כי הנזק התדמיתי החמור ביותר של מארי אנטואנט היה מזימת המחרוזת, אולם זו רק הבהירה ברבים עד כמה עמוקה הטינה שהשנאה של הצרפתיים למלכה והביאה למאמצים של שיפור התדמית המלכותית. היו אלה השנים הארוכות שבהן לא העמידו יורש למלכות והביאו לציפיות ולאכזבה מצד הבאים התור לכתר, וכן השינויים שביקש המלך לכפות על מעמד האצולה והשינויים שיצרה המלכה בארמון וורסאי שגרמו למתנגדים מבית, ואלה השתמשו בתסיסת העם הצרפתי על מנת להתנגד למלוכה הנוכחית.

מארי אנטואנט לא הייתה דמות פופולרית בקרב אנשי החצר בארמון ורסאי, שלא הצליחו לתמרן אותה לרצונותיהם כבר בהיותה נערה צעירה בארמון. מוצאה האוסטרי היה לזרא. מאדאם אדלייד הדביקה לה את הכינוי הלא מחמיא ״האישה האוסטרית״, אשר נדבק בה לאורך כל חייה. "הבעיה המלכותית", היה הכינוי של אנשי החצר לרכילות היומיומית על המצב הבין-אישי של המלך והמלכה, אשר בגינו לא זכו ליורש עצר. הבילויים המלכותיים של מארי אנטואנט בנשפים, מסיבות ומשחקי קלפים לא היוו חידוש לחצר המלכות ההוללת והמושחתת, אולם העובדה כי מארי אנטואנט העדיפה את חוג חבריה המצומצמם לבילויים אלה, הביאה לשנאת האצולה כלפיה ויצרה את דמותה הפאם פאטלית ההוללת, הבזבזנית והבלתי מוסרית. המלך והמלכה היו מודעים לסיפורים ולרכילויות שבחצר המלוכה. מארי אנטואנט צוטטה באומרה כי הרכילות היא זו שתביא בסופו של דבר למותה.[17] אולם הם העדיפו לא לתקוף את המכפישים וסברו כי הדברים יירגעו עם הזמן. רק עם התפוצצות פרשת המחרוזת הבינו המלך והמלכה עד כמה חמור הנזק לבית המלוכה ולמלכה בפרט, אולם הנזק היה כבר בלתי הפיך.

עוד לפני פרוץ המהפכה היו קושרי קשר רבים מקרב אנשי החצר. בני מעמד האצולה וקרובי משפחתו של המלך שנאו את מארי אנטואנט בשל היותה אוסטרית, בשל הכוח הרב שהיה להם לפני בואה ושנעלם (כגון, דודותיו של המלך, שניסו להשתמש בה כנגד מאדאם דה ברי, פילגשו של לואי ה-15), בשל התקוות שהתנפצו כאשר סוף סוף ילדה מארי אנטואנט יורש למלוכה (כגון אחיו של לואי ה-16 שחשב שהוא יהיה הבא בתור למלכות), ועוד רבים אחרים, בשל השינויים שהכניסה בחצר המלכות ובתוכם סוף לפריצות המינית ההוללת ברחבי ורסאי, סוף לטקסים הארוכים ויומיים, תרומה וסיוע לנזקקים הגרים בשכנות לוורסאי ועוד.

מאמציה של מארי אנטואנט ליצור שינוי בוורסאי, הן מבחינת האנשים שהוזמנו לחצר והן מבחינת ההתנהלות בארמון הביאו לה אויבים רבים מבית. לא סייעה העובדה כי לואי ה-16 זנח לחלוטין את חיי החצר והתעסק בתחביביו שכללו פירוק והרכבת שעונים וציד. מארי אנטואנט נשארה לבדה להתמודד עם דרישות החצר ואנשיו, שהיו מעוניינים להשתמש בה לצרכיהם הפוליטיים ולשעשועיהם. עוד לפני שמארי אנטואנט הוכתרה למלכה, היא נפלה קורבן לניסיון של דודות המלך לעשות בה שימוש במלחמת הכוחות בינן לבין פילגשו של המלך המזדקן, לואי ה-15. עם בואה של מארי הצעירה לארמון הכניסו אותה דודות המלך תחת כנפיהן והאכילו אותה בכל רכילות החצר ההוללת. בזכותן ראתה מארי אנטואנט את ורסאי כמקום מלא פריצות והוללות מינית וחינוכה הקתולי, מבית מריה תרזה, לא אהד את מה שראה. אולם בהיותה צעירה ובודדה, לא ידעה מה לנכון לעשות, ולקחה את עצותיהן את דודות המלך, שיעצו לה להתנכר לפילגש המלך, לא לפנות אליהם בדברים ולא להתייחס לקיומה. עצה זו הביאה למשבר הראשון של מארי אנטואנט בארמון, משבר דיפלומטי שהביא את לואי ה-15 ומריה תרזה עצמה לפתור את הנעשה.

מארי אנטואנט למדה במהירות כי אנשי החצר הוותיקים והכוחניים רואים בה ובלואי ה-16 הצעיר והנאיבי ככלי משחק במשחקי החצר, לשעשועיהם הפרטיים. מארי מיהרה למצוא לעצמה חברים וחברות מאנשי האצולה, צעירים ברוחם ובגילם, שלא היו מעוניינים בה למשחקי כוח פוליטיים, אך היו מעוניינים בה למשחקי חברה ופנאי כגון מאדאם למבל (De Lamballe) וגבריאל דה פוליניאק (De Polignac). אנשי האצולה הוותיקים נעלבו עד עמקי נשמתם כאשר מארי אנטואנט הסירה אותם מחוג חבריה ולא הקפידה לשמר את הסדר הישן שבו הם היו בעלי התפקידים המקורבים למלכה, ומן הסתם, גם להחלטות שהתקבלו. טרוניות בגין העובדה שדרגה, שירות, מוניטין וזכויות מלידה אינם משמעותיים עוד בעיני המלכה: "Rank, service, reputation and birth were no longer enough to gain admittance".[18]

מארי אנטואנט יצרה, שלא מדעת, תקרית פוליטית חמורה, שיצרה את התשתית למהפיכה. היא לא הסתירה את חוסר אהדתה לטקסים ולחוקים הנוקשים שבארמון, להתנהלות האישית של אנשי החצר וצביעותם, אהבתם לרכילות ולהוללות. שיא הקצר בינה לבין בני מעמד האצולה הוותיקים היה כאשר הועלתה ההצגה ״נישואי פיגארו״ בתיאטרון הטריאנון הקטן. הצגה אשר המלך בעצמו אסר על הצגתה, בגין הביקורת שהיא מעבירה על המשטר הישן. העלאת המחזה היווה אסמכתא לכך שמתחולל שינוי בארמון, אולם מעמד האצולה לא היו מוכנים לשנות את המצב הקיים.[19] העלבון וחוסר שביעות הרצון של מעמד האצולה מהמלך והמלכה, כאשר מצד אחד לואי ה-16 מבקש רפורמות שיפגעו בזכויותיהם ויטילו מיסים על ממונם, ומן הצד השני המלכה מסירה אותם מהמעגל החברתי שלה, הביאו לרכילות הרסנית בתוך ארמון ורסאי ומחוצה לו. סיפורים ושמועות על המלכה קלת הדעת, שעסוקה בשעשועים ובמשחקים במקום למלא את חובותיה, על חוסר האונות של לואי ה-16, מקורבים ואנשי סוד נשבעו כי לואי ה-16 אימפוטנט או אוהב גברים, שכן אין לו כל עניין באשתו. מתוך ורסאי יצאה הרכילות החוצה לכל רחבי צרפת ובמיוחד בפריז, מתחם הפנאי והשעשועים של אנשי האצולה. אולם הרכילות על מארי אנטואנט לא דבקה בה עדיין, שכן העם הצרפתי אהב את מלכתו הצעירה והיפה, וההמון נהג להריע לה בבואה לפריז.

הדברים החלו להחמיר דווקא כאשר נראה שהכל מסתדר על מקומו בשלום, מארי אנטואנט ולואי ה-16 זכו ל-4 ילדים לאחר 7 שנים של אומללות. אולם הצלחתם בהבאת צאצאים יצרה אכזבה קשה בקרב הטוענים לכתר, אלה שהיו זוכים מהיעדר יורש עצר מלכותי. בכל רחבי צרפת הודפסו כרוזים, קריקטורות, סיפורים ואנקדוטות משעשעות על המלך והמלכה. בתי הדפוס שהפיצו את המסמכים קיבלו תשלום ישירות מהאצילים המתנגדים למלך ולמלכה.[20] השמועה כי הילדים הינם ממזרים וכי מארי אנטואנט בגדה בבעלה (שכן לאחר 7 שנים של המתנה, אין זה הגיוני שלבסוף הצליח המלך לשכב עם המלכה) תורגמו לקריקטורות שהתפרסמו בכל רחבי פריז. פריצותה המינית של המלכה, בזבוזיה הרבים והתנשאותה האוסטרית נכתבו על ידי סופרים מטעם בעלי עניין, שרצו לערער את זכויותיהם לכתר של הנסיכים הצעירים. הקריקטורות הציגו את מארי אנטואנט בזרועותיהם של גברים ונשים, בתיאורים מפורטים של הוללות ופריצות. אך למרות שמסמכים היסטוריים מציגים כי קרובי המלך ואנשי אצולה אחרים היו מעורבים בפרסומים והעבירו כספים לבתי הדפוס שיצרו את הכרוזים, המלך והמלכה העדיפו להתעלם מהבעיה, בחושבם הדבר לא יוצר נזק לעצמם או למעמד המלוכה.

המצב הכלכלי הקשה ששרה בצרפת לא סייעה לתדמיתה ההוללת של מארי אנטואנט. צרפת הייתה שרויה בחובות כבדים עוד מימי לואי ה-14 שהוציא כספים רבים על בניית ארמון ורסאי, מלחמת 30 השנים שכילתה את מה שנותר מההון הצרפתי, וכן הענותו של לואי ה-16 ליועציו אשר הטיפו לו לסייע למלחמת העצמאות בארצות הברית כנגד בריטניה, על מנת לחזק את מעמדה של צרפת באירופה, כילתה את התקציב והותירה את צרפת במצב כלכלי קשה. גם תיחזוקו של ארמון ורסאי, שבעקבות דרישתו של לואי ה-14 אירח את כל האצולה הצרפתית ברמה יומיומית, הביא להוצאת כספים מיותרת. עם זאת, מתנגדי המשטר ובתוכם מתנגדיה של מארי אנטואנט הפילו את האשמה על מצבה הכלכלי הרעוע של צרפת על המלכה. הדפסים של קריקטורות המציגות את המלכה כאחראית בלעדית לכלכלה הרעועה הופיעו מדי יום במהדורות חדשות. העיתונות כינתה את מארי "מאדאם דפיציט" ("גברת גירעון") ובעיותיה הכלכליות של צרפת הובאו לפתח דלתה של מארי אנטואנט. הגירעון המדיני של צרפת הוסבר בבזבזנותה של המלכה על בגדיה, תכשיטה, תסרוקותיה, ארמונה ועיסוקיה. במקביל לכך דמותה של המלכה נקרעה לגזרים על ידי סיפורים וקריקטורות ברחבי פריז שהציגו את המלכה כהוללת המנהלת יחסים סוטים עם גברים רבים. הטענות על פריצות מינית בארמון ורסאי הייתה נכונה, אך אלה היו מעשיו של לואי ה-15 וחברי האצולה בני דורו. מארי אנטואנט ולואי ה-16 לא רק שלא לקחו חלק בהוללות הפילגשים והמאהבים שבארמון, אלא חיזקו את ערכי המוסר והמשפחה ושינו את המתרחש שם. זו הייתה הסיבה שהחל מ-1787 ההתקפות הארסיות התמקדו במארי אנטואנט באופן אישי, ולא במוסד המלוכה בכללותו.[20] מוצאה האוסטרי היווה אמצעי קל להשניא אותה על הציבור, שזכר את מלחמות צרפת-אוסטריה, והיה מוכן להאמין לכל דבר על האוסטרית שיושבת בארמון המלוכה. ב-1789 ההתקפות האישיות הוחרפו עוד יותר, ומטרתן הייתה לערער את שלטונם של המלך והמלכה, ובכך למנוע את מימושה של מדיניותו החדשה של לואי ה-16, זו שהובילה לאסיפת המעמדות לראשונה מזה 116 שנה, זו שביקשה להטיל מס על מעמד האצולה, זו שהייתה אמורה להוביל לפתרון הבעיה הכלכלית הקשה של צרפת.

לרוע מזלו של מעמד האצולה, התנהלותם הכוחנית וניסיונם למנוע פגיעה במעמדם על חשבון פגיעה במעמד המלוכה הובילה להשלכות הרסניות גם עבורם. המתנגדים הראשונים לשלטון היו, אמנם, בני מעמד האצולה ובני המעמד הבינוני, שקראו לעצמם ״המהפכנים״ והתנגדו לשלטונו האבסלוטי של המלך מתוך חשיבה כי המלך אינו מעוניין בטובתם. אך אלה לא חשבו להפיל את שלטון המלוכה בכללותו, ובכך לפגוע בהיררכיה המלוכנית, אלא רק להכפיף את המלך לרצונותיהם. עד מהרה הם גילו כי יצרו מערבולת בלתי נשלטת, שהובילה לשלטון טרור רצחני, שגדע לא רק את חיי המלך והמלכה, אלא גם את חייהם של אנשי מעמד האצולה והכמורה.

פרשת המחרוזת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור מסע ההכפשות ההרסני על שמה הטוב של המלכה, היה זה רק הגיוני כי יקומו כאלה שיהיו מעוניינים לנצל את המצב לטובתם, וכך נולדה פרשת המחרוזת.

הסיפור מתחיל בענק יהלומים יקר מאין כמוהו אותו הכין צורף מוכשר, על פי בקשתו של לואי ה-15, הבזבזן ההולל, בעבור פילגשו. אולם המחרוזת הייתה מוכנה רק לאחר מותו של לואי ה-15 ובכך לא נמצא לה קונה. במצבה הכלכלי הרעוע של צרפת, ושל מדינות נוספות השכנות לה, לא היה מקום לרכישת מחרוזת כה ראוותנית. הצורפים ניסו למכרו בקרב מספר משפחות מלוכה ואצולה ברחבי אירופה, אך המחרוזת הפכה לפריט בלתי רצוי הן מבחינת מחירה והן מבחינת הבזבזנות הלא ראויה שהיא מייצגת בתקופה קשה זו בכל אירופה, שסבלה אף היא מהמשבר שפקד את צרפת. המצב הכלכלי והפוליטי היה עדין מכדי לרכוש מחרוזת כה ראוותנית, יקרה והמפוארת ביותר שנוצרה אי פעם, שנועדה למעשה למלך אחר, בתקופה אחרת, שבה רכישה מעין זו הייתה מתווספת להוצאותיו הרבות של לואי ה-15. כחלק מהמאמצים של יוצרי המחרוזת למצוא לה קונה, הגיעו הצורפים לארמון ורסאי לפגישה עם מארי אנטואנט. המלכה קיבלה את הצורפים לפגישה, התבוננה במחרוזת, אך סירבה לרוכשה.

חצר ורסאי, כתמיד, הייתה מלאה באנשי אצולה רבים ואנשי חצר. בתוכם הייתה אשת אצולה מפוקפקת שיחד עם בעלה וחברים נוספים בכנופייתם, החליטו לנצל את הימצאות המחרוזת בארמון ורסאי ולגנוב אותה במזימה שערורייתית. האישה שכנעה את אחד מהקרדינלים, בחצר ורסאי כי המלכה מעוניינת לרכוש את המחרוזת בסתר. היא עשתה זאת באמצעות מסרים שהועברו לקרדינל ושיכנעו אותו כי המלכה מעוניינת להפגש עמו בסתר. במפגש סודי שנערך בחצות בגינת ורסאי בין אשת האצולה המחופשת למארי אנטואנט לבין הקרדינל, היא שיכנעה אותו כי היא היא המלכה, המכסה את פניה ומסתתרת מפני גילוי הפגישה ביניהם, שכן היא מעוניינת שירכוש את המחרוזת בשמה, והיא תשיב לו את הכסף במועד מאוחר יותר. הקרדינל, שיחסיו עם מארי אנטואנט לא היו טובים והיה להוט לעשות כל מעשה על מנת לשפר את יחסיו עימה, ביצע את העסקה והעביר את המחרוזת לגנבת, במחשבה כי הוא מעביר את המחרוזת למלכה. האישה וכנופייתה, ברחו עם המחרוזת מארמון ורסאי והיו עסוקים בפירוקה ובמכירתה, כאשר הקרדינל שהמתין זמן רב להחזרת הסכום הגדול לרשותו מידי מארי אנטואנט, לא היה יכול להמתין עוד ופנה אל המלכה בדרישה לקבל את כספו.

מארי אנטואנט המופתעת והפגועה על המחשבה כי הייתה מעורבת בשערורייה מעין זו, פנתה ללואי ה-16, שבתורו זעם על חוצפתו של הקרדינל בהאשמותיו כלפי אשתו. במעצר מתוזמן היטב הביא לואי ה-16 למעצרו של הקרדינל באולם המראות בוורסאי, במטרה להעמידו למשפט ולהסיר כל ספק מחפותה של מארי אנטואנט בפרשה זו. במשפט נחשפה התרמית כולה וחפותה של המלכה אכן הוכחה, אולם השערורייה שנוצרה הייתה גדולה והנזק התדמיתי היה גדול מנשוא. אמנם הוכח במשפט שמארי אנטואנט לא ביקשה את המחרוזת, אולם השופט שזיכה את הקרדינל מאשמה, טען כי התרמית הצליחה הודות להתנהגותה הלא מוסרית והפזרנית של המלכה. המלכה הואשמה בכך שבהתנהגותה יצרה מצב בו הקרדינל הלך שולל להאמין למתחזה, כי המלכה מעוניינת לרכוש את הענק בכל מחיר.

שמה הטוב של המלכה ניזוק ללא תקנה, רבים בציבור האמינו כי המלכה מעורבת בתרמית, והספקות האם באמת מדובר במזימה כנגד המלכה או מזימה של המלכה, הביאו להבנה בחצר המלכות כי המצב יצא מכלל שליטה וכי תדמיתם של המלך והמלכה נמצאים בשפל המדרגה. זיכויו של הקרדינל כשלעצמו היווה צעד מתריס נגד בית המלוכה שדרש את העמדתו לדין, אך החשיפה כי הסיפורים השקריים אודות המלכה מצאו להם אחיזה כה מוצקה בקרב הציבור הרחב, מעמד האצולה והשופטים, ערערה את המלך והמלכה. סיפור המחרוזת הפך לסיפור נפוץ בכל רחבי המדינה ואף הסופר אלכסנדר דיומא כתב ספר בשם "מחרוזת המלכה" על הפרשה, אחד מתוך שישה ספרים אותם כתב דיומא ובהם מוצגת המלכה באור אוהד.

בעקבות פרשה זו וההבנה על הנזק התדמיתי של מארי אנטואנט הוחלט על מסע יחסי ציבור לשיפור תדמיתה של המלכה. הוזמנו ציירים שציירו אותה עם ילדיה ובבגדים אלגנטיים אך פשוטים, על מנת להציג את מארי אנטואנט כמלכה שהיא רעיה ואם, ואחת מהתמונות אף מציגה את מארי אנטואנט עם שלושת ילדיה ועריסת תינוק ריקה, על מנת להבהיר להמון כי מארי אנטואנט, כמו אימהות אחרות, סבלה ממות ילדה. עם זאת, הניסיונות לשיפור תדימתה של מארי אנטואנט לא הביאו לתוצאה הרצויה, ההמונים הגיבו בגיחוך לתמונות שהוצגו בלובר, ולדמות שניסו להציג להם, שכן תדמיתה של מארי אנטואנט כבר הושחרה ללא היכר וללא דמיון לאישה שחיה ופעלה מאחורי תדמית המלכה.

מארי אנטואנט, 1790

פרוץ המהפכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1788 חלה יורש העצר בשחפת, והזוג המלכותי היה טרוד במאבק על חייו, אולם במקביל לכך כונסה אספת המעמדות שהכריזה על עצמה "האספה הלאומית". לואי ה-16 שוכנע על ידי שר האוצר ז'אק נקר כי כינוס האסיפה יביא להעברת הרפורמות הכה נחוצות לכלכלה הצרפתית. אולם האסיפה התפוצצה בחוסר שביעות רצון של בני המעמד השלישי מהמקום שניתן להם וזכויות ההצבעה שלהם על החלטות האסיפה. הרפורמות החשובות לא אושרו, ושר האוצר פוטר. ההמון ראה בפיטוריו של שר האוצר האהוד ובתוצאות האסיפה סימן לכך שהשלטון אינו רואה את מצוקתם ופרץ בזעם לבסטיליה ב-14 ביולי 1789, הרס אותה, ושחרר את אסירי המלכות שהיו כלואים בה.

מארי אנטואנט דרשה שלואי ה-16 יגיב בכוח על הפריצה לבסטיליה, אולם לואי ה-16 סירב. בחצר המלכות שררה פאניקה ויועצי המלך הציעו לו לעזוב את ורסאי, שכן "לא מדובר במרד, אלא במהפכה". לואי ה-16 סירב לעזוב את הארמון ולא היה מוכן להיות מלך המודח מכיסאו. מארי אנטואנט העדיפה לעזוב ולהגן על משפחתה, אולם לנוכח החלטת בעלה להישאר, החליטה אף היא להישאר לצידו. עם זאת, נשלחו כל אנשי החצר והאצולה הרחק מארמון ורסאי והרחק מפריז, ואלה שיכלו אף עזבו את צרפת. היה זה מובן כי ישנה סכנה של ממש לחיי מעמד האצולה והמלוכה. צעדים אלה שנקטו המלך והמלכה לא סייעו להם, אלא הביאו לתדמית פסיבית וחלשה של המלך אל מול דמותה החזקה והכוחנית של מארי אנטואנט. בעיתונות הצרפתית תיארו את המלכה כשולטת במלך הפחדן וההססן.

אויביה של מארי אנטואנט מתוך חצר המלכות ומחוצה לה עשו שימוש בזעם ההמון על מצבם הכלכלי הקשה כדי להתסיסם כנגד שלטון המלוכה. מבין המתסיסים היה הדוכס אורליאן, דודו של לואי ה-16, שלא פסק מהדפסת כרזות שטנה כנגד המלוכה, קניית אנשים שיסיתו כנגד השלטון וחבירה למהפכנים שהפכו קיצוניים יותר מיום ליום. בנו, הדוכס שארטר, היה מחברי מועדון היעקובינים, ולאחר שזעמו של המעמד השלישי דרש את הסרת סממני האצולה ויצירת שוויון לכלל האזרחים, הדוכס אורליאן, השיל את תוארו והפך להיות האזרח פיליפ אגליטה, הצטרף למהפיכה והיה מבין המצביעים בעד גזר דין מוות למלך צרפת באספה שלאחר המשפט.

אויביהם העיקריים של המלך והמלכה לא היו המון העם הצרפתי, שביום הוצאתו להורג של לואי ה-16 חשו חרטה על המעשה, אלא בני מעמד האצולה שראו בתסיסת האזרחים הזדמנות לתפוס את השלטון לעצמם.[21]

מארי אנטואנט הפכה בעיני המהפכנים לדמות מפלצתית שיש לרצוח על מנת לשים קץ לסבלם. ועל כן, ב-5 באוקטובר 1789, החלה צעדה מפריז לוורסאי מתוך מטרה מוצהרת להביא את המלך ומשפחתו לארמון בפריז, אך עם מטרה מוסווית לרצוח את המלכה. המהפכנים עודדו ״נשים״ שיצעדו אל ורסאי ויפלשו אל חדרי המלכה. עשרות אלפי נשים צעדו במסע האמהות נגד המלכה, כאשר בתוך ההמון צעדו גברים המחופשים לנשים, חיילים נושאי כידון ומהפכנים שמלהיטים את האווירה. עם הגיעם אל הארמון פרצו המהפכנים את דלתות חדר השינה של המלכה בעודם רוצחים את שומרי ראשה. דקות המאבק העניקו למארי אנטואנט את השהות לברוח והיא נמלטה מחדר השינה שלה דרך דלת סודית אל חדר השינה של המלך, באמצעות מעבר מסדרונות סודי. ההמון הזועם אשר לא מצא את מארי אנטואנט במיטתה כילה את זעמו בהשמדת החפצים, קריעת הסדינים והחדרת כידונים למזרן. נאמר כי אילו היו מוצאים את המלכה במיטתה היו קורעים אותה לגזרים.

הפריצה לארמון ורסאי הפכה את המשפחה המלכותית לשבויים. המהפכנים אילצו את המשפחה המלכותית לעלות על כרכרות ולנסוע עימם לפריז, לארמון טווילרי הריק, כאשר הצעדה היא למעשה מסע איימים בו הצועדים צועקים ומגדפים, שרים ומשולהבים, מחזיקים כידונים שלופים, שעל חודם תקועים ראשיהם הכרותים של משמר המלוכה ששילם בחייו על הגנת המלך והמלכה.

לואי ה-16 היה המום מהתפנית ומהיחס של אזרחיו אליו, והתקשה לקבל החלטה מה לעשות ובאילו צעדים לנקוט. הוא נטה להסכים עם דרישות המהפכנים לצמצום סמכויותיו ולהשבע אמונים למהפיכה, תוך איומים יום יומיים על חייו ועל חיי משפחתו מידי אספסוף שנכנס ויוצא כרצונו לארמון טווילרי לצפות במשפחת המלוכה כחיות המוצגות בגן חיות.

משפחת המלוכה שהתה בארמון טולירי 18 חודשים, במעצר בית, כאשר אינם יכולים לצאת ולהיכנס כרצונם. בתגובה לחוסר האונים של לואי ה-16, החלה מארי אנטואנט לקחת חלק אקטיבי יותר בהחלטות הפוליטיות, בניסיונות הרפורמה לטובת האזרחים השרויים במצב כלכלי קשה והחלה לייעץ למלך כיצד לנקוט מול המהפכנים אשר דרשו ממנו לוותר על זכויותיו המלכותיות. היא החלה לכתוב מכתבים לבני בריתם של משפחת המלוכה ברחבי אירופה, ולבני משפחתה באוסטריה. היא הייתה זו ששכנעה את לואי ה-16 להסכים לחוקה החדשה, על אף חוסר רצונו של לואי ה-16 וחוסר הסכמתה של מארי אנטואנט על המשתמע מחתימתם על החוקה (ביטול המלוכה כפי שהייתה נהוגה עד כה). אולם לטובת האומה הצרפתית ועל מנת להגן על ילדיה, הסכימה מארי לחוקה החדשה של צרפת.

ניסיון הבריחה והכליאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שהותם של המלך והמלכה בארמון טווילרי הייתה למעשה שהות כפויה של מעצר בית על ידי האזרחים וההמון הפריזאי. חייהם של המשפחה המלכותית היו בסכנה מדי יום כאשר האספסוף היה מתפרע ברחובות, פורץ לארמון ומאיים על חייהם. ללא המשמר המלכותי המגן עליהם היו לואי ה-16, מארי אנטואנט וילדיהם נתונים לחסדי המהפכנים. מארי אנטואנט החלה לשלוח מכתבים לבני משפחתה באוסטריה ולגורמים בינלאומיים נוספים שייחלצו לעזרתם ויסייעו להם לצאת מצרפת. היא ניהלה תכתובת מכתבים ענפה עם גורמי חוץ שונים, ובהם היא לא רק ניסתה לארגן את בריחתם, אלא אף סיפקה פרטי מידע מודיעינים על מהלכי הצבא הצרפתי אשר ניהל באותם הימים מלחמה מול אוסטריה, שכן היא ידעה כי אם אוסטריה תנצח במלחמה מול צרפת, המהפכנים של צרפת ייאלצו להניח למשפחה המלכותית לחזור לשלטון, בעוד ניצחון של צרפת על אוסטריה יביא לנפילתה שלה ושל משפחתה כמו גם לנפילת המלכות של אוסטריה - אחיה.

הצעות חוזרות ונשנות על אפשרויות בריחה מהארמון הועברו למשפחה - הוצע שהמלך יימלט עם יורש העצר ושניהם לבדם יברחו לאנגליה, אך בעיקר הוצע למארי אנטואנט להימלט לבדה, ללא בעלה וילדיה, שכן ההכפשות הקשות ביותר וסכנת החיים המיידית הייתה בעיקר עבורה. אולם מארי אנטואנט חזרה שוב ושוב באוזניי מאדאם דה לאמבל שהיא לעולם לא תעזוב לבדה "אין לי כל משאלה לעצמי. חיי או מותי יהיו בחיק משפחתי ובעלי. איתם בלבד אחיה או אמות". אם הייתה אישה על פני האדמות שעבורה מעשה זה היה מוצדק על רקע ההתרחשויות הקיימות, הייתה זו מארי אנטואנט. אולם היה זה בלתי אפשרי לשכנע אותה לברוח לבדה, היא הייתה מעל לאנוכיותה ורווחתה האישית, על אף שאת חבריה וקרוביה היא עודדה לברוח עוד בימים הראשונים של המהפכה, היא עצמה לא חשבה לעשות זאת ללא בעלה וילדיה.[10]

ב-1791 תיכננה מארי אנטואנט בסיועו של הרוזן פרסן את ניסיון הבריחה של המשפחה המלכותית מפריז. מטרת המסע היה להגיע לגבול אוסטריה, מרחק יומיים נסיעה מפריז ולנסות להלחם על המלוכה מאוסטריה. הם יצאו מהארמון באישון לילה, ועברו כברת דרך ארכה, הם כמעט הגיעו לגבול, כאשר במונטמדי (Montmédy), הם זוהו על ידי אחראי דואר חד עין. הם נעצרו בעיר וארן והוחזרו בבושת פנים לפריז. כתוצאה מניסיון הבריחה הם הועברו מהארמון למצודת טמפל, על מנת להחזיקם תחת משמר כבד.

יש הטוענים כי ניסיון הבריחה היה זה שהוביל בסופו של דבר להוצאתם להורג בעוון בגידה, אולם גם ללא אמתלה זו ראשיהם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט היו בסכנה, שכן קיומם של המלך והמלכה היווה תזכורת מתמדת לאפשרות חזרתם לשלטון ונתן תקווה למלוכנים להחזיר את גלגל המהפכה לאחור ולהשיב את השלטון הישן על כנו. עד שלא הוציאו אותם להורג האפשרות להחזירם לשלטון איימה על המהפכנים.

הוצאתה להורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי אנטואנט מובלת לגיליוטינה. (רישומו המפורסם של הצייר ז'אק לואי דויד)

הרוזן פרסן ניסה שוב לעזור אך עשה טעות גורלית. הוא ביקש מדוכס ברונסוויק, מפקד הכוחות הפרוסים בארצות השפלה, שיודיע שאם ייפגעו המלך והמלכה, תיהרס פריז. איגרת זו, הנקראת אגרת ברונסוויק, נתפסה כברית בין המלך והמלכה לבין מצביאי האויב.

פריז המשיכה לסעור ובמהלך שלושה ימים רצופים בחודש ספטמבר לבדו נערך טבח המוני ברחובות שבו נהרגו 14 אלף איש ובהם גם מאדאם דה-למבל, שחזרה לפריז להיות עם המלכה בשעתה הקשה. רציחתה נעשתה עם יציאתה מבית המשפט, וההמון המשתולל נעץ את ראשה הכרות על מוט, והרים את המוט מעלה אל עבר חלון כלאה של מארי אנטואנט על מנת שתראה את ראש חברתה המתה במו עיניה. ההמון צעק אל עבר חלונה של מארי אנטואנט שחברתה מתה ושתצא אל החלון לנשק את שפתי חברתה הלסבית (בהתאם לשמועות כי מארי אנטואנט מנהלת יחסים לסביים עם חברותיה), אך לואי ה-16 ומלוויה של המלכה לא איפשרו לה להתקרב לחלון.

בקרב ואלמי הביסו הכוחות הצרפתים את כוחות האויב האוסטרים והפרוסים והאיום מבחוץ הוסר. על אף שלא היו עדויות לבגידת המלך או המלכה, וחליפת המכתבים בין מארי אנטואנט לאוסטרים לא נודעה, החליטו המהפכנים לשפוט את לואי ה-16 בגין בגידה בצרפת, כאשר גזר הדין הוחלט מראש כי יהיה הוצאתו להורג. רובספייר, ממובילי המהפכה הצרפתית ויוצרי שלטון הטרור, אמר כי הוצאתו להורג של המלך הכרחית למהפכה, על מנת למנוע את שובו לכס המלכות ולהבטיח את הצלחתה של החירות הצרפתית. לואי ה-16 הוצא להורג ב־21 בינואר 1793.

לאחר הוצאתו להורג של בעלה, נשארה מארי אנטואנט בכלאה שבמצודת טמפל עם בתה, בנה הקטן ואחות בעלה, שלושתם ניסו להמשיך לשמר את חייהם כרגיל, כאשר הגיעו הרפובליקנים ב-3 ביולי 1793, לקחו את בנה של מארי אנטואנט והפרידו אותו ממנה בכוח. מארי אנטואנט לא הסכימה לתת את בנה לשומרים אפילו לאחר שהם איימו להורגה, אולם לאחר שאיימו להרוג את בתה הצעירה היא שחררה את לואי, שעתיים לאחר שנכנסו הנציגים לראשונה לתא. מאז היא זכתה לראותו כמה דקות ביממה, כשהורשה לשחק בחצר.

כשנרצח המנהיג המהפכני ז'אן-פול מארה, דרש ההמון הזועם נקמה, והוצאתה להורג של המלכה נחשבה לצעד הבא בחיסול השלטון המלוכני בצרפת. מארי אנטואנט הועברה לקונסיירז'רי, הכלא שממנו נשלחו הנידונים אל מותם, אך עדיין לא נערך משפטה. בתקופה זו היא הושמה בחדר צר, כאשר משמרות המהפכה שמרו על חדרה יום ולילה. החדר היה פתוח לקהל, אשר שילם כסף לבוא ולצפות ב"מלכה האחרונה של צרפת", כשעשוע דומה לזה של צפייה בבעלי חיים בגן חיות.

מארי אנטואנט שהתה בתאה בכלא במשך 76 יום, ובסופם נערך משפט בן יומיים שבו הוחלט על הוצאתה להורג. המשפט נועד להרשיע את המלכה ולהביא להוצאתה להורג. לשם כך הוצגו אישומים המתבססים על השמועות והרכילויות שפשטו בצרפת לאורך השנים, על התנהגותה הבלתי מוסרית והקלוקלת, פזרנותה, יחסיה המיניים הלא הולמיים וראוותנותה. ההוכחות והעדויות היו קטעי העיתונות המחתרתית והקריקטורות שקדמו למהפכה הצרפתית, ואלה הפכו לכתב האישום כנגד מארי אנטואנט.

כמו כן, ניסו התובעים לטעון כי מארי אנטואנט לוקה בפריצות מינית כה רבה, עד כי קיימה יחסי מין עם בנה בן ה-8. אשמה זו הייתה כה מופרכת, עד כי הצגתה הביאה לראשונה את אהדת הקהל למלכה. תגובתה להאשמות הביעה יותר מכל עד כמה החשיבה מארי אנטואנט את דעתו העם הצרפתי על פני דעתם של מקבלי ההחלטות: היא הסתובבה לקהל שליווה את המשפט והיה נוכח בדיונים, ופנתה במיוחד לאמהות בקהל ואמרה כי "הטבע עצמו לא עונה להאשמה כה בלתי מתקבלת על הדעת". הטענה, כי האשמה זו מנוגדת לטבע האימהי, גרמה להבנה כי מטרת המהפכנים היא להרוג את המלכה וכי הם אינם בוחלים בדבר על מנת להביא לתוצאה זו. התנהגותה של מארי אנטואנט ותשובותיה שבו את לבם של הנוכחים במשפט, שקראו להפסיק את ההליך ולשחררה, אך ללא הועיל. מארי אנטואנט נשפטה והורשעה בבגידה, אף על פי שלא נמצאו כל עדויות לכך.

גזר הדין של המשפט היה ידוע מראש והוא ניתן לאחר הליך משפטי בן יומיים בלבד, בשעות הבוקר, על מנת שההוצאה להורג תתבצע עוד באותו יום. ההוצאה להורג, התרחשה ב-16 באוקטובר 1793 בשעה 16:00, בגיליוטינה, לשמחתם של המוני הצופים, וראשה הכרות הוצג בפני הקהל הצוהל. מארי השאירה מכתב מוכתם בדמעותיה, אותו הפנתה לגיסתה, ליידי אליזבת, דודתם של ילדיה היחידה שנותרה מבני משפחת המלוכה בצרפת ושהתה עימם במהלך כלאתם בארמון טווילירי ובמצודת הטמפל. המכתב לא הגיע ליעדו מעולם, ונשאר בידי המהפכנים. ליידי אליזבת נשפטה אף היא והוצאה להורג זמן לא רב לאחר מכן. בתה של מארי אנטואנט, מארי תרז' נותרה לבדה בתאה בגיל 15, עד לשחרורה וגירושה מצרפת בגיל 17.

הריגתה של מארי אנטואנט נחשבה בעיני רבים מהתקופה כמעשה מיותר, שסימל יותר מכל את הברבריות ותאוות הדם של צרפת בתקופת המהפכה, שבה נהרגו 17,000 איש בגיליוטינה בפריז, ואלפים רבים נוספים ברחבי צרפת.[22]

מארי אנטואנט נקברה בקבר אחים בלתי מסומן שבו נקברו רבים מהרוגי הגליוטינה, בהם לואי ה-16. בשטח זה נבנתה מאוחר יותר כנסיית מדלן. בינואר 1815 הוצאו עצמותיה יחד עם עצמות בעלה ונקברו בבזיליקת סן-דני, שם נבנתה מצבת קבר למלך ולמלכה בקתדרלת הקבורה של כל מלכי צרפת. בבזיליקת סן-דני קבורים כל מלכי צרפת מראשית המלוכה, ושם גם מוצג ליבו של לואי ה-17, בנם הקטן של מארי אנטואנט ולואי ה-16.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שטפן צווייג, מארי אנטואנט, (תרגום ראשון: תל אביב: מצפה, תרצ"ד, מתרגם ש' הרשברג) תל אביב: הוצאת זמורה-ביתן, תרגום מגרמנית צבי ארד, תשמ"ז 1987.
 • סנה ג'טר נסלונד. שפע- סיפורה של מארי אנטואנט (תרגום ראשון: מושב בן שמן, 2008, מתרגמים רותי ונעם אור), מודן הוצאה לאור.
 • אלכסנדר דיומא, מחרוזת המלכה (תרגום מצרפתית: מיכה פרנקל), הוצאת מזרחי, 1993.
 • אנראה מורואה, דברי ימי צרפת (תרגום מצרפתית: לאה וייץ כהן), הוצאת מסדה, תש"ך.
 • הופמן, עמוס. מהפכה של הרוח. נאורות ומהפכה בצרפת של המאה ה-18. הוצאת רסלינג, 2012.
 • ברק אדמונד, מחשבות על המהפכה הצרפתית. הוצאת שלם, 2000.
 • Deborah Cadbury, The lost king of France, Fourth Estate, London, 1988
 • Sanche De Gramont, Epitaph for Kings, Hamish Hamilton, London, 1967
 • Evelyn Farr, Marie Antoinette and Count Fersen - The untold story, Peter Owen, London and Chicago, 2013
 • Antonia Fraser, Marie Antoinette - The Journey, Phoenix, 2001
 • Evelyne Lever, Marie-Antoinette, Reunion des musées nationaux, Paris, 2006
 • The Question of Marie‐Antoinette: The Queen and Public Opinion before the Revolution, Vivian R. Gruder1, French History (2002) 16 (3): 269-298.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Jean-Jacques Rousseau, Confessions, Book V
 2. ^ Respectfully Quoted: A Dictionary of Quotations
 3. ^ שטפן צווייג "מארי אנטואנט"
 4. ^ ססיל אדמס, Did Marie Antoinette really say "let them eat cake"?‎, אתר StraightDope.com,‏ 24 באוקטובר 1986
 5. ^ זכרונותיה של מאדאם דה הוסט, מלוות הגברות ארמון ורסאי
 6. ^ louis and Antoinette ,Vincent Cronin, published by Millefleurs, 1996
 7. ^ Marie Antoinette, Philippe Huisman and Marguerite Jallut, published by Studio, 1971
 8. ^ זכרונותיה של קמפיין על מארי אנטואנט
 9. ^ 9.0 9.1 קמפיין
 10. ^ 10.0 10.1 10.2 10.3 מאדאם דה הוסט
 11. ^ Cadbury, 2002
 12. ^ * מאמר מסכם: בדיקת DNA לשרידי ליבו של לואי ה-17 מול שרידי משיערה של מארי אנטואנט Jehaes, Decorte,Peneau, Petrie, Boiry, Gilissen, Moisan, Van den Berghe, Pascal and Cassiman - Mitochondrial DNA analysis on remains of a putative son of Louis XVI, King of France and Marie-Antoinette ,1998
 13. ^ שטפן צווייג "מארי אנטואנט"
 14. ^ * מארי אנטואנט: אייקון אופנה צרפתית, אריאלה גויכמן גארבר, פרנקופילים אנונימיים
 15. ^ * מארי אנטואנט: אייקון אופנה צרפתית, אריאלה גויכמן גארבר, פרנקופילים אנונימיים
 16. ^ Cadbury, 2002
 17. ^ מארי אנטואנט בוויקיציטוט
 18. ^ Cadbury, 2002
 19. ^ אתר ארמון ורסאי
 20. ^ 20.0 20.1 Gruder, 2002
 21. ^ דברי ימי צרפת, אנדרה מורואה, הוצאת מסדה, עמוד 229
 22. ^ נאום הביקורת של אדמונד ברק (1729-1797), על קיצוניות המהפכה הצרפתית, מותה של המלכה ומותו של עידן