מתקפת הטרור במפגש הגבולות ישראל-מצרים-רצועת עזה

מתקפת הטרור במפגש הגבולות ישראל-מצרים-רצועת עזה
חלק מהטרור בסיני
הנגמ"ש לאחר השמדתו על ידי צה"ל
הנגמ"ש לאחר השמדתו על ידי צה"ל
תאריך 5 באוגוסט 2012 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מפגש הגבולות ישראל-מצרים-רצועת עזה
קואורדינטות 31°13′00″N 34°17′00″E / 31.216667°N 34.283333°E / 31.216667; 34.283333
סוג פיגוע עריכת הנתון בוויקינתונים
הרוגים 16 שוטרים מצריים[1]
8 מחבלים[2]
פצועים 7 עריכת הנתון בוויקינתונים
(למפת מערב הנגב רגילה)
 
מתקפת הטרור/במפגש הגבולות/ישראל–מצרים–רצועת עזה
מתקפת הטרור
במפגש הגבולות
ישראל–מצרים–רצועת עזה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מתקפת הטרור במפגש הגבולות ישראל-מצרים-רצועת עזה נערכה ב-5 באוגוסט 2012, במהלכה חדרו טרוריסטים מזוינים לתחנת משטרה מצרית בצפון חצי האי סיני, רצחו 16 שוטרים וחיילים מצרים ופצעו שבעה, גנבו נגמ"ש ומשאית שאותה מילכדו בחומרי נפץ, ופרצו את הגבול בין מצרים לישראל, בסמוך לכרם שלום. המשאית הממולכדת התפוצצה כשנתקעה בפילבוקס במעבר כרם שלום, והנגמ"ש הצליח לפרוץ את הגבול ולהמשיך לנסוע בתוך שטח ישראל עד שהושמד באמצעות טיל ששוגר על ידי מסוק קרב וירי טנקים של צה"ל. המחבלים שהשתתפו בתקיפה בישראל היו חמושים ברובי קלשניקוב וחגורים בחגורות נפץ, וכולם נהרגו בידי צה"ל.

האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2 באוגוסט 2012 פרסם המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע חמורה על חצי האי סיני, בעקבות מידע מודיעיני שסיפקו השב"כ ואמ"ן על פיגוע שעתיד לצאת בקרוב.

ב-5 באוגוסט תקף חיל האוויר הישראלי שני מחבלים ברפיח במטרה להרוג מחבל מהג'יהאד הסלפי שתכנן להוציא פיגוע מסיני. המחבל נפצע, ומחבל מוועדות ההתנגדות העממית שהיה עמו נהרג.[3] בערב החלו ארגוני הטרור הפלסטינים בהפגזה מסיבית של רקטות ופצצות מרגמה על יישובי חבל אשכול.

במקביל להפגזה, בסיני תקפו מחבלים תחנת משטרה מצרית בצפון חצי האי סיני, רצחו באמצעות סכינים ונשק חם 16 שוטרים וחיילים מצרים ופצעו 7 מהם, וגנבו נגמ"ש מדגם פהאד וכלי רכב נוסף. לפי מקורות מצריים, החיילים הותקפו בירי נשק קל ורקטות נגד טנקים בעת שסעדו את סעודת האפטאר המסורתית - ארוחת הערב השוברת את הצום היומי בחודש הרמדאן המוסלמי - במוצב על גבול מצרים-רפיח. המחבלים והנגמ"שים תקפו את מעבר כרם שלום, כאשר רכב אחד שימש כמכונית תופת והתפוצץ על גדר המערכת, והנגמ"ש חדר כקילומטר לתוך ישראל עד אשר הושמד על ידי מסוק קרב וירי טנקים של צה"ל. כוחות מחיל השריון וגדוד הסיור המדברי תקפו את המחבלים שברחו מהנגמ"ש הבוער והרגו את כולם. באירוע לא היו נפגעים לכוחות צה"ל.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שום ארגון לא קיבל אחריות על המתקפה, אך בישראל ובמצרים העריכו שמדובר בחוליות טרור אסלאמי סלפיות של הג'יהאד העולמי שפעלו בשיתוף פעולה עם ארגוני טרור פלסטיני מרצועת עזה, חדרו דרך מנהרות ההברחה ברפיח (ציר ה-ח'), וביצעו את המתקפה יחד עם תשתיות טרור מקומיות[4].

לצד הבעת צער על מותם של החיילים המצריים, גורמים ישראלים הדגישו את הצורך של מצרים לקחת שליטה מחדש על סיני ולהילחם בטרור, שעד כה "העלימה עין" ממנו.[5]

נשיא מצרים מוחמד מורסי הגיב לפיגוע ואמר ש"אלה שמאחורי ההתקפה ישלמו מחיר כבד, כמו אלה ששיתפו פעולה עם התוקפים, יהיו אלה בתוך או בכל מקום במצרים". הוא הורה לכוחות הביטחון המצריים לקחת מחדש את השליטה בסיני ולהילחם בקבוצות החמושות הפועלות שם. בעקבות המחדל שאיפשר את המתקפה הדיח מורסי את ראש המודיעין ואת מושל צפון סיני.[6]

תנועת "האחים המוסלמים" במצרים האשימה באחריות לפיגוע את ישראל ואת המוסד, "המנסה למוטט את המהפכה המצרית"[7]. יחד עם זאת פורסם, כי במצרים התעורר זעם הציבור על "האחים המוסלמים" ומורסי, על שהעניק חנינות לפעילים אסלאמיים קיצוניים ואלה שוחררו מהכלא. מורסי נמנע מלהגיע להלוויית השוטרים שנרצחו במתקפת הטרור מפאת החשש להיתקל בזעם המפגינים אך ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, שנכנס לתפקידו כשבוע קודם לכן, הגיע להלווייה ובזמן יציאתו מהמסגד בקהיר, הותקף והושלכו עליו נעליים, שחלקן אף שברו את השמשות במכוניתו, לפני שהצליח להימלט מהמקום בעזרת שומרי ראשו[8].

אסמאעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס ברצועת עזה יזם תפילה המונית מול שגרירות מצרים בעזה, כהזדהות עם ההרוגים המצרים במתקפת הטרור. הוא הצטרף להאשמות "האחים המוסלמים" ואמר: "תרחיש הפיגוע מאשר קשר ישראלי בצורה זו או אחרת כדי להשיג מטרות פוליטיות וביטחוניות, לגרום למתיחות על הגבול עם מצרים ולהרוס את המאמצים המשותפים להביא לסיום המצור על רצועת עזה"[9].

המשך הלחימה בטרור בסיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מתקפת הטרור סגרה מצרים את מעבר רפיח המחבר בין מצרים לרצועת עזה. מצרים החלה במצוד אחר מחבלים נוספים, ובמסגרתו הטילו כוחות מצריים מצור על רפיח המצרית. מסוק מצרי פגע במספר גדול של מנהרות הברחה שבין מצרים לרצועת עזה.[דרושה הבהרה]

ב-7 באוגוסט 2012 יצא הצבא המצרי למבצע נגד המחבלים בצפון-מזרח סיני. לאזור הוזרמו כוחות שכללו שריוניות ומטוסים, ובקרבות בין כוחות אלה לבין מחבלים, נהרגו 60 מחבלים.[10]

הדחת ראשי הצבא המצרי בעקבות המתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יומיים לאחר מתקפת הטרור הדיח נשיא מצרים מוחמד מורסי את בעלי התפקידים הבאים: ראש המודיעין המצרי, מוראד מוואפי (שהיה האחראי מטעם המצרים על המשא ומתן לשחרור גלעד שליט ובעל קשרים טובים עם ישראל); מושל צפון סיני; וראש המשמר הנשיאותי. ב-12 באוגוסט 2012, הדיח מורסי מתפקידם את האישים הבאים: ראש המועצה הצבאית העליונה ושר ההגנה, מוחמד חוסיין טנטאווי (שהיה איש הקשר בין ישראל למצרים לאחר קריסת מממשל מובארק); סגן ראש המועצה הצבאית העליונה וראש המטה הכללי סאמי ענאן; מפקד חיל האוויר, ריזא עבד אל-מגיד; מפקד ההגנה האווירית, עבד אל-עזיז סיף א-דין; ומפקד חיל הים, מהאב מוחמד נאמש. בנוסף, פרסם מורסי צו נשיאותי, לפיו יהיה בעל הסמכות הבלעדית בכל נושאי הביטחון, מדיניות הפנים, יחסי החוץ, אישור התקציב ויישומו, עד לכתיבת החוקה החדשה על ידי ועדה שחבריה ימונו על ידי מורסי. בתגובה, הודיעו בכירי האחים המוסלמים והמפלגות הסלפיות כי "טנטאווי וענאן, כמו בכירים אחרים במערכת הביטחון המצרית, היו גרורות של המשטר הישן שתמכו בשיתוף פעולה עם האויב הציוני". בעקבות קריאת האחים המוסלמים יצאו מאות להפגין תמיכה במורסי מול ארמון הנשיאות בקהיר, כאשר בד בבד, בכיכר "נאצר" הפגינו אחרים נגד מורסי וקראו להפיל את שלטון האחים המוסלמים[11].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Yoav Zitun (6 באוגוסט 2012). "Watch: IAF strikes Sinai terror cell". Yedioth Ahronot. נבדק ב-6 באוגוסט 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ "Egypt Israel border attack leaves 'five gunmen dead'". BBC News. 6 באוגוסט 2012. נבדק ב-6 באוגוסט 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ גילי כהן, אבי יששכרוף, צה"ל תקף בדרום רצועת עזה והרג פלסטיני, באתר הארץ, 5 באוגוסט 2012
 4. ^ אליאור לוי, המצרים במצוד אחר מחבלים: 'אם צריך נכה בעזה', באתר ynet, 6 באוגוסט 2012
 5. ^ Israel PM regrets Egypt attack deaths, AFP,‏6.8.2012
 6. ^ רועי קייס, מורסי הדיח את ראש המודיעין ואת מושל צפון סיני, באתר ynet, 8 באוגוסט 2012
 7. ^ רועי קייס ויואב זיתון, האחים המוסלמים: המוסד אשם, לבחון ההסכם, באתר ynet, 6 באוגוסט 2012
 8. ^ רימון מרג'ייה, מצרים: רה"מ הותקף בלוויית השוטרים, באתר nrg‏, 7 באוגוסט 2012
 9. ^ אליאור לוי, אחותו של הנייה ליוותה את בעלה לטיפול בישראל, באתר ynet, 11 באוגוסט 2012
 10. ^ רועי קייס וסוכנויות הידיעות, 20 הרוגים בסיני: צבא מצרים הפציץ מהאוויר, באתר ynet, 8 ביולי 2012
  אבי יששכרוף, מצרים: 60 מחבלים נהרגו עד כה במבצע בסיני, באתר הארץ, 10 באוגוסט 2012
 11. ^ דניאל סיריוטי, מהפכת מורסי, ישראל היום, 13 באוגוסט 2012