רובעי תל אביב-יפו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפת רובעי תל אביב-יפו

העיר תל אביב-יפו מחולקת ל-9 רבעים מנהליים, לפי מספרים מצפון לדרום. כל רובע כולל מספר שכונות.

החלוקה לרבעים באה לידי ביטוי בעיקר בטיפולה ובנהליה של עיריית תל אביב-יפו בעניינים הפנים-עירוניים וכן בנושא תוכניות מתאר שונות.

צפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שכונות עבר הירקון

שכונות עבר הירקון ממוקמות מצפון לנחל הירקון, והן מחולקות על ידי נתיבי איילון לשני רבעים - רובע מס' 1 (צפון-מערב) ורובע מס' 2 (צפון-מזרח).

רובע 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובע 1 כולל את כל השכונות שמצפון לנחל הירקון וממערב לנתיבי איילון, ובחלקו הצפון-מערבי הוא גובל בעיר הרצליה.

בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב
שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 67,156 (14.8% מתושבי העיר)

רובע 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובע 2 כולל את כל השכונות שמצפון לנחל הירקון וממזרח לנתיבי איילון, והוא גובל בצפונו בעיר רמת השרון. ברובע שכונות מגורים בלבד, למעט מתחם ההייטק קריית עתידים ואזור תעשייה עבר הירקון השוכנים ליד רמת החייל.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע


אוכלוסייה: 56,098 (12.4% מתושבי העיר)

מרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז תל אביב מחולק ל-4 רבעים התחומים בין חוף הים במערב ונתיבי איילון במזרח, נחל הירקון בצפון ומדרום קו הרחובות של רחוב הרכבת-דרך בגין-דרך יפו-רחוב אילת. בין הרבעים 3 ו-5 (הצפון הישן ולב העיר) במערב לבין רבעים 4 ו-6 (הצפון החדש ואזור העסקים) במזרח מפריד קו אבן גבירול-קרליבך.

רובע 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצפון הישן
בית קפה ברחוב דיזנגוף

רובע 3 מוכר גם כ"צפון הישן של תל אביב", על אף שמושג זה מתייחס לרוב רק לחלק הצפוני של הרובע, ולעיתים, בטעות, גם לרובע 4. הרובע תחום בין חוף הים לרחוב אבן גבירול, ובין נחל הירקון מצפון לקו הרחובות בוגרשוב-שדרות בן ציון-מרמורק מדרום. מרבית שטחו של הרובע משמש למגורים אולם פזורים בו אתרי תעסוקה, מסחר ובילוי רבים, ובראשם רצועת בתי המלון לאורך החוף ורחוב הירקון, ומתחם נמל תל אביב. ברובע 3 גם מספר גדול של אזורים ומוקדים ציבוריים קטנים יותר הפזורים לאורכו.

מרבית רובע 3 הוא השטח שנבנה בשנות ה-30 וה-40 במסגרת תוכנית גדס לפיתוח העיר תל אביב. כמו כן, חלק הארי של שטח ההכרזה של העיר הלבנה, על פי הגדרות אונסק"ו, נמצא ברובע זה. חלק קטן יותר משטח זה נמצא גם ברובע 5.

מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 62,760 (13.7% מתושבי העיר)

רובע 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצפון החדש

רובע 4 תחום בין רחוב אבן גבירול לנתיבי איילון ובין נחל הירקון ושדרות שאול המלך, ומכונה גם "הצפון החדש", בניגוד ל"צפון הישן", על אף ששם זה אינו רווח בציבור (בשל המשך התרחבות תל אביב לכיוון צפון מעבר לשכונות אלה, לעיתים מכונות שכונות עבר הירקון בטעות כ"הצפון החדש", ואילו רובע 4 משויך בטעות לצפון הישן). הרובע כולל גם את השכונות שבין דרך נמיר לנתיבי איילון. ברובע 4 נבנו שכונותיה החדשות של תל אביב לאחר הקמת המדינה. תוכניות המתאר לאזור זה הוכנו עוד קודם בהשראת תוכנית גדס, אולם היצע הקרקעות שלפני מלחמת העצמאות איפשר בנייה מוגבלת ביותר באזור זה. בתחום שטח הרובע שכנו הכפרים הערביים סומייל וג'מאסין אל ע'רבי, ובדרומו עובדו עד שנות ה-40 שדותיה של המושבה הטמפלרית שרונה.

אופי הבינוי ברובע מגוון. מרבית הבנייה בו היא בנייני מגורים בני 4-5 קומות, בדומה לאזוריה הוותיקים יותר של העיר, אולם ניכרת בו באופן משמעותי בנייתם של מגדלי מגורים, החל משנות ה-80 ובמידה ניכרת גם היום, וכן בתים צמודי קרקע במספר שכונות קטנות ורחובות מסוימים. תוכניות המתאר כיום מייעדות את כל הרצועה המזרחית של הרובע, הסמוכה לנתיבי איילון, למגדלי מגורים בני כ-40 קומות ואף יותר, בדומה לאלו בפארק צמרת. דרומו של הרובע, בסמוך למתחם הקריה בשדרות שאול המלך וברחוב ויצמן, הוא חלק ממע"ר תל אביב שעיקרו נמצא ברובע 6.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 50,829 (11.1% מתושבי העיר)

רובע 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובע 5 הוא האזור ההיסטורי של העיר תל אביב הכולל בעיקר את אזור לב העיר וכן את השכונות הוותיקות. בתחום אזור זה נמצא שטחה של אחוזת בית, השכונה שהפכה לתל אביב וסיפחה אליה את שאר השכונות. כמו כן המושג "תל אביב הקטנה" מתייחס לעיר שגבולותיה היו דומים לאלה של רובע 5. הרובע תחום בין חוף הים לציר קרליבך-דרך בגין-יהודה הלוי במזרח, גובל בצפון הישן בקו הרחובות בוגרשוב-שדרות בן ציון-מרמורק, ומדרום תוחם אותו ציר דרך יפו-רחוב אילת.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 41,411 (9.1% מתושבי העיר)

רובע 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגדלי משרדים ברחוב הארבעה
דרך בגין (לשעבר דרך פתח תקווה)

רובע 6 מוגדר כאזור העסקים של תל אביב. גבולותיו הם בין שדרות שאול המלך בצפון, נתיבי איילון ממזרח, רחוב הרכבת בדרום, וציר אבן גבירול-קרליבך-דרך בגין ממערב. הרובע כולל מספר מתחמים ואזורי תעסוקה שונים ושכונת מגורים אחת - שכונת מונטיפיורי. במספר מקומות נוספים ברובע נמצאים בנייני מגורים אך רובו הגדול נושא אופי של אזורי מסחר ותעשייה קלה. לאורך כל רובע 6 עוברת דרך בגין ולאורכה גם מתוכנן לעבור הקו האדום של המערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב. כחלק מתוכניות הפיתוח של האזור מתוכננים להיבנות ברובע 6 עוד עשרות גורדי שחקים.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 7,914 (1.7% מתושבי העיר)

דרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דרום תל אביב

דרום תל אביב (על פי חלוקת הרבעים. הגדרתה הרחבה של "דרום תל אביב" משתנה ונתונה לפרשנות) נמצאת מדרום לרבעים 5 ו-6 וממערב לנתיבי איילון, וכוללות במסגרת הגדרה זו את כל שטחה של יפו.

רובע 7[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יפו

רובע 7 כולל בעיקר את שטח יפו על כל שכונותיה ואת אזור נווה עופר ואבו כביר הקשור היסטורית לעיר יפו. ביפו פועלת מאז 1999 המישלמה ליפו הפועלת כמנהלה מקומית תחת העירייה.

הרובע תחום בין דרך יפו-תל אביב מצפון לבין העיר בת ים מדרום, וממזרח תוחמים אותו ציר שלבים-בן-צבי ורחוב תל גיבורים.

שכונות
מוקדים חשובים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 51,624 (11.3% מתושבי העיר)

רובע 8[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובע 8 כולל את כל האזור של דרום תל אביב שתחום בין יפו ואבו כביר לבין ציר דרך יפו-יהודה הלוי-הרכבת מצפון.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 30,826 (6.6% מתושבי העיר)

מזרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובע 9[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארק מנחם בגין (פארק דרום)

רובע מזרח תל אביב כולל את כל שטח העיר שממזרח לנתיבי איילון, והוא גובל בצפונו ובמזרחו בגבעתיים ורמת גן. הרובע כולל מספר רב של שכונות מגורים (חלקן שכונות בתוך שכונות), והוא הרובע הגדול ביותר מבחינת כמות תושבים. חלקו הצפון מערבי של הרובע כולל גם אזור תעשייה ותעסוקה גדול.

שכונות
מוקדים עיקריים ברובע
רחובות מרכזיים ברובע

אוכלוסייה: 81,896 (18% מתושבי העיר)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רובעי תל אביב-יפו בוויקישיתוף