אהרן צ'חנובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אהרן צ'חנובר
נולד ב-1947
Flickr - Government Press Office (GPO) - Nobel Laureate Aaron Ciechanover.jpg
תרומות עיקריות
גילוי אחד מהתהליכים המחזוריים החשובים ביותר בתא שמאפשר את פירוק החלבונים
נתונים נוספים
ענף מדעי ביוכימיה
נולד 1 באוקטובר 1947 (בן 70)
ארצות מגורים ישראל
פרסים והנצחה

פרס נובל לכימיה, פרס ישראל

אהרן צ'חנובר (נולד ב-1 באוקטובר 1947) הוא ביוכימאי ישראלי, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004 ביחד עם אברהם הרשקו ואירווין רוז, "על גילוי אחד מהתהליכים המחזוריים החשובים ביותר בתא שמאפשר את פירוק החלבונים", חתן פרס א.מ.ת בקטגוריה מדעי החיים בתחום רפואה לשנת 2002, חתן פרס ישראל בחקר הביולוגיה לשנת תשס"ג (2003).

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אהרן צ'חנובר

נולד בחיפה ליצחק, עורך דין, ולבלומה, פקידה ומורה לאנגלית. הוריו עלו ארצה מפולין לפני מלחמת העולם השנייה. גדל בהדר הכרמל ולמד בבית הספר "חוגים". כשהיה בן עשר התייתם מאמו וכעבור כחמש שנים מת גם אביו. מאז גדל אצל דודתו מרים ואצל אחיו הבכור, יוסף צ'חנובר.

עם סיום לימודיו התיכוניים, הצטרף לעתודה האקדמית, ולמד רפואה באוניברסיטה העברית. בשנת 1971 קיבל תואר מוסמך למדעי הטבע, ובשנת 1973 קיבל תואר דוקטור לרפואה. החל משנת 1973 ועד לשנת 1976 שירת כרופא בצה"ל, תחילה בשייטת ספינות הטילים, ואחר כך ביחידת המחקר והפיתוח של חיל הרפואה.

עם סיום שירותו הצבאי הצטרף למחלקה לביוכימיה של הפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, כתלמיד לתואר שלישי, ובשנת 1982 קיבל תואר דוקטור למדעים בהנחייתו של פרופ' אברהם הרשקו. מחקר זה, שלו היה שותף גם אירווין רוז מהמכון לחקר הסרטן בפילדלפיה, הוא שזיכה את השלושה בפרס נובל לכימיה כעבור יותר מעשרים שנה. במחקר זה גילו ותיארו את מערכת היוביקוויטין, האחראית לסימון חלבונים לפירוק בתוך התא על ידי פרוטאזום, והביא לפריצת דרך בחקר הסרטן, מחלות ניווניות במוח ומחלות אחרות.

בשנים 19811984 שהה בהשתלמות לצורך פוסט-דוקטורט ב-MIT.

בשנת 1984, מונה למרצה בכיר בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, בשנת 1987 מונה לפרופסור חבר, ובשנת 1992 עלה לדרגת פרופסור מן המניין. בשנים 19942000 שימש מנהל מכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה. בשנת 2002 התמנה לפרופסור מחקר. עיקר מחקרו עוסק במנגנוני פירוק החלבונים בתא ובמעורבות של הליך זה בגרימת מחלות.

צ'חנובר חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 2004. ובאקדמיה האפיפיורית למדעים משנת 2008[1]. מאז זכייתו בפרס נובל קיבל כ-46 תוארי דוקטור לשם כבוד ממוסדות אקדמאיים ברחבי העולם (נכון לנובמבר 2011).

בשנת 2011 התמנה צ'חנובר לדיקן מכון המחקר למדעי הכימיה וביו-פרמבצבטיקה באוניברסיטת נאנג'ינג, בעיר נאנג'ינג שבסין[2].

צ'חנובר מגדיר את עצמו "אדם דתי" (מבחינה תרבותית, ולא הלכתית[3]) אף שאיננו שומר מצוות במובן המקובל[דרוש מקור]. בערב שנערך לכבודו לאחר זכייתו בפרס נובל אמר כי "בעולמו של הקב"ה אני בסך הכול תייר שהזדמן לו להציץ ולהיות שותף לתגלית שהייתה כאן מאז ימי הבריאה. לא המצאתי דבר. התגלית שלנו היא לטובת האנושות כולה ואני מודה לאלוהים על כך"[4]. כאשר נשאל האם הוא מאמין בחיים שלאחר המוות או בתודעה אלוהית - ענה בשלילה מוחלטת, וציין כי בארנקו מצוי כרטיס "אדי" לתרומת איברים וכן אמר: "אני לא מאמין בשום דבר שהוא מעבר לחיים. אני מאמין שאנחנו נולדים, ואז יש עובדה ודאית אחת: אנחנו הולכים למות. זו העובדה היחידה שאני מאמין בה. יחד עם זאת, אני מאוד יהודי. אולי יהודים דתיים לא יקבלו זאת...אולי הם מרגישים אחרת על אלוהים ועל הטקסים והתפילות והציוויים והחיים. לגבי - לא. זו תרבות"[3].

צ'חנובר חבר במועצה של הקרן החדשה לישראל[5].

נשוי לד"ר מנוחה צ'חנובר, מנהלת המחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. לזוג בן אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אהרן צ'חנובר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]