סוסיא (יישוב)

(הופנה מהדף סוסיא (התנחלות))
סוסיא
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית הר חברון
גובה ממוצע[1] ‎797 מטר
תאריך ייסוד 1983
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 1,602 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎16.4% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
5 מתוך 10
http://www.susya.net
חוות הר סיני
הנוף מחוות הר-סיני, סוסיא.

סוּסְיָא היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בהר חברון, כ-15 ק"מ מדרום לעיר חברון. היישוב שייך למרחב המועצה האזורית הר חברון, ומשתייך לתנועת ההתיישבות אמנה. היישוב שהוקם ב-1983 נקרא בהתאם לשמו של היישוב העתיק סוסיא הנמצא בסמוך.[3] ברישומי ועדת השמות הממשלתית מאוית השם "סוסיה", אך התושבים משתמשים בשם בכתיב הארמי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב נמצא על גבעה בגובה של כ-810 מטר מעל פני הים. צפונית ליישוב נמצא "רוג'ום אל-חמרי", תל אבנים ומערות גדול שהיווה בעבר ציון דרך לנוודים במדבר על הדרך הרומית העתיקה וכן בסמוך לכפר הפלסטיני סוסיא. מרחק היישוב מבאר שבע הוא 40 ק"מ, מערד 30 ק"מ, מקריית ארבע 30 ק"מ ומירושלים 65 ק"מ.

סוסיא נמצאת באזור ספר המדבר וזוכה לכמות משקעים ממוצעת בין 200–300 מ"מ בשנה. בסמוך ליישוב היהודי מתקיים גם יישוב פלסטיני עונתי בשם "סוסיא".[4]

תולדות היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת בסוסיא

היישוב הוקם ב-אוגוסט 1983 אלול ה'תשמ"ג על ידי קבוצה של עשר משפחות מגרעין "עינב", שהכיל ברובו בני מושבים, בוגרי ישיבות, ששאפו להקים מושב עובדים חקלאי ביש"ע. אזור הר חברון נבחר כיעד, מפני שהיה כמעט ריק מיהודים (בתוך המשולש: קריית ארבעבאר שבעערד היו אז רק היישובים בית יתיר וכרמל). הגרעין ביקש להתיישב ליד סוסיא העתיקה במטרה לחדש את ההתיישבות היהודית במקום והופנה לאדמות המדינה הקרובות ביותר לאתר סוסיא העתיקה שהיו זמינות להתיישבות יהודית. השאיפה לחדש את ההתיישבות היהודית מתבטאת בסיסמת היישוב הרקומה על הפרוכת של בית הכנסת: "ונבנתה עיר על תִלה". כמו כן, בית הכנסת של היישוב נבנה כדוגמת מבנה בית הכנסת העתיק של סוסיא.

שכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב סוסיא שבע שכונות:

 • בתי הסוכנות - הבתים הראשונים של היישוב שנבנו על ידי הסוכנות היהודית שבהם גרות משפחות צעירות השכונה ממוקמת בצד המזרחי של היישוב.
 • השכונה השנייה של היישוב שבה גרים ותיקי היישוב שגרו בראשונה בבתי הסוכנות. השכונה ממוקמת במרכז היישוב.
 • השכונה השלישית של היישוב מכונה "בתי אריק", על שם אריק שרון שפעל להקמתה. השכונה ממוקמת בצד המערבי של היישוב ונבנתה בתחילת שנות התשעים.
 • שכונת בתי אמנה שנבנו על ידי תנועת אמנה שבהם גרות משפחות צעירות. השכונה נמצאת בצד הדרומי של היישוב.
 • שכונת בתי העץ הממוקמת מתחת לשכונת בתי אמנה.
 • שכונת כרמי סוסיא א' וב' ששוכנת בירידה מבתי אמנה.
 • שכונת גבעת משואה שנמצאת בין שכונת הוותיקים לבתי אריק.
 • השכונה ברוג'ום אל חמרי שבה גרים זוגות צעירים בקראוונים.
 • גבעת חנן - סמוכה ליישוב ובה כ-10 משפחות
 • מצפה יאיר - באופן רשמי משתייך לסוסיא, בפועל מתנהל באופן נפרד.

תעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכון לחליבת עיזים בסוסיא

סוסיא הוא יישוב קהילתי ותושביו עובדים במגוון מקצועות. חלק מהתושבים עובדים בהוראה בין השאר במוסדות החינוך במקום ובאזור. חלק מתושביו הם בעלי מקצועות חופשיים העובדים בירושלים, בקריית ארבע, בערד ובבאר שבע. חלק מתושבי היישוב מתפרנסים מחקלאות, בין השאר כרמים של ענבים וגידולים בחממות. אחרים, כולל תושבי היישובים השכנים עוסקים בגידול עזים לחלב ובגידול כבשים. בשנת 2008 הופעל בסוסיא מכון חליבה לעיזים משוכלל וחדיש, הגדול ביותר בישראל. לצדו פועל דיר של 500 עיזים ו-500 כבשים סך הכול 1000 ראש

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הישיבה התיכונית

ביישוב נמצא בית ספר ניסויי ממלכתי-דתי אזורי לכיתות א'-ח' המשרת את יישובי הציר המזרחי של הר חברון ובו כאלף תלמידים. ביישוב גם ישיבה תיכונית לחינוך סביבתי (ישיבת סוסיא), שבה כ-200 תלמידים. בראשה הרב נעם פרל. בשנת 2020 הוקמה גם ישיבה גבוהה בראשות הרב פרל.

בשנת 1985 הוקם ביישוב מרכז סיור ולימוד סוסיא, המדריך סיורים באזור מדבר יהודה, הנגב והרי יהודה ומפעיל את אתר התיירות שבסוסיא העתיקה. כמו כן קיימת ביישוב אכסניה, הכוללת 31 חדרים (240 מיטות), המארחת קבוצות ומשפחות בעיקר לסופי שבוע. מאז שנת 2005 מקיים מרכז סיור ולימוד סוסיא בחג החנוכה כנס שנתי בנושא ספר המדבר בארץ ישראל.

ביישוב פועל סניף בני עקיבא. נוער סוסיא הקים סניף בני עקיבא לילדי מרכז הקליטה "אורלי" בערד, ומדי שבוע הגיעו מדריכים למקום. בשנת תשע"ו, לאחר שכבר לא היו חניכים במרכז הקליטה, פתח הנוער בפרויקט חדש - גרעין "יונתן" של בני עקיבא במועדונית בבאר שבע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוסיא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2023 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
 2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019
 3. ^ המקום כונה על ידי ערביי האזור חירבת סוסיה. החוקרים נחלקו בשאלה האם זהו גם שמו המקורי.
 4. ^ עקיבא, על אמת ושקר בסוסיא, באתר ynet, 24 ביולי 2012