חנן פורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חנן פורת
לידה 5 בדצמבר 1943
ח' בכסלו ה'תש"ד
כפר פינס, פלשתינה (א"י)
פטירה 4 באוקטובר 2011 (בגיל 67)
ו' בתשרי ה'תשע"ב
כפר עציון, יהודה ושומרון
מדינה ישראלישראל ישראל
מקום קבורה בית העלמין כפר עציון
השכלה
מפלגה מפד"ל, התחיה עריכת הנתון בוויקינתונים
סיעה התחיה, מפד"ל,
תקומה, האיחוד הלאומי
חבר הכנסת
20 ביולי 19817 במרץ 1984
(שנתיים)
21 בנובמבר 198820 באוקטובר 1999
(10 שנים)
כנסות 10, 1215
יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט ה־12
2 במרץ 19987 ביוני 1999
(שנה)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חנן פורת (ח' בכסלו ה'תש"ד[1], 5 בדצמבר 1943ו' בתשרי ה'תשע"ב, 4 באוקטובר 2011) היה רב והוגה דעות ומנהיג פוליטי ישראלי, שימש כיו"ר האיחוד הלאומי, וכחבר הכנסת. נמנה עם מחדשי ההתיישבות היהודית בגוש עציון. הרב פורת נחשב לסמלה של תנועת גוש אמונים, למנהיגה הכריזמטי ובפועל לאיש שייסד את מפעל ההתנחלויות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד כ"חנן שפיצר" בכפר פינס. אביו, יוסף, שירת ב"הגנה" תחת שם הקוד "פורת" ומשפחתו אימצה שם זה. כשהיה בן כחצי שנה הצטרפו הוריו לקיבוץ כפר עציון, שממנו פונה עם שאר ילדי המקום בתחילת מלחמת העצמאות. אביו היה ממארגני השיירות ולכן ניצל מגורלם של רוב הגברים בקיבוץ, שנרצחו על ידי אנשי הלגיון הירדני וערבים נוספים שהשתלטו על המקום.

חנן פורת, יושב קיצוני מימין, בטיול מירושלים לעין גדי, 1967

למד בישיבה התיכונית כפר הרא"ה ולאחר מכן בישיבת כרם ביבנה ובישיבת מרכז הרב בעיקר אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק, שאותו ראה כרבו המובהק, ואצל הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, והוסמך לרבנות. בצעירותו השתתף בפעילויות של סמינר "גשר", שעסקו בהידברות בין דתיים לחילוניים ובהעמקת הזהות היהודית.

שירת בצנחנים, לחם במלחמת ששת הימים בקרב על ירושלים והשתתף בשחרור העיר העתיקה. לאחר המלחמה פעל לחידוש ההתיישבות היהודית בכפר עציון[2]. הוא נמנה עם מייסדי ישיבת הר עציון באלון שבות והיה אחראי לפנייה לרב יהודה עמיטל בבקשה לעמוד בראשה[3]. במלחמת יום כיפור שירת בחזית הדרום ונפצע קשה בתעלת סואץ מפגז מרגמה שפגע ישירות בכתפו אך לא התפוצץ.

לאחר מלחמת יום כיפור, היה ממקימי גוש אמונים וההתיישבות ביש"ע ופעיל במפד"ל. שמו זוהה עם פעילות ההתיישבות[4]. באלול התשנ"ח הקים את המכינה הקדם צבאית "אלישע" בחבל יריחו. הוא היה לדמות נערצת על בני נוער רבים ולמורה דרך למחפשים את דרכם לאמונה. דוגמה לכך היא ספרו "את ענת אנכי מבקש", קובץ מכתבים שכתב לאחר מלחמת ששת הימים לנערה חילונית שעברה תהליך של חזרה בתשובה והתכתבה איתו בחיפוש דרכה. המכתבים עוסקים במגוון נושאים בתחומי אמונה, ארץ ישראל, גאולה ועוד.

בפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורת בביקור אורחים בכפר עציון, 1968

בעקבות הסכם השלום בין ישראל למצרים, הקים עם יובל נאמן וגאולה כהן את מפלגת התחיה ובמסגרתה נבחר לכנסת העשירית ב-1981. ב-1983 חבר לפורשי המפד"ל, שהקימו את סיעת מצ"ד, מכיוון שהאמין בצורך בשילוב של המאבק למען ארץ ישראל עם מאבק למען התורה. עם זאת נמנע מלקחת את המנדט שלו לסיעה החדשה ובמרץ 1984 התפטר מהכנסת. בבחירות לכנסת ה-11 הוצב במקום הרביעי ולא נבחר לכנסת.

בשנות ה-80 לימד בישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים[5]. פעל עם הרב בני אלון להקמת ישיבת בית אורות בסמוך להר הזיתים[6] כהנצחה למפקדו גיורא אשכנזי[7], שנהרג בסמיכות מקום[8].

ב-1988 נבחר לכנסת ה-12 מטעם המפד"ל, שאליה שב עם אנשי מצ"ד, ובמסגרתה כיהן בכנסת ברציפות עד 1999. בכנסת ה-14 כיהן כיו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. כחבר הכנסת יזם בין היתר את חקיקתם של חוק יום ירושלים, החוק למניעת התעללות בקטינים וחסרי ישע (עם דדי צוקר), חוק האוסר על פרסום שירותי זנות, וחוק לא תעמוד על דם רעך.

בפורים תשנ"ד (1994), זמן קצר לאחר טבח מערת המכפלה, שודר בטלוויזיה קטע שבו צולם בקריית ארבע כשהוא מאחל "פורים שמח". נטען שהמשך הצילום, בו גינה את הטבח באוזני הכתבת רינה מצליח, לא שודר[9][10]. לאורך השנים נטען כלפיו ששמח על הטבח, ואילו הוא אמר שהצגת הצילומים באופן קטוע ומגמתי עשתה עמו עוול גדול[11]. בראיון עמו אמר:

"הכל היה שקר וכזב מתחילה ועד סוף, לא ראיתי בברוך גולדשטיין מגן ומושיע, ראיתי בו רוצח. באתי, ולפי תומי, לפני הכל, אמרתי להם "פורים שמח" כי תמיד אומרים "פורים שמח". אני גם זוכר איך אמרו "פורים שמח" בשעה שנרצח חברי הטוב אלחנן אתאלי הי"ד, כי זו ברכה שאומרים תמיד. באתי להגיד פורים שמח כדי להגיד לאנשים שיתחזקו, אבל מעשיו של גולדשטיין נוראיים בעיני.

בתקופת החתימה על הסכם אוסלו ב' נאבק עם אישים נוספים להשארת קבר רחל בשליטה ישראלית. לפגישתם של פורת ומנחם פרוש עם ראש הממשלה, יצחק רבין, הייתה השפעה מכריעה על החלטתו הסופית של רבין בעניין[12].

בבחירות המקדימות במפד"ל לרשימה לכנסת ה-15 נדחק למקום ה-11, אשר נחשב לא ריאלי, ובעקבות הסכם ואי פרש מהמפד"ל ועבר למפלגת תקומה שהייתה חלק מהאיחוד הלאומי. בבחירות זכתה האיחוד הלאומי רק בארבעה מנדטים ובאוקטובר 1999 פרש פורת מהכנסת, כדי לפנות את מקומו לח"כ צבי הנדל, שפרש עמו מהמפד"ל, על אף שהוצב במקום החמישי (הריאלי) במפד"ל.

פעילותו לאחר הפרישה מהפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורת עומד לצד גאולה כהן בעת שהרב צבי יהודה הכהן קוק נוטע עץ באלון מורה, 1974

מאז פרישתו לימד הרב פורת במכללת הרצוג שליד ישיבת הר עציון, בישיבת בית אורות ובישיבת ברכת משה במעלה אדומים. דרכו שילבה בין עמדה לאומית מובהקת ופתיחות לשיטות לימוד חדשניות, כולל כאלו שבאו מחוץ לעולם הדתי.

הרב פורת היה פעיל בהנהגת "תקומה", ערך את העלון "מעט מן האור" וכתב בו את הטור הראשי. אחד המאפיינים הבולטים של כתיבתו בעלון היה הבאתו של שיר עברי מדי שבוע וחיבורו לתוכן מאמרו על פרשת השבוע[13]. טורים אלו קובצו לסדרת ספרים על חמישה חומשי תורה והגדה של פסח.

בעלון השבועי "מעט מן האור" פרסם הרב פורת כמה שירים בסתר, תחת שם העט "גיא בן אצל". את עובדת היותו מחבר השירים לא גילה לאיש, עד סמוך למותו אז אמר זאת לבני משפחתו, את משמעות השם שבחר לעצמו לא הספיק להסביר והצעה לפיענוח העניין פורסמה לאחר מותו על ידי יהודה עציון, יחד עם התייחסות לתוכן השירים, בעיתון מקור ראשון.[14]

הרב פורת נמנה עם מקימי עמותת "אורות חסד" המספקת מוצרי מזון, חשמל ובגדים למעוטי יכולת, ועמד בראשה. בתקופת המאבק בתוכנית ההתנתקות היה מבכירי המתיישבים שנאבקו נגד הפינוי ובתוך כך חיבר תפילה מיוחדת לשלום ההתיישבות בגוש קטיף[15]. עם התחלת השידורים בתחנת הרדיו גלי ישראל, ב-2010, החל להגיש בה תוכנית קבועה.

ב-2011 זכה בפרס מוסקוביץ' לציונות. בדברי הפרס נאמר עליו: "פורת הפך למודל לחיקוי כדמות אשר נוהגת בהתאם להשקפותיו האידאולוגיות"[16]. בה'תשע"א קיבל את 'פרס היצירה היהודית' מאת 'הקתדרה לתורה ולחכמה' בגבעת שמואל[17].

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2010 פורסם כי לקה במחלת הסרטן. בראיון עמו בערוץ 1 אמר שאינו פוחד מהמוות כיוון שאינו מאמין ש"עם המוות כביכול מסתיימים החיים. הם עוברים שינוי, הם עוברים הארה גדולה"[9].

הוא נפטר ממחלתו בו' בתשרי תשע"ב, 4 באוקטובר 2011. על מצבתו נחקקו לפי בקשתו המילים "בנפשו יביא חלומו", ציטוט שנלקח מתרגומו של נחום סוקולוב לספרו של הרצל 'אלטנוילנד', מילים שנכתבו בהשראת שורה מן הפיוט 'ונתנה תוקף' בה נאמר "בנפשו יביא לחמו". בספרו כתב הרצל: "אין החלום נבדל כל כך מן המעש כפי שסבורים כמה וכמה מן הבריות. כל מעשה האדם יסודו מחלום וסופו לחלום, ובנפשו יביא חלומו".[18] בעת הלווייתו של הרב פורת שרו את הניגון ארבע בבות.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינת זיכרון לחנן פורת בבית המורשת בכפר עציון

הרב חנן פורת היה נשוי לרחל. לבני הזוג נולדו עשרה ילדים והם גידלו ילדה נוספת כמשפחת אומנה. באחרית ימיו התגורר בקיבוץ כפר עציון. בנו השני, אמיתי פורת, היה מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי (2016–2021) ושובץ במקום השלישי ברשימת "הבית היהודי" מטעם "הימין החדש" בבחירות לכנסת העשרים וחמש.

גיסו הוא הרב יגאל אריאל ובן דודו הוא חבר הכנסת לשעבר מוטי יוגב.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות
שיעורים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חגי הוברמן, חנן פורת סיפור חייו
 2. ^ ישראל הראל, חנן פורת - מנהיג המתנחלים שנעצר, מעריב, 17 באוקטובר 1974
 3. ^ "איני יודע אם אני ראוי" - חנן פורת מספיד את הרב עמיטל, סרטון באתר יוטיוב
  אלישיב רייכנר, באמונתו, פרק ראשון
  הרב חנן פורת - הקמת ישיבת הר עציון (אירועי הארבעים), סרטון באתר יוטיוב
 4. ^ אהרן גבע, הצטרף לישיבה ותור את הארץ, דבר, 3 בדצמבר 1981
 5. ^ אברהם רותם, חנן פורת, ראש ישיבה, מעריב, 6 באוקטובר 1985
 6. ^ חנן שלאין, תלמידי "בית אורות" על הר הזיתים החלו אתמול בלימודיהם בישיבה, מעריב, 27 באוגוסט 1990
 7. ^ גיורא אשכנזי באתר יזכור
 8. ^ היסטוריה, באתר "ישיבת בית אורות"
  ירושלים – חתירה לשלמות / ריאיון עם הרב חנן פורת, באתר "קטיף.נט"
  הרב חנן פורת מספר על הקרב בירושלים והקמת בית אורות, אתר "ישיבת בית אורות"
 9. ^ 1 2 חנן פורת: האור לא התעמעם, באתר ערוץ 7, 4 בינואר 2011 (חנן פורת משוחח עם ינון מגל - ערוץ 1)
 10. ^ עמיחי אתאלי, פורים שמח עצוב: פרידה מחנן פורת, באתר nrg
 11. ^ החלטת ועדת האתיקה בקובלנת חבר הכנסת חנן פורת נגד השר יוסי שריד, ט' בשבט התשנ"ו
 12. ^ נדב שרגאי, על אֵם הדרך - סיפורו של קבר רחל, הוצאת שערים לחקר ירושלים, ירושלים, תשס"ה, עמ' 207-206
 13. ^ נדב שרגאי, חנן פורת מציג: דברי תורה ונעמי שמר, באתר הארץ, 21 באפריל 2008
 14. ^ סוד מילוי הגיא / יהודה עציון, באתר מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות, ‏2011-12-25
 15. ^ דליה שרה מרקס, תפילת כל פה תפילות שנכתבו לקראת תהליך ההתנתקות (קיץ תשס"ה) ובעקבותיו
 16. ^ הרב חנן פורת, באתר פרס מוסקוביץ' לציונות
 17. ^ עוזי ברוך, פרס היצירה היהודית לרב חנן פורת, באתר ערוץ 7, 23 ביולי 2011
 18. ^ מיקי | 24 בספטמבר 2012 בשעה 18:03, בנפשו יביא חלומו / אליעז כהן, באתר מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות, ‏2012-09-24
 19. ^ מאמרים מתוך ההגדה: [1], [2]
  סקירות: עידן יוסף, הגדה עשירה עם חנן פורת, באתר News1 מחלקה ראשונה, ‏28 במרץ 2009
  נדב שרגאי, האומנם דיינו?, באתר הארץ, 8 באפריל 2009 (על הגדת "אור ודרור")
 20. ^ בני מר, חנן פורת: האיש שהיה גוש אמונים, באתר הארץ, 5 בפברואר 2013