בחן

בחן
בניין חדר האוכל
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז המרכז
מועצה אזורית עמק חפר
גובה ממוצע[1] ‎61 מטר
תאריך ייסוד 1954
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 1,147 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.6% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
9 מתוך 10
קיבוץ בחן

בַּחַן הוא קיבוץ בעמק חפר בסמוך לבת חפר.

כיום הקיבוץ הוא "קיבוץ בפירוק" לאחר שנקלע למשבר כלכלי וניהולי, וביולי 2012 מונה על ידי רשם האגודות השיתופיות מפרק מפעיל לקיבוץ.

את הקהילה מנהל מוניציפלית ועד יישוב שנבחר בבחירות דמוקרטיות.

הקיבוץ הוא חלק ממועצה אזורית עמק חפר.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם הוצע על ידי זאב וילנאי, מקורו בספר ישעיהו, ומשמעותו - מגדל צופים. השם ניתן לקיבוץ על שם גבעת "משלט 82" (תל בחן)[3] שהיוותה מקום תצפית על עמק חפר ומישור החוף במערב ועל צפון השומרון במזרח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ הוקם כהיאחזות נח"ל השישית, נחלאים ו', במאי 1953, על שטח של כ-4000 דונם, והיה ראשון בשרשרת יישובים מיועדת באיזור ואדי ערה[4]. גרעין הקבע שהיה חלק מגרעין של תנועת למרחב מארגנטינה וצ'ילה[5] שקיבל הכשרה בקבוצת כנרת ובאלומות התיישב במקום ביולי 1954[6]. המקימים התנגדו להשתייכות מפלגתית ועל כן לא הלכו עם שאר חברי הגרעין לקיבוץ נאות מרדכי[7]. טקס איזרוח של הקיבוץ התקיים ב-10 באוקטובר 1954[8].

הקיבוץ הופגז בבוקר היום השני של מלחמת ששת הימים[9]. לא היו נפגעים אך נגרמו נזקים[10]. בעקבות המלחמה הגיע לקיבוץ מתנדבים רבים מדרום אמריקה[11].

ענפי המשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארק הסחלבים "אוטופיה" בקיבוץ בחן
  • חקלאות: שהייתה המשאב העיקרי של הקיבוץ בעבר אינה חלק מההווה. ענפי גידולי השדה כגון כותנה, תירס לתעשייה כמו גם השטחים שנותרו לאחר מעבר כביש 6 הועברו למפעיל בשותפות, הרפת נסגרה בשנת 2007 וכל הפרות הועברו לרפת בשותפות בקיבוץ רגבים ומאוחר יותר מניית תנובה של הקיבוץ נמכרה לצורך כיסוי חובות. לול התרנגולות נסגר. גידולי האבוקדו ובית האריזה הם כעת בשותפות עם יזם פרטי.
  • תעשייה: מפעל "תחכום" - ייצור מבלטים ומכבשים נסגר לאחר שהועבר והופעל בבעלות פרטית.
  • תיירות: בריכת שחיה למנויים מופעלת החל מעונת הרחצה 2016 על ידי "העמותה לתרבות הפנאי בחן" שהוקמה על ידי תושבי היישוב. שטח החממות הושכר ליזם פרטי שהקים בו את פארק הסחלבים "אוטופיה".
  • חינוך: גני הילדים שבעקבות הפעלת חוק חינוך חובה מגיל 3 עברו להפעלת הרשויות וגנים עד גיל 3 עברו למפעיל פרטי. החינוך הבלתי פורמלי משגשג ביישוב ובתנועת הנוער "האיחוד החקלאי" פעילים כ-100 ילדים ונוער בני 8–18. בתחום היישוב פועלת פנימייה לילדים ונוער בסיכון.

תל בחן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטח היישוב נמצאו ממצאים ארכאולוגיים רבים המעידים על הימצאות התיישבות במקום כבר בתקופה המקראית הקדומה. בשנת 1968 ערכה רשות העתיקות חפירות שבהם נמצאו שלושה קברים מהתקופה המקראית ובהם ממצאים רבים שמוצגים היום במוזיאונים ברחבי העולם. בחפירות נוספות שנערכו במקום נמצאה מקווה טהרה, רצפת פסיפס ומבנים וממצאים נוספים. בחפירות שנערכו במקום ב-2007 נמצאו ממצאים רבים מהתקופה הביזנטית.

ההרחבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי 2006 החליט ועד הקיבוץ על הרחבת הקיבוץ. עבודות התשתית והפיתוח הסתיימו בתחילת שנת 2014 (בעזרת המועצה האזורית עמק חפר), במהלכן הוערמו קשיים רבים עד כדי מהלכים לפירוק הקיבוץ. הרחבת היישוב מתפרסת בהמשכו של היישוב הוותיק ממזרח ומצפון ואוכלסה בכ-170 משפחות צעירות חלקם בני קיבוץ חוזרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בחן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]