הרשות הממשלתית למים ולביוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רשות המים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל רשות המים
הפגנה מול משרדי רשות המים, במחאה על העלאה מתמשכת במחיר המים

הרשות הממשלתית למים ולביוב (בקיצור - רשות המים) היא גוף ממשלתי האחראי על הקצאת המים המופקים במדינת ישראל. סמכויות הרשות מוקנות לה מתוקף חוק המים התשי"ט-1959. הרשות כפופה למשרד התשתיות הלאומיות והיא הרגולטור המקצועי בנושא משק המים בישראל. בעבר נקראה הרשות "נציבות המים", אך במסגרת חוק ההסדרים של שנת 2006 הפכה, החל מה-1 בינואר 2007, לרשות. הרשות הוקמה עקב פיזור סמכויות בנושאי המים בישראל בין מספר משרדים ממשלתיים, והגעתה של ישראל לסף משבר בנושא מאגרי המים שלה.

ראש רשות המים הוא יו"ר מועצת הרשות הממשלתית למים ולביוב העוסקת באסדרת משק המים ובכלל כך בקביעת כללים להפקה ואספקת מים ובקביעת תעריפי המים. ראש הרשות משמש גם כיו"ר מועצת הניקוז הארצית. הוא אחראי להגיש דו"ח שנתי בנושא מצב משק המים לוועדת הכלכלה של הכנסת.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – משק המים בישראל

עקב פיזור הסמכויות בין משרדי הממשלה השונים, הוחלט על הקמתה של רשות המים, שתאגד נציגים ממשרדי הממשלה השונים הנוגעים למים (בריאות, איכות הסביבה, תשתיות לאומיות, אוצר, חוץ וביטחון) ותוכל להוות גוף רגולטורי שיהיה אחראי על פיתוח ותחזוק משק המים ותכנונו לטווח הארוך.

תפקידי הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשות היא הגוף הממשלתי העיקרי הקובע את מדיניות משק המים בישראל. במקרים מסוימים, כמו נושא השמירה על איכות המים, סמכויות הרשות נושקות לאלו של גופים אחרים כמו המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ועוד. הרשות היא אחראית-העל בנושא הקצאת המים בין המגזרים השונים הצורכים מים בישראל: המגזר החקלאי, הצריכה העירונית, התעשייה, התיירות וכו'. בחלק מהמקרים, החלוקה הפנימית בכל מגזר נקבעת על ידי גופים אחרים.

הרשות מופקדת על כל הגופים המפיקים מים בישראל. גורם ההפקה הגדול ביותר שבאחריות הרשות היא חברת "מקורות" המפיקה כ-65% מהמים בישראל, וגם אחראית על הולכתם ברמה הארצית, בעיקר באמצעות המוביל הארצי. שאר הפקת המים מתבצעת על ידי אגודות מים השייכות לגופים חקלאיים או לרשויות מקומיות. הרשות גם מעורבת בהקצאת מים ממקורות חלופיים כמו התפלה או טיהור שפכים. הרשות היא המוסמכת הבלעדית לתת רישיונות לשאיבת מים ולקבוע את התנאים לביצועה, ולהטיל אגרות על פעילות זו.

נושא מרכזי שבאחריות הרשות הוא הגירעון במשק המים בישראל. ראש רשות המים הוא האחראי לקבוע את גובה הקו האדום של מפלס הכנרת, נתון ייחוס המשמש לצורך שאיבה מהאגם. בנוסף, ראש הרשות הוא היחיד האחראי להורות על פתיחת סכר דגניה בשנים ברוכות בגשמים, כאשר קיים חשש שהאגם יעלה על גדותיו. ראש הרשות אחראי גם על קביעת הקו האדום באקוויפר ירקון תנינים. הרשות אחראית גם על מדיניות החדרת מים למי התהום כדי למנוע את המלחתם. בנוסף, הרשות מופקדת על שמירת מקורות המים, והחוק מעניק לה סמכויות להפסיק זיהום חמור שנגרם להם. בפועל, מומחים מתריעים על זיהום מתמשך של מקורות המים ועל ירידה עקבית באיכות מי השתייה בישראל.

נציבי המים ומנהלי רשות המים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תפקיד התחלת כהונה סיום כהונה
צבי נוימן נציב המים 1959 1959
מנחם קנטור נציב המים 1959 1977
מאיר בן מאיר נציב המים 1977 1981
צמח ישי נציב המים 1981 1991
דן זסלבסקי נציב המים 1991 1992
גדעון צור נציב המים 1992 1996
מאיר בן מאיר נציב המים 1996 2000
יעקב אפרתי נציב המים (מ"מ) 2000 2000
שמעון טל נציב המים 2000 2006
דוד ירוסלביץ נציב המים 2006 2006
אורי שני מנהל רשות המים 2007 2011
אלכסנדר קושניר מנהל רשות המים 2011 2016
משה גראזי מנהל רשות המים (מ"מ) 2016 2017
גיורא שחם מנהל רשות המים 2017 מכהן

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]