הרשות לקידום מעמד האישה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרשות לקידום מעמד האישה
Emblem of Israel dark blue full.svg
הרשות לקידום מעמד האישה
משרד אחראי המשרד לשוויון חברתי
תאריך הקמה 1998 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי ירושלים, ישראל ישראלישראל
women.gov.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרשות לקידום מעמד האישה היא רשות ממשלתית הפועלת במסגרת המשרד לשוויון חברתי (בעבר פעלה במסגרת משרד ראש הממשלה) האחראית לתת מענה למשרדי ממשלת ישראל בכל הנושאים הקשורים בעיקר במעמד האישה בישראל; קידום השוויון בין המינים, תיאום בין הגופים המטפלים במעמד האישה וגיבוש פעילות למניעת אלימות נגד נשים ומיגור תופעת הזנות בישראל.

מנהלות הרשות לדורותיהן הן עו"ד נעמי לירן (2000-1998), רונית לב-ארי (2003-2000), יהודית פלוטקין (2006-2003), מרית דנון (2010-2006), ורד סוויד (2010-2016)[1]. ב-30 ביולי 2017, בתום כמה חודשים[2] בהם לא אויש, מונתה לתפקיד אווה מדז'יבוז', על ידי השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשות עוגנה בחוק לראשונה בשנת 1998. בחוק נכתב כי:"מטרות חוק זה הן לקדם את השוויון בין המינים בישראל, להביא לתיאום בין הגופים המטפלים במעמד האשה בישראל, לקדם את החינוך החקיקה והאכיפה בתחומים אלה, לקדם פעילות למניעת אלימות נגד נשים, להעמיד לרשות הממשלה את הכלים והמידע הנדרשים להשגת המטרות האמורות, ולהקים רשות מרכזית שתפעל ליישום עקרונות אלה "[3].

בנובמבר 2007 התקבל חוק השלכות מגדריות בחקיקה (תיקוני חקיקה), ה'תשס"ח-2007. החוק קובע כי על הרשות לקידום מעמד האישה להגיש חוות דעת מגדרית להצעות חוק, ולהבטיח כי במהלך החקיקה ייבחנו השלכות החקיקה המוצעת על השוויון בין נשים וגברים.

פעילויות הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הפעילויות השונות של הרשות ניתן למנות:

  • מאבק באלימות כלפי נשים - הרשות מפעילה מרכזי טיפול וסיוע לטווח ארוך וקצר לנשים נפגעות אלימות, גברים אלימים ולילדים חשופים לאלימות. במרכזים ניתן טיפול פרטני או קבוצתי על ידי עובדים סוציאליים. מרכזי הטיפול מופעלים על ידי המחלקות לשירותים חברתיים באזורים שונים בישראל, בחלקם בשיתוף עמותות וארגונים. ייעוץ ראשוני ניתן ללא תשלום, והטיפול כרוך בעלות סמלית על פי גובה הכנסות המטופל או המטופלת[4].
  • סחר בנשים בישראל - הרשות גורמת להעלאת המודעות בנושא סחר בנשים בישראל. כל שנה בתאריך 2 בדצמבר מקיימת הרשות כנס שנתי המוקדש לנושא הסחר בנשים, המיועד לציבור הרחב, במטרה להעלות את המודעות הציבורית[5].
  • הדרת נשים בישראל - הרשות מטפלת בתלונות שמתקבלות על ידי נשים שלטענתן הופלו על רקע מינן. אי לכך הרשות מטפלת בפניות מול הגורמים הרלוונטיים[6].
  • הנצחת נשים - הרשות פועלת להנצחת נשים חשובות בהיסטוריה של עם ישראל, ביניהן לאה גולדברג, רחל המשוררת, רות דיין וגולדה מאיר במטרה להנצחת רחובות על שמן וכן גם הרשות פעלה למען הנצחת רחל המשוררת ולאה גולדברג על גבי סדרה ג' של השקל חדש[7].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]