הנרי השלישי, מלך אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
HenryIII-Cassell.jpg

הנרי השלישי (1 באוקטובר 1207 - 16 בנובמבר 1272) היה מלך אנגליה משנת 1216 ועד מותו. בנו של המלך ג'ון.

בשמונה עשרה השנים הראשונות למלכותו נוהלה הממלכה על ידי עוצרים. על אף השכלתו חסר הנרי את היכולת לשלוט. הסמכויות והמשרות שהעניק לקרוביו מנישואין, שרובם לא היו אנגלים, עוררו תחושות כעס ומרירות בקרב האצולה המקומית. אי שביעות הרצון החריפה עוד יותר בעקבות הרפתקאותיו הצבאיות היקרות והכושלות בצרפת ובסיציליה, כתוצאה מאי נכונותו לשתף את ברוניו בקבלת החלטות מדיניות מכריעות.

לאחר שלא יכול היה לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות לאפיפיור, נאלץ הנרי השלישי בשנת 1258 לקבל את תביעות האצולה ("תקנות אוקספורד") שכללו בין השאר הקמת מועצה בת חמישה עשר ברונים, שייבחרו על ידי חבריהם למעמד, אשר תייעץ למלך ותבקר את פעולות המינהל.

מריבות פנימיות בין האצילים סיפקו למלך את העילה להודיע בשנת 1261 על נסיגתו מהסכמתו הקודמת לדרישותיהם. הפרת ההסכם גרמה באפריל 1264 להתלקחות מרד גלוי בראשותו של סימון דה מונפור. לאחר הניצחון על המורדים בקרב אושם העביר הנרי השלישי, שהיה זקן וחולה, את שרביט המלוכה לבנו, אדוארד הראשון, מלך אנגליה.

נודע ביחסו העוין ליהודים, ואילצם לענוד אות קלון על בגדם בצורת לוחות הברית: "כל יהודי ישא על חזהו על לבושו העליון בכל מקום אשר ילך או ירכב, הן בעיר והן מחוצה לה, כעין שני לוחות לבנים עשויים בד או קלף מעוגל בקצהו."

ב-1259 חתם על חוזה פריז יחד עם לואי התשיעי מלך צרפת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of the United Kingdom.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא הממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.