לדלג לתוכן

גוגל דודל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שרבוט גוגל, הידוע גם בכינוי "גוגל דודל" (באנגלית: Google Doodle), הוא איור המבוסס על סמלילה של גוגל ומוצג במקומו בעמוד הבית של אתר גוגל בשפות שונות. האיורים המשתנים מציינים את יצירתם של אישים מפורסמים בהיסטוריה, חייהם, מותם, מבליטים חגים ואירועים חשובים, או התרחשויות אקטואליות מרכזיות. בתחילת דרכם הופיעו לרוב "שרבוטים" של חגים נוצריים או אמריקאים, אך במרוצת השנים החלו לפרסם שרבוטים מיוחדים, גם לציון אירועים אזוטריים יותר.

לגוגל יש בסך הכול 184 דומיינים במדינות ברחבי העולם. נכון למאי 2014 נוצרו למעלה מ-2,000 שרבוטי גוגל, חלקם עיצובים כלליים ל-google.com העולמי, וחלקם ייעודיים לדומיינים הלאומיים השונים, על-פי אירועים שונים במדינות המתאימות.

שרבוט גוגל הראשון מ-30 באוגוסט 1998

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפעמים השרבוטים נוצרים כסדרה, מעין סיפור בהמשכים, ומדי יום מופיע שרבוט אחר הקשור לאותו נושא. כך היה למשל באולימפיאדת סידני (2000) ולרגל חגיגות 40 שנה לסדרה "רחוב סומסום". בסדרת חג המולד בשנת 2008 נראה סבא המרכיב צעצוע לנכד במשך חמישה ימים כאשר בכל יום הוצג שרבוט שונה.

בשנת 2010 החלו להופיע שרבוטים תוך שימוש באנימציה ובשנת 2011 גם סרטונים באורך של עד שתי דקות. לדוגמה, בימי הולדת של ג'ון לנון, צ'ארלי צ'פלין ומרתה גרהם. יש גם שרבוטים אינטראקטיביים המשתנים כאשר עוברים עליהם עם סמן העכבר.

השרבוטים מוצגים כלוגו של גוגל לזמן קצר ולאחר מכן מועברים לארכיון השרבוטים,[1] האוצר בתוכו את כל העבודות שנעשו אי פעם. העבודות מקוטלגות לפי שנים וחודשים, ומאפשרות להתרשם מהאירועים שקורים כמעט מדי יום מסביב לעולם ומהפרשנות שקיבלו על ידי מאיירי החברה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרבוט גוגל לכבוד יום הולדתו ה-30 של משחק המחשב "פק-מן"

השרבוט הראשון נוצר על ידי המייסדים, סרגיי ברין ולארי פייג', לציון מועד פסטיבל ברנינג מן בשנת 1998. ברין ופייג' הוסיפו את סמל הפסטיבל מאחורי האות "O" בלוגו goOgle, כדי להודיע למשתמשים על היעדרותם מהמשרד במקרה של נפילת השרת, לרגל נסיעתם לפסטיבל ב-30 באוגוסט 1998. באותה שנה הופיעו שני שרבוטים נוספים בלבד, האחד לכבוד חג ההודיה והשני שציין כי האתר עדיין בגרסת בטא.

בשנת 1999 הופיעו כבר חמישה שרבוטים: לכבוד חג ההודיה, חג המולד, ליל כל הקדושים ושניים לכבוד השקת "Uncle Sam search" - מנוע לחיפוש סוגיות הקשורות לממשל האמריקאי, שירות שנסגר ב-2011.

עד שנת 2000 נוצרו שרבוטי גוגל על ידי קבלן חיצוני ששכרו ברין ופייג'. באותה השנה, לקראת יום הבסטיליה, פנו המייסדים למתמחה בחברה, דניס הוואנג, בבקשה ליצור שרבוט גוגל לציון יום זה. עבודתו של הוואנג התקבלה בעין יפה אצל מייסדי החברה והם מינו אותו ל"משרבט (דודלר) הראשי". הוא אחראי על התחום עד היום, בנוסף למשרתו כמנהל האתר הבינלאומי של גוגל.

בשנת 2005 השקיעו ג'ון דואר וראם שרירם, מראשוני המשקיעים בגוגל, 16 מיליון דולר באתר הקמעונאי "Zazzle", המאפשר למשתמשים להעלות תמונות ולהדפיסן על מוצרים שונים. בשנת 2011 הושקה חנות וירטואלית המתבססת על עיצובי שרבוטי גוגל כחלק מאותו אתר, אולם החנות נסגרה מאז. בחנות היה ניתן לרכוש חולצות טי, כרטיסי ברכה, פוסטרים, סטיקרים, ספלים, בולים, תיקים ומוצרים אחרים עליהם מודפסים שרבוטי גוגל. לבחירת הצרכנים עמדו יותר מאלף עיצובים שהיו קיימים באתר[2].

תחרות משרבטים גוגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

השרבוט הזוכה בתחרות: "ישראל שלי"

גוגל מזמינה את הציבור להציע הצעות לשרבוטים וכן לשלוח גרסאות דודל משלהם לכתובת proposals-at-google.com. בארצות הברית מתקיימת מדי שנה תחרות הנקראת "Doodle 4 Google", הפתוחה לילדים ולנוער בגילאי גן עד כתה י"ב בין 20,000 בתי ספר ברחבי ארצות הברית.

בשנת 2011 זכה מת'יו לופז, תלמיד כיתה ב' מקליפורניה, ואיורו הופיע בעמוד הבית של גוגל. בנוסף לכך, קיבל לופז מלגת לימודים בשווי 15,000 דולר. לבית הספר, שבו הוא לומד, ניתן מענק בסך 25,000 דולר לשם רכישת ציוד טכנולוגי[3].

התחרות מתקיימת גם במקומות אחרים בעולם שבהם יש שלוחות של גוגל.

ב-2008, לרגל חגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל, התקיימה תחרות תחת הכותרת "ישראל שלי". הזוכה הייתה אילונה פלקסמן מגבעתיים שהייתה אז בת 16, ואיורה הוצג בעמוד הבית של גוגל ישראל ב-30 ביוני 2008, היום האחרון לשנת הלימודים[3].

שרבוטים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל השרבוטים מאורכבים באתר של גוגל. שרבוטים אינטראקטיביים אף הונצחו בעמוד ייעודי משלהם על מנת שהגולשים יוכלו להמשיך ליהנות מהם.

ב-4 בינואר 2006, לכבוד יום הולדתו ה-107 של לואי ברייל - ממציא הכתב לעיוורים - הסמליל של 'גוגל' הופיע באותיות ברייל באנגלית.

ב-1 באפריל 2010 גוגל הציגה שרבוט בו כתוב "Topeka" בגופן ובצבעי הלוגו של גוגל, לכבוד יום השוטים הבינלאומי. טופיקה היא עיר בקנזס שבארצות הברית, שבשנה לפני כן שינתה את שמה ל"גוגל" למשך חודש שלם.

ב-21 במאי 2010, הלוגו של גוגל הוחלף במשחק פק-מן (במקור: Ms.Pack-man), לכבוד יום הולדתו ה-30 של המשחק. הכפתור "יותר מזל משכל" הוחלף לכבוד האירוע בכפתור "הכנס מטבע". לחיצה אחת על הלוגו הפעילה את המשחק עבור שחקן אחד ושתי לחיצות אפשרו לשני שחקנים לשחק על אותה המקלדת. השרבוט הפך ללהיט ענק, וגוגל החליטו להקצות לו דף ייעודי באתר, על-מנת שהגולשים יוכלו לחזור לשחק שוב[4].

על פי טוני רייט, שיצר כלי המאפשר לעסקים למדוד הפסדים בשל התמקדות של עובדים בעניינים אחרים, נמצא כי בשל שרבוט הפק-מן הפסיד המשק הבינלאומי כ-120 מיליון דולר[5].

ב-8 באוקטובר 2010, לכבוד יום הולדתו ה-70 של הזמר ג'ון לנון, גוגל החליפה את הלוגו ל-30 שניות של אנימציה בסגנון ייחודי על רקע השיר "Imagine"[6].

ב-8 בפברואר 2011, לכבוד יום הולדתו ה-183 של הסופר הצרפתי ז'ול ורן, גוגל העלתה לוגו אינטראקטיבי בהשראת ספרו, עשרים אלף מיל מתחת למים[7].

ב-16 באפריל 2011, לכבוד יום הולדתו ה-122 של אייקון הקולנוע צ'ארלי צ'פלין, גוגל העלתה מחוות דודל מיוחדת: במקום הלוגו הקבוע שלה הופיע סרטון וידאו באורך של 2 דקות מלאות. בסרטון, שהופק בסגנונו הייחודי של צ'פלין, נראים מעצבי גוגל דודל בתור שחקנים. זהו למעשה הדודל הארוך ביותר נכון ל-2012[8].

ב-11 במאי 2011 פורסם שרבוט אינטראקטיבי לכבוד יום הולדתה ה-117 של מרתה גרהם, חלוצת הריקוד המודרני. השרבוט מציג רקדנית מצוירת מבצעת מספר תנועות שגרהם המציאה[9].

ב-9 ביוני 2011, לכבוד יום הולדתו ה-96 של לס פול - ממציא הגיטרה החשמלית - הופיע שרבוט בצורת גיטרה עם מיתרים, שניתן לנגן עליהם בעזרת המקלדת והעכבר. הגיטרה הפכה ללהיט והתחילה טרנד חדש כאשר גולשים רבים צילמו את עצמם מנגנים יצירות שלמות עליה והעלו זאת ליוטיוב. השרבוט הוכתר כ"דודל המצליח ביותר אי פעם" ואף זכה להיות היחיד שנשאר באוויר במשך 48 שעות (במקום 24) בעמוד הבית של גוגל. אנליסטים כלכליים העריכו כי המשק הגלובלי הפסיד 268 מיליון דולר עקב זמן שאבד בהתעסקות העובדים עם הדודל. לאחר שירד, הונצח בעמוד מיוחד שזמין לגולשים[10].

לכבוד יום הולדתו ה-96 של הגיטריסט לס פול

ב-5 בספטמבר 2011, לכבוד יום הולדתו ה-65 של הזמר פרדי מרקיורי נוצר שרבוט גוגל המופעל באמצעות כפתור "Play". לאחר הלחיצה, הלוגו של גוגל הופך לקליפ אנימציה המבוסס על השיר "Don’t Stop me now" של להקת קווין שמרקורי היה הסולן שלה. אורך השרבוט 01:38 דקות והוא הדודל השני באורכו בהיסטוריה. הווידאו נוצר על ידי צוות אנימטורים בראשות ג'ניפר הום, שהשקיע כשלושה חודשים לעניין[11].

ב-24 בספטמבר 2011 פורסם שרבוט לכבוד יום הולדתו ה-75 של יוצר "החבובות", ג'ים הנסון. השרבוט הציג שש דמויות של "החבובות" ומתחתיהם כפתור בצבע זהה לכל אחד. כל לחיצה על הכפתורים או תזוזה של העכבר הובילו לתגובה אחרת[12].

ב-24 באפריל 2012, לכבוד יום הולדתו ה-132 של ממציא הרוכסן גדעון סאנדבק, הופיע שרבוט גוגל של רוכסן במרכז המסך. ניתן היה למשוך את הרוכסן ולהגיע לדף חיפוש בגוגל של המילים "גדעון סאנדבק"[13].

ב-8 בנובמבר 2013, לכבוד יום הולדתו ה-129 של הרמן רורשאך, פורסם שרבוט גוגל אינטראקטיבי מיוחד, בהשראת מבחן כתמי הדיו שרורשאך המציא. החלק המרכזי בלוגו היה משתנה בכל מספר שניות, והצופים הוזמנו לשתף עם חבריהם באמצעות הרשתות החברתיות את אשר עיניהם קלטו[14].

ב-7 במרץ 2014, לכבוד יום האישה הבינלאומי, הופיע שרבוט גוגל ובו נראו סמלי ונוס, הסמל הנקבי, עומדים תחת לוגו גוגל מותאם. בלחיצה על סמליל "Play" שהופיע במרכז האות "O" האמצעית בשם מנוע החיפוש, החלו הסמלים לפזז במקומם. הקשה נוספת על הלחצן הפעילה סרטון מוזיקלי באורך למעלה מדקה, בו נראו נשים מלאומים שונים, ובנות גילאים שונים, מאחלות ברכה בשפתן ליום האישה.

ב-20 במרץ 2014, לכבוד "היום הראשון של האביב", הופיע שרבוט גוגל שכלל איור פרחים וגנן מותאמים ללוגו. לאחר לחיצה על סמליל "Play" שהופיע במרכז האות "O" האמצעית בשם מנוע החיפוש, היו הפרחים נעלמים והגנן הנראה כרוח רפאים ומיוצג באות G השנייה, קם ממקומו ופוצח בריקוד תוך כדי השקיית הקרקע במזלף, מה שהביא לצמיחתם מחדש של הפרחים.

ב-9 בנובמבר 2015 הופיע שרבוט גוגל עם סרטון אנימציה לכבוד יום הולדתה ה-101 של הדי לאמאר, שחקנית הקולנוע האמריקאית-אוסטרית היהודייה, שהמציאה טכנולוגיית שידור גלי רדיו בדילוגי תדר, בה השתמשו בשנות ה-50 במערכות תקשורת צבאיות שהותקנו בספינות הצי האמריקאי. טכנולוגיה זו מונחת ביסוד רבים מיישומי הרדיו המודרניים, בהם תקשורת סלולרית, בלוטות' ו-GPS[15].

ב-16 בדצמבר 2015, לרגל יום הולדתו ה-245 של לודוויג ואן בטהובן, פורסם שרבוט גוגל המשלב קטעי אנימציה ומשחק. בקטעי האנימציה נראתה דמותו של בטהובן כשהיא מנסה לסדר דפים עם תווים, ובמשחק נדרש המשחק לסדר תווים של ארבע מיצירותיו של בטהובן (תחילתה של הסימפוניה החמישית של בטהובן, לאליזה, סונאטת אור ירח, ואודה לשמחה)[16].

לכבוד אולימפיאדת טוקיו ב2021 פורסם משחק של גוגל דודל בשם "אי האלופים" ובו היה צריך לנצח בענפי ספורט שונים, כמו טניס שולחן, ריצת מרתון, שחיה צורנית, ועוד.

שרבוטים ישראלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרבוט גוגל לכבוד 40 שנה לשידור הראשון של הטלוויזיה החינוכית
שרבוט גוגל אישי, המוצג למשתמש רשום ביום הולדתו

ראש השנה ה'תשס"ז (23 בספטמבר 2006), היה החג היהודי הראשון שצוין בשרבוט. מאז צוינו אירועים שונים נוספים. בהם:

חגים ומועדים: כגון: ט"ו בשבט, פורים, יום העצמאות, ט"ו באב, יום המשפחה, יום המורה, ימי זיכרון, יום כדור הארץ.

ספרות ואמנות:

אקטואליה:

שרבוט גוגל לרגל הבחירות לרשויות המקומיות בישראל (2024)

ב-12 ביולי 2007 גוגל הציגה לגולשים מישראל סרט כחול[17] לסמלילה בדף הבית, לצד הכיתוב "ושבו בנים לגבולם". זאת, במלאת שנה לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. עם זאת, אין מדובר בשרבוט גוגל[18].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גוגל דודל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ארכיון השרבוטים
 2. ^ שלי דובילנסקי, גוגל משיקה גלריה וחנות חדשה לגוגל דודל, באתר nana10‏, 18 בדצמבר 2011
 3. ^ 1 2 אודליה כהן‏, רגע עם דודל, באתר וואלה‏, 8 ביולי 2011
 4. ^ 30th Anniversary of PAC-MAN, באתר גוגל
 5. ^ שי רינגל, ‏הדודל גוגל: הספורט היחיד שתעשו באולימפיאדה הזאת, באתר ‏מאקו‏, 7 באוגוסט 2012‏, 7 באוגוסט 2012
 6. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לנון
 7. ^ שרבוט גוגל לזכרו של ז'ול ורן
 8. ^ שרבוט גוגל לזכרו של צ'ארלי צ'פלין
 9. ^ שרבוט גוגל לזכרה של מרתה גרהם
 10. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לס פול
 11. ^ שרבוט גוגל לזכרו של פרדי מרקיורי
 12. ^ שרבוט גוגל לזכרו של ג'ים הנסון
 13. ^ שרבוט גוגל לזכרו של גדעון סאנדבק
 14. ^ שרבוט גוגל לזכרו של הרמן רורשאך
 15. ^ הסבר על ה"דודל" (שרבוט גוגל) שפרסמה גוגל לציון יום הולדתה ה-101 של הדי לאמאר, באתר מנוע החיפוש "גוגל" (באנגלית)
 16. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לודוויג ואן בטהובן
 17. ^ מהווה סמל מחאה ידוע למען השבת שבויים, מאז משבר בני הערובה באיראן בשנת 1979
 18. ^ פיליפ לנסן, Google Israel Supports Return of Abducted Soldiers, Google Blogoscoped, ‏12 ביולי 2007