גונן שגב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גונן שגב
אין תמונה חופשית
תאריך לידה 6 בינואר 1956 (בן 62)
ממשלות 25, 26
כנסות 13
סיעה צומת, יעוד
תפקידים בולטים

גונן שגב (נולד ב-6 בינואר 1956) הוא פוליטיקאי ישראלי, חבר הכנסת ושר בממשלות ישראל לשעבר, שהורשע בניסיון להברחת סמים, בזיוף דרכון ובהונאה של כרטיס חיוב ונגזרו עליו חמש שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי. שגב הוא רופא בהכשרתו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שגב נולד בישראל, והחל את שירותו בצה"ל בקורס טיס, ולאחר מכן עבר ליחידה קרבית, והגיע עד לדרגת סרן. בסוף שנות השמונים קיבל תואר דוקטור לרפואה מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בתחילת שנות ה-90, החל להיות פעיל במפלגת "צומת", אותה הקים רפאל איתן. בבחירות לכנסת השלוש עשרה הגיעה צומת להישג נאה, וזכתה בשמונה חברי הכנסת, בהם שגב.

בתחילת כהונת הכנסת, נותרה הסיעה באופוזיציה לממשלתו של יצחק רבין. ב-2 בפברואר 1994, בעקבות חילוקי דעות קשים עם רפאל איתן, הקימו שגב וחבריו לסיעה, אלכס גולדפרב ואסתר סלמוביץ, את סיעת "יעוד" שפרשה מ"צומת". הקמת הסיעה החדשה ותיקון חוק יסוד: הממשלה ביוזמת חברי הכנסת אלי דיין וסאלח טריף איפשרו לשגב להצטרף לממשלה ב-9 בינואר 1995 בתפקיד שר האנרגיה והתשתית, כשעמו גולדפרב שמונה לסגן שר. שני הקולות החדשים שנוספו לקואליציה הוסיפו לממשלתו של רבין יציבות שחסרה לה, ואיפשרו למעשה את אישורו בכנסת של הסכם אוסלו ב' ב-5 באוקטובר 1995. לאחר רציחתו של רבין, ב-4 בנובמבר 1995, הוסיף שגב לכהן בממשלתו של שמעון פרס, עד לסוף כהונתה של ממשלה זו, ביוני 1996.

לאחר פרישתו מהממשלה פנה לעסקים פרטיים.

פלילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת ששהה בהונג קונג בחודש נובמבר 2003, משך מזומנים בשווי כולל של 20,387 ש"ח, בשש פעולות משיכה במכשירי כספומט, באמצעות כרטיס אשראי של חברת "ישראכרט". שגב פנה לחברת "ישראכרט" והודיע לה שכויס וכרטיס האשראי שלו נגנב, ולכן לא הוא ביצע את המשיכות. מצלמות האבטחה הוכיחו שאינו דובר אמת. הוא הועמד לדין, והורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיס חיוב[1]. על דבריו של שגב כתבה השופטת:

לסיכום, אמת יש רק אחת, ומפיו של הנאשם מצינו "אמיתות" הרבה, כה רבות הן, עד כי ניתן כי שקרים הם, ותו לא. בית המשפט מצא עצמו מנווט בסבך גרסאותיו של הנאשם. לא מדובר בגרסאות משלימות זו את זו אלא בכאלה שראיתי להדגיש חזור והדגש בהכרעת הדין, שאינן מתיישבות זו עם זו. חלקן – כפירה. חלקן – הודאה חלקית. חלקן – איני זוכר. חלקן – כפירה והודאה הבאות לעולם בהבל פה אחד. כאשר מנגד, תשתית ראייתית מוצקה.

על שגב נגזרו שנת מאסר על תנאי וקנס של 50,000 ש"ח או שלושה חודשי מאסר תמורתו. שגב ערער בבית המשפט המחוזי בתל אביב על הכרעת הדין ועל העונש[2]. בית המשפט לא קיבל את הערעור אך החליט לבטל את הקנס[3].

באפריל 2004 נעצר שגב בחשד להברחת אקסטזי לישראל. שגב טען כי קיבל לרשותו סוכריות מסוג "M&M's" אשר השאיר בתא בשדה התעופה באמסטרדם, ואשר התברר לאחר מכן כי הן למעשה סם מסוג "אקסטזי". מעצרו עורר הד תקשורתי נרחב. כמו כן הואשם בזיוף תוקפו של הדרכון הדיפלומטי שקיבל בעת שכיהן כשר. במרץ 2005, אימץ בית המשפט המחוזי עסקת טיעון, וגזר על שגב עונש של חמש שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי, וקנס של 27,500 דולר בגין עבירות הסמים וזיוף הדרכון[4]. שגב ערער על חומרת העונש, אך בית המשפט העליון דחה את ערעורו פה אחד[5]. ב-4 ביוני 2007 השתחרר מהכלא אחרי הפחתת שליש מעונשו על התנהגות טובה.

בפברואר 2007 נשלל לצמיתות רישיונו של שגב לעסוק ברפואה. שגב ערער על החלטה זו בפני בית המשפט המחוזי בירושלים[6], וערעורו נדחה. בנימוקים לדחייה ציין השופט: "קשה לחשוב על מעשים הפוגעים ברמה ובכבוד של מקצוע הרפואה, כמו גם באמון הציבור ברופאים, יותר מאשר המעשים בהם העותר הורשע. פגיעה זו מתעצמת לנוכח העובדה, שגם עליה עמד בית המשפט העליון בדחותו את הערעור הפלילי של העותר, לפיה "אין מדובר בצרכן סם שסחר, כדי לממן את מנת הסם הבאה, אלא במי שתאוות בצע הדריכה אותו, ומאומה לא מעבר לכך."

בנובמבר 2016 פורסם, כי גונן שגב הגיש בקשה לשר הבריאות ליצמן, כדי שיבטל את שלילת רישיונו, והדבר יאפשר לו לשוב לישראל ולעבוד כרופא[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פ (ת"א) 5011/04 מדינת ישראל נגד גונן שגב, ניתן ב-27 בספטמבר 2004
  2. ^ עפ (ת"א) 0000/04 - גונן שגב נגד מדינת ישראל, באתר נבו
  3. ^ גיל סלומון, הקלה בעונשו של גונן שגב, באתר nrg‏, 8 במרץ 2006
  4. ^ ורד לוביץ', חמש שנות מאסר נגזרו על גונן שגב, באתר ynet, 30 במרץ 2005
  5. ^ עפ 4484/05 גונן שגב נגד מדינת ישראל, ניתן ב-8 באוגוסט 2006
  6. ^ עתמ 961/07 גונן שגב נגד משרד הבריאות, ניתן ב-7 באוגוסט 2008
  7. ^ השר לשעבר גונן שגב ביקש שישיבו לו את רישיון הרופא: "עברו שנים", באתר מעריב