לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון מקסוול קוטזי"

מ
הוספת קישור לפרס ספרותי
מ (קידוד קישורים)
מ (הוספת קישור לפרס ספרותי)
 
ג'ון מקסוול קוטזי נולד ב[[קייפטאון]] שבדרום אפריקה. הוא למד ב[[אוניברסיטת קייפטאון]] [[מתמטיקה]] ו[[ספרות אנגלית]]. ב[[שנות השישים]] חי ב[[לונדון]], שם עבד תקופה מסוימת כ[[מתכנת]]. הוא השלים לימודי [[בלשנות]] ב[[אוניברסיטת טקסס באוסטין]] שב[[ארצות הברית]], ואחרי כן לימד אנגלית וספרות. בשנת [[1983]] חזר לקייפטאון למשרת [[פרופסור]] לספרות אנגלית. בשנת [[2002]] היגר ל[[אוסטרליה]].
 
יצירתו הספרותית הראשונה הייתה "[[ארצות הדמדומים]]" ואחריה יצא לאור ספרו "[[בלב הארץ]]" ([[1977]]) אשר זיכה אותו בפרסב[[פרס ספרותי]] חשוב בדרום אפריקה. ב־[[1980]] הופיע ספרו "[[מחכים לברברים]]" שהתקבל בהתלהבות והיקנה לו פרסום בינלאומי. קוטזי היה הראשון שזכה פעמיים ב[[פרס בוקר]] היוקרתי, ב־[[1983]] על ספרו "[[חייו וזמניו של מיכאל ק']]", וב־[[1999]] על ספרו [[חרפה (ספר)|חרפה]]. "חרפה" הנחיל לו גם את פרס הסופרים של חבר העמים הבריטי לשנת [[2000]]. ב-[[1991]] נבחר כחבר [[האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים]]. בספריו עוסק קוטזי בדיכוי האדם השחור במשטר ה[[אפרטהייד]] בדרום אפריקה. ברומן נוסף שלו, "[[חייהם של בעלי החיים]]" (1999) קוטזי מעלה על ידי עימות בין אם לבנה, שאלות בנוגע לקיום [[תודעה]] בחיות, [[צמחונות]], השוואות בין אלימות של בני אדם כלפי בני אדם חלשים יותר וכלפי חיות, והתנועה ל[[זכויות בעלי חיים]], כמו גם ביקורת על תנועה זו.
 
ספריו "נערות" - תמונות מחיים קרתניים, ו"עלומים" - תמונות מחיים קרתניים ב', הם ספרי [[אוטוביוגרפיה]] המאפשרים הצצה אל שתי תקופות בחייו - הראשון אל ימי נערותו ב[[קייפטאון]] והשני אל התקופה בה חי ב[[לונדון]]. בחלקה השני של האוטוביוגרפיה ניתנת לקורא הזדמנות להתוודע אל טעמו הספרותי של קוטזי ואל השקפותיו בנוגע לספרות, שירה, קולנוע וכו'.