לדלג לתוכן

נבחרת סקוטלנד בכדורגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "נבחרת סקוטלנד" מפנה לכאן. לערך העוסק בנבחרת הכדורסל של סקוטלנד, ראו נבחרת סקוטלנד בכדורסל.
נבחרת סקוטלנד בכדורגל
Scotland national football team
מידע כללי
התאחדות התאחדות הכדורגל הסקוטית
השתייכות UEFA
דירוג פיפ"א
(18 ביולי 2024)
48       ‎-9‏
 - ניקוד פיפ"א 1,472.30
 - דירוג שיא 13 (נמדד באוקטובר 2007)
 - דירוג שפל 88 (נמדד במרץ 2005)
מאמן סטיב קלארק
קפטן אנדרו רוברטסון
מירב השערים קני דלגליש
דניס לאו (30)
מירב ההופעות קני דלגליש (102)
אצטדיון ביתי האמפדן פארק, גלאזגו
www.scottishfa.co.uk
תלבושת
תלבושת בית
תלבושת חוץ
משחק בינלאומי ראשון
אנגליהאנגליה אנגליה 0-0 סקוטלנדסקוטלנדסקוטלנד
(גלאזגו, סקוטלנד; 30 בנובמבר 1872)
הניצחון הכי גדול
סקוטלנדסקוטלנד סקוטלנד 0–11 אירלנד המאוחדת
(גלאזגו, סקוטלנד; 23 בפברואר 1901)
ההפסד הכי גדול
אורוגוואיאורוגוואי אורוגוואי 0-7 סקוטלנד סקוטלנדסקוטלנד
(בזל, שווייץ; 19 ביוני 1954)
גביע העולם בכדורגל
הופעות 8 (הראשונה ב-1954)
ההישג הטוב סיבוב ראשון
אליפות אירופה בכדורגל
הופעות 4 (הראשונה ב-1992)
ההישג הטוב סיבוב ראשון

נבחרת סקוטלנד בכדורגל מייצגת את סקוטלנד בטורנירי כדורגל בינלאומיים. נבחרת סקוטלנד ונבחרת אנגליה הן שתי הנבחרות הוותיקות ביותר בעולם, המשחק הראשון ביניהן נערך כבר ב-1872. שתי הנבחרות התמודדו זו מול זו לפחות פעם בשנה עד 1989, אך רק שלוש פעמים לאחר מכן.

הנבחרת הסקוטית חברה בגופי הכדורגל הבינלאומיים (כגון פיפ"א ואופ"א) על אף שהיא לא מייצגת מדינה. הנבחרת אינה משתתפת במשחקים האולימפיים כיוון שסקוטלנד לא חברה בוועד האולימפי הבינלאומי. רוב משחקי הבית של הנבחרת נערכים באצטדיון הלאומי האמפדן פארק, ואילו חלק ממשחקי הידידות נערכים באצטדיונים של מועדונים. סקוטלנד השתתפה מספר פעמים במונדיאל ובאליפות אירופה, אך מעולם לא הצליחה לעבור את השלב הראשון של הטורניר.

עד שנות ה-60

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקוטלנד ואנגליה הן שתי נבחרות הכדורגל הוותיקות ביותר בעולם. המשחק הראשון בתולדות הכדורגל, שבו הן התמודדו אחת נגד השנייה, נערך בהמילטון קרסנט שבגלאזגו ב-30 בנובמבר 1872. המשחק הסתיים בתיקו 0 - 0. כל 11 השחקנים שייצגו את סקוטלנד השתייכו למועדון החובבני קווינס פארק מגלאזגו[1]. במשך ארבעים השנים הבאות שיחקה סקוטלנד נגד שלוש נבחרות אומות הבית האחרות - נבחרת אנגליה, נבחרת ויילס ונבחרת אירלנד. אליפות הבית הבריטית נערכה לראשונה ב-1883, ובכך הפכו משחקיה של סקוטלנד לרשמיים. המפגשים נגד אנגליה זכו לתשומת לב רבה, ותוך זמן קצר התפתחה יריבות ספורטיבית בין אוהדי שתי הנבחרות.

סקוטלנד זכתה באליפות הבית הבריטית 24 פעמים באופן ישיר, וב-17 טורנירים נוספים היא חלקה את התואר עם נבחרת אחת לפחות. ב-1929 היא גברה על נבחרת נורווגיה בתוצאה 7 - 3 במשחק שנערך בברגן, ובכך ערכה את הופעתה הראשונה מחוץ לאיים הבריטיים. היא המשיכה להשתתף במשחקי ידידות מול נבחרות אירופאיות אחרות, ולאחר שניצחה את נבחרת גרמניה ואת נבחרת צרפת היא הפסידה לנבחרת אוסטריה ולנבחרת איטליה ב-1931.

במהלך ההכנות לטורניר הכדורגל של אולימפיאדת 1928 החליטה פיפ"א לחייב את כל התאחדויות הכדורגל לשלם סכום כסף על מנת לכסות את הוצאות השחקנים שלהם המשתתפים בטורניר. התאחדויות הכדורגל של אנגליה, סקוטלנד, אירלנד וויילס ראו בכך התערבות לא מקובלת בענייניהן הפנימיים, ובפגישת חירום שערכו הן החליטו לפרוש לאלתר מפיפ"א. כתוצאה מכך סקוטלנד לא השתתפה בשלושת המונדיאלים הראשונים. ההתאחדות הסקוטית הצטרפה לפיפ"א מחדש רק ב-1946.

לפני מונדיאל 1950 ניתנה המלצה מטעם פיפ"א, ולפיה שתי הקבוצות שיסיימו בראשות אליפות הבית הבריטית ב-1950 יזכו למקום במונדיאל בברזיל. ג'ורג' גרהאם מההתאחדות הסקוטית הודיע כי הנבחרת הסקוטית תשתתף במונדיאל רק אם תזכה באליפות הבית. סקוטלנד סיימה במקום השני לאחר אנגליה, וגרהאם נותר נאמן למילתו למרות בקשות משחקני הנבחרת, הקפטן האנגלי בילי רייט ושחקני נבחרת אנגליה[2]. במקום זאת הוא שלח את הנבחרת למסע משחקים בצפון אמריקה.

סקוטלנד השתתפה במונדיאל לראשונה בטורניר של 1954 שנערך בשווייץ, אך ההתאחדות לא השקיעה הרבה בהכנות לטורניר[3]. הנבחרת כללה 13 שחקנים בלבד, על אף שלפי תקנות פיפ"א ניתן היה לשלוח עד 22 שחקנים[4]. סקוטלנד הפסידה לנבחרת אוסטריה בתוצאה 0 - 1 במשחק הראשון של שלב הבתים, ובעקבות כך החליט המאמן אנדי ביטי להתפטר שעות אחדות לפני המשחק מול נבחרת אורוגוואי. אורוגוואי הייתה אלופת העולם המכהנת, ועד לאותו משחק מעולם לא הפסידה במונדיאלים. במשחק עצמו היא גברה על סקוטלנד בתוצאה 7 - 0.

במונדיאל 1958 זכתה סקוטלנד בנקודה ראשונה בטורניר, לאחר שסיימה בתיקו 1 - 1 מול נבחרת יוגוסלביה. לאחר מכן היא הפסידה לנבחרת פרגוואי ולנבחרת צרפת, והודחה פעם נוספת בשלב הבתים. במרץ 1959 החל אנדי ביטי בקדנציה השנייה שלו באימון הנבחרת, אותה סיים באוקטובר 1960.

תחת הדרכתו של המאמן החדש איאן מק'קול זכתה סקוטלנד באליפות הבית הבריטית ב-1962 וב-1963. לפני מינויו של בובי בראון ב-1967 כיהנו בתפקיד במשך זמן קצר ג'וק סטיין, ג'ון פרנטיס ומלקולם מקדונלד. משחקו הראשון של בראון היה בומבלי מול נבחרת אנגליה שזה עתה זכתה במונדיאל 1966. סקוטלנד גברה על אנגליה בתוצאה 3 - 2 משערים של דניס לאו, בובי לנוקס וג'ים מק'קליוג. אוהדי הנבחרת כינו בעקבות זאת את קבוצתם בתואר "אלופת העולם הלא רשמית"[5].

שנות ה-70 ושנות ה-80

[עריכת קוד מקור | עריכה]

וילי אורמונד התמנה לתפקיד המאמן ב-1973, לאחר תקופה קצרה שבה כיהן טומי דוקרטי. הוא הפסיד במשחק הראשון בתוצאה 0–5 לאנגליה, אך הצליח להוביל את הנבחרת למונדיאל 1974 בגרמניה המערבית, לראשונה מזה 16 שנים. סקוטלנד לא הפסידה במשחקי שלב הבתים, אך לא הצליחה להעפיל בעקבות הפרש שערים. לאחר שגברה על נבחרת זאיר היא סיימה בתיקו מול נבחרת ברזיל ונבחרת יוגוסלביה, אך הודחה כיוון שניצחה את זאיר בפער הקטן ביותר.

אלי מקלאוד התמנה לתפקיד המאמן ב-1977, בתקופה שבה לא היה ברור אם הנבחרת תצליח להעפיל למונדיאל 1978 בארגנטינה. היא החלה את שנת 1977 עם מקלאוד בזכייה באליפות הבית הבריטית, כאשר לאחר הניצחון על אנגליה בסיום הטורניר פרצו אוהדי הנבחרת למגרש וגרמו לנזקים משמעותיים[6].סקוטלנד המשיכה וגברה על נבחרת צ'כוסלובקיה ועל נבחרת ויילס במוקדמות המונדיאל, ובכך הבטיחה את העפלתה למונדיאל.

במהלך ההכנות למונדיאל 1978 העלה המאמן מקלאוד את הציפיות מהנבחרת בכך שהצהיר כי היא תסיים את הטורניר באחד משלושת המקומות הראשונים[7]. לפני הטיסה לארגנטינה אף נערך מצעד לכבוד הנבחרת בהאמפדן פארק[8], ואוהדים רבים הצטופפו בדרך המובילה מהאצטדיון לשדה התעופה. משחקה הראשון של סקוטלנד היה מול נבחרת פרו, והיא הפסידה בו בתוצאה 1 - 3. במשחק השני היא סיימה בתיקו מול נבחרת איראן, במשחק שהתפרסם בין השאר בזכות התמונה שבה צולם אלי מקלאוד כשהוא טומן את ראשו בין ידיו[9].

על מנת להעפיל לשלב הבה סקוטלנד הייתה זקוקה לניצחון בהפרש של שלושה שערים על נבחרת הולנד. היא הצליחה לנצח בתוצאה 3 - 2 משער של קני דלגליש ושני שערים של ארצ'י גמיל, שהשני מביניהם נחשב לאחד השערים המרשימים ביותר בתולדות המונדיאלים[10]; גמיל התגבר על שלושה שחקני הגנה הולנדים לפני שהכניע את השוער ההולנדי יאן יונגבלוד. הניצחון לא היה מספיק עבור סקוטלנד, והיא הודחה בפעם השנייה ברציפות לאחר שלב הבתים.

מקלאוד התפטר מתפקיד המאמן זמן קצר לאחר המונדיאל. ג'וק סטיין, שזכה בתשע אליפויות רצופות ובגביע אירופה כמאמן סלטיק, התמנה למחליף של מקלאוד. הוא לא הצליח להוביל את הנבחרת להעפלה ליורו 1980, אך כן הצליח להובילה למונדיאל 1982 מבית מוקדמות עם נבחרות חזקות כגון נבחרת שוודיה, נבחרת פורטוגל, נבחרת ישראל ונבחרת צפון אירלנד, כאשר לאורך כל טורניר המוקדמות הנבחרת מפסידה במשחק אחד בלבד. סקוטלנד גברה על נבחרת ניו זילנד בתוצאה 5 - 2 במשחק הראשון של שלב הבתים במונדיאל, אך הפסידה בתוצאה 1 - 4 לנבחרת ברזיל שכללה את סוקרטס, זיקו, ופלקאו. היא הודחה פעם נוספת בגלל הפרש שערים לאחר שסיימה בתיקו 2 - 2 מול נבחרת ברית המועצות.

העפלתה של סקוטלנד למונדיאל הרביעי ברציפות בתולדותיה לוותה באירוע שתואר כטרגי. סקוטלנד הייתה זקוקה לתיקו לכל הפחות במשחק מול נבחרת ויילס על מנת להעפיל לפלייאוף שממנו מעפילים למונדיאל. תשע דקות לפני הסיום הצליח דייבי קופר להבקיע בעיטת עונשין שהשוותה את תוצאת המשחק. אולם, כשהשחקנים והאוהדים חגגו את ההעפלה המאמן ג'וק סטיין קיבל התקף לב ומת תוך זמן קצר[11]. אלכס פרגוסון קיבל את תפקיד המאמן לקראת המונדיאל, אליו העפילה לאחר שהדיחה במשחקי הפלייאוף את נבחרת אוסטרליה. גם בטורניר זה הודחה סקוטלנד בסיום שלב הבתים, לאחר שזכתה בנקודה אחת בלבד בזכות התיקו 0 - 0 מול נבחרת אורוגוואי.

סקוטלנד העפילה למונדיאל 1990 לאחר שסיימה במקום השני בשלב המוקדמות. היה זה גם הטורניר החמישי ברציפות שאליו העפילה. היא הוגרלה בשלב הבתים ביחד עם נבחרת קוסטה ריקה, נבחרת שוודיה, ונבחרת ברזיל, וכבר במשחק הפתיחה הפסידה לקוסטה ריקה בתוצאה 0 - 1. סקוטלנד הצליחה לגבור על שוודיה בתוצאה 2 - 1, אך בעקבות ההפסד לברזיל היא הודחה פעם נוספת בתום שלב הבתים.

סקוטלנד הצליחה בקושי רב להעפיל ליורו 1992. סקוטלנד הפסידה לנבחרת רומניה בתוצאה 0 - 1, אך העפילה לאחר שנבחרת רומניה סיימה בתיקו 1 - 1 מול נבחרת בולגריה. על אף שהפגינה יכולת טובה מול נבחרת הולנד ומול נבחרת גרמניה, היא הפסידה להן בתוצאה 0 - 1 ובתוצאה 0 - 2 בהתאמה. במשחק האחרון היא גברה על נבחרת חבר המדינות העצמאיות בתוצאה 3 - 0, אך תוצאה זו לא הספיקה לה והיא הודחה בתום שלב הבתים. סקוטלנד כשלה בניסיונה להעפיל למונדיאל 1994 בארצות הברית, לאחר שדורגה בבית המוקדמות שאליו הוגרלה מתחת לנבחרת איטליה, נבחרת שווייץ ונבחרת פורטוגל. כאשר היה ברור כי סקוטלנד לא תעפיל למונדיאל החליט המאמן אנדי רוקסברג להתפטר מתפקידו.

המאמן החדש קרייג בראון הצליח להוביל את הנבחרת להעפלה ליורו 1996. המשחק הראשון בשלב הבתים, מול נבחרת הולנד, הסתיים בתיקו 0 - 0, וגרם לציפיות גבוהות לקראת המשחק מול נבחרת אנגליה באצטדיון ומבלי. גארי מקאליסטר, החמיץ בעיטת עונשין, ובעקבות שער של פול גסקוין הסתיים המשחק בהפסד 0 - 2 של סקוטלנד. הנבחרת הצליחה להתאושש מההפסד ולגבור על נבחרת שווייץ בתוצאה 1 - 0, אך בעקבות תוצאות המשחקים האחרים הודחה פעם נוספת בתום שלב הבתים בגלל הפרש שערים.

בראון הוביל את הנבחרת גם להעפלה למונדיאל 1998 בצרפת, וגם הפעם פתחה את הטורניר מול נבחרת ברזיל. ג'ון קולינס הצליח להשוות את תוצאת המשחק, אך בעקבות שער עצמי של טום בויד הפסידה סקוטלנד בתוצאה 1 - 2. במשחק מול נבחרת נורווגיה בבורדו היא סיימה בתיקו 1 - 1, ובמשחק האחרון מול נבחרת מרוקו היא הפסידה בתוצאה 0 - 3 והודחה בתום שלב הבתים.

סקוטלנד מול הולנד ביורו 1996

במהלך מוקדמות יורו 2000 התמודדה סקוטלנד בצמד משחקי פלייאוף שכונו בתקשורת "הקרב על בריטניה"[12]. סקוטלנד הפסידה בבית במשחק הראשון בתוצאה 0 - 2, וניצחה במשחק הגומלין בתוצאה 0 - 1 ולא העפילה ליורו. היא כשלה גם בניסיון להעפיל למונדיאל 2002, לאחר שסיימה במקום השלישי בבית המוקדמות לאחר נבחרת קרואטיה ונבחרת בלגיה. בעקבות כך החליט בראון להתפטר מתפקידו עם תום טורניר המוקדמות.

בשנת 2002 הוחלף בראון על ידי הגרמני ברטי פוגטס. סקוטלנד לא היטיבה לשחק תחת הדרכתו, וספגה הפסדים בהפרשים גבוהים כגון 0 - 6 לנבחרת הולנד, 0 - 5 לנבחרת צרפת, 0 - 4 לנבחרת ויילס, ו-1 - 4 לנבחרת קוריאה הדרומית. בעקבות ההפסד 0 - 3 לנבחרת הונגריה ירדה סקוטלנד למקום ה-88 בדירוג פיפ"א, שהיה הנמוך ביותר בתולדותיה[13]. פוגטס הודיע על התפטרותו בשנת 2004, וטען כי הוא עוזב בגלל העוינות שהפגינה התקשורת כלפיו[14].

עם עזיבתו של פוגטס הוחלט למנות את כמחליפו את וולטר סמית', שבעבר אימן את גלאזגו ריינג'רס ואת אברטון. סמית' הצליח להוביל את סקוטלנד לניצחונות על נבחרת בולגריה, נבחרת נורווגיה ונבחרת איי פארו, ואף לניצחון על נבחרת צרפת שסייע לסקוטלנד להתקדם למיקום גבוה יותר בדירוג פיפ"א. כמו כן, הוא הוביל את הנבחרת לזכייה בגביע קירין ביפן, והיה זה התואר הראשון של סקוטלנד מזה שנים אחדות. הנבחרת כשלה בניסיונה להעפיל למונדיאל 2006 בגרמניה, וסיימה במקום השלישי לאחר נבחרת איטליה ונבחרת נורווגיה.

סמית' עזב את הנבחרת בתחילת 2007 כיוון שרצה לשוב לאמן מועדונים, כאשר הנבחרת ניצבת בראש בית המוקדמות שלה לקראת יורו 2008. מחליפו היה אלכס מקליש, המאמן ה-20 בתולדות הנבחרת. משחקו הראשון היה הניצחון 2 - 1 על נבחרת גאורגיה, ובכך הוא היה למאמן השלישי בלבד בתולדות הנבחרת שהצליח להובילה לניצחון במשחקו הראשון. סקוטלנד לא הצליחה לבסוף להעפיל ליורו 2008, אך השיפור בתוצאות משחקיה, כולל הניצחונות על נבחרת צרפת, סייעו לה להעפיל עד למקום ה-13 (אוקטובר 2007) בדירוג פיפ"א, ולראשונה מאז אמצע שנות ה-90 דורגה הנבחרת בין 20 הראשונות.

מקליש התפטר מתפקיד מאמן הנבחרת בעקבות אי ההעפלה ליורו 2008, זמן קצר לאחר שנערכה הגרלת מוקדמות מונדיאל 2010. בעקבות השיפור בתוצאותיה בשני טורנירי המוקדמות האחרונים היא דורגה בקבוצת האיכות השנייה, והוגרלה לבית אחד עם נבחרת הולנד, נבחרת נורווגיה, נבחרת מקדוניה ונבחרת איסלנד. ג'ורג' ברלי מסאות'המפטון החל לאמן את הנבחרת, ולא הצליח להוביל אותה לניצחון בשלושת משחקי ההכנה. סקוטלנד פתחה את טורניר המוקדמות עם הפסד, ניצחון ותיקו, ולאחר ההפסד 0 - 3 לנבחרת הולנד הודחו הקפטן בארי פרגוסון והשוער אלן מקגרגור לאחר שנטען כי הפרו את תקנון המשמעת של הנבחרת[15]. יכולתה של הנבחרת השתפרה במשחקים הבאים, אך לאחר הפסד נוסף לנבחרת הולנד היא סיימה במקום השלישי בגלל הפרש שערים נחות.

ב-12 בנובמבר 2020 העפילה ליורו 2020 לאחר ניצחון בדו-קרב פנדלים על נבחרת סרביה. הייתה זו אליפות אירופה הראשונה שהנבחרת העפילה אליה מזה 22 שנה והטורניר הראשון (אליפות אירופה ומונדיאל) מזה 25 שנה[16].בטורניר הגמר שובצה סקוטלנד לבית ד' יחד עם צ'כיה, אנגליה וקרואטיה. במשחקה הראשון הפסידה סקוטלנד לצ'כיה 2-0 במשחק אותו אירחה בגלאזגו. במשחק השני, שנערך בלונדון, סיימה סקוטלנד בתיקו 0-0 עם אנגליה. במשחקה האחרון, שגם אותו אירחה סקוטלנד בגלאזגו, הפסידה סקוטלנד לקרואטיה 3-1 והודחה לאחר שסיימה במקום האחרון בבית.

סקוטלנד העפילה גם ליורו 2024 ושוב הודחה בשלב הבתים , לאחר הפסד לגרמניה, תיקו מול שווייץ והפסד נוסף מול הונגריה.

הדירוג הנוכחי של נבחרת סקוטלנד ברשימת הדירוג של פיפ"א, הוא המקום ה-48 בעולם, נכון ל-18 ביולי 2024; הניקוד הוא 1,472.30 – ירידה של 9 נקודות לעומת ניקוד קודם.[17] דירוג השיא 13 נמדד לראשונה[18] באוקטובר 2007, והדירוג הנמוך ביותר 88 נמדד לראשונה[18] במרץ 2005.

כל גביעי העולם

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שנה הישג משחקים ניצחונות תיקו* הפסדים שערי זכות שערי חובה
אורוגוואיאורוגוואי 1930 לא נרשמה
הממלכה האיטלקיתהממלכה האיטלקית 1934
צרפתצרפת 1938
ברזילברזיל 1950 העפילה ופרשה
שווייץשווייץ 1954 שלב הבתים 2 0 0 2 0 8
שוודיהשוודיה 1958 שלב הבתים 3 0 1 2 4 6
צ'ילהצ'ילה 1962 לא העפילה
אנגליהאנגליה 1966
מקסיקומקסיקו 1970
גרמניהגרמניה 1974 שלב הבתים 3 1 2 0 3 1
ארגנטינהארגנטינה 1978 שלב הבתים 3 1 1 1 5 6
ספרדספרד 1982 שלב הבתים 3 1 1 1 8 8
מקסיקומקסיקו 1986 שלב הבתים 3 0 1 2 1 3
איטליהאיטליה 1990 שלב הבתים 3 1 0 2 2 3
ארצות הבריתארצות הברית 1994 לא העפילה
צרפתצרפת 1998 שלב הבתים 3 0 1 2 2 6
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית יפןיפן 2002 לא העפילה
גרמניהגרמניה 2006
דרום אפריקהדרום אפריקה 2010
ברזילברזיל 2014
רוסיהרוסיה 2018
קטר (מדינה)קטר (מדינה) 2022
סה"כ 8/22 23 4 7 12 25 41

כל אליפויות אירופה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שנה הישג משחקים ניצחונות תיקו* הפסדים שערי זכות שערי חובה
צרפתצרפת 1960 לא נרשמה
ספרדספרד 1964
איטליהאיטליה 1968 לא העפילה
בלגיהבלגיה 1972
יוגוסלביהיוגוסלביה 1976
איטליהאיטליה 1980
צרפתצרפת 1984
גרמניהגרמניה 1988
שוודיהשוודיה 1992 שלב הבתים 3 1 0 2 3 3
אנגליהאנגליה 1996 שלב הבתים 3 1 1 1 1 2
בלגיהבלגיה הולנדהולנד 2000 לא העפילה
פורטוגלפורטוגל 2004
אוסטריהאוסטריה שווייץשווייץ 2008
פוליןפולין אוקראינהאוקראינה 2012
צרפתצרפת 2016
האיחוד האירופיהאיחוד האירופי 2020 שלב הבתים 3 0 1 2 1 5
גרמניהגרמניה 2024 שלב הבתים 3 0 1 2 2 7
סה"כ 4/17 12 2 3 7 7 17

ליגת האומות של אופ"א

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שנה דרג הישג משחקים ניצחונות תיקו* הפסדים שערי זכות שערי חובה
פורטוגלפורטוגל 2018-2019 ג עלתה לדרג ב 4 3 0 1 10 4
איטליהאיטליה 2020-2021 ב שלב הבתים

מקום 2/4

6 3 1 2 5 4
הולנדהולנד 2022-2023 ב עלתה לדרג א 6 4 1 1 11 5
2024-2025 א
סה"כ 16 10 2 4 26 13
האמפדן פארק

האצטדיון הלאומי של סקוטלנד הוא האמפדן פארק שבגלאזגו. האצטדיון הנוכחי, שתכולתו היא 52,000 מקומות, הוא אחד ממספר אצטדיונים שנשאו את השם הזה. משחקי הנבחרת נערכו באצטדיון זה ובאלה שקדמו לו החל מ-1878. שיא הנוכחות היה 149,415 צופים במשחק מול נבחרת אנגליה ב-1937[19]. האמפדן הוא אחד משני האצטדיונים הסקוטיים שזכו לדירוג של חמישה כוכבים בדירוג האצטדיונים של אופ"א[20].

חלק ממשחקי הידידות של הנבחרת נערכים במתקני ספורט קטנים יותר, כגון המשחק מול נבחרת דרום אפריקה שנערך באצטדיון פיטודרי באברדין באוגוסט 2007. באצטדיון איסטר רואד שבאדינבורו נערכו ארבעה משחקי ידידות מאז 1998. בשלהי שנות ה-90 נערכו שיפוצים בהאמפדן פארק, וכתוצאה מכך נערכו משחקים מוקדמות מונדיאל 1998 ויורו 2000 באצטדיונים סלטיק פארק, אייברוקס, רוגבי פארק, טיינקאסל ופיטודרי.

לאחר תום השיפוצים ב-1999 נערכו כל המשחקים הרשמיים בהאמפדן פארק, למעט המשחק הראשון במוקדמות יורו 2008. הסיבה לכך הייתה שלוח המשחקים של הנבחרת נקבע מראש, והאמפדן פארק כבר היה מוזמן להופעה של הזמר רובי ויליאמס[21]. בהגרלה שנערכה הוחלט כי המשחק ייערך בסלטיק פארק.

בטבלה שלהלן מופיעה רשימה של כל האצטדיונים שבהם נערכו משחקים של הנבחרת:

מספר משחקים אצטדיון משחק בינלאומי ראשון משחק בינלאומי אחרון
210 האמפדן פארק 7 באפריל 1906 26 במרץ 2008
22 סלטיק פארק, גלאזגו 28 במרץ 1891 2 בספטמבר 2006
19 אצטדיון אייברוקס, גלאזגו 9 במרץ 1889 5 באוקטובר 1999
12 אצטדיון פיטודרי, אברדין 3 בפברואר 1900 22 באוגוסט 2007
11 האמפדן פארק הראשון, גלאזגו 2 במרץ 1878 17 במרץ 1888
9 אצטדיון טיינקאסל, אדינבורו 26 במרץ 1892 9 במאי 2003
5 המילטון קרסנט, גלאזגו 30 בנובמבר 1872 25 במרץ 1876
4 איסטר רואד, אדינבורו 22 באפריל 1998 17 בנובמבר 2004
4 רוגבי פארק, קילמרנוק 24 במרץ 1894 27 במאי 1997
3 דנס פארק, דנדי 12 במרץ 1904 2 בדצמבר 1936
2 קאת'קין פארק הראשון, גלאזגו 15 במרץ 1884 29 במרץ 1884
1 היברניאן פארק, אדינבורו 10 במרץ 1888 10 במרץ 1888
1 אנדרווד פארק, פייזלי 22 במרץ 1890 22 במרץ 1890
1 האמפדן פארק השני, גלאזגו 5 באפריל 1890 5 באפריל 1890
1 קרוליינה פורט, דנדי 21 במרץ 1896 21 במרץ 1896
1 פיר פארק, מאת'רוול 19 במרץ 1898 19 במרץ 1898
1 קאפיאלו, גרינוק 15 במרץ 1902 15 במרץ 1902
1 סנט מירן פארק, פייזלי 17 במרץ 1923 17 במרץ 1923
1 אצטדיון פירהיל, גלאזגו 25 בפברואר 1928 25 בפברואר 1928

סיקור תקשורתי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הבית של הנבחרת מסוקרים כיום (2009) על ידי סקיי ספורטס, הפועלת בשיטת שלם וצפה. הרגעים הבולטים בכל משחק ביתי משודרים במסגרת הטלוויזיה האזורית של ה-BBC ספורט. זכויות השידור על משחקי החוץ אינן בידי גוף יחיד, אם כי הזכויות לכל משחקי מוקדמות מונדיאל 2010 שייכות לסטנטה ספורטס, שהוא גוף שידור בתשלום. ממשלת סקוטלנד מתחה על כך ביקורת, וטענה כי מן הראוי שמשחקי הנבחרת בטורנירים רשמיים יהיו ברשימת האירועים שניתן לשדרם אך ורק בחינם[22].

צבעי המדים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבחרת לובשת במשחקי הבית שלה חולצות בצבע כחול כהה עם מכנסיים לבנים וגרביים בצבע כחול כהה, שהם הצבעים של קבוצת קווינס פארק שייצגה את סקוטלנד במשחקה הבינלאומי הראשון[23]. על החולצה יש סמל המבוסס על האריה של הנס המלכותי של סקוטלנד. התלבושת המשנית הנוכחית היא בצבע לבן עם צלב אנדראס הקדוש לרוחב החזה. לנבחרת יש עיצוב נוסף הכולל חולצה כחולה, מכנסיים לבנים וגרביים אדומים. הגרסה הנוכחית של הסמל כוללת את דגל סקוטלנד עם רקע של קוצים המייצגים את הפרח הלאומי של סקוטלנד, בנוסף לאריה השואג.

בעבר היו מקרים שבהם סקוטלנד לא שיחקה בכחול כהה; בין 1881 ל-1951 היו מספר פעמים שבהן הנבחרת שיחקה בצבעי רקפת וורוד שהיו הצבעים של לורד רוזברי, שהיה ראש ממשלת בריטניה ודמות משפיעה בתולדות הכדורגל הסקוטי, ובין השאר כיהן בתפקיד נשיא הכבוד של התאחדות הכדורגל הסקוטית ושל המועדון הארט אוף מידלות'יאן. הצבעים שלו היו בשימוש בעיקר בעשור הראשון של המאה ה-20, אך השימוש בהם נפסק ב-1909. הם היו בשימוש לזמן קצר ב-1949, והפעם האחרונה שהנבחרת השתמשה בהם הייתה ב-1951 במשחק מול נבחרת צרפת. בשנת 1900 גברה סקוטלנד על נבחרת אנגליה בתוצאה 4 - 1, ולורד רוזברי אמר "מעולם לא ראיתי את הצבעים מיוצגים כל כך טוב מאז שלאדאס ניצח בדרבי"[24].

מאז שנת 2005 מעודדת ההתאחדות את השימוש בגאלית סקוטית על מדי הנבחרת הלאומית כחלק מתחיית השפה בסקוטלנד[25].

צבא הטרטן במילאנו

אוהדי סקוטלנד ידועים בכינוי "צבא הטרטן". לאורך שנות ה-70 נקשר שמם לתקריות של חוליגניזם, בין השאר לאחר שחדרו למשטח המשחק בוומבלי והרסו את השערים לאחר משחק מול אנגליה ב-1977[26]. עם זאת, מאז אותה תקופה חל שיפור במעמדם והם זכו בפרסים מטעם אופ"א בגין שילוב של עידוד, התנהגות ידידותית ופעילות צדקה[27]. צבא הטרטן זכה גם בפרס המשחק ההגון (Fair Play) מטעם הוועד האולימפי הבלגי[28]. כמו כן, ביורו 1992 נבחרה הקבוצה לאוהדים הטובים ביותר בטורניר[28]. במונדיאל 1998 בצרפת זכו אוהדי סקוטלנד בפרס על אי-אלימות בספורט, ונבחרו על ידי העיתונאים לאוהדים הטובים ביותר בזכות התנהגותם הגונה וספורטיבית[29].

סגל הנבחרת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגל הנבחרת לקראת משחקי יורו 2024

הנתונים מעודכנים נכון ל-7 ביוני 2024

מס' עמדה שם תאריך לידה הופעות שערים מועדון
1 שוער אנגוס גאן 22 בינואר 1996 10 0 אנגליהאנגליה נוריץ' סיטי
12 שוער ליאם קלי 23 בינואר 1996 1 0 סקוטלנדסקוטלנד מאת'רוול
21 שוער זנדר קלארק 26 ביוני 1992 4 0 סקוטלנדסקוטלנד הארט
2 הגנה אנתוני רלסטון 16 בנובמבר 1998 9 1 סקוטלנדסקוטלנד סלטיק
3 הגנה אנדרו רוברטסון (קפטן) 11 במרץ 1994 71 3 אנגליהאנגליה ליברפול
5 הגנה גרנט הנלי 20 בנובמבר 1991 50 2 אנגליהאנגליה נוריץ' סיטי
6 הגנה קיראן טיירני 5 ביוני 1995 45 1 ספרדספרד ריאל סוסיאדד
13 הגנה ג'ק הנדרי 7 במאי 1995 31 3 ערב הסעודיתערב הסעודית אל-איתיפאק
15 הגנה ראיין פורטאוס 25 במרץ 1999 11 1 אנגליהאנגליה ווטפורד
16 הגנה ליאם קופר 30 באוגוסט 1991 19 0 אנגליהאנגליה לידס יונייטד
22 הגנה רוס מקרורי 18 במרץ 1998 1 0 אנגליהאנגליה בריסטול סיטי
24 הגנה גרג טיילור 5 בנובמבר 1997 14 0 סקוטלנדסקוטלנד סלטיק
26 הגנה סקוט מק'קנה 12 בנובמבר 1996 35 1 דנמרקדנמרק פ.צ. קופנהגן
4 קשר סקוט מקטומיני 8 בדצמבר 1996 49 8 אנגליהאנגליה מנצ'סטר יונייטד
7 קשר ג'ון מקגין 18 באוקטובר 1994 66 18 אנגליהאנגליה אסטון וילה
8 קשר קאלום מקגרגור 4 ביוני 1993 60 3 סקוטלנדסקוטלנד סלטיק
11 קשר ריאן כריסטי 22 בספטמבר 1995 49 6 אנגליהאנגליה בורנמות'
14 קשר בילי גילמור 11 ביוני 2001 27 1 אנגליהאנגליה ברייטון
17 קשר סטיוארט ארמסטרונג 30 במרץ 1992 50 5 אנגליהאנגליה סאות'המפטון
20 קשר ריאן ג'ק 27 בפברואר 1992 20 0 סקוטלנדסקוטלנד ריינג'רס
23 קשר קני מקלין 8 בינואר 1992 39 2 אנגליהאנגליה נוריץ' סיטי
9 חלוץ לורנס שנקלנד 10 באוגוסט 1995 11 3 סקוטלנדסקוטלנד הארט
10 חלוץ צ'ה אדמס 13 ביולי 1996 30 6 אנגליהאנגליה סאות'המפטון
18 חלוץ לואיס מורגן 30 בספטמבר 1996 3 0 ארצות הבריתארצות הברית ניו יורק רד בולס
19 חלוץ טומי קונווי 6 באוגוסט 2002 1 0 אנגליהאנגליה בריסטול סיטי
25 קשר ג'יימס פורסט 7 ביולי 1991 39 5 סקוטלנדסקוטלנד סלטיק


בין 1872 ל-1958 הורכבה הנבחרת על ידי ועדה מיוחדת שבחרה את השחקנים. אנדי ביטי אימן את הנבחרת במשך חצי שנה ב-1954 כשהיא השתתפה במונדיאל הראשון בתולדותיה. לאחר הטורניר הוחזרה הוועדה לפעילות, ובחרה את שחקני הנבחרת עד למינויו של מאט באזבי ב-1958[30].

מבחינה סטטיסטית המאמן המצליח ביותר הוא אלכס מקליש, שניצח בשבעה מתוך עשרה משחקים שבהם הדריך את הנבחרת. ג'וק סטיין ניצח ב-68 משחקים של נבחרת סקוטלנד שאותם ניהל והעלה את סקוטלנד למונדיאל בארגנטינה ב-1978. המאמן הכושל ביותר בהיסטוריה של הנבחרת הוא ברטי פוגטס שהוביל את סקוטלנד לשמונה ניצחונות מתוך 31 משחקים. נכון לנובמבר 2020 המאמן הוא סטיב קלארק, שהתמנה לתפקידו ב-2017 והעלה את נבחרת סקוטלנד ליורו לאחר 22 שנה.

שם שנות כהונה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים אחוז ניצחונות
סקוטלנדסקוטלנד ועדה מסדרת 1872 - 1954
1958 - 1954
254 148 48 58 58.27
סקוטלנדסקוטלנד אנדי ביטי 1954 6 2 1 3 33.33
סקוטלנדסקוטלנד ווקר דוסון[31] 1958 6 1 2 3 16.66
סקוטלנדסקוטלנד מאט באזבי 1958 2 1 1 0 50.00
סקוטלנדסקוטלנד אנדי ביטי 1959 - 1960 11 4 3 4 36.36
סקוטלנדסקוטלנד איאן מק'קול 1960 - 1965 28 17 3 8 60.71
סקוטלנדסקוטלנד ג'וק סטיין 1965 - 1966 7 3 1 3 42.86
סקוטלנדסקוטלנד ג'ון פרנטיס 1966 4 0 1 3 0.00
סקוטלנדסקוטלנד מלקולם מקדונלד 1966 - 1967 2 1 1 0 50.00
סקוטלנדסקוטלנד בובי בראון 1967 - 1971 28 9 8 11 32.14
סקוטלנדסקוטלנד טומי דוקרטי 1971 - 1972 12 7 2 3 58.33
סקוטלנדסקוטלנד וילי אורמונד 1973 - 1977 38 18 8 12 47.37
סקוטלנדסקוטלנד אלי מקלאוד 1977 - 1978 17 7 5 5 41.18
סקוטלנדסקוטלנד ג'וק סטיין 1978 - 1985 61 26 12 23 42.62
סקוטלנדסקוטלנד אלכס פרגוסון 1985 - 1986 10 3 4 3 30.00
סקוטלנדסקוטלנד אנדי רוקסברג 1986 - 1993 62 23 19 20 37.10
סקוטלנדסקוטלנד קרייג בראון 1993 - 2002 70 32 18 20 45.71
גרמניהגרמניה ברטי פוגטס 2002 - 2004 31 8 7 16 23.33
סקוטלנדסקוטלנד טומי ברנס[32] 2004 1 0 0 1 0.00
סקוטלנדסקוטלנד וולטר סמית' 2004 - 2007 16 7 5 4 43.75
סקוטלנדסקוטלנד אלכס מקליש 2007 10 7 0 3 70.00
סקוטלנדסקוטלנד ג'ורג' ברלי 2008 - 2009 14 4 3 8 22.22
סקוטלנדסקוטלנד קריג לוין 2009 - 2012 24 10 5 9 41.67
סקוטלנדסקוטלנד גורדון סטראכן 2013 - 2017 39 19 8 12 48.72
סקוטלנדסקוטלנד סטיבן קלארק 2017 - 14 7 3 4 50.8
סך הכל 699 333 155 211 50.5

הניצחון בפער הגדול ביותר היה 11 - 0 מול נבחרת אירלנד באליפות הבית הבריטית של 1901[33]. ההפסד הגבוה ביותר היה 0 - 7 לאלופת העולם אורוגוואי במהלך מונדיאל 1954.

במשחק של סקוטלנד מול אנגליה באליפות הבית הבריטית של 1937 נקבע בזמנו שיא צופים. הקהל בהאמפדן פארק מנה לפי אומדנים רשמיים כ-150,000 אוהדים, אם כי המספר המדויק לא ידוע כיוון שאוהדים רבים הצליחו להיכנס למגרש בלי קניית כרטיס. שיא זה נשבר בגמר מונדיאל 1950 בין ברזיל לאורוגוואי, שנערך במרקאנה, אך הוא עדיין בתוקף באירופה[34].

שיאי שחקנים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-23 ביוני 2024.

שחקנים מודגשים הם שחקנים שעדיין פעילים בנבחרת.

שיאני ההופעות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
קני דלגליש שיאן ההופעות (102) ומלך השערים (30) במשותף בנבחרת סקוטלנד בכל הזמנים.
דירוג שחקן שנים הופעות שערים
1 קני דלגליש 1971 - 1986 102 30
2 ג'ים לייטון 1982 - 1998 91 0
3 דארן פלטשר 2003 - 2017 80 5
4 אלכס מקליש 1980 - 1993 77 0
5 פול מקסטיי 1983 - 1997 76 9
6 קרייג גורדון 2004 - 2024 75 0
7 אנדרו רוברטסון 2014 - הווה 74 3
8 טום בויד 1990 - 2001 72 1
9 קני מילר 2001 - 2013 69 18
10 דייוויד ויר 1997 - 2010 68 1

מלכי השערים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דירוג שחקן שנים שערים הופעות יחס
1 דניס לאו 1958 - 1974 30 55 0.55
קני דלגליש 1971 - 1986 102 0.29
3 יואי גלאגר 1924 - 1935 24 20 1.2
4 לורי ריילי 1948 - 1957 22 38 0.58
5 אלי מקויסט 1986 - 1998 19 61 0.31
6 קני מילר 2001 - 2013 18 69 0.26
ג'ון מקגין 2016 - הווה 69 0.26
8 רוברט המילטון 1899 - 1911 15 11 1.36
ג'יימס מקפאדן 2002 - 2010 48 0.31
10 מו ג'ונסטון 1984 - 1991 14 38 0.37

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ תיאור משחק הכדורגל הראשון בהיסטוריה באתר ה-BBC
 2. ^ מידע באתר ה-BBC
 3. ^ מידע באתר ההתאחדות
 4. ^ כתבה באתר הטיימס
 5. ^ פול בראון, The Unofficial Football World Championships, טונטו ספורט, 2006 (ISBN 0955218314)
 6. ^ כתבה באתר הדיילי מייל וכתבה באתר הסקוטסמן
 7. ^ מידע באתר ה-BBC
 8. ^ כתבה באתר הסקוטסמן
 9. ^ מידע באתר ה-BBC
 10. ^ כתבה באתר ה-BBC
 11. ^ כתבה באתר הסקוטסמן
 12. ^ כתבה באתר ה-BBC
 13. ^ כתבה באתר ה-BBC
 14. ^ כתבה באתר ה-BBC
 15. ^ כתבה באתר ה-BBC
 16. ^ מערכת ONE, בתום דו קרב פנדלים: סקוטלנד העפילה ליורו, באתר ONE, ‏13 בנובמבר 2020
 17. ^ דירוג לנבחרות לאומיות לגברים באתר פיפ"א
 18. ^ 1 2 החל מאוגוסט 1993 – אז החל דירוג פיפ"א לנבחרות גברים בכלל
 19. ^ מידע באתר אופ"א
 20. ^ מידע באתר האצטדיון
 21. ^ כתבה באתר הסקוטסמן
 22. ^ כתבה באתר ה-BBC
 23. ^ סיקור משחק הכדורגל הבינלאומי הראשון באתר ה-BBC
 24. ^ מידע באתר ההתאחדות הסקוטית לכדורגל
 25. ^ כתבה באתר ה-BBC
 26. ^ כתבה באתר הדיילי מייל ועמוד 77 בספרSport and National Identity in the Post-War World Routledge של אדריאן סמית' ודילווין פורטר (ISBN 0415283000)
 27. ^ כתבה באתר התאחדות הכדורגל הסקוטית
 28. ^ 1 2 כתבה באתר ה-BBC
 29. ^ כתבה באתר צבא הטרטן
 30. ^ כתבה באתר ה-BBC
 31. ^ דוסון היה אחראי על הנבחרת במשך זמן קצר כיוון שהמאמן הקבוע מאט באזבי נפצע באסון האווירי במינכן
 32. ^ ברנס כיהן בתפקיד המאמן באופן זמני בלבד
 33. ^ מידע באתר RSSSF
 34. ^ כתבה באתר הסקוטסמן ומידע באתר פיפ"א