לדלג לתוכן

103fm

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רדיו 103FM)
103fm
סמליל 103FM
פרטי התחנה
סוג רדיו אזורי
שפה עברית
מדינה ישראלישראל ישראל
תקופת הפעילות מ-1995 עריכת הנתון בוויקינתונים
מנכ"ל איתמר דרוקמן
אזורי קליטה ותדרים
אזור קליטה גוש דן
נקלט בתדר 103FM
http://103fm.maariv.co.il/

103fm, אשר הייתה ידועה בעבר כ"רדיו ללא הפסקה", היא תחנת רדיו אזורית בישראל, הנקלטת בעיקר באזור גוש דן והסביבה בתדר שעל שמו נקראת. התחנה הוקמה ב־1995, בגל הראשון של פתיחת תחנות הרדיו האזוריות בישראל. תוכן השידורים בתחנה משלב אקטואליה, סאטירה, הומור, ייעוץ, ספורט, פוליטיקה ועוד. התחנה משדרת תוכניות מלל לאורך רוב ימי השבוע, ומקדישה את סופי השבוע לשידור תוכניות זמר עברי נוסטלגי. בלילות התחנה משדרת שידורים חוזרים של התוכניות ששודרו במהלך אותו היום או השבוע.

מאז 2021 אולפני התחנה, יחד עם תחנת אקו 99FM, ממוקמים ברמת השרון, במתחם ששימש בעבר את חברת בזק. קודם לכן, שכנו האולפנים במשך 20 שנה ברחוב תפוצות ישראל בגבעתיים[1]. מנכ"ל התחנה משלהי 2023 הוא איתמר דרוקמן. קדמו לו בתפקיד מיכאל קרפין, רפי רוזנפלד, ירון דוידוב אייל פאר ואור צלקובניק.

תולדות התחנה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
הסמליל הקודם של 103FM עד דצמבר 2016
הסמליל הקודם של 103fm עד דצמבר 2016
מיקרופון באולפני תחנת הרדיו 103fm

התחנה הוקמה ב־1995, בגל הראשון של היווצרות תחנות רדיו אזוריות בישראל. במכרז הרדיו האזורי שהתקיים ב־2008, זכתה התחנה בזיכיון על אזור גוש דן, והוחלט כי היא תוכל להאריך את משך שידוריה באזור עד שנת 2024.

בשנת 2016 עברה מיתוג מחדש וזנחה את השם "רדיו ללא הפסקה" ועברה למיתוג המבוסס על "הרדיו המדבר"[2].

בשנת 2018 השיקה בוקר שידורים חדש, מתוך מטרה למצב עצמה כתחנת אקטואליה. במסגרת זו הושב לתחנה אראל סג"ל כמגיש תוכנית בוקר יומית. ב־2019 התחילו להגיש זה לצד זה ינון מגל ובן כספית. ב־2020 עלה לאוויר משדר אקטואליה יומי חדש, בהגשת העיתונאים גולן יוכפז (לשעבר מנכ"ל חדשות 10) וענת דוידוב.

בין שדרני התחנה: ניסים משעל, נתן זהבי, ינון מגל, אראל סג"ל, אבי כץ, גיא פלג, גולן יוכפז, ענת דוידוב, בן כספית, אריה אלדד, ורדה רזיאל ז'קונט, סיון כהן, גדעון רייכר, רון קופמן, ג'ודי שלום ניר מוזס, רבקה מיכאלי, פרופסור רפי קרסו, ד״ר מאיה רוזמן, אלון גל, איריס קול, מעיין אדם, אמנון רגב, פנינה בת-צבי, מיכל דליות ורז שכניק.

בין שדרני התחנה בעבר – דידי הררי, רוני דניאל, אלון בן-דוד, יואב לימור, אילה חסון, יורם שפטל, יורם לס, גבי גזית, ספי עובדיה, מרב מיכאלי, גיא זהר, רינה מצליח, יוסי סיאס, צחי קומה, שמוליק טיאר, אייל ברקוביץ', אופירה אסייג, עמנואל רוזן, מאיר איינשטיין, שי גולדשטיין, דרור רפאל, לאה לב ושלישיית מה קשור. בין תוכניות העבר – שי ודרור.

התבטאויות לא ראויות של שדרני התחנה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הטילה הרשות השנייה עונשים וקנסות על 103fm עקב התבטאויות לא ראויות של שדרניה:

  • נתן זהבי: באפריל 2007 קנסה הרשות השנייה את התחנה ב-3.45 דקות פרסום, עקב דבריו של זהבי בשידור נגד הרב שלום דב וולפא[3]. כאשר אמר על חבר הכנסת שאול יהלום כי יש לו "ראש עצום ושכל בצמצום", קבע בית המשפט שיש לזהבי אישור לומר שחבר הכנסת טיפש אך אין לו זכות ללעוג למראהו. הדבר עלה לתחנה ב־4 דקות פרסום. בסוף 2012 קנסה הרשות השנייה את התחנה ב־80 אלף ש"ח עקב ארבעה מקרים של ניבול פה של זהבי[4]. בינואר 2014 נקנסה התחנה בסכום הקנס המרבי, 69.9 אלף ש"ח. זאת, בעקבות התבטאויות בוטות, הכוללות ניבולי פה, של זהבי כלפי ח"כ ישראל אייכלר[5]. ביולי 2022 הושעה זהבי זמנית בעקבות איחוליו לשריפת ערוץ 14 על יושביו. בנובמבר 2022 הושעה זהבי עד להודעה חדשה בעקבות דבריו כי היה שמח לו כמה מנציגי הציבור הדתיים היו "קושרים את התפילין לגרון שלהם ותולים את עצמם"[6]. מאוחר יותר ניתנה לו האפשרות להתנצל על דבריו ולשוב לשדר אך הוא סירב והושעה לצמיתות[7].
  • יורם שפטל: המשפטן, שהגיש אחת לשבוע בתחנה, התאפיין לעיתים בסגנון בוטה. באוגוסט 2017 נקנסה התחנה על ידי הרשות השנייה ב־120 אלף ש"ח בגין שש התבטאויות פוגעניות בשנת 2016[8][9]. בשנת 2020 הופסקה תוכניתו של שפטל בתחנה.
  • נוסף על אלה, התבטאויות של השדרנים ורדה רזיאל-ז'קונט ורון קופמן בעבר עוררו סערה. בכמה מקרים בהם היו התבטאויות לא ראויות, הושעו שדרני התחנה ממשבצת השידור לשבוע-שבועיים.

תוכניות רדיו 103fm

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דידי הררי באולפן התחנה, 2018

תוכניות ייעוץ

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתו משדר הרדיו תוכניות מומחים, אשר עונים לשאלות מאזינים בנושאי הורות, קריירה, תזונה ובריאות. המאמן אלון גל מגיש את תוכניתו מדי שישי ב־08:00, יועצת ההורות מיכל דליות ב־11:00, התזונאית ד"ר מאיה רוזמן ב־12:00 ופרופ' רפי קרסו ב־13:00. כמו כן משדר הרדיו תוכנית לגיל השלישי (בהגשת גדעון רייכר) וכן תוכניות בנושא גישור, קבלה והכוונה רוחנית.

רצועת "שבת עברית" משודרת בתחנה משנת 1998, ובמסגרתה משודרות הקלאסיקות של הזמר העברי. בניגוד לאופי של התחנה לאורך ימות השבוע, הרצועה מתאפיינת במוזיקה ברצף, ללא הגשה. את מרבית שעות "שבת עברית" עורכים יואב חנני, עורך המוזיקה הראשי של הרדיו, ודלית עופר, לשעבר מנהלת גלגלצ ועורכת ותיקה ומוערכת בגלי צה"ל. אליהם חוברים עורכים נוספים, בהם אבי קורן, נעמי פולני ועדנה לב.

פרשת השבוע

[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית שבועית המשודרת בימי ראשון מדי שבוע, בהנחיית יהודית גריסרו ובהשתתפות הרב איתמר חייקין, ראש המכינה הקדם - צבאית הדתית 'רוח השדה' בקיבוץ בארות יצחק. בתוכנית מסביר הרב על פרשת השבוע הנוכחית ומחבר את הרעיון לימינו אנו[10].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]