הבורר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבורר
Haborer3.jpg
לוגו הסדרה
סוגה דרמת פשע קומית
דרמה משפחתית
חברת הפקה JCS – עונה ראשונה ושנייה
ינוסן הפקות - עונה שלישית ורביעית
יוצרים רשף לוי, שי כנות
בימוי שי כנות
שחקנים משה איבגי
יהודה לוי
שלומי קוריאט
את השאר יש לראות בפסקת שחקנים.
פרסים פרס האקדמיה לטלוויזיה
פסקול אסף אמדורסקי
ארץ מקור Flag of Israel.svg ישראל
מספר עונות 4
מספר פרקים 45
הפקה
עורכים יצחק צחייק
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור HOT 3
ערוץ 2 (שידורים חוזרים)
תקופת שידור מקורית 26 במאי 2007 – 1 בינואר 2014

הבורר היא סדרת טלוויזיה ישראלית, המשלבת דרמת פשע,אלמנטים של קומדיית פשע ודרמה משפחתית. הסדרה מגוללת את סיפורו של נדב פלדמן, עובד סוציאלי צעיר, המגלה כי הוא מאומץ ומוצא עצמו בנבכי משפחתו של אביו הביולוגי, ברוך אסולין, מראשי הפשע המאורגן בישראל, המכונה "הבורר", עקב פעילותו כבורר בסכסוכי העולם התחתון.

"הבורר" היא אחת מסדרות הטלוויזיה הפופולריות ביותר בשנים האחרונות בישראל. הסדרה מתמקדת, בשילוב בין הדרמטי למותח, בעימות שבין החברה בכללה לנורמות של עולם הפשע, ובמיוחד בנורמות ובקודי ההתנהגות של העולם התחתון. בין השאר מבליטה הסדרה, באופן סאטירי, את הניגוד שבין אופני התנהגות מסוימים של חלק מגיבורי הסדרה (כמו הפגנת אדיקות דתית) ואופני התנהגות אחרים (כמו הזלזול המופגן בחיי אדם).

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה (2007)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוך אסולין, ראש משפחת פשע ואדם בעל עקרונות מוסריים ודתיים לכאורה, משמש בורר בעולם התחתון ומתיר עימותים עסקיים ואישיים בין עבריינים. עולמו של הבורר מתחיל להתערער עם שובו של יגאל "הנאצי" מזרחי, לשעבר חברו הטוב ביותר אך כיום אויבו המושבע, מבית הכלא בגרמניה. נדב פלדמן, עובד סוציאלי ישר דרך, מגלה שהוא בנו הביולוגי של ברוך אסולין, שמסר אותו לאימוץ כשהיה תינוק. הקשר החדש בין נדב לברוך גורם לנדב להיעקר מחייו הנורמטיביים, וחושף בפניו את נבכי עולם הפשע. כאשר נדב הסתבך עם עופר נרקיס, איש שב"כ אלים, הבורר עוזר לו. כהכרת תודה, נדב עזר לבורר לעבוד על "האלמנה השחורה" - אלמנה המסרבת לפרוע חוב שלקח בעלה המנוח מהבורר. אבי "הטחול" אסולין, בנו הבכור של הבורר, רוצח את משה "ג'יפה", גרושהּ של קוקי, המאהבת שלו, וקובר את גופתו בעודו בחיים בעזרתם של האחים קובלובה, עבריינים העובדים אצלו אבל מתפקדים כסוכנים כפולים, בשל היותם נאמנים ליגאל הנאצי; יחד, הם מנסים להפליל את אבי על ידי שתילת טביעות אצבע, אך בשגגה הם מפלילים את קוקי. שנאלצת לסגור עסקה עם חוקר המשטרה מדמוני ששם עליה מכשירי ציתות. דודי אילוז ביקש מהרב איפרגן שישאיר את מאבטחו של הבורר מחוץ לבית כנסת וכך המתנקש יוכל להרגו, המתנקש יורה בברוך בבית הכנסת, והבורר ניצל והורג את המתנקש שדודי אילוז שלח. הבורר ואנשיו מחפשים את דודי אילוז ומוצאים אותו מת במכוניתו. נעמי מזמינה חיסול על איציק סאסא על כך שנפרד ממנה ב-SMS ושולחת את רון הפרסי שיהרוג את איציק, אך נעמי מתחרטת כשהיא מגלה שהיא בהריון ממנו ורון הפרסי מציל את איציק בזמן שהוא גוסס. אבי הטחול ניסה לחסל את אחיו נדב, אך הבורר מציל אותו ברגע האחרון והורג את ולדה. שימי אנג'ל במצוות יגאל הנאצי יורה בבורר בביתו. הירייה מפילה את הבורר לבריכת השחייה שבחצר ביתו, וגופתו הצפה בה צובעת את המים בדם.

עונה שנייה (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות ההתנקשות בו הבורר הפצוע מובהל לבית החולים. אבי מנסה למצוא אשמים ונדב מציע לביים את הלווייתו של ברוך. הבורר שומע להצעתו של נדב, ומודיעים לכולם, כולל אשתו, שהבורר מת ונערכת לו הלוויה. כאשר נדב מגלה שההלווייה המדומה נוצלה לניסיון רציחתו של יגאל הנאצי הוא מונע זאת, ונוצר קרע בין נדב לברוך. הבורר ועמרם "בולדוג" מנסים להתנקש בשימי אנג'ל אך ניסיון זה נכשל והם הורגים בשוגג את בנו בן ה-13, וכתוצאה מכך ברוך נכנס לדיכאון ומוצא מחסה בביתו של נדב, שם הבורר מחליט לצרפו לעסק המשפחתי, על אף התנגדותו הנמרצת של נדב. נדב מקיים קשר רומנטי עם אירנה קובלובה, הנשואה לעבריין שיושב בכלא על תקיפה ואונס. נדב מנסה לנתק את הקשר, אך היא מסרבת לכך ומטרידה אותו. לאחר כניסתו של אבי הטחול למארב של האחים קובלובה, נדב מציל אותו ממוות. שרון, חברתם של אורנה ונדב, מנהלת רומן עם הבורר. כשנודע לאבי על זה, הוא מספר לגילה על קיומו של נדב, ובכך היא מרגישה נבגדת וקוראת לעידן הרומי לתת לנדב ולחברתו אורנה כרטיסים לחו״ל. עידן רומי פונה עם המשימה לרון הפרסי והשניים מחליטים להשתמש באלימות. השניים תוקפים את אורנה בביתה ומכים אותה והורגים את העובר בבטנה. באותו זמן נדב יוצא יחד עם ברוך ואבי אסולין ואנשיהם לפגישה עם יגאל הנאצי והאחים קובלובה, לשם השבתה בשלום של אושרית, שלקחו אותה כערבון על השוד יהלומים שיוסי שדד. אמו של נדב מטלפנת אליו במהלך הפגישה, ומבשרת לו שאורנה איבדה את עוברה עקב התקיפה. נדב, הסבור שהתקיפה היא יוזמה של יגאל הנאצי, שובר עציץ ודוקר אותו בבטנו.

עונה שלישית (2010)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות דקירתו של יגאל הנאצי המשטרה עוצרת את הנוכחים. כאשר נדב מבין שתוקפיה של אורנה עלולים להתנקש בה שוב, הוא נמלט מהמעצר. אילוז, שוטר מושחת, ממנה שוטר בשם עידו וינר על לכידת נדב. כדי שנדב לא יואשם ברצח, ברוך הציל את חייו של יגאל בזירת הפשע, יגאל שורד ושותלים לו פלטינה בחזה. לאחר ניסיון התנקשות כושל בו, יגאל הורג את המתנקש שהאחים קובלובה שלחו ובורח מבית החולים, מוצא מקלט בביתו של "בולדוג", ומשם הוא מתחיל לפורר את האמון בין משפחת אסולין וקרוביהם. נדב נעצר על ידי המשטרה, והבורר מנסה למצוא "פראייר" שישב במקום נדב בכלא. לפי פסק הבורר רון הפרסי מתייצב במשטרה ומודה בדקירתו של יגאל. במקביל אילוז מורה לשחרר את נדב. אורנה מזהה את רון הפרסי כמי שתקף אותה ומספרת זאת לנדב. במקביל מגלה בולדוג לברוך שגילה אשתו אחראית לתקיפה על אורנה. ובעקבות כך מפעיל הבורר על גילה אשתו עונש כליאה ל-10 שנים. בולדוג בשליחותו של הבורר, הורג את רון הפרסי לאחר שהתגלה כי הוא זה שתקף את אורנה.

בפרק האחרון לעונה משתלט יגאל הנאצי, בעזרתם של שימי אנג'ל, פארוקי והאחים קובלובה על התשלום שנועד לאבי הטחול בגין עסקת סמים. וגונבים מאבי הטחול 10 מיליון יורו. שימי אנג'ל בשליחתו של יגאל הנאצי שם במלון מזוודה ובו פצצה, ומודיע לאבי שבמזוודה נמצא חלקו בתשלום. הבורר ונדב משכנעים את אבי שזו מלכודת. יגאל הנאצי ועידן הרומי שולחים את איציק סאסא לחסל את הבורר בברית, אך איציק לא מוכן לעשות זאת ומתוודה לפני הבורר. אבי מגלה, כי קוקי, המאהבת שלו, סמויה במשטרה. במהלך הברית של בנם של נעמי ואיציק סאסא, הבורר שולח את עמרם בולדוג, להרוג את כל הבוגדים של משפחת אסולין כתוצאה מכך: שימי אנג׳ל נרצח, אילוז נרצח, פבל נרצח וניקולה נפצע, במקביל עידן הרומי מת כתוצאה שפתח את המזוודה שפארוקי הכין לאבי. יגאל הנאצי מגיע אל נדב וטוען בפניו שהוא אביו האמיתי ולא הבורר.

עונה רביעית (2013)[עריכת קוד מקור | עריכה]

נדב פלדמן נעלם לאחר הגילוי שאולי אביו הביולוגי הוא יגאל הנאצי, אויבו המושבע של הבורר. עקב זאת הוא מסכל את תוכניתו של הבורר לחסל את יגאל הנאצי, ומנסה להשכין שלום בין השניים. לשם כך הוא מקיים קשר עם יגאל הנאצי, מאחורי גבו של הבורר. לאחר ניסיון התנקשות ביגאל הנאצי ביציאתו מבית המשפט, יגאל הנאצי הורג את המתנקש שהבורר שלח אליו. אבי הטחול מקבל התקף פסיכוטי ומנסה להתאבד, אך נדב מציל אותו ברגע האחרון ומביא לאשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי. בולדוג רוצח את טוויטו ובנדה, שני עבריינים שהחליפו בוררות של הבורר בזו של יגאל הנאצי. ניקולה נוקם את המוות של אחיו פבל, ושולח מתנקש שיהרוג את נעמי כפית, אך המתנקש טועה בזיהוי והורג עוברת אורח. בהיעדרו של אבי הטחול, נוגס יגאל הנאצי בעסקי הפרוטקשן שלו. נדב מעמיק את השתלבותו בעסקי הפשע של אסולין, ומגייס אנשים שיהיו חייליו הנאמנים, ובהם צלף יוצא יחידת דובדבן בשם ניר. עמליה חוזרת לחייו של הבורר, אך הוא הסתיר זאת מנדב. נדב ואירנה מחליטים לשלוח את הילד שיוולד לאימוץ. דובר, בעלה של אירנה יוצא לחופשה מהכלא וניקולה מספר לו על נדב מתוך כוונה שיהרוג את נדב. נדב מסתבך יותר לאחר שיוסי אסולין ראה אותו נפגש עם יגאל הנאצי, לראשונה בסדרה נדב הופך לרוצח לאחר שהורג את דובר, בעלה העבריין של אירנה, ושהורג את יוסי אסולין בחדרו בבית חולים. קפח (אח של רון הפרסי) מגלה שרון הפרסי נרצח והסתירו זאת ממנו. אבי הטחול משתחרר מהאשפוז ומודיע לכולם שהוא פורש מעולם הפשע. הבורר הורג את מימון, לאחר שנדב מפליל אותו במרמה בשיתוף פעולה עם יגאל הנאצי. ענבל נהרגת מהתנקשות של ניקולה ופארוקי, בסיועו של קפח. אבי הטחול נוקם את המוות של אשתו ענבל, ויחד עם נדב הורג את ניקולה באמצעות מטען נפץ שהוטמן במכוניתו. נדב עורך לבורר וליגאל הנאצי בדיקת אבהות בלי ידיעתם, אך משמיד את תוצאות הבדיקה, מחשש שאביו הוא יגאל. וינר מנסה לשכנע את אלונה ולאחר מכן את אורנה להפליל את נדב במעשי רצח.

בפרק האחרון בעונה מקבל נדב שנית את תוצאות בדיקת האבהות, ונודע לו שאביו הביולוגי הוא ברוך אסולין. הוא מתכנן להרוג את יגאל הנאצי בעזרתו של ניר. לשם כך הוא מספר ליגאל הנאצי שהוא האב לפי בדיקת האבהות, וקובע אתו פגישה במועדון, כדי להורגו. הטענה שיגאל הנאצי הוא אביו של נדב מגיעה אל בולדוג, והוא מוסר אותה לברוך אסולין, שמגיב בזעם אך אוסר על בולדוג להרוג את נדב. בולדוג מאשר לפארוקי לשלוח את קפח להרוג את נדב. וכשנודע לאבי הטחול שקפח מתכנן להרוג את נדב, אבי הטחול הורג את קפח, ובכך אבי הטחול חוזר לעולם הפשע. במפגש בין יגאל הנאצי לנדב יגאל הנאצי גובר על ניר והורג אותו, אך נדב יורה ביגאל הנאצי והורג אותו. ביציאה מהמועדון הוא פוגש את הבורר, ומנסה לומר לו שהרג את יגאל הנאצי, אך הבורר, שהשתכנע שנדב הבן של יגאל הנאצי, יורה בנדב ופוצע אותו אנושות. בשארית כוחותיו נדב מוסר לבורר את תוצאות בדיקת האבהות, והבורר מגלה שלמעשה ירה בבנו. אבי הטחול מגיע ומנסה להציל את נדב.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ברוך אסולין - "הבורר" (משה איבגי): ראש ארגון פשע והבורר של העולם התחתון. בנה את האימפריה העסקית-פלילית שלו, הכוללת רשת בתי קזינו וגביית דמי חסות, עם אחיו יוסי וחברו של אחיו יגאל "הנאצי". לאחר שיגאל נעצר בגרמניה ואחיו התמכר לסמים, חזר לנהל את האימפריה לבדו. נשוי לגילה מזה 30 שנה, וניהל רומן בעבר עם עמליה - אימו של נדב. בסוף העונה הראשונה שימי אנג'ל מתנקש בו ,אך הוא ניצל ומעמיד פניי מת לאורח כל העונה השנייה (מהלך אסטרטגי בעצתו של נדב).
 • נדב פלדמן/אסולין (יהודה לוי): עובד סוציאלי המגלה כי הוא בנו הביולוגי של הבורר מחברתו עמליה, אתה בגד באשתו. 25 שנה לאחר שנמסר לאימוץ, נדב יוצר קשר עם הבורר, וקשר זה הולך ומעמיק. מאורס לאורנה, אך במהלך הסדרה הוא בוגד בה עם אירנה. בעונה הרביעית יגאל הנאצי טוען שהוא, ולא הבורר, אביו של נדב. נרצח על ידי ברוך בסוף העונה הרביעית בגלל שרשרת של אי הבנות.
 • אבי "הטחול" אסולין (שלומי קוריאט): בנו הבכור של הבורר, הרוצה לרשת את האימפריה, אף שיש ספק האם הוא מתאים לכך. נשוי לענבל ומנהל רומן עם קוקי.בעונה השלישית הוא נופל למעגל הסמים ובסופה נודע לו שקוקי עבדה בשביל המשטרה ,והוא נכנס להתקף פסיכוטי ושפיות דעתו נפגעת. בעונה הרביעית הוא מנסה להתאבד אך נדב מציל אותו ברגע האחרון, ומביא לאשפוזו בבית משוגעים,שם הוא פוגש חברים חדשים . השתחרר לאחר שניסו לסמם אותו בבית המשוגעים .בסוף העונה הרביעית הוא חוזר למוטב וזונח את עולם הפשע .
 • יגאל "הנאצי" מזרחי (אורי גבריאל): האנטגוניסט הראשי של הסדרה, אויבו המושבע והאכזר של הבורר, בעבר הבורר ויגאל היו חברים טובים, והסתכסכו על רקע כספי ועל עמליה, אמא של נדב שניהלה מערכת יחסים עם שניהם. היה שותף לשוד בנק עם הבורר ויוסי אחיו ,בגרמניה אך נכלא ל-25 שנה. מאז שהגיע לארץ מנסה להפיל את הבורר. בעונה הרביעית מגיע לנדב וטוען בפניו שהוא אביו האמיתי ולא הבורר. נרצח בידי נדב בסוף עונה זו ,לאחר שגילה כי הבורר זה אכן אביו הביולוגי.
 • עמרם "בולדוג" (יוסף אבו ורדה): חברו הטוב והוותיק ביותר של הבורר ועושה דברו הנאמן. מקפיד על אוכל בריא. בסוף העונה השלישית נאלץ לרצוח את חברו רון "הפרסי" בפקודתו של ברוך ,דבר אשר מזעזע אותו וגורם לו בעונה הרביעית להזיות שם מופיע חברו המת . בסוף העונה הרביעית ניתנת רמיזה לכך שהחליט לעזוב את משרת ״העובד״ של המשפחה,ומעוניין להצטרף על שורותיה בתור חבר המשפחה.
 • גילה אסולין (חנה אזולאי-הספרי): אשתו של הבורר. מדגישה שוב ושוב שאינה מבינה דבר בעסקי בעלה, אך מתגלה כאישה חזקה ומניפולטיבית. בעונה השלישית גילתה על קיומו של נדב , בנו של ברוך מחוץ לנישואין, ושלחה את רון הפרסי ועידן הרומי כדי שיפגעו באורנה,חברתו, במטרה שיתרחק ממשפחת אסולין .בעונה הרביעית נכנסה לעונש כליאה ל-10 שנים על כך שגרמה לאיבוד העובר של אורנה.
 • נעמי "כפית" אסולין (לירית בלבן): בתו בעלת התשובה של הבורר, מוצגת כדמות נלעגת.במהלך העונות היא מתחתנת עם איציק סאסא , ולשניים נולד ילד .
 • אורנה קליינמן (מאיה מרון): ארוסתו ואחר כך אשתו של נדב. במהלך הסדרה היא ונדב עוברים כמה בעיות בזוגיות. בסוף העונה השנייה נפגעת קשה ומאבדת את העובר שלה ושל נדב. נדב מספר לאורנה ששני תוקפיה הוצאו להורג, והיא מגיבה בזעם דבר אשר גורם להיפרדותם בתחילת העונה הרביעית. בעונה הרביעית נדב משכנע אותה לאמץ את הילד שלו מאירנה , אך כאשר מתגלה לה שהיא בהיריון ומסוגלת להביא ילד משלה לעולם ,היא מבטלת את העסקה. בנוסף היא מסכימה לבקשתו של השוטר וינר,ומחליטה להעיד על פשעיו של נדב בבית המשפט.
 • ענבל אסולין (עדי גילת): אשתו של אבי, לשעבר עורכת דין. הכירה את אבי בבית מעצר, שם היה עצור על חשד לרצח והוציאה אותו זכאי, נרצחת במהלך העונה הרביעית בניסיון לחסל את אבי.
 • האחים פבל וניקולה קובלובה (מיכאל רוז'צקי ושלום מיכאלשווילי): פבל וניקולה היו חברים טובים של אבי הטחול ועבדו בשבילו ובשביל הבורר, אך כשיגאל הנאצי חזר מהכלא בגרמניה, התאחדו אתו. פבל נרצח בסוף העונה השלישית בידי בולדוג ובפקודתו של הבורר. בעונה הרביעית מחליט ניקולה לנקום את המוות של אחיו, ומבצע מספר ניסיונות התנקשות במשפחת אסולין , אך לקראת סוף עונה זו אבי הטחול ונדב הורגים אותו באמצעות מטען נפץ שהוטמן במכוניתו.
 • אירנה קובלובה (אניה בוקשטיין): אחותם של האחים קובלובה, עובדת כאחות בבית חולים. בעלה בכלא בשל עבירת רצח ואונס, והיא מנהלת רומן עם נדב שמוביל לכך שהופכת לאובססיבית כלפיו ולהריון שלה.
 • לימור "קוקי" גולדמן (נטע גרטי): נרקומנית והמאהבת של אבי שנאלצת לשתף פעולה עם המשטרה. בסוף העונה השלישית, אבי מגלה שהיא סמויה. בעונה הרביעית נכנסת להיריון מאבי אסולין /ניקולה קובלובה .
 • רון "הפרסי" חשביאן (ציון ברוך): חייל נאמן של משפחת אסולין. חובב כלי נשק ובעל מועדון הפרסי. נרצח לקראת סוף העונה השלישית על ידי חברו הטוב בולדוג, לאחר שהתגלה כי הוא זה שתקף את אורנה. מופיע בעונה הרביעית בהזיות של בולדוג.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלונה (גאלה קוגן) (עונות 3-4): סטודנטית למשפטים. עוזרת לנדב בעת שהוא נמלט מהמשטרה, ולאחר מכן עובדת כחדרנית במלון שהוא מנהל. בעונה הרביעית נהפכת לדמות קרובה ולחברתו הטובה של נדב.
 • עמוס פארוקי "הקטן" (יעקב כהן) (עונות3-4): עבריין ותיק וכדורגלן עבר, בוגד ומתחמן את אנשי עולם הפשע רבות .
 • יוסי אסולין (שאול מזרחי): אחיו הלא-יוצלח של הבורר, אשר בעבר בנה איתו ועם יגאל את האימפריה,וכיום הוא משתוקק להיות חלק ממנה אך אחיו אינו נותן לו בגלל התמכרותו לסמים. נרצח על ידי נדב בבית החולים בזריקת רעל במהלך העונה הרביעית.
 • מנחם מדמוני (אורי קלאוזנר): חוקר משטרה החוקר מעשי פשע הקשורים במשפחת אסולין.
 • עידו וינר (רמי הויברגר) (עונה 3-4): שוטר קשוח ,הממונה על התיק של נדב .בעונה השלישית הוא שותפו של מדמוני ובסופה רוצח את דוד אילוז ,שוטר מושחת . בעונה הרביעית הבוס שלו (אותו מגלם ליאור רז) אוסר אליו להמשיך בתיק החקירה של נדב ופשעיו, אך הוא אינו מקשיב להוראותיו ואף מצליח לגייס את אורנה להעיד נגד נדב.
 • איציק סאסא (דרור גבע): מחזרה של נעמי, ולאחר מכן בעלה בעל כורחו. בעקבות חיסול שהזמינה נעמי מרותק לכיסא גלגלים, ולאחר תאונה בעונה השנייה נשאר נכה לצמיתות.
 • דוד אילוז (אייל רוזלס) (עונה 2-3): קצין משטרה מושחת, מפקדו של מדמוני, משתף פעולה עם הבורר וגם עם יגאל הנאצי, נורה בסוף העונה השלישית על ידי איציק סאסא ונרצח בידי וינר לאחר מכן.
 • אושרית אסולין (דאנה איבגי): בתו של יוסי אסולין, מכורה לסמים. מנהלת רומן עם יגאל הנאצי , ובכך "הבורר" מרגיש מצידה בגידה ומנדה אותה.
 • עידן הרומי (אביב אלוש)(עונה 3-2): חייל של משפחת אסולין. בעונה השנייה מכה את אורנה קשות ביחד עם רון הפרסי בפקודתה של גילה ,ובכך אורנה ההרה מאבדת את העובר .נרצח בסוף העונה השלישית מכיוון שפתח את המזוודה שפארוקי הכין לאבי ושבעצם הכילה פצצה,דבר אשר נדב תיכנן מראש בגלל פגיעתו של עידן באורנה .
 • שימי אנג'ל (יגאל עדיקא) (עונה 1-3): בעל אולם אירועים שמשתוקק להפוך לרוצח שכיר. התנקש בברוך אסולין בסוף העונה הראשונה ,בשליחותו של יגאל, ובמהלך נקמה בעונה השנייה הבורר הורג בטעות את בנו. נרצח בידי בולדוג בסוף העונה השלישית.
 • מאיה פלדמן (מירב פלדמן) (עונה 1): אחותו החורגת של נדב.
 • ולדה (עונה 1) (אייל סלמה): מתנקש העובד אצל אבי. נרצח בסוף העונה הראשונה בידי הבורר.

דמויות שהצטרפו בעונה הרביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ניר (יון תומרקין) (עונה רביעית): צלף ביחידה מובחרת (דובדבן) שמתחיל לעבוד בשורות העולם התחתון, בגלל צורך בכסף. מחייל מצטיין בצה"ל הופך ניר לחייל מספר 1 של נדב אסולין. נרצח בידי יגאל הנאצי בסוף העונה.
 • נטלי (רותם סלע) (עונה רביעית): מטופלת בביה"ח הפסיכיאטרי בו מאושפז אבי, והשניים מנהלים מערכת יחסים .בעקבות בגידה של אהובה בעבר, ניסתה להתאבד ומאז מדברת בעיקר בצרפתית.
 • עמליה (לימור גולדשטיין) (עונה רביעית): אמו הביולוגית של נדב, המאהבת לשעבר של הבורר/יגאל הנאצי.
 • ד"ר אריה גבאי (יורם טולדנו) (עונה רביעית) : הפסיכיאטר הראשי של בית המשוגעים שבו נמצא אבי. בזמן שהותו של אבי בבית המשוגעים , הוא מתעלל בו רבות , בפקודתו של וינר .
 • ד"ר לירון שופט (ליאת תמרי)(עונה רביעית): פסיכיאטרית מתמחה האחראית על המחלקה של אבי.
 • דביר קפח (יעקב דניאל) (עונה רביעית): "חייל" של נדב ואחיו של רון הפרסי. נרצח בידי אבי הטחול בסוף העונה לאחר שקיבל פקודה לרצוח את נדב.
 • קרלוס (מאיר סוויסה) (עונה רביעית): מטופל בבית המשוגעים שבו מאושפז אבי .מדען כימאי, איש רוח שהלך רחוק מדי. ספק איבד את השפיות וחי בעולם ומימד פיזיקאלי אחר.
 • דובר(חיים זנאתי) (עונה רביעית): בעלה של אירנה אשר משתחרר בעונה הרביעית מהכלא,אנס ורוצח,נרצח על ידי נדב.
 • יוגב מימון(אור בן מלך) (עונה רביעית): ״חייל״ של נדב,מכור לסמים.הבורר רצח אותו לאחר שהוא הופלל על ידי נדב כמשתף פעולה עם יגאל.
 • יעקב בינו (יניב ביטון) (עונה רביעית): מטופל בבית משוגעים שבו מאושפז אבי. מדמיין ששלמה ארצי גנב את השירים שלו.
 • אביחי (אלדד פריבס)(עונה רביעית): החבר החדש ושומר החוק של אורנה לאחר נדב. לשעבר חייל בחיל הים ,שונא את וינר.
הילה סעדה ומשה איבגי על סט "הבורר"

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוצרי הסדרה הם רשף לוי, שכתב את כל פרקי הסדרה והמציא את הקונספט שלה, ושי כנות, שביים את כל הפרקים בכל העונות.

העונה הראשונה והעונה השנייה של הסדרה הופקו על ידי "אולפני הבירה ירושלים" (JCS). העונה השלישית והעונה הרביעית הופקו על ידי ינוסן הפקות.

שידורי הסדרה החלו בשנת 2007 בערוץ "HOT 3" ובשידורים חוזרים בערוץ 2. עד היום שודרו במלואן שלוש עונות. שידור העונה הרביעית החל ב-16 באוקטובר 2013 בערוץ HOT 3‏[1].

בשנת 2011 הטילה הרשות השנייה על חברת "HOT" קנס בסך 100,800 ש"ח, עקב הכללת תוכן שיווקי בפרקי העונה השלישית של הסדרה. תוכן שיווקי זה כלל רשת חנויות נוחות בתחנות דלק ורשת ההמבורגרים "מוזס"‏[2]. גורמים מסחריים נוספים שזכו לאזכור בסדרה ללא צורך ענייני הם רשת בתי הקפה "קופי טו גו" והמרכז ללימודים אקדמיים.

בשנת 2010 נמכרו לרשת פוקס האמריקאית הזכויות להפקת גרסה אמריקאית של הסדרה‏[3], אך נכון לשנת 2015 ההפקה לא יצאה אל הפועל. ב-2014 שודרה ברוסיה, הגרסה הרוסית של הסדרה, שם זכתה לשם "כאב כן הבן"[4].

פרשנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיקה למציאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הבורר" היא סדרה בדיונית, אך עלילתה הבדיונית נסמכת על אירועים מעולם הפשע הישראלי:

 • ליוצר הסדרה והוגה הרעיון שלה רשף לוי יש דוד, אורי לוי, שהוא בורר בעולם התחתון‏[5]. בראיון איתו סיפר רשף שהרעיון לכתוב ספר על הנושא עלה במוחו כבר כשהיה בן שתים-עשרה ונודע לו על קיומו של הדוד. לאחר שנים, כשהפך לתסריטאי ובמאי, הפך את רעיון הספר לסדרת טלוויזיה.[דרוש מקור]
 • ברוך אסולין, הבורר, מתגורר בגבעת שמואל. בחירה זו של יוצרי הסדרה אינה מקרית, משום שגבעת שמואל נודעה כמבצרה של משפחת אלפרון, הנחשבת לאחת ממשפחות הפשע המרכזיות בישראל. גם במשפחת אלפרון ישנה אחות שחזרה בתשובה‏[6].
 • מאבקי שליטה בין קבוצות של עבריינים מתרחשים בעולם התחתון הישראלי, וכוללים גם פעולות חיסול וניסיונות חיסול. באחת מפעולות אלה, למשל, נרצח יעקב אלפרון, באמצעות פיצוץ מטען חבלה שהוצמד למכוניתו. לעתים נרצחים בפעולות כאלה חפים מפשע‏[7].
 • הפגישה בלובי של מלון "דן אכדיה" בהרצליה, המוצגת בסדרה, בין הבורר וחבורתו לבין יגאל הנאצי וחבורתו, שבמהלכה דקר נדב את יגאל הנאצי, היא הד לפגישה שנערכה בלובי של מלון "דניאל" (הסמוך ל"דן אכדיה"), בין יעקב אלפרון לעמיר מולנר, במהלכה, על פי החשד, דקר דרור אלפרון, בנו של יעקב, את עמיר מולנר בצווארו‏[8].
 • ענבל, אשתו של אבי, הכירה אותו בעת שכעורכת דין ייצגה אותו בעת שהיה נתון במעצר. קשר רומנטי מסוג זה הוא סיפורם האישי של עו"ד נורית בוכניק שהתאהבה בעבריין איציק חדיף שאותו ייצגה, ונישאה לו‏[9]. בדומה לעו"ד בוכניק, גם ענבל סובלת ממחלה קשה.
 • ענבל ואבי נזכרים בהנאה בביקורם בקזינו בפראג, שבסופו התברר לענבל שהקזינו שייך למשפחת אסולין. "קזינו רויאל" בפראג התפרסם כשייך למשפחת אבוטבול, אף היא אחת ממשפחות הפשע המרכזיות בישראל, כאשר בשנת 2002 נרצח בפתחו ראש המשפחה, פליקס אבוטבול, וכעבור שנתיים נעשה שם ניסיון לרצח בנו, אסי אבוטבול[10].
 • פארוקי הקטן הוא כדורגלן עבר הרוקם עסקה להברחת סמים באמצעות בלדר. בכך הוא מזכיר את כדורגלן העבר פליקס חלפון, שנדון בשנת 2003 לארבע וחצי שנות מאסר, באשמה של הברחת סמים באמצעות בלדר.
 • בעונה הרביעית מדבר הבורר על הורים שמטביעים את ילדיהם באמבטיה, ובכך רומז למקרים אחדים כאלה שהתרחשו בישראל‏[11].

וגם אירוע שמחוץ לעולם הפשע:

 • מצבה של נטלי, שבעקבות התקף פסיכוטי חדלה לדבר עברית ודיברה רק בצרפתית, מבוסס על סיפורה של אנה או, המתוארת בספרם של יוזף ברוייר וזיגמונד פרויד, "מחקרים בנושא היסטריה".

יחסים משפחתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף שהסדרה היא דרמת פשע, היחסים המשפחתיים - יחסי זוגיות ויחסי הורים ובנים - תופסים בה מקום נכבד. בגידה במסגרת הזוגיות מאפיינת את הדמויות המרכזיות בסדרה (וגם דמויות פחות מרכזיות):

 • כ-25 שנים לפני זמנה של עלילת הסדרה בגד ברוך אסולין באשתו הטרייה גילה, עם עמליה, וקשר זה הביא להולדת נדב פלדמן, שנמסר לאימוץ בינקותו. גילה אינה שוכחת לברוך את מעשה הבגידה. ברוך בוגד בגילה פעמים נוספות למשל כאשר הוא מסתתר בביתם של אורנה ונדב ומנהל רומן עם שרון. או כשהוא פוגש את טלי הפיזיותרפיסטית של איציק ושולח נערת פיתוי לבעלה כדי לשכנע אותה ליפול ברשתו.
 • אבי, בנם הבכור של ברוך וגילה אסולין, בוגד באשתו ענבל עם קוקי. עם זאת, הוא מדגיש באוזני שתיהן את נאמנותו: באוזני ענבל הוא טוען שניתק כל קשר עם קוקי, ואילו לקוקי הוא מסביר שהוא בקשר רק אתה ועם ענבל אשתו, ולא עם אף אחת אחרת ("אני נשבע לך קוקי אין בן אדם יותר נאמן ממני. אני בוגד רק איתך").
 • נדב פלדמן נמצא בקשר זוגי עם אורנה, שבמהלכו מתברר לה שבגד בחברה קודמת שלו, וכן שבתקופת הזוגיות אתה התנשק עם בת דודתו נירה נרקיס. מידע זה מערער את ביטחונה של אורנה בנאמנותו של נדב. עופר נרקיס, בעלה של נירה, שומע ממנה על הנשיקה לנדב, וכנקמה הוא תוקף את נדב באכזריות. חרף רצונו לשמר את נאמנותו לאורנה, נדב נשבה בקסמיה של אירנה קובלובה.
 • אמו של נדב פלדמן מגלה שאביו בוגד בה, וכתוצאה מכך האב עוזב את הבית. השינוי גורם למתח רב במשפחת פלדמן, וכתוצאה ממנו האב נפטר מהתקף לב.

סמוך למות אביו נודע לנדב שהוא מאומץ, והוא מגלה שאביו הביולוגי הוא ברוך אסולין, מראשי עולם הפשע בישראל. תחילה אסולין מסרב לכל קשר עם נדב, אך בהדרגה הקשר ביניהם הולך ומתהדק. המצב מסתבך כאשר יגאל הנאצי טוען באוזני נדב שהוא אביו. נדב אינו מסוגל להחליט מיהו אביו הביולוגי, ומשקיע מאמץ בפתרון חידה זו.

משקלם של היחסים המשפחתיים במשפחת אסולין מתעצם עקב העובדה שבני המשפחה - ברוך וגילה, בנם הנשוי אבי, אשתו ובנו, בתם הבוגרת נעמי, ובנם הקטן עוז - מתגוררים כולם בווילה אחת. בין ברוך אסולין לבנו הבכור, אבי, קיים מתח רב, על רקע רצונו של אבי בעצמאות, לעומת חוסר האמון של ברוך באבי, הדוחף אותו לדרישה לצייתנות מצד אבי. לתשומת לב זוכים גם יחסיו של ברוך עם אחיו הלא-יוצלח יוסי, הטוען לחלק בעסקיו של ברוך.

מקום משני בסדרה תופסים היחסים שבין נדב לאחותו הצעירה מאיה, המקיימת קשר רומנטי עם גבר נשוי שגילו כפליים מגילה, והיחסים בין נדב ומאיה לבין אמם, המחליפה מאהבים לאחר מות בעלה. מקום משני תופסים גם היחסים שבין ברוך לבין אשתו גילה, וביניהם לבין בתם החוזרת בתשובה נעמי, כמו גם היחסים שבין אירנה קובלובה לשני אחיה.

עולם הפשע והיחסים המשפחתיים מפסיקים להיות מסלולים מקבילים של הסדרה, בפרק שבו על הבורר לקבל את חתימתה של האלמנה סימה גולדשטיין להחזרת מיליוני דולרים של פשע שהופקדו בחשבונו של בעה המנוח טרם מותו הפתאומי, לשם הלבנתם. ניסיונות לקבל את חתימתה באלימות, ואף באיום על חיי ילדיה, כמקובל בעולם הפשע נכשלים. בשלב זה נכנס נדב לתמונה, ובניתוח פסיכולוגי של התנהגות האלמנה מגיע למסקנה שחידוש הקשר בין האלמנה ובין ילדיה, המסרבים לראותה, הוא שיביא לריכוכה, ודרך זו אכן מצליחה.

יחס לדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת אסולין היא משפחה מסורתית. ברוך אסולין אף הולך לתפילת שחרית בבית הכנסת, ורוחש כבוד גדול לרב בית הכנסת. כאשר מתנקש יורה בו בבית הכנסת, הוא נסער מחילול הקודש יותר מאשר מהסכנה לחייו. בפסיקותיו כבורר, מסתמך ברוך על פסוקים המופיעים כביכול בתורה. אבי מקפיד לנשק את המזוזה. נעמי הרחיקה לכת וחזרה בתשובה, אך יחסה לדת מוצג באופן גרוטסקי. למשל: עם מחזר, שבו היא רואה חתן פוטנציאלי, היא מעדיפה לקיים רק יחסי מין אנאליים (כנראה משום שבעיניה זהו חטא פחות חמור מיחסי מין וגינליים ללא נישואים), וכאשר היא יולדת ובעלה מגיע עם סכין מטבח כדי לחתוך את חבל הטבור של בנה, היא מביעה זעזוע על שבחר בסכין חלבי. כל השלושה רחוקים מלהקפיד על מצוות "לא תרצח", וכאשר רון הפרסי מביע תמיהה על כך באוזני נעמי, היא מסבירה לו שבעניין הרצח שהיא מזמינה, של מחזרה הבוגדני, המצווה אינה תקפה.

גם שימי אנג'ל, המתנקש בבורר, לובש ציצית, ועידן רומי, שאונס את קוקי ותוקף באלימות רבה את אורנה, חובש כיפה, וטרם אכילת קוסקוס מברך כהלכה "בורא מיני מזונות".

סטראוטיפים עדתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית הפושעים בסדרה הם מזרחים (ברוך ואבי אסולין, יגאל "הנאצי" מזרחי, עמרם "בולדוג", רון "הפרסי", שימי אנג'ל ועוד), כשאליהם מצטרפים בני העלייה מברית המועצות לשעבר (האחים קובלובה). לעומתם, הדמויות הנורמטיביות בסדרה (נדב פלדמן וחברתו אורנה קליינמן) הם אשכנזים, ולאמו של נדב אף מבטא פולני בולט.

חלוקה זו משקפת סטראוטיפים עדתיים נפוצים בישראל‏[12].

יוצר הסדרה, רשף לוי, התייחס בראיונות לסוגיה העדתית: "אין בסדרה שום הטיה נגד מזרחיים. נדב פלדמן הוא הבן של הבורר, או של יגאל הנאצי ולכן לקרוא לו אשכנזי זה בהחלט עיוות של הכוונה שלי. הסדרה עוסקת בשאלה מה השפיע על הגיבור יותר, הגנים שלו או הסביבה בה הוא גדל. זאת לא סדרה עדתית זאת סדרה מעמדית, על בני שוליים ומהגרים מול אנשים נורמטיביים מהבורגנות הישראלית. כל המבטאים בסדרה מלבד של שלום מיכאלשווילי הם מבטאים של השחקן עצמו, אבגי, או אמא של נדב וככאלה הם מייצגים את המגוון של החברה הישראלית". רשף הוסיף שהדמות של השוטר הראשי בעונות הראשונות, מנחם מדמוני, גם היא מזרחית במוצאה ובשמה. עוד טען רשף שהשחקנים הטובים בארץ הם הרבה פעמים ממוצא מזרחי ולכן ליהק אותם לתפקידים ראשיים במרבית היצירות שלו. בעונה הרביעית מגלם השחקן יורם טולדנו דמות של פסיכיאטר ראשי ממוצא מזרחי.

הד לסיפורי המקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטיב השזור לאורך רבים מפרקי הסדרה הוא שאלת היורש לאימפריית הפשע של הבורר. אל מול היורש הטבעי, אבי אסולין, בנו הבכור של הבורר, עולה נדב פלדמן, בנו מחוץ לנישואים של הבורר. במאבק זה ניתן למצוא הד לשני סיפורים מקראיים. גילה, הרואה מאבק זה, אומרת לברוך‏[13] שבחירתו בנדב תגרום לכך שלא יהיה בעלה יותר. בכך היא פועלת בדומה לשרה, שפנתה לאברהם בעניין בנה יצחק ובנו האחר של אברהם, ישמעאל: "כִּי לֹא יִירַשׁ בֶּן הָאָמָה הַזֹּאת עִם בְּנִי עִם יִצְחָק" (ספר בראשית, פרק כ"א, פסוק י'), ובדומה לבת שבע שפנתה לדוד המלך שימליך את בנה שלמה תחתיו, ולא את בנו אדוניה[14].

אירנה קובלובה מנצלת את טשטוש החושים של נדב בעקבות זריקת מורפיום ושוכבת אתו על מנת להרות ממנו. בכך היא הולכת בדרכן של בנות לוט. כאשר הבורר שומע על הריונה מנדב הוא מורה לה ללכת לשכב עם בעלה האסיר, אך הבעל מסרב לכך. זהו הד לסיפור דוד ובת שבע, שבו דוד, לאחר ששכב עם בת שבע, מנסה להביא לכך שבעלה, אוריה החתי, ישכב עמה, אך אוריה מסרב לכך.

התייחסות מפורשת בסדרה לזיקה שבינה ובין סיפורי המקרא נעשית בדבריו של הבורר, המדמה את הסתייעותו של אבי ביחסי ציבור לקידום מעמדו לפעולתו של אבשלום בחתירתו למלוכה‏[15]. בנוסף, כאשר הבורר חומד את טלי, ולשם כך טומן פח לאוהד בעלה, מדמה זאת נדב למשל כבשת הרש.

יוצר הסדרה, רשף לוי, ציין "ספר מלכים וסיפורי דוד המלך הם מקור ההשראה המרכזי של 'הבורר'".‏[3].

מבנה הפרקים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל פרק בסדרה מתחיל ברצף של קטעים קצרים מתוך פרקים קודמים של הסדרה, כתזכורת לצופה. בסיומו של רצף זה מוצג קטע ארוך יותר, חדש, הפותח את הפרק הנוכחי, ולאחריו מוצגות כתוביות הפתיחה, המציגות את השחקנים הראשיים ואת יוצרי הסדרה. לאחר שהפרק מסתיים מוצג רצף של קטעים קצרים מתוך הפרק הבא, כמעין טיזר.

כסדרת מתח, רבים מפרקי הסדרה מסתיימים באירוע מותח, המשאיר את הצופה בהמתנה למידע נוסף שיגיע בפרק הבא. דגש מיוחד על טכניקה זו נעשה בסוף כל עונה:

 • בסוף העונה הראשונה ברוך אסולין נורה בחזהו בידי מתנקש, וגופתו צפה בבריכת השחייה שבחצר ביתו וצובעת את המים בדמו.
 • בסוף העונה השנייה נועץ נדב שבר עציץ בבטנו של יגאל הנאצי, וזה מתמוטט.
 • בסוף העונה השלישית לא ברור האם אבי התאבד, מה יהיה עם קוקי המאהבת של אבי לאחר שנתגלתה כבוגדת, מה יהיה עם גילה שכלואה בתוך דירה עקב פסק דין של בעלה ולא ברור מי אביו הביולוגי של נדב - האם זה ברוך אסולין או יגאל הנאצי.
 • העונה הרביעית מסתיימת בסצנה שבה נדב שוכב שותת דם לאחר שהבורר ירה בו, אבי הטחול מתאמץ להציל את חייו, והבורר, המקבל אישור שנדב הוא בנו זועק זעקת שבר. מחד זהו סיום פתוח, המותיר את הצופה בהמתנה לעונה נוספת, שבה יתברר האם נדב יחיה או ימות, אך מאידך סיום זה מאפשר לסיים את הסדרה, לאחר שהשאלות העיקריות שהניעו אותה באו על פתרונן: נפתרה שאלת אביו הביולוגי של נדב, והעימות המתמשך בין הבורר ליגאל הנאצי הסתיים במותו של יגאל.

סלנג[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפתם של הפושעים שזורה במילות סלנג, מהן סלנג אופייני לעולם הפשע ומהן סלנג המוני המקובל גם מחוץ לעולם הפשע.‏[16]

דוגמאות:

 • מפרק, מוריד - הורג.
 • על "הטלסקופ" - סלנג הנאמר כאשר כוונת של צלף מכוונת לאדם מסוים.
 • לעשות "כיפה אדומה" - לארוב לאויב או לתקוף אותו בהפתעה (שאול מסיפור "כיפה אדומה" בו הזאב טורף את סבתא לאחר התחזות לנכדתה כיפה אדומה).
 • אני חותם עליו - אני נותן לו את חסותי וערב למעשיו.
 • קח/י אותו לשדה התעופה - תרצח אותו.
 • קח אותו לפרדס - לרצוח אותו.
 • קרחונים/זכוכיות - יהלומים.
 • עבר לאלסקה - נרצח.
 • דיבור נגוע - התייחסות שלילית ומעליבה לאדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על העונה הרביעית:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הבורר, באתר של HOT3
 2. ^ ערן בר-און, קנס של 100 אלף שקל ל-HOT על תוכן שיווקי, באתר ynet‏, 21 באוגוסט 2011
 3. ^ 3.0 3.1 סמדר שילוני, הבורא, באתר ynet‏, 3 בנובמבר 2010
 4. ^ Сын за отца // Остросюжетная криминальная драма, адаптация известного израильского телесериала "Ha Bоrer" ("Авторитет").
 5. ^ המוסד לבוררות, באתר ישראל היום, 21 במרץ 2013
  רותי זוארץ, ‏האבא של הבורר, באתר גלובס, 27 במאי 2007
 6. ^ אלי אשד, האחים אלפרון כגיבורי ישראל
 7. ^ אטילה שומפלבי, המשטרה: פוענח רצח התינוק אביב אילוז, באתר ynet‏, 18 ביולי 2002
 8. ^ אבי כהן ואטילה שומפלבי, דרור אלפרון הסגיר את עצמו: "אני חף מפשע", באתר ynet‏, 21 בפברואר 2006
 9. ^ גיא פלג, הסיפור הלא יאומן של עו"ד בוכניק, "חדשות 2", 6 בפברואר 2009
 10. ^ טל ימין-וולבוביץ' וצח שפיצן, סגירת חשבונות ישראלית בפראג, באתר nrg‏, 2 אוגוסט 2004
 11. ^ מפימשטיין עד פישר - כרוניקה של טירוף, באתר וואלה!, 26 ביולי 2009
 12. ^ עמוס שריג, לא בוררים בסטריאוטיפים, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 26 במרץ 2009
  עינת קדם, סטריאוטיפים על מזרחים ואשכנזים בסדרות דרמה ישראליות, באתר "תפוז אנשים", 28 בנובמבר 2012
 13. ^ "הבורר", עונה שנייה, פרק שלישי
 14. ^ ספר מלכים א', פרק א'
 15. ^ "הבורר", עונה שנייה, פרק רביעי
 16. ^ רוביק רוזנטלז.י.ן פלילי ומילון העייפות הצה"לי, באתר nrg‏, 12 במרץ 2009