אביחי מנדלבליט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אביחי מנדלבליט
Avichai-Mendelblit.png
נולד 1963 (בן 52 בערך)
מקום לידה תל אביב, ישראל
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1985 - 2011
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

האינתיפאדה הראשונה
הלחימה ברצועת הביטחון
האינתיפאדה השנייה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
מבצע גשמי קיץ
מבצע עופרת יצוקה

תפקידים אזרחיים

מזכיר הממשלה

אביחי מנדלבליט (נולד בשנת 1963) הוא מזכיר ממשלת ישראל. דוקטור למשפטים, אלוף במילואים, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנדלבליט נולד וגדל בתל אביב, לברוך ועדה מנדלבליט. בגיל 26 חזר בתשובה והיה תלמידו של האדמו"ר ברוך שלום הלוי אשלג.

בשנת 1985 לאחר שסיים תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, התגייס לצה"ל במסגרת העתודה האקדמית. בצבא מילא שורה של תפקידים בפרקליטות הצבאית. שימש תובע צבאי בפרקליטות פיקוד הדרום ומפח"ש, ב-1988 מונה לסניגור צבאי פיקודי בפיקוד הדרום ובמפח"ש, ב-1990 מונה לסנגור מחוזי, אחראי על הסנגוריה בפיקוד המרכז, חיל האוויר והמטכ"ל. ב-1991 מונה להיות שופט בית-המשפט הצבאי באזור חבל עזה. בשנת 1993 מונה לעוזר בכיר לתובע הצבאי הראשי ולאחר מכן שימש סגנו. ב-1997 מונה לסגן נשיא בית-הדין הצבאי של פיקוד הדרום וזרוע היבשה, בשנת 2000 מונה לסנגור הצבאי הראשי, לאחר מכן קודם לתפקיד סגן הפרקליט הצבאי הראשי ובשנת 2004 מונה לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר)‏[1].

מנדלבליט אמר על פעילות המחלקה לדין בינלאומי בפרקליטות הצבאית במבצע עופרת יצוקה: "דיני הלחימה הם חוקים שנועדו להסדיר ולצמצם, אך לא למנוע, את ההרג וההרס שהם חלק ממציאות המלחמה. משפטני הפרקליטות הצבאית פועלים כדי לסייע לצה"ל להילחם בתוך גבולותיו של משטר זה, מול אויב שאינו יודע גבולות."‏[2]

בתקופת מנדלבליט כפצ"ר הוחלו על ידי הפרקליטות הצבאית שמונה צווים משפטיים כנגד תושבי יו"ש ישראלים, בדמות צוי תיחום של המאחזים – המאפשרים פינוי מזורז של שכונות-מאחזים.

מנדלבליט אף הגיש כתבי אישום כנגד לוחמי צה"ל שלדעתו סרחו, כדוגמת סרן ר', שהועמד לדין בהנחיית מנדלבליט (לאחר תחקיר בידיעות אחרונות) וזוכה. כן העמיד לדין את סרן אדם מלול‏[3] שהורשע בתקיפה בנסיבות מחמירות והתנהגות שאינה הולמת קצין והנחה את הפרקליטות הצבאית לחקור ולהעמיד לדין לוחמים רבים שהשתתפו במבצע עופרת יצוקה לאחר דו"ח גולדסטון. באופן תקדימי מנדלבליט אף פתח את דלתו לארגונים פוליטיים מובהקים כדי להשמיע בפניו עדויות, ואף איפשר הרצאות של ארגון "מחסום Watch" בפני חיילי צה"ל. בראיון ל"הארץ" בעניין זה בספטמבר 2009 אמר: "שיתוף הפעולה עם 'בצלם' הכי בולט. הם עוזרים לנו להגיע לדבר עם עדים, לברר תלונות. הם עושים את שלהם ואני את שלי. האינטרסים לא חופפים, אבל עם כל הביקורת של הארגונים עלינו, מטרתם להגיע לחקר האמת".

ביולי 2009 ביטל בג"ץ את החלטתו להעמיד לדין את המפקד והחייל שהיו מעורבים בפרשת הירי בנעלין בעבירות של "התנהגות שאינה הולמת" בלבד.

בספטמבר 2009 הועלה לדרגת אלוף.

במסגרת התגובה לדו"ח גולדסטון שחקר את מבצע עופרת יצוקה, ניהל מנדלבליט חקירה של כ-140 מקרים בהם לכאורה עבר צה"ל על דיני הלחימה ופגע במכוון בחפים מפשע. באף מקרה לא נמצא שצה"ל פגע במכוון בחפים מפשע, ומסקנות אלה שימשו כבסיס לדו"ח שחובר בצה"ל ובפרקליטות הצבאית ונועד להפריך את דו"ח גולדסטון, עליו אמר מנדלבליט שהוא "שקר מרושע"‏[4].

ב-15 בספטמבר 2011 הסתיימה כהונתו של מנדלבליט בתפקיד הפצ"ר.

ב- 13 במאי 2013 מונה למזכיר הממשלה‏[5].

בחודש יוני 2014 נחקר באזהרה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים במסגרת פרשת הרפז, בעת כהונתו כפצ"ר‏[6]. במאי 2015 החליט היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה נגד מנדלבליט‏[7].

מנדלבליט בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ודוקטורט במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, בנושא "לוחמת משפט ומדינת ישראל - ניסיון העבר ומבט לעתיד".

הוא נשוי ואב לשישה ילדים. מתגורר עם משפחתו בפתח תקווה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דן מרגלית ורונן ברגמן, "הבור - הסודות האפלים מאחורי משבר המנהיגות החמור בתולדות צה"ל", כנרת, זמורה-ביתן, 2011, עמוד 157.
  2. ^ אביחי מנדלבליט, ייעוץ תחת אש, באתר הארץ
  3. ^ אנשיל פפרהפצ"ר אביחי מנדלבליט הורה לפתוח בחקירה נגד אל"מ איתי וירוב, באתר הארץ, 13 ביוני 2010‬
  4. ^ ‫פנחס וולף‏, צה"ל יציג הוכחות מצולמות נגד גולדסטון, באתר וואלה! NEWS‏, 24 בינואר 2010‬
  5. ^ הממשלה אישרה את מינויו של אלוף (מיל) אביחי מנדלבליט לתפקיד מזכיר הממשלה, משרד ראש הממשלה
  6. ^ מנדלבליט נחקר פעם נוספת סביב פרשת הרפז, באתר nrg‏, 10 ביוני 2014
  7. ^ אביאל מגנזי ואלי סניור, היועמ"ש גנז את תיק החקירה נגד מנדלבליט, באתר ynet‏, 20 במאי 2015
    יוחאי עופר, סנגוריו של מנדלבליט: "שמחים על גניזת התיק", באתר nrg‏, 20 במאי 2015


זאב שרףכתריאל כ"ץיעל עוזאימיכאל ארנוןגרשון אבנראריה נאורדן מרידוריוסי בייליןאליקים רובינשטייןשמואל הולנדרדני נוהגדעון סעריצחק הרצוגגדעון סערישראל מימוןעובד יחזקאלצבי האוזראביחי מנדלבליט

אהרן חטר-ישי · אהרון מויאל · מאיר זוהר · מאיר שמגר · צבי הדר · צבי ענבר · דב שפי · בן ציון פרחי · אמנון סטרשנוב · אילן שיף · אורי שהם · מנחם פינקלשטיין · אביחי מנדלבליט · דני עפרוני · שרון אפק