דוד אבודרהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי דוד אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶ‏ם (האבודרהם)
השתייכות רבני ספרד, ראשונים
נושאים בהם עוסק תלמוד, הלכה
רבותיו רבי יעקב בן אשר?
חיבוריו "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ספר אבודרהם)

הרב דוד (בר' יוסף) אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶם היה פרשן תפילות נודע שחי במאה ה-14 סביב שנת ה'ק, 1340 בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבודרהם ישב בסביליה שבספרד ולפי סברה אחת היה תלמידו של רבי יעקב בן אשר, בין השאר, כי הוא מרבה לצטטו בספרו[1]. עיקר פרסומו נבע מספרו שכתב בשנת 1340 - "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ידוע יותר בשם "ספר אבודרהם") שמטרתו ריכוז התפילות פירושם והלכותיהם. אבודרהם מסביר מדוע כתב את הספר בהקדמה:

"רוב ההמון אינם מבינים דברי התפילה וגם אינם יודעים סדר המנהגות וטעמיהם".

בספרו, אוסף אבודרהם פירושים והלכות מהתלמודים, הבבלי והירושלמי, ממכתבי הגאונים וכל הפרשנים הזמינים לו שקדמו לתקופתו ואת חומר ההסבר שהוסיפו מוציאים לאור שונים בסידור התפילה עצמו. אבודרהם אסף גם את החיבורים הנוגעים לחגים והמנהגים ביהדות ספרד, מהם נדירים ביותר, והסביר בצורה שיטתית את הלוח העברי. הוא חילק את ספרו לשלשה חלקים, על פי ענייניהם: קריאת שמע, התפילות, ברכות המצוות. ספרו נדפס לראשונה בליסבון בשנת 1489, ומאז חזר ונדפס פעמים רבות, לעתים בתוספת פירושים והוא נחשב כיום לאחד המקורות העיקריים בפירוש התפילה וחקר מנהגיה.

שמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם כמה פירושים לשם "אבו דרהם": 1) אבי המעלות (שכן מעלות זה בלע"ז 'דרהם') ןיש מפרשים: אבי מטבע ה"דרהם" – שם של מטבע בארצות האסלאם בימי הביניים, (המטבע דרהם משמש גם כיום בכמה ממדינות ערב). משערים שהיה בן למשפחת סוחרים או גובי מס, ומכאן השם[2].

ויש מפרשים, שהכונה "אבי המטבע",היות שפרש תוכן התפילות שטבעו חז"ל.

ההגייה הנכונה היא כנראה "אַבּוּדֶרְהֶם" כאשר האות דל"ת מנוקדת בסגול (ע"פ דברי הראשון לציון הרה"ג יצחק יוסף שליט"א) אולם הרב שלום שרעבי (הרש"ש) כותב שהאות דל"ת בפתח (וכתב שם ע"פ סברא עי"ש בכתביו). הכינוי "אַ‏בּ‏וּ‏דְרַ‏הַ‏ם" (שווא בדל"ת) הוא טעות נפוצה שהשתרשה גם בקרב הלומדים את ספרו ואף במהדורה אחת של ספרו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ד"ר יחיאל צימלס, "ר' דוד (בר' יוסף) אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶם", אנציקלופדיה לגדולי ישראל, כרך ב' עמ' 342 - 346, עורך: ד"ר מרדכי מרגליות, הוצאת יהושע צ'צ'יק, 1969

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏על פי ספר היוחסין - סדר הדורות.‏
  2. ^ אוצר הגדולים, חלק א, עמ' ג