רא"ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רא"ה
תאריך לידה לועזי 1235
תאריך פטירה לועזי 1303 (בגיל 68 בערך)
השתייכות בית מדרשו של הרמב"ן
רבותיו הרמב"ן, רבינו יונה מגירונדי, אחיו רבי פנחס הלוי
תלמידיו רבי יום טוב בן אברהם אשבילי (ריטב"א)
בני דורו הרשב"א

רבי אהרן הלוי (1235 - 1303) הרא"ה, מחכמי יהדות ספרד במאה ה-13, אליו מיוחס חיבור ספר החינוך (אם כי יש הסוברים שיחוס זה מוטעה).[1]

רבי אהרן הלוי נולד בגירונה שבספרד לאביו רבי יוסף, דור חמישי לרבינו זרחיה הלוי מצד אביו. עיקר גידולו היה בעיר ברצלונה ולכן נקרא "רבי אהרון הלוי הברצלוני". בצעירותו למד אצל אחיו רבי פנחס הלוי ואצל הרמב"ן. ב-1284 מונה לרב העיר סרגוסה, אך עבר אחר כך לטולדו ובסופו של דבר חזר לברצלונה. לאחר מכן עבר למונטפלייה שבדרום פרובנס, שם הרביץ תורה כנראה עד פטירתו.

למד אצל הרמב"ן בצוותא עם הרשב"א, אך עם הזמן התפתחה מתיחות בין שניהם, והרא"ה חלק על הרשב"א בכמה עניינים בהלכה, ואף כתב על חיבורו ההלכתי של הרשב"א "תורת הבית" ספר השגות שנקרא "בדק הבית" (אשר עליו השיב הרשב"א בחיבור "משמרת הבית" אולם הרא"ה לא השיב עליו אולי משום שנפטר כעשר שנים לפניו). חיבר ביאור על הש"ס ועל הרי"ף, ומהם מצויים בידינו כיום חיבוריו על ספרו של הרשב"א, וכן חיבוריו לתלמוד בבלי על מסכת ביצה, על מסכת כתובות, על מסכת קידושין על מסכת עבודה זרה ועל מסכת חולין, ופירושיו על הרי"ף למסכת ברכות ולמסכת תענית. חיבר גם פירוש קצר בשם נזר הקדש על כל התלמוד כעין חיבור הרי"ף, אך חיבור זה אינו מצוי בידינו. אליו יוחס חיבור ספר החינוך, אך רוב החוקרים היום סבורים שלא הוא חיבר את הספר (לדעת פרופ' י"מ תא-שמע היה זה אחיו, רבי פנחס הלוי). תלמידו המובהק הוא הריטב"א.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראה שם הגדולים להחיד"א ז"ל, ערך רבינו אהרן הלוי.
תקופת חייו של הרב רא"ה על ציר הזמן
תקופת הזוגות תנאים אמוראים סבוראים גאונים ראשונים אחרוניםציר הזמן