אליהו מנחם מלונדריש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליהו מנחם מלונדריש
לידה ד'תתק"ף
פטירה ה'מ"ד (בגיל 64 בערך)
מדינה ממלכת אנגליהממלכת אנגליה ממלכת אנגליה
אב משה בן יום טוב עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רבי אליהו מנחם מלונדריש (לפני ד'תתק"ף, 1220 - אביב ה'מ"ד, 1284) היה רב ופוסק הלכה מן הראשונים, איש עסקים ופעיל ציבורי בולט ביהדות אנגליה בימי הביניים.

אין לבלבל עם אליהו מלונדון (אנ') - אליהו כהן, פרסביטר יהודי אנגליה בין השנים 1243–1257, שכנראה התנצר בסוף ימיו[1], או עם רבי אליהו (Magister Elias) שהגיע לאנגליה רק ב-1309, לאחר פטירת רבי אליהו מנחם מלונדריש.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אליהו מנחם בן אנטרה ורבי משה מלונדריש נולד לאחת המשפחות הנכבדות בקרב יהודי אנגליה של ימי הביניים, רבים מבני משפחתו החזיקו בעמדות מפתח בקהילה גם בדור שלאחריו, עד גירוש יהודי אנגליה בשנת 1290. מוצא המשפחה, בניגוד לרוב המשפחות היהודיות באנגליה בתקופתה, היה מחבל הריינוס ולא מצרפת. אבי המשפחה היה רבי שמעון בן יצחק בן אבון, הנודע בשם "רבי שמעון הגדול ממגנצא"; נכד נינו, משה בן יצחק בן שמעון, היה היהודי הראשון מבני המשפחה שידוע כי התגורר באנגליה. הוא ניהל את עסקיו בבריסטול ואחר כך באוקספורד במחצית השנייה של המאה ה-12. בנו יום טוב המשיך בעסקיו אך הקדיש את רוב זמנו ללימוד תורה וחיבר ספר בשם "ספר התנאים" שאבד ועסק כנראה בהלכה ובדקדוק עברי[2]. רבי משה בן רבי יום טוב מלונדריש, אביו של רבי אליהו מנחם, היה איש עסקים מלומד ומשכיל ומחבר ספרים.

רבי אליהו מנחם היה הראשון מבין שישה אחים, המפורסם שבהם מלבדו היה רבי ברכיה מניקולא, בנו אליהו נולד בלונדון או באוקספורד ונקרא כנראה על שם דודו הקדוש רבי אליהו מאורגיקא (יורק) שנרצח בפרעות ביורק בשבת הגדול של שנת 1190, ד'תת"ן[3]. שמו המלא היה אליהו מנחם, אך בכל ענייני המסחר שלו השתמש רק בשם אליהו (Elias).

חייו ופועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצעירותו נשלח לצרפת, כנראה לשאנץ (אנ'), ללמוד תורה בבתי המדרש של בעלי התוספות. בשנת 1251 כתב את פירושו למשנה ומאז התגורר בלונדון. במשך שלושים שנה עסק במסחר ובעסקי הון, הלווה כספים לאנשי הכנסייה, לאצילים ולאזרחים מן השורה, השקיע בנדל"ן ואף קיים קשרי מסחר עם המלך והמלכה. תיעוד ענף של פעילותו העסקית בשנים אלו השתמר. בשל קשריו עם ארמון המלוכה נפטר למשך כמה שנים ממסי דיור, ובהזדמנות אחרת הובטח לו כי לא יופעל נגדו הליך של שמיטת חובות שהיה מקובל אז לעיתים תכופות מטעם המלכות.

בימי מלחמת הברונים השנייה (אנ') איבד רבי אליהו ומשפחתו נכסים רבים, בעיקר בשל אובדן שטרות משכנתא, אך הם לא נפגעו פיזית וכנראה נמלטו למשך תקופת המלחמה לנורמנדיה. הם חזרו לאנגליה רק לאחר תום הקרבות ושובו של הסדר לכנו. במהלך ההתאוששות הכלכלית שלאחר המלחמה זכה להטבות מס שונות ולהגנה חוזרת מפני שמיטת חובות שהופרה לעיתים. כאשר הוצרו צעדיהם הכלכליים של יהודי אנגליה בראשית שנות ה-70 של המאה ה-13, קיבלו רבי אליהו מנחם ואחיו פטור מחלק מההגבלות. כך למשל, כאשר נאסר על יהודים למכור חובות של נוצרים אליהם לנוצרי אחר, קיבל רבי אליהו מנחם רישיון להעביר למלכה במחיר מוזל את חובותיו של נוצרי שחב לו כסף. בשנים שלאחר מכן נפטר בהדרגה מנכסיו תוך שימוש בהקלות שונות שאפשרו לו את הדבר למרות ההגבלות הקשות שהוטלו על מכירת נכסים וחובות בידי יהודים. מלבד עסקיו שימש גם כרופא.

במסגרת עסקיו טווה קשרים, מלבד קשריו עם בית המלוכה, גם עם ריצ'רד, רוזן קורנוול ועם שליח האפיפיור לאנגליה, החשמן אוטובואנו פיאסקי שכיהן לימים במשך חמישה שבועות בשנת 1276 כאפיפיור אדריאן החמישי (אנ'). כדיין ואב בית הדין של קהילת לונדון שישיבותיו נוהלו בביתו, זכו פסקיו לגיבוי רשמי של השלטונות האזרחיים שהחרימו את נכסיהם של יהודים שנודו בידי בית הדין, וקיבלו את החלטותיו לגבי הסכמי ממון בתוך הקהילה.

בקהילה היהודית נחשב רבי אליהו מנחם לגדול בתורה ופוסק הלכה, שמו מוזכר כר"מ מלונדריש או הרב מלונדריש, ודבריו צוטטו בידי גדולי הרבנים בתקופתו כמו רבי מרדכי בן הלל מנירנברג בספר "מרדכי" שלו. פסקי הלכה אחדים שלו נוהגים הלכה למעשה גם כיום. כנראה הייתה לו יד גם בענייני קבלה.

הוא נפטר כנראה באביב 1284, ה'מ"ד.

בן אחיו, אבגרדן דילקריס, התמנה שלוש שנים לפני פטירתו לתפקיד כהן היהודים (אנ'), הרב הראשי הממונה מטעם השלטונות על יהדות אנגליה, והיה האחרון שכיהן בתפקיד זה לפני גירוש יהודי אנגליה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אליהו מנחם נישא פעמיים, אשתו הראשונה הייתה פוסל שהייתה שותפה בעסקיו ואשת עסקים מוכרת. היא נפטרה לפני 1267, אז כבר היה נשוי לפלוריה, בעלת הון ואלמנתו של יהודי עשיר בשם שמשון מנורת'האמפטון (אנ'). מאשתו השנייה נולדו לו כמה ילדים: 1. קריס - איש עסקים ושותפו של אביו, נפטר בחיי אביו. 2. אברהם. 3. יצחק. 4. בנדיקט. 5. משה. 6. ליאו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי רות, תולדות רבנו אליהו מנחם מלונדריש (להלן קישורים חיצוניים), שגה בכך יוסף יעקבס (אנ') ובעקבותיו אחרים. ראו גם: ריצ'רד גוטהייל ויוסף יעקבס, ‏אליהו מלונדון, במהדורת 1901–1906 של האנציקלופדיה היהודית (באנגלית).
  2. ^ א' מרמורשטיין, JQR, כרך XIX, עמ' 18, מצוטט אצל רות, תולדות רבנו אליהו מנחם מלונדריש (להלן קישורים חיצוניים).
  3. ^ דברים מתורתו נזכרו בתוספות למסכת יומא, דף כז עמוד א בד"ה הולכת, בשם הר' אליהו מאיבריוק; ובתוספות למסכת זבחים, דף יד עמוד ב בד"ה והרי, בשם ה"ר אליהו מאברוויקא הקדוש.