יהודה בן ברזילי הברצלוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהודה בן ברזילי הברצלוני
לידה סוף המאה ה-11
ברצלונה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה תחילת המאה ה-12
ברצלונה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות ספרד
השתייכות חכמי ספרד, ראשונים
רבותיו רבי יצחק בר ראובן הברצלוני (משוער)
תלמידיו הראב"ד השני (משוער)
חיבוריו ספר העיתים
יחס שאר בשר
ספר הדינים
פירוש על ספר היצירה

רבי יהודה בן ברזילי הברצלוני (נקרא גם: רבי יהודה הנשיא מברצלונה) חי מסוף המאה ה-11 עד תחילת המאה ה-12 (על פי הלוח העברי באמצע המאה התשיעית לאלף החמישי). היה מגדולי חכמי ספרד.

על פי מחקרו של ד"ר משה שאלתיאל במבוא להגדת שאלתיאל, אביו, ברזילי, היה בנו של דוד הנשיא בנו של מר חזקיה בן דוד. יש שטענו כי למד אצל רבי יצחק בר ראובן הברצלוני (מחבר הספר "שערי שבועות" ופירוש למסכת כתובות), אך הדבר בספק רב. כמו כן לא ניתן לקבוע מי היו תלמידיו, ובכלל זה האם הראב"ד השני היה תלמידו. עם זאת, ידוע כי הראב"ד הכיר את רבי יהודה באופן אישי והתייעץ עמו בשאלות קשות.

יהודה בן ברזילי היה בן זמנו של אברהם בר חייא הנשיא, וידוע ויכוח שניהל איתו בדבר דחיית מועדה של חתונה. בר חייא שהיה אסטרולוג סבר כי יש לדחות את החתונה משיקולים אסטרולוגיים, ואילו רבי יהודה התנגד לכך בתוקף משיקולים הלכתיים.

ספר העיתים הוא ספרו המפורסם והעיקרי, עוסק בנושאי הלכות התלויות בזמן, בעיקר בהלכות שבת. רובו אבד, בשנת תרס"ג נדפסו חלקים ממנו ששרדו.

ספרים נוספים שחיבר: "יחס שאר בשר"- בדיני נשים (אבד), "ספר הדינים"- בדיני ממונות, מתוכו שרד החלק "ספר השטרות" ונדפס בשנת תרנ"ט, ופירוש על ספר היצירה (שרד).

וכן חיבר את ספר הבינות וביאר שם את כל שמות קודש וחול על סדר הפרשיות שבתורה.

בספריו הוא מתבסס על ספרות הגאונים, ספרי הרי"ף ורבי שמואל הנגיד.

יהודה ברצלוני מתייחס אל איגרת חסדאי אבן שפרוט אל מלך הכוזרים בספר שמתוארך בין השנים 1090 ו-1105. הוא מפקפק באמינותם וחושש כי הם זיוף, וכותב "לא ידעתי אם אמת היה הדבר שנתגיירו הכוזרים שהם מבני תוגרמה או לא".[1]


החיד"א משבחו בספרו שם הגדולים: "רבנו הרב הנשיא ר׳ יאודה אל-ברצלוני חיבר חיבור גדול ונכבד בכל התלמוד דרך פירוש ופסק, ארוכה מארץ מידה, ורחבה מני ים, שם חושך לאור, ומעקשים למישור."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבוריו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]