גרובר קליבלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרובר קליבלנד
18 במרץ 1837; קאלדוול שבניו ג'רזי - 24 ביוני 1908; פרינסטון שבניו ג'רזי (בגיל 71)
StephenGroverCleveland.png

גרובר קליבלנד
שם בשפת המקור Stephen Grover Cleveland
מדינה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-24
תקופת כהונה 4 במרץ 18934 במרץ 1897 (4 שנים)
סגן עדלי סטיבנסון
הקודם בתפקיד בנג'מין הריסון
הבא בתפקיד ויליאם מקינלי
נשיא ארצות הברית ה-22
תקופת כהונה 4 במרץ 18854 במרץ 1889 (4 שנים)
סגן תומאס הנדריקס
הקודם בתפקיד צ'סטר ארתור
הבא בתפקיד בנג'מין הריסון
מושל ניו יורק ה-28
תקופת כהונה 1 בינואר 18836 בינואר 1885 (שנתיים)
הקודם בתפקיד אלונזו קורנל
הבא בתפקיד דייוויד היל
ראש עיריית באפלו ה-34
תקופת כהונה 2 בינואר 188220 בנובמבר 1882 (46 שבועות ויום)
הקודם בתפקיד אלכסנדר בראש
הבא בתפקיד מרקוס דרייק

סטיבן גרובר קליבלנדאנגלית: Stephen Grover Cleveland;‏ 18 במרץ 183724 ביוני 1908) היה נשיאהּ העשרים-ושניים והעשרים-וארבעה של ארצות הברית, הנשיא היחיד בתולדות ארצות הברית שנבחר לשתי כהונות לא רצופות והנשיא הדמוקרטי היחיד שנבחר בחצי המאה שלאחר מלחמת האזרחים. במהלך פעילותו הציבורית התפרסם ברבים כאדם ישר וכלוחם בשחיתות. דגל בליברליזם כלכלי והתנגד לאימפריאליזם; בה בעת התנגד לגישה הכלכלית השמאל-רדיקלית של חלק נכבד מהמפלגה הדמוקרטית, ומסיבה זו איבד את אחיזתו במפלגה לקראת הבחירות של שנת 1896.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליבלנד נולד במדינת ניו ג'רזי לכומר פרסביטריאני. בשנת 1857, עת היה בן 19 שנים, כבר היה מעורב בפוליטיקה של המפלגה הדמוקרטית כשנטל חלק בתעמולה לטובת המועמד הדמוקרטי (שניצח) ג'יימס ביוקנן. בשנת 1863, במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, נמנע מגיוס על-פי פקודת הגיוס של לינקולן על ידי כך ששכר אדם אחר שיתגייס במקומו.

קליבלנד, שהיה עורך דין במדינת ניו יורק, התפרסם ברבים כאיש המתמסר למשימות שמוצבות בפניו, ובשנת 1870 נבחר לראש המשטרה (שריף) של מחוז במדינת ניו יורק. בתפקידו זה תלה באופן אישי שני פושעים, משום שסירב להעביר את התפקיד - והאחריות על המעשה עצמו - לאחרים. בשנת 1881 קליבלנד נבחר להיות ראש העיר של מקום מושבו, באפלו-ניו-יורק; כעבור שנה קליבלנד נבחר להיות מושל מדינת ניו יורק כולה. בשני המקרים אחת הסיבות המרכזיות לבחירתו הייתה היושר ונקיון הכפיים שלו.

נשיא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1884 נבחר קליבלנד לתפקיד נשיא ארצות הברית באחת ממערכות הבחירות הצמודות ביותר בתולדותיה - המערכה הוכרעה על ידי יתרון של כ-1,000 מצביעים לטובת קליבלנד במדינת ניו יורק, שהיו לה באותה עת 36 צירים מתוך 401 בחבר האלקטורים. הסיבה העיקרית לניצחונו של קליבלנד הייתה תמיכה בו מצד רפובליקנים רבים אשר לא אהבו את מועמד מפלגתם, הסנטור ג'יימס בליין, אותו האשימו בשחיתות; זאת, כנגד תדמיתו ההגונה של קליבלנד, שניסיונות הרפובליקנים להטיל בה רפש על ידי הטענה כי לקליבלנד יש בן לא-חוקי נחלו כישלון חרוץ.

ב-2 ביוני 1886 נישא לפרנסס פולסום שהייתה בת 21 וצעירה ממנו ב-27 שנים, זו הייתה החתונה הראשונה והיחידה של נשיא בבית הלבן עד חתונתו של וודרו וילסון בשנת 1915.

ניצחונו של קליבלנד היווה הישג עצום. זאת מאחר שהיה הדמוקרט הראשון שנבחר מזה כמעט חצי יובל, מאז שנת 1860 שבה אברהם לינקולן זכה בנשיאות. יתר על כן, לאחר מלחמת האזרחים האמריקאית מצב המפלגה הדמוקרטית, אשר חלק גדול ממנה תמך בעבדות, היה בכי רע: היא איבדה בוחרים רבים ובמהלך שלטונם הרצוף של הרפובליקנים חבריה נדחקו ממשרות רבות בשירות הציבורי. זאת, משום שרוב המינויים באותה תקופה היו מינויים פוליטיים או מינויי מקורבים; ועד כדי כך הגיעו הדברים, שבשנת 1881 הנשיא ג'יימס גרפילד נרצח על ידי אדם שאותו סירב למנות לתפקיד כלשהו.

קליבלנד ראה כאחד מתפקידיו החשובים ביותר כנשיא את בלימתם של חוקים מזיקים, והרבה להשתמש בסמכות הווטו שלו; הוא השתמש בה במידה רבה יותר מרבים מקודמיו, במיוחד ליישום ההשקפה הכלכלית הליברלית שלו. בנוסף לכך, קליבלנד התנגד למדיניות הפרוטקציוניסטית הרפובליקנית, אשר גרסה הטלת מכסים כבדים על סחורת חוץ על-מנת להגן על התעשייה של ארצות הברית; בעניין זה הוא הציע רפורמה אשר נדחתה על ידי הסנאט.

בנוסף לרפורמות כלכליות אלה, נלחם קליבלנד למען רפורמה בשירות הציבורי ומיגור המינויים הפוליטיים, שהיו נפוצים ביותר באותה תקופה וכמעט שנהיו ממוסדים. קליבלנד רצה שאנשים יתקבלו לעבודה בממשל על פי כישוריהם ולא על פי קשריהם הפוליטיים, אך בלחץ חבריו למפלגה הוא עצמו היה חייב למנות מינויים פוליטיים רבים, שכן הדמוקרטים חפצו בחזרה לשלטון אחרי חצי יובל שנים במדבר הפוליטי. הוא מצא דרך להיענות לדרישת מפלגתו למינויים פוליטיים, אך קידם בו בזמן את הרפורמה למינוי על פי כישורים.

קליבלנד גם נלחם להחזיר לנשיא את הסמכות לפטר אנשים ברשות המבצעת ללא אישור הסנאט, זכות שנלקחה בימי הנשיא החלש אנדרו ג'ונסון (1865-1869). חלק מהבכירים בממשלה שלו עשו שימוש בזכות זו על-מנת להחליף עובדי ממשל רפובליקנים בדמוקרטים; הצטיין בכך במיוחד סגן הנשיא לעתיד עדלי סטיבנסון, אשר בתפקידו כסגן שר הדואר החליף בצורה כזו 40,000 עובדים. כמו כן, קליבלנד שם קץ לגידולן המופרז של הפנסיות הממשלתיות באותה תקופה.

מערכת הבחירות של שנת 1888[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1888

הנושא המרכזי במערכת בחירות זו היה נושא הפרוטקציוניזם והמכסים - ויכוח אשר התנהל בארצות הברית מזה שנים, מאז מכס המגן שהוטל בשנת 1816. הרפובליקנים תומכי מכסי-המגן טענו כי הם מגינים על התעשייה האמריקאית ומבטיחים משכורות גבוהות; נוסף על כך, בריטניה הייתה באותה תקופה תומכת גדולה של סחר חופשי, ולכן כל מי שתמך בגישה זו (ובפרט התנגד למכסי-המגן) "סומן" כפרו-בריטי ולכן כלא-ידידותי לקהילה האירית האמריקאית הגדולה והמשפיעה. אף שקליבלנד מתנגד המכס הצליח בהתחלה להתחמק מתווית הפרו-בריטי על ידי כך שיזם סכסוך עם קנדה על נושא של שטחי דיג, תווית זו, על כל הנלווה לכך, הוצמדה לו אחרי ששגריר בריטניה בארצות הברית התבטא בפומבי כי קליבלנד הוא המועמד העדיף מבחינת בריטניה.

קליבלנד הפסיד את מערכת הבחירות הזו בחבר האלקטורים, אף שזכה ליותר קולות מאשר יריבו, בנג'מין הריסון (דבר זה אירע רק שלוש פעמים בהיסטוריה - לראשונה בשנת 1876 ושוב רק בבחירות של שנת 2000); המדינה שהכריעה את הכף הייתה, כמו קודם, מדינת ניו יורק, על קהילתה האירית הגדולה, וכמו בבחירות הקודמות, ההכרעה הייתה ברוב של פחות מאחוז אחד.

כהונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1892 התמודד קליבלנד שוב על תפקיד הנשיאות מול בנג'מין הריסון, שלו הפסיד ארבע שנים קודם לכן. במערכת בחירות זו, אשר התמקדה במכסי-המגן ובמדיניות האינפלציונית, ניצח קליבלנד ובכך היה לנשיא היחיד בתולדות אמריקה שנבחר לשתי כהונות לא רצופות. סגנו בכהונה השנייה היה עדלי סטיבנסון.

כהונתו השנייה של קליבלנד הייתה מוצלחת פחות מהראשונה. ב-1893, זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, קריסתה של הבורסה התפתחה למיתון חמור; כן הוא עורר את זעם הקונגרס על עצם ניסיונו להתערב במשבר, שכן חברי הקונגרס סברו שהנושא הוא בתחום סמכותם שלהם באופן בלעדי. במהלך שביתת הרכבות הגדולה של שנת 1894, צידד קליבלנד בבעלי הממון כנגד הפועלים ושלח כוחות של צבא ארצות הברית על-מנת להכריח אותם לשוב לעבודתם, דבר שהרחיק ממנו מאוד את הפועלים.

בנוסף לכך, המשיך קליבלנד ביישום המדיניות הליברלית שלו: הוא נלחם באינפלציה באמצעות הקטנת מכסת הכסף המתכתי שהאוצר הפדרלי היה חייב לקנות מדי שנה; כמו כן הוא ניסה לבטל את מכסי המגן הגבוהים שנקבעו בשנת 1890 ביוזמת הסנטור - ולימים נשיא - ויליאם מקינלי, אך הצעת החוק בעניין עברה יחד עם כ-600 הסתייגויות של סנאטורים אשר כמעט ולא השאירו דבר מכוונותיה המקוריות.

אחרי הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של קליבלנד על שטר 1000$ (לא פעיל משנת 1934)

בשנת 1896 נוצר במפלגה הדמוקרטית רוב לסיעת החקלאים תומכי הכסף המתכתי החופשי והאינפלציה הגבוהה (אשר שחקה את חובותיהם), וקליבלנד הפסיד את המינוי למועמדות לנשיאות לטובת עורך הדין הצעיר והנואם המבריק ויליאם ג'נינגס ברייאן. לאחר תום כהונתו הוא התגורר בפרינסטון שבניו ג'רזי, שם גם נפטר בשנת 1908 מהתקף לב.

רבים מניחים בטעות שהעיר קליבלנד באוהיו קרויה על שמו, אולם העיר קרויה על שמו של מוזס קליבלנד שייסד את העיר בשלהי המאה ה-17.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימת גרובר קליבלנד