ארנולד שוורצנגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארנולד שוורצנגר
(30 ביולי 1947; תהאל שבאוסטריה) (בן 67)
SchwarzeneggerJan2010.jpg
ארנולד שוורצנגר, 10 בינואר 2010
שם בשפת המקור Arnold Alois Schwarzenegger
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הרפובליקנית
בת-זוג

מריה שרייבר (1986 - 2011)

מושל קליפורניה ה-38
תקופת כהונה 17 בנובמבר 2003 - 3 בינואר 2011 (7 שנים ו-6 שבועות)
הקודם בתפקיד גריי דייויס
הבא בתפקיד ג'רי בראון

ארנולד אלואיס שוורצנגרגרמנית: Arnold Alois Schwarzenegger, ); נולד ב-30 ביולי 1947) הוא שחקן ופוליטיקאי אמריקאי, שהיה המושל ה-38 של מדינת קליפורניה. בעברו גם קריירה ממושכת כשחקן קולנוע אמריקאי-אוסטרי, פוליטיקאי רפובליקני, מפתח גוף ואיש עסקים. הוא חזר לקריירה הקולנועית לאחר סיום תפקידו כמושל ב-2011.

ב-7 באוקטובר 2003 לאחר בחירות מיוחדות שנערכו למען הדחתו של מושל קליפורניה הקודם גריי דייוויס ובחירת מחליף, הוא נבחר להחליפו בתפקיד. ב-7 בנובמבר 2006 הוא נבחר בשנית, הפעם לכהונה מלאה בת ארבע שנים.

שוורצנגר, זכה לתשומת לב רבה כמפתח גוף מוצלח במיוחד בשל תאריו: ארבעה תוארי מר יוניברס ושבעה תוארי מר אולימפיה, ונודע בכינויו הם "האלון האוסטרי". לאחר מכן נודע כשחקן סרטי פעולה מצליח. עם סרטיו נמנים: סרטי "קונאן הברברי" (1982, 1984), סרטי הטרילוגיה "שליחות קטלנית" (1984, 1991 ו-2003), "קומנדו" (1985), "הטורף" ו"הנרדף" (שניהם בשנת 1987), "תאומים" (1988), "זיכרון גורלי" (1990), "אחרון גיבורי הפעולה" (1993), "שקרים אמיתיים" (1994) ו"אירייזר" (1996). בעקבות בחירתו כמושל קליפורניה נודע בכינוי "הגוברנייטור" (הלחם של המילה האנגלית למושל (Governor) ושם דמותו בסרטי "שליחות קטלנית" – "המחסל" (Terminator)).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנגר נולד בכפר קטן בשם תאל (Thal), המרוחק 6 ק"מ מגראץ, העיר השנייה בגודלה באוסטריה, לגוסטב שוורצנגר (1907 - 1972) ואשתו אורליה ידרני (1922 - 1998). הוריו היו חברים במפלגה הנאצית.

לאחר שעבד זמן קצר קודם לכן באנגליה, ומבלי שהאנגלית שגורה בפיו, הוא עבר לארצות הברית בשנת 1968. הוא קיבל אזרחות אמריקאית 15 שנים לאחר מכן בשנת 1983, אך הצליח לשמור גם על אזרחותו האוסטרית.

בשנת 1971 אחיו של שוורצנגר, מיינהארד, נהרג בתאונת דרכים ובשנה שלאחר מכן אביו נפטר.

ימיו כמפתח גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנגר השיג תהילה לראשונה כמפתח גוף. גופו המפותח והמעוצב זיכה אותו בכינוי "האלון האוסטרי" ובתארים רבים: מר אירופה הצעיר, מר יוניברס של ה-NABBA (ארבע זכיות) ומר אולימפיה (שבע זכיות, מתוכן שש ברציפות). שבע זכיותיו במר אולימפיה קבעו שיא זכיות עד לאותו זמן (שנת 1980), מה שקיבע את מעמדו כאגדה בספורט. שיא זה נשבר בשנת 1991 כאשר לי הני זכה בפעם השמינית ברציפות בשנת 1991. שוורצנגר נחשב לאחת מהדמויות המשפיעות ביותר בעולם פיתוח הגוף, שמורשתו מצוינת בתחרות שנתית על שמו, תחרות ה"ארנולד קלאסיק".

שוורצנגר הודה בשימוש בסטרואידים משפרי ביצועים, וכתב בביוגרפיה שפרסם בשנת 1977 ש "(הסטרואידים) עזרו לי לשמור על גודל שריריי בזמן הדיאטה המקפידה שלפני תחרויות. לא השתמשתי בהם למטרת בניית שריר אלא בשביל לשמור על מצב השריר הקיים כמו שהוא". למרות זאת, מספר מפתחי גוף אחרים שהשתמשו באותם חומרים כמו שוורצנגר בשנות השבעים קבעו שמדובר ביותר משמירה על מצב השריר הקיים. בשנת 1999, שוורצנגר תבע רופא גרמני שחזה לו מוות מוקדם על בסיס הקשר בין השימוש בסטרואידים לבעיות לב שסבל מהם, כיוון שהרופא קבע תחזית זו מבלי לבדוק אותו באופן אישי. במשפט זכה שוורצנגר ב-12,000 דולרים אמריקאיים. אותה שנה, תבע שוורצנגר את הצהובון האמריקאי "גלוב" שפרסם תחזיות דומות על בריאותו העתידית. עד לשנת 1996, שנה לפני ניתוח לב פתוח להחלפת מסתם אב-העורקים שלו (הוא נולד עם מסתם אב-עורקים בעל שני צניפים במקום שלושה), הגן שוורצנגר על החלטתו להשתמש בסטרואידים בזמן אימוניו. לפי דוברו, לא השתמש שוורצנגר בסטרואידים מאז 1990 השנה שהם הפכו ללא חוקיים. בסלנג של מפתחי גוף, מכונים סטרואידים לעתים בכינוי "ארנולדים".

שוורצנגר נותר אישיות בולטת בעולם פיתוח הגוף שנים רבות לאחר פרישתו, בחלקו בגלל בעלותו על מכוני כושר ומגזינים העוסקים בפיתוח גוף. הוא לקח חלק בתחרויות ומופעים רבים בספורט. במשך שנים רבות הוא כתב טור חודשי עבור המגזינים "Flex" ו"Muscle & Fitness". זמן קצר לאחר שנבחר למושל, הוא מונה לעורך של שני המגזינים, בתפקיד סמלי רובו ככולו. שני המגזינים הסכימו לתרום 250,000 דולר בשנה לתוכניות הלאומיות בנושא הכושר הגופני של המושל.

התפקיד הפוליטי הראשון של שוורצנגר היה במועצה הנשיאותית לכושר גופני ולספורט, שבה היה חבר בשנים 1990 עד 1993. הוא מונה על ידי ג'ורג' הרברט ווקר בוש שכינה אותו "קונאן הרפובליקני".

בשנת 1989 ייסד יחד עם ג'ים לורימר את תחרות פיתוח הגוף היוקרתית ארנולד קלאסיק.

קריירת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארנולד אלואיס שוורצנגר
Chth arnold schwarzenegger.jpg
טביעת ידיו ורגליו בתיאטרון הסיני בהוליווד
פרסים: פרס גלובוס הזהב
דמות ידועה: קונאן (סרטי קונאן)
המחסל (סרטי שליחות קטלנית)
אלן "דאץ'" שייפר (הטורף)
דאגלס קוויד/האווזר (זיכרון גורלי)

במקביל להגעתו לפסגת עולם פיתוח הגוף, פיתח גם קריירה מקצועית כשחקן. הופעתו השרירית המיוחדת השיגה לו מספר תפקידים הבנויים למידותיו. הופעת הבכורה שלו הייתה בתור הרקולס בסרט דל תקציב "הרקולס בניו יורק" (1970), אך מבטאו היה כבד כל כך עד שהיו צריכים לדובב את קולו. הוא הופיע בסרט "שלום לנצח" (1973), וזכה בפרס גלובוס הזהב על משחקו בסרט "מועדון השרירים" בשנת 1976.

הסרטים שהביאו אותו לראשונה לפרסום נרחב היה סרט פעולה/פנטזיה "קונאן הברברי" (1982), והצלחה דומה נרשמה גם לסרט ההמשך "קונאן המשמיד" (1984). באותה שנה גם יצא הסרט הראשון בסדרת מדע בדיוני "שליחות קטלנית" שקיבעה את מעמדו ככוכב קולנוע. יכולות המשחק של שוורצנגר בסרטים אלו, שלא הפגין מגוון רב של רגשות בלשון המעטה, היו הבסיס והרקע לבדיחות רבות; כמו גם העובדה שנשאר לו מבטא אוסטרי כבד בדיבורו גם כאשר התפקיד אינו דורש זאת. אך נראה שאין זה משנה למעריציו או לרוב הקהל הרחב לפי הצלחתו והאהדה שלה הוא זוכה. הוא גם ידוע בחוש ההומור העצמי שהוא מביא לסרטיו.

שוורצנגר המשיך לשחק בסרטי פעולה מצליחים בשנים שלאחר מכן: "קומנדו" (1985), "יחס לא הוגן" (1986), "הנרדף" (1987), ו"מפגש לוהט" (1988) עם השחקן ג'יימס בלושי. ב"הטורף" (1987) שוורצנגר שיחק יחדיו עם ג'סי וונטורה, מתאבק ושחקן שעתיד להיות מושל מדינת מינסוטה, ועם סוני לנדהם שיתמודד על משרת מושל קנטאקי. הסרט "תאומים" (1988) עם דני דה-ויטו היה הקומדיה הראשונה שעשה ואף היה להיט בקופות. בשנת 1990 כיכב בסרט המדע בדיוני "זיכרון גורלי" (1990) היה בזמנו הסרט הכי יקר מעולם, שכרו של שוורצנגר היה 10 מיליון דולר ו-15 אחוז מרווחי הסרט (שבסופו של דבר הניבו לו עוד 18 מיליון דולר); באותה שנה יצא לאקרנים גם הסרט הדרמה-קומי המצליח "שוטר בגן ילדים".

שיא הצלחתו בקריירת המשחק היה בסרט "שליחות קטלנית 2: יום הדין" (1991) שהפך לשובר קופות ואף זכה לארבעה פרסי אוסקר. לסרטו הבא, קומדית האקשן "אחרון גיבורי הפעולה" (1993) היה ביש המזל לצאת בו זמנית עם "פארק היורה" והכנסות הסרט היו נמוכות בהתאם וקיבל ביקורות מעורבות, למרות זאת הפך לסרט פולחן אחרי יציאתו ושוורצנגר עדיין היה להיט בקופות עם סרט פעולה של ג'יימס קמרון "שקרים אמיתיים" (1994) לצדה של ג'יימי לי קרטיס, וגם הצליח עם הסרט "אירייזר" (1996). באותה שנה הוא כיכב בסרט קומדיה "מתנה בלתי אפשרית" (1996) שלא זכה לתוצאות מרשימות וב-1997 שחק את הנבל הראשי בסרט גיבורי-על "באטמן ורובין" שנחשב לכישלון חרוץ שאף פגע במוניטין של שוורצנגר והשפיע על סרטיו הבאים. ב-1999 כיכב בסרט האימה "סוף העולם" (1999) - הראשון מבין שלושה סרטים כושלים ברצף של שוורצנגר שאפילו לא כיסו את תקציב הפקתם (השניים האחרים הם "היום השישי" (2000) ו"פגיעה היקפית" (2002)). סרטו האחרון לפני בחירתו למושל היה "שליחות קטלנית 3" (2003), הסרט לא הצליח כמו קודמיו אבל הצליח בגדול בקופות והחזיר את הפופולריות שלו (שוורצנגר גם קיבל מחמאות על הגוף השרירי והמחוטב שהפגין בגיל 56). ב-2010 שב לקולנוע בתור אורח בסרטו של סילבסטר סטאלון "בלתי נשכחים". ב-2011 הודיע שוורצנגר רשמית לאחר סיום תפקידו כמושל שהוא חוזר לתעשיית הקולנוע‏[1]. כבר חתם על הופעה נוספת ב"בלתי נשכחים 2", מככב בסרט פעולה בשם "Last Stand" ובמותחן "The Tomb" שיוצאים ב-2013 ואף מתכונן לחזור לככב בשני סרטים נוספים בסדרת "שליחות קטלנית".

פילמוגרפיה נבחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנגר (משמאל) לאחר בחירתו למושל קליפורניה וטרם כניסתו לתפקיד, עם נשיא ארצות הברית דאז ג'ורג' בוש, נובמבר 2003

שייכות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנגר הוא רפובליקני, עוף חריג בקהילת הוליווד שרובה הגדול תומך במפלגה הדמוקרטית. הוא מתאר את עצמו כשמרן בנושאים פיננסיים ומתון בנושאים חברתיים. שוורצנגר היה חסיד גדול של הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן, שהגיע לנשיאות לאחר שהיה כוכב קולנוע, ותמך בג'ורג' בוש האב ב-1988. אף על פי כן, הוא ביקר את חבריו הרפובליקנים במשך משפט ההדחה של הנשיא ביל קלינטון ב-1998. שוורצנגר גם הופיע בקמפיין של ג'ורג' וו. בוש באוהיו בימים האחרונים של הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2004.

שוורצנגר מספר שהוא הגיע לארצות הברית חודשיים לפני הבחירות לנשיאות בשנת 1968, ויצא לו לראות תעמולה פוליטית של ניקסון והמפרי. דבריו של המפרי נשמעו לו כמו הסוציאליזם האוסטרי שממנו ברח. לעומת זאת, ניקסון דיבר על יוזמה חופשית, צמצום ההתערבות הממשלתית, הורדת מיסים וצבא חזק. כששאל חבר שלו מאיזה מפלגה ניקסון, והוא ענה שהוא רפובליקני, שוורצנגר החליט שהוא רפובליקני‏[2].

שוורצנגר ידוע באהדתו למדינת ישראל. ב-23 ביולי 2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה השתתף שוורצנגר בהפגנה פרו-ישראלית בקליפורניה כנגד ארגון החזבאללה. הפגנות דומות ערך בעקבות מבצע עופרת יצוקה והמשט לעזה בשנת 2010.

מושל קליפורניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנגר הכריז על מועמדותו לתפקיד מושל קליפורניה במערכת הבחירות המיוחדת שנערכה לתפקיד ב-2003, יחד עם ההצבעה על הדחתו של המושל המכהן גריי דייויס (בקליפורניה ניתן להכריז, באמצעות חתימתם של מספיק בוחרים, על הצבעה כללית להדחת המושל ובחירה של מושל אחר במקומו; הייתה זו הפעם היחידה בה הופעל ההליך). דייויס הודח ועבור שוורצנגר הצביעו 48.6% מהמצביעים, והוא הפך בכך למושל קליפורניה.

בין פעולותיו הראשונות של שוורצנגר היה ביטול ההעלאה האוטומטית של דמי הרישוי השנתיים למכוניות (אחד הגורמים לחוסר הפופולריות של קודמו דייויס). הוא הסתכסך עם מספר איגודים מקצועיים של עובדי מדינה, וארבע הצעות שהעלה במשאל עם נדחו ב-2005. לאחר מכן הצליח בשיתוף פעולה עם נציגי המפלגה הדמוקרטית ואף מינה את סוזן קנדי, דמוקרטית, כראש הסגל שלו.

עוד ב-2005 עמד שוורצנגר במרכז סערה, כאשר סירב להשתמש בסמכותו כמושל ולחון את סטנלי ויליאמס, מנהיג כנופיה שחזר למוטב, מעונש מוות. גם בעיר שבקרבתה נולד, גראץ שבאוסטריה, התעוררה מחאה נגדו, ופרנסי העיר נדרשו להסיר את שמו מאצטדיון הכדורגל של העיר, שנקרא על שמו כשנפתח ב-1997. בתגובה פרסם שוורצנגר הודעה שכדי לחסוך את ההתלבטות מפרנסי העיר, הוא מבקש מיוזמתו להסיר את שמו מהאצטדיון - וכך היה.

בבחירות שנערכו ב-2006, ניצח שוורצנגר עם רוב של 56%. בינואר 2011 הוא סיים את תפקידו, ובמקומו הושבע ג'רי בראון.

בנובמבר 2009 יצא שוורצנגר בהצהרה על פיה הוא לא מתכוון להתמודד על תפקיד כלשהו בעתיד‏[3].

חיים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1986, נישא שוורצנגר לשדרנית הטלוויזיה מריה שרייבר, אחייניתו של נשיא ארצות הברית המנוח ג'ון פ. קנדי. לזוג יש ארבעה ילדים. במאי 2011 הודיעו השניים כי הם נפרדים לאחר 25 שנות נישואין‏[4]. כעבור מספר ימים נודע כי העילה לפרידת השניים הייתה רומן שניהל 10 שנים קודם לכן עם עוזרת הבית של הזוג, וילד מחוץ לנישואים, שנולד מקשר זה. שוורצנגר תמך בילד כלכלית מלידתו. העוזרת עזבה את משרתה בביתם של בני הזוג שוורצנגר בינואר 2011.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ He's back! Arnold returns to acting in 'Governator'‎, באתר msn, ‏30 במרץ 2011 (באנגלית)
  2. ^ Schwarzenegger: No country more welcoming than the USA, CNN, August 31, 2004
  3. ^ יצחק בן-חורין, שוורצנגר יפרוש מהפוליטיקה בתום כהונתו, באתר ynet‏, 19 בנובמבר 2009
  4. ^ שוורצנגר ושרייבר מפרקים את החבילה, באתר ynet‏, 10 במאי 2011