מעלה גלבוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מעלה גלבוע
Entrance to Kibbutz Ma'ale Gilboa.JPG
הכניסה לקיבוץ מעלה גלבוע
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק המעיינות
גובה ממוצע ‎389‏ מטר
תאריך ייסוד 1962
תנועה מיישבת הקיבוץ הדתי
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:
  - אוכלוסייה 551 תושבים
מיקום מעלה גלבוע
מעלה גלבוע
מעלה גלבוע


מַעֲלֵה גִּלְבּוֹעַ הוא קיבוץ דתי, השוכן בפסגת הר הגלבוע, בקצה הצפון מזרחי של רכס הרי השומרון.


קיבוץ מעלה גלבוע שוכן בסמיכות לקיבוץ הדתי מירב. עקב היותם שני קיבוצים דתיים, הוחלט כי למרות מיקומם על הרי הגלבוע, הם לא ישוייכו מבחינה מוניציפלית למועצה אזורית הגלבוע, אלא למועצה אזורית בקעת בית שאן, שבה קיים גוש הקיבוצים הדתיים טירת צבי, שדה אליהו, עין הנצי"ב ושלוחות.

קיבוץ מעלה גלבוע, שנודע בתחילה כ"מצפה גלבוע", הוקם כהיאחזות נח"ל ב-29 בנובמבר 1962, לציון יום כ"ט בנובמבר[1].

בשנת 1968 התאזרח ויושב בידי אנשי הקיבוץ הדתי. בשנת 1974 הוא אוכלס מחדש בעקבות משבר חברתי. בסוף שנות ה-80 היו בקיבוץ כ-50 משפחות, אולם בעקבות קשיים כלכליים ועזיבה הוא הגיע בשנת 1997 למצב משברי, וכמעט ופורק. כיום כלכלת הקיבוץ יציבה יותר, והוא הצליח להחזיר את כל חובותיו. בתחילת 2013 היו בו 75 חברים ומועמדים ועוד 26 משפחות במעמד תושבות. כן הוקם לצידו הרחבה קהילתית של כ-30 משפחות, כך שסה"כ היו במעלה גלבוע מעל 100 משפחות. בעקבות המספר המועט של החברים בקיבוץ והיחס הבעייתי בין מספר החברים למספר התושבים שאינם חברים, הקיבוץ היה ברשימת היישובים בתת-אכלוס של משרד החקלאות[2].

ענפי הפרנסה העיקריים בקיבוץ הם חקלאיים: גידול גזר, רפת חלב, ותרנגולי הודו. כמו כן, בולטת בקיבוץ נוכחותה של ישיבת מעלה גלבוע, אחת משתי ישיבות השילוב, המשלבת לימוד תורה עם חיי מעשה ושירות צבאי.

כמו במרבית הקיבוצים בארץ כיום, גם קיבוץ מעלה גלבוע עובר תהליך של הפרטה. היבטים אחדים של השיתופיות הקיבוצית נעלמים, ושירותים אחרים שלהם זכאי חבר הקיבוץ מתורגמים לערכם הכלכלי.

שדה חרוש בעמק חרוד עם הכתובת "50 למעלה גלבוע"

יישובים שכנים ואתרים סמוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • במרחק של קילומטר דרומית ממעלה גלבוע נמצא כפר ערבי ג'לבון וגם כן קיבוץ מירב שעל כביש 667 . מצד צפון מערב נמצא כפר ערבי פקועה.
  • מעט מזרחה למעלה גלבוע נמצא מצפור על שם דובי וערן שמיר. אב ובנו שנפלו על הגנת המולדת. דובי נולד בשדה אליהו ונהרג כסמג"ד בעת אימונים בניצנה ב-1977. בנו ערן נהרג במבצע מרכבות האלים בלבנון ב-1997. שביל מוביל מכביש 667 לפרגולת עץ ולאורכו שירים הקשורים לגלבוע ולעמק. מהמצפור-מראה מרהיב של עמק חרוד וקורות חייהם של דובי וערן.
  • מול המצפור נמצא "חניון הר אבינדב" וממנו תצפית יפה ושביל מסומן שהוא חלק משביל עמק המעיינות היורד לעין מודע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.