ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיזם זה פעיל
WikiDemia.PNG
דף זה מרכז את מיזם הכתיבה בוויקיפדיה כמטלה אקדמית במסגרת
המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט

טוען את הלשוניות...

ברוכים הבאים למיזם ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות במסגרת המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט.

ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות הוא מיזם שנועד לחבר כותבים אקדמאיים, סגל וסטודנטים, עם כתיבת ערכים איכותיים בוויקיפדיה. מטרת המיזם היא להרחיב את מרחב הערכים ואת מעגל העורכים. בנוסף, המיזם ירכז את הפרויקטים השונים העוסקים בכתיבת ערכים כמטלות אקדמיות על מנת ליצור תשתית משותפת ולמידה מניסיון של פרויקטים קודמים.

מרצת הקורס, יוזמת ואחראית המיזם: פרופ' יעל רונן. אתם מוזמנים לפנות אלי בדף השיחה שלי בכל עת.

כתיבת ערך בוויקיפדיה היא הזדמנות לכל סטודנט וסטודנטית לתרום למאגר הידע החופשי הגדול בעולם בתחום הלימודים.

מיזם הכתיבה בוויקיפדיה במסגרת אקדמית הוא אמצעי הוראה אשר מוטמע במספר מוסדות אקדמאים ברחבי הארץ ותפוצתו הולכת וגדלה. המיזם נשען על שתי הנחות בסיסיות. האחת, שויקיפדיה היא אנציקלופדיה השואפת ליצור ערכים ברמה גבוהה, תוך פניה לאוכלוסיה רחבה. האחרת, שכל קורס אקדמי עוסק בעשרות מושגים, רעיונות, אישים או אירועים הראויים לסיקור רציני במסגרת האנציקלופדיה. כתיבת הערך יכולה להסתמך על התכנים הנלמדים בקורסים ודרכה יוקנו מיומנות כתיבה אקדמית ויכולות שיח מקצועי בשפה פשוטה המובנת לציבור הרחב.

הכתיבה בתוך וויקיפדיה כוללת התמודדות עם ממשק העריכה וכללי העריכה, אך בצידה האפשרות להיעזר בקהילת עורכים שיוכלו לסייע לכם בענייני תוכן ובאתגרים הטכניים.

הויקיפדיה היא מאגר ידע מרכזי וחופשי בו משתמשים כולם, אנשי תקשורת ועיתונות, מקבלי החלטות וכמובן, הציבור הרחב. היא מאפשרת לכם כסטודנטים לקדם את התחום המקצועי אותו אתם לומדים.

ההנחיות שלהלן מניחות שאתם עובדים על מחשב (ולא בטלפון)


קצת "בירוקרטיה"

פתיחת חשבון בויקיפדיה

 1. פתחו לעצמכם חשבון בדף ההרשמה. תוכלו גם לקרוא למה כדאי ליצור חשבון. אם אתם כותבים כצוות, כל סטודנט צריך לפתוח חשבון משלו. בצורה זו תוכלו להשתמש במערכת גם כדי להתייעץ, ולעקוב ביתר קלות אחר שינויים שחבריכם לצוות עושים. ההסטוריה של גרסאות הערך תשקף את חלקו של כל בעל חשבון בכתיבה.
 2. בחרו שם משתמש וסיסמה. הכניסו גם דואר אלקטרוני, על מנת שתוכלו לקבל הודעות מהמערכת. שימו לב: כדאי לבחור שם באנגלית על מנת שיוכל לשמש אתכם בכל מיזמי ויקי. רשמו לעצמכם את שם המשתמש והסיסמה (המלצה: שלחו לעצמכם הודעת דואר אלקטרוני ובה הפרטים הללו. כך תהיה לכם גישה אליהם בכל מקום, לרבות במהלך השעורים.
 3. דואר אלקטרוני: בצד שמאל למעלה של המסך נוסף תפריט, שבחלקו הימני מופיע שם המשתמש/ת שלך באדום. לחצו על "העדפות". בתחתית דף ההעדפות, סמנו V על האפשרות לקבל דואל, אשרו את כתובת הדואל שלכם, ואחרי האישור סמנו V על האפשרות לקבל, לשלוח העתקים ולשלוח דואל ממשתמשים אחרים. הכנסת כתובת הדואר האלקטרוני חיונית על מנת שבמידת הצורך, תוכלו לשחזר את הסיסמה שלכם.
 4. בסיום, לחצו על "שמירת העדפות".
 5. לנשים - הגדרה כוויקיפדית, לא ויקיפד: עכשיו, כאשר את רשומה לוויקיפדיה, חשוב שהקהילה (וגם המערכת) תדע שאת אישה. בצד שמאל למעלה של המסך נוסף תפריט, שבחלקו הימני מופיע שם המשתמשת שלך באדום. לחצי על "העדפות", ותחת הלשונית הראשונה, "פרטי משתמש", גללי עד החלק "בינאום". ליד השאלה "איזה תיאור מתאים לך", בחרי "היא עורכת דפים בוויקי". הקהילה והמערכת תדענה לפנות אליך בהתאם.

פתיחת דף המשתמש

יש לוודא שנמצאים בתוך החשבון

הציבו בדף המשתמש שלכם את התבנית הבאה (העתיקו את הטקסט והדביקו לראש דף המשתמש): {{משתמש סטודנט כותב}}.

WIKI AND ACADEMIA.PNG כותב זה הוא סטודנט, הפועל בוויקיפדיה העברית במסגרת קורס אקדמי.


תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים, אבל אתם יכולים להישאר אלמוניים אם תרצו. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת הקורס או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר למנחה שלכם לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.

רישום הערך שלכם ב"ערכים משתתפים"

יש לוודא שנמצאים בתוך החשבון

לאחר שבחרתם פסק דין (על פי ההנחיות באתר הקורס), היכנסו ללשונית "ערכים משתתפים" בדף המיזם. רשמו את עצמכם בהתאם להנחיות שבלשונית. כך ידעו סטודנטים אחרים שפסק הדין הזה כבר "נתפס", ומשתמשי ויקיפדיה ידעו אילו ערכים נכתבים במסגרת הפרויקט.

הטיוטה

יש לוודא שנמצאים בתוך החשבון

יצירת הטיוטה

אנו ממליצים לכתוב את הערך בדף משנה של דף המשתמש שלכם, ולא במרחב הערכים. לשם כך:

 1. כאשר אתם בתוך החשבון, לחצו על הקישור "טיוטה" שנמצא בראש הדף.
 2. בדף שייפתח כתבו בחלונית את שם הטיוטה שלכם (למשל שם פסק הדין). זהו שם זמני שיוחלף ממילא כאשר הערך יועבר למרחב הערכים, ולכן חשיבותו בכך שתזהו אותו בקלות.
 3. לחצו על כפתור השמירה

תבנית שיש לשים בדף הטיוטה

עם תחילת העבודה על הערך, יש להציב בו (בדף הטיוטה) את התבנית "בעבודה אקדמית" שלהלן, כפי שהצבתם תבנית בדף המשתמש שלכם.העתיקו את השורה הבאה והדביקו בראש דף השיחה, ובמקום המילים "שם הקורס" כתבו את שמו של הקורס שבו אתם משתתפים:

{{בעבודה אקדמית|קורס=שם הקורס|יעד=תאריך סיום הקורס}}.

בראש הדף תופיע התבנית למשל כך:


Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" הקורס האקדמי "סמינר עיוני בזכויות אדם". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 30 בספטמבר 2017. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.


התבנית תסמן לויקיפדים אחרים שלא להפריע עד שתסיימו את הפרויקט או לחילופין שהם יכולים לסייע לכם בכתיבת הערך.

תבנית שיש לשים בדף השיחה של הערך ׁׁ(הטיוטה)

יש להציב בדף השיחה של הערך (הטיוטה) את התבנית שלהלן (העתיקו את השורה הבאה והדביקו בראש דף השיחה):

{{מטלה אקדמית|בית הספר למשפטים|מרכז האקדמי שערי מדע ומשפט|קורס=שם הקורס}}

בראש דף השיחה התבנית תופיע למשל כך:

WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "סמינר עיוני בזכויות אדם" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט - בית הספר למשפטים

קצת הדרכה בכתיבה (עריכה) בוויקיפדיה

 1. במהלך הקורס נערוך סדנת כתיבה בויקיפדיה. לקראת הסדנה, חשוב לעבור על המקורות הבאים:
פלייר תחביר ויקי - איך לערוך בויקיפדיה
מצגת PDF - ויקיפדיה מהי
 1. מומלץ לתרגל את הלומדה של העורך החזותי בקישור לומדה בנושא יצירה ועריכה של ערכים בוויקיפדיה - בעורך החזותי
 2. מומלץ לקרוא את המדריך שלנו, ולסקור את הקישורים שבתבנית תבנית:ברוך בואך.
 3. קהילת ויקיפדיה מחויבת לשמירה קפדנית על זכויות יוצרים של חוקרים ומחברים מחוץ לוויקיפדיה, אף מעבר להקפדה על אזכור ראוי של מקורות שאתם נדרשים לה בכתיבה אקדמית. ראו ויקיפדיה:זכויות יוצרים לעזרה פרטנית בנושא זה.
 4. במהלך הכתיבה בוויקיפדיה אנו מבקשים מכם לנהוג על פי כללי התנהגות בין חברי הקהילה.

סיום כתיבת הערך

יישר כוח - סיימתם לכתוב את הערך (אם כי כתיבת הערך לעולם לא מסתיימת וסביר להניח שעורכים נוספים ישנו וירחיבו את הערך בעתיד).

 • הודיעו למרצה בדף השיחה על סיום העבודה.

לאחר שתקבלו הערות וציון, תוכלו להעביר את הערך למרחב הערכים, ובכך תפתחו אותו לעריכה שיתופית עם ויקיפדים אחרים.

 • אם כתבתם את הערך בדף משנה של דף המשתמש שלכם - זה הרגע להעביר את הערך למרחב הערכים הראשי. היעזרו בלשונית "העברה" שבראש דף העריכה. כתבו את השם החדש של הערך (ללא שם המשתמש שלכם) ולחצו על העברה. הסבר מפורט תוכלו למצוא בעזרה:איך לשנות שם של דף.
 • חשוב לשקול את שם הערך אליו שיופיע במרחב הערכים. לבחירת שם מתאים לערך שאתם כותבים ראו ויקיפדיה:מתן שם לערך.
 • אם אתם לא בטוחים שסיימתם לכתוב את הערך, אתם יכולים להתייעץ בדף השיחה של המיזם בו אתם עובדים או לחילופין להתייעץ עם כלל קהילת העורכים דרך ויקיפדיה:ביקורת עמיתים.
 • יש לזכור לקשר לערך החדש מערכים קיימים, על מנת שלא יישאר יתום.

קישורי עזרה וייעוץ שימושיים

שיתוף פעולה עם הקהילה

עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

בויקיפדיה פעילים עשרות מתנדבים שישמחו לעזור לכם כבר בתחילת הדרך. לאחר סיום הפרויקט, היו סמוכים ובטוחים שהערך יערך על ידי משתמשים אחרים באופן מקיף! על כן, לא תפסידו כלום, ורק תוכלו להרוויח מהתייעצות עם משתמשים אחרים במהלך העבודה על הפרוייקט.

אתם מוזמנים להסתייע בחונכים שהציעו את עצמם לעזור לעורכים חדשים. רשימת החונכים נמצאת בחממה - שם מגדלים שתילי ויקיפדים, והגננים הם הויקיפדים הכי ידידותיים וסבלנים. אל תהססו לבקש שם חניכה.

כיצד תוכלו למקסם את הרווח מהסיוע של משתמשים אחרים?

 • הציגו מוקדם ככל האפשר ראשי פרקים של הערך שבכוונתכם לכתוב, עם בקשה למשוב. ייתכן שהשמטתם נושאים וייתכן שהכללתם נושאים שאינם רלוונטיים. חשוב מכך, ייתכן שעל חלק מהנושאים כבר כתוב בויקיפדיה בערכים אחרים. משתמשים ותיקים ידעו להפנות אתכם לערכים אלו ובכך לחסוך לכם ולויקיפדיה עבודה כפולה ומיותרת.
  • למשל, אם אתם כותבים על צמח מסויים שאין לו ערך בויקיפדיה, ייתכן שתרצו לתאר את המשפחה של הצמח שכבר יש לו ערך. מודעות לקיום הערך על המשפחה תסייע לכם לכוון את הערך שלכם למידע שאינו קיים בערכים אחרים.
 • הציגו את הכתיבה שלכם מוקדם ככל האפשר ובקשו משוב ו/או עזרה. ככל שהמשוב יתקבל יותר מוקדם יהיה יותר קל לכם להשתמש בו שלשיפור הערך.
 • אם קיבלתם הוראות מהמרצה שלכם הנראות כסותרות את הנהלים הויקיפדים, פנו לרכז הפרוייקט מצד ויקיפדיה. מן הסתם יהיה ניתן למצוא פתרון לשביעות רצון כולם.

פרויקט הקשר עם האקדמיה מיועד לכתיבה בנושאים אקדמיים מובהקים. נשמח אם תכתבו גם על נושאים אחרים, כלליים יותר, אבל במקרה כזה, כתבו כוויקיפדים מן השורה, ואל תשתמשו בתבניות שהוזכרו בסעיף הקודם.

תנו דעתכם לדף המשתמש שלכם (תמיד זמין בשורה העליונה בחלון הדפדפן, כשאתם מחוברים לחשבון), ולדף השיחה הצמוד אליו, שבו ויקיפדים אחרים עשויים להשאיר לכם הודעות מפעם לפעם, כגון הצעות או הערות על הערך שאתם כותבים. תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים בדף המשתמש, אבל אתם יכולים להמנע מכך אם תרצו. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת הקורס או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר למנחה שלכם לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.

הנחיות כלליות

 • כתיבה טובה היא בראש ובראשונה בהירה. גם הרעיון המבריק ביותר וההבנה העמוקה ביותר מתבזבזים אם הקורא לא מבין אותם כי הטקסט אינו ברור. כתבו בשפה פשוטה, תקנית ומדויקת.
 • ויקיפדיה היא אנציקלופדיה לקהל הרחב. יש להקפיד להציג את המידע בלשון בני אדם וללא הסתמכות על ז'רגון מקצועי, באופן שיהיה נגיש לאנשים משכילים ומתעניינים, ולא רק לאנשי מקצוע.
 • הימנעו משימוש בציטוטים מתוך פסק הדין. תפקידכם "לתווך" ולהסביר את פסק הדין לקורא שאינו מומחה, לא לחזור עליו. ממילא, כשצריך לסקור במשפטים ספורים את תוכנו של פסק דין שאורכו כמה עמודים, הסיכוי שיהיה משפט ספציפי שראוי ציטוט הינו קטן עד מאוד. המילים שלכם חשובות במיוחד כיוון שאתם מכוונים לקהל שאינו מכיר מונחים משפטיים וקונסטרוקציות תחביריות מורכבות ומעורפלות שאנו מורגלים בהן.
 • התמקדו בשאלות שקושרות את פסק הדין לקורס.
 • מטרתכם היא לסקור את תרומתו המשפטית של פסק הדין למשפט ולחברה. לכן הכוונה אינה שתכתבו את הדברים בקיצור, אלא שתבררו את העיקר מן הטפל. למשל, אם בפסק הדין ניתנות דוגמאות, אין צורך לחזור עליהן. אם השופטים מסכימים עם חוות הדעת העיקרית, אין צורך לחזור על דבריהם. אם הם מרחיבים בסקירת תקדימים, אין צורך להעתיקה. הערך שלכם הוא על פסק הדין הזה, לא על קודמיו.
 • על מנת להתרשם ממה שנדרש בכל אחד מהחלקים שלהלן, אתם מוזמנים לעיין בערכים קיימים (גם אם אינם ערוכים בדיוק על פי ההנחיות שכאן) כמו בג"ץ אליס מילר, או על פסיקה ישראלית, בג"ץ בית הספר בעמנואל (שהיה מועמד להיות "ערך מומלץ")..
 • אל תכתבו את דעתכם האישית או מחקר מקורי שלכם. ויקיפדיה אינה במה להבעת דעה אלא למתן מידע. למידע נוסף ראו ויקיפדיה: מדריך לנקודת מבט נייטרלית.
 • ובאופן כללי יותר: אם אתם לא מבינים, גם הקוראים לא יבינו. עבדו בסבלנות. קראו, חשבו, קראו שוב. חפשו ספרות שמאזכרת את פסק הדין שלכם וממנה תוכלו הרבה פעמים להבין מה היה העיקר.
 • זכרו שהערך נועד לקהל שלא מכיר את פסק הדין, ולכן כל אדם מן השורה יוכל לעזור לכם בביקורת. תנו לחברים בני-דעת לקרוא את מה שכתבתם ושוחחו עימם על מנת להבין מה הם הבינו, מה לא ברור, מה לא מסודר בעיניהם. דווקא כיוון שויקיפדיה מופנית לקהל הרחב, כל אחד יכול להיות שפן ניסויים.
 • חפשו חומר "מסביב" לפסק הדין: דיונים בערכאות נמוכות, אם יש, פסיקה מאוחרת יותר שמאזכרת את פסק הדין, ספרות אקדמית וגם עיתונות המתייחסת לפסיקה (ומכאן שיש לפסיקה השפעה תרבותית). במהלך הקורס תקבלו הדרכה מסודרת בנוגע לעבודה עם מאגרי מידע, אך תמיד אפשר להתחיל במנגנוני החיפוש הידידותי של נבו ותקדין, שלא לדבר על גוגל.

חלק 1: הפתיח

הפתיח מציג את פסק הדין, תוכנו וחשיבותו, על מנת שהקוראים יקבלו מושג במה מדובר, וכמובן ישתכנעו שכדאי להמשיך ולקרוא.

 • הכנת הפתיח מחייבת אתכם להכיר את פסק הדין ולדעת ככל הניתן על הסובב אותו, ולכן כדאי לכתוב אותו בשלב האחרון. הפתיח צריך להיות תמציתי ולהתמקד בעיקר.
 • מה יש בפתיח?
 1. מי פסק: איזה בית משפט? מתי?
 2. באיזה עניין נפסק: מה השאלה המשפטית שעמדה בפני בית המשפט.
 3. מה נפסק: מה התשובה שנתן בית המשפט לשאלה המשפטית, שבגללה פסק הדין זוכה לערך?
 4. משפט או שניים על חשיבותו של פסק הדין: השלכותיו המעשיות, השפעותיו התרבותיות, פסיקה מאוחרת, ועוד. משפט זה יסביר לקורא מדוע יש ערך על פסק הדין. "המרצה אמרה לי" לא יתקבל כהסבר מניח את הדעת.

חלק 2: הרקע לפסק הדין

מהן התופעות החברתיות, המשפטיות, הפוליטיות וכו' שברקע המחלוקת?

 • כאן לא המקום לתיאור שלבים מוקדמים בהליך הספציפי, אלא הסברת סוגיות רקע.
 • לא צריך להמציא את הגלגל: נושאי הרקע עשויים להיות מכוסים בערכים אחרים בויקיפדיה. אין הצדקה להעתיק ערכים שלמים לתוך הערך שלכם, אך אפשר להשתמש בעיקרי אותם רכים, ככל שהם רלוונטיים לצרכיכם. מצד שני, חומר שנכתב באופן עצמאי יהיה מבורך.

חלק 3: פסק הדין

זהו חלקו העיקרי של הערך. הוא מתאר את ההליכים המשפטיים. בחלק זה יש כמה מרכיבים:

 1. העובדות בבסיס פסק הדין: מה הביא את הצדדים לבית המשפט?
 2. הליכים קודמים באותו עניים (אם היו): החלטות של ערכאות נמוכות יותר.
 3. טענות הצדדים בהליך שאותו אתם מתארים: אפשר לסדר את הטענות לפי צדדים (תובעים/נתבעים, עותרים/משיבים), או לפי סוגיות, אם ישנן כמה כאלו. כך או כך, כדאי שהקוראים יוכלו להבין את הקשר בין טענה לבין התשובה לה.
 4. החלטת בית המשפט: מהי הכרעתו של בית המשפט במחלוקת הקונקרטית? מה ההנמקה להחלטה?

סיכום לעומת תמצות: סקירת פסק הדין אינה "הכל בפחות מילים" אלא הוצאת העיקר לצרכי הבנת חשיבותו של פסק הדין ככל שהוא דן בנושא שבו אתם מתמקדים (כלומר – זכות האדם). ולכן:

 • העיקר הוא בהחלטת בית המשפט, לא בטענות הצדדים. ודאו שהאורך היחסי של החלקים היחסים משקף זאת.
 • הסקירה צריכה להיות קצרה יותר מפסק הדין. לא תמיד קל לסכם טענות משפטיות ונוח יותר לחזור עליהן. תפקידכם להתמודד עם הקושי ולומר באופן תמציתי את העיקר.
 • אין להפריז בפירוט עובדות הנוגעות למקרה הספציפי. בית המשפט צריך היה לעשות זאת, אתם - לא. חשיבותו של פסק הדין המצדיקה כתיבת ערך אינה בהחלטה לגבי העותר או התובע הספציפיים, אלא בתרומתו למשפט הבינלאומי.
 • יש פסקי דין שמצטטים מסמכים ופסיקה מוקדמת באריכות. זכרו שאתם מדווחים על פסק הדין עצמו, ולא על פסקי דין קודמים. הקוראים רוצים לדעת מה נקבע בפסק הדין הספציפי, לא את כל ההסטוריה המשפטית שקדמה לו.
 • עמדות שופטים שונים: יש שהשופטים חלוקים בדעותיהם בדבר התוצאה (דעת רוב, דעת מיעוט), יש שהם תמימי דעים בדבר התוצאה אך לא בדבר הדרך בה מגיעים לתוצאה (דעת יחיד), ויש שהם תמימי דעים בדבר הדרך אך חלוקים בדעותיהם לגבי תוצאותיה הקונקרטיות (דעת רוב, דעת מיעוט). חשוב להבחין בין נקודות מחלוקת והסכמה אלו. לגבי כל אחד ממרכיבי הניתוח יכולות להיות עמדות שונות. אם הדעות השונות הן ניסוח של ההסכמה מבלי להוסיף על הניתוח המשפטי, אין טעם לחזור על הדברים. צריך להרחיב רק במקום שהם מוסיפים על חוות הדעת העיקרית.
 • רטוריקה מול תוצאה: לעיתים פסק הדין מפליג בדיון בנושא משפטי כלשהו, אך ההכרעה אינה נובעת מהדיון הזה. חשוב להבחין בין הרטוריקה של פסק הדין לבין התוצאה המשפטית או הקונקרטית שלו. לרטוריקה יש חשיבות בפני עצמה, אם כי כאשר התוצאה אינה נובעת ממנה, זוהי אמרת אגב בלבד.
 • זהירות ממלכודת ה"רציו" (הסיכום הנלווה בפרסומי פסקי-דין):
 • אסור להשתמש בסיכום של מישהו אחר בתור שלכם. אנא אל תעמידו את עצמכם במצב לא נעים.
 • אינכם יודעים מי כתב את הסיכום הנלווה. מדוע שתסמכו על שיקול דעתו והבנתו?
 • אין רציו מושלם ואובייקטיבי. כל סיכום משקף את נקודת המבט של כותבו, ואת הנושאים המעניינים אותו. לכן אין רציו "אוניברסלי" שמתאים לכל צורך. עליכם לוודא שהסיכום שלכם מתייחס לנושא שאתם מעוניינים בו. מחבר הרציו אינו מחויב לצרכיכם. יתכן שהשאלה שמעניינת אתכם היא שולית יחסית בפסיקתו של בית המשפט, והסיכום הנלווה לא יכסה אותה כנדרש.

חלק 4: בעקבות פסק הדין

חלק זה קושר את פסק הדין לסביבה המשפטית, הפוליטית, החברתית וכו'. בחלק זה יופיעו הכותרות הבאות ופירוט בעקבותיהן ככל שהוא רלוונטי לפסק הדין הספציפי שאתם סוקרים. זכרו שכל אמירה שאינה מתוך פסק הדין טעונה אסמכתא (בהערת שוליים). בחלק זה יכולים להיות הנושאים הבאים (ולא רק הם):

 • גלגולים מאוחרים יותר של ההליך המשפטי הספציפי (למשל, "הוגשה עתירה נוספת בנושא ... אך הקביעה שבפסק הדין לא נדונה").
 • פסיקה מאוחרת יותר המסתמכת על פסק הדין באופן שמעיד על תרומתו למשפט
 • התפתחויות במדיניות (למשל "מדיניות הכבילה לא נפסקה על אף פסיקת בג"ץ, והוגשה עתירה לפי פקודת בזיון בית המשפט").
 • שינויים בחקיקה בחקיקה (למשל "הכנסת אמצה תיקון אחר לחוק הקובע ש... והתיקון תלוי ועומד בפני בג"ץ בעתירה נוספת", "הנוהל הוחלף בנוהל אחר, לפיו...").
 • שיח ציבורי ואקדמי: איזו תמיכה או ביקורת – משפטית, ציבורית – הושמעה על פסק הדין? אינכם נדרשים לנתח את פסק הדין בעצמכם, אך לתאר את הביקורת שהתפרסמה, בספרות האקדמית או בעיתונות (למשל: בג"ץ יולנדה גלוטן - ספרות על היבטים מגדריים של עבודת סיעוד, על היחס בין בג"ץ לבין המחוקק). כאן יש להציג בתמצית את הטענות המהותיות שנשמעו (ולתת אסמכתא בהערת שוליים) ולא רק להפנות למקורות השונים.
 • קשירה לפסיקה במדינות אחרות בנושאים דומים (ככל שרלוונטי).

חלק 5: לקריאה נוספת

 • ספרות אקדמית ואחרת (בין אם נזכרת ב"בעקבות פסק הדין" ובין אם לאו) ניתנת לאיתור באמצעות מאגרי מידע אלקטרוניים וכן בחיפוש אינטרנטי פתוח.
 • בספריה שבה יש עותקים מודפסים של ספרות שלא התפרסמה באינטרנט.
 • הבחינו בין מאמרים אקדמיים לבין פרסומים מקדמי מדיניות.
 • יש לכלול לפחות ארבעה פריטים שונים.

חלק 6: ראו גם

בחלק זה יש ליצור רשימת קישורים לערכי ויקיפדיה בנושאים משיקים לנושא הערך שלכם.

 • הקפידו שהנושאים יהיו משיקים ולא זהים: אין טעם בקישור לערכים ספציפיים אשר כבר נזכרים בתוך הערך שלכם. לכן הכוונה כאן היא לנושאים רחבים יותר.
 • יתכן שבערכים אלו יהיה מקום להוסיף קישור לערך שלכם, כך תגדילו את החשיפה של הערך! למידע טכני ראו ויקיפדיה: עריכה טכנית.
 • יש לכלול לפחות ארבע פריטים שונים.

חלק 7: קישורים חיצוניים

•בחלק זה יש להפנות לפרסומים חיצוניים לויקיפדיה (שאינם נזכרים ב"קריאה נוספת") מהסוגים שלהלן. זכרו שמלבד URL, עדיין צריך לאזכר בהתאם לכללים. המקורות יכולים לכלול:

 • נוסח מלא של פסק הדין הנסקר, וכן קודמיו וגלגוליו הבאים, אם ישנם
 • מסמכים שנזכרים בפסק הדין או קשורים בו הדוקות, הצעות חוק רלוונטיות
 • קטעי עיתונות
 • אתרי אינטרנט של גופים המעורבים בפסק הדין או עוסקים בסוגיות שבו
 • ככל העולה בדעתכם (ורלוונטי)

•יש לכלול לפחות ארבעה פריטים שונים.

חלק 8: הערות שוליים

חלק זה נוצר מעצמו במהלך העבודה, כאשר אתם משלבים אסמכתאות לדבריכם. הערות השוליים תופענה בתחתית המסמך, אבל את הכותרת "הערות שוליים" אתם צריכים ליצור (בתחתית הטקסט ומעל ההערות, כמובן).

 • תזכורת: כל אמירה שאינה מקורית שלכם (ובערך ויקיפדיה לא אמור להיות שום דבר מקורי שלכם מלבד חיבור הדברים!) צריכה להיות מגובה באסמכתא, כלומר הפניה למקור שעליו אתם מסתמכים: חוק, פסק דין, מאמר, כתבה, דוא"ל, הרצאה וכו'. אסור להציג רעיון שאינו שלכם כאילו הוא שלכם (לא טוב לכם, לא הוגן לבעל הרעיון המקורי).
 • בהערת השוליים יש פרטים המאפשרים לקורא למצוא את המקור המאוזכר. מראי המקום צריכים להיות כתובים בהתאם לכללי הציטוט האחיד (ובנוסף לכלול URL במקום שאפשר).
 • למידע נוסף ראו ויקיפדיה:הערות שוליים וגם ויקיפדיה:ביבליוגרפיה.

ויקיזציה

 • קשרו מושגים המופיעים בערך שלכם לערכים אחרים בויקיפדיה המסבירים אותם (רק בפעם הראשונה שהם מופיעים). הקישור נועד לאפשר לקוראים לקבל הסבר למונחים המופיעים בערך. לכן יש לקשר רק מונחים רלוונטים לערך. למשל, את המילה "תאגיד" כדאי לקשר לערך על "תאגיד", אם פסק הדין עוסק באחריות תאגידים לזכויות אדם. לעומת זאת, לא כדאי לקשר את המונח "הגיש" ("זהו פסק דין בתביעה שהגיש...") לערך "הגשה" (שעוסק בקורבן מנחה!), ואין צורך לקשר תאריכים.
 • אין להפנות בקישוריות חיצוניות למאגרי מידע שאינם פתוחים לקהל הרחב.
 • למידע טכני ראו ויקיפדיה: עריכה טכנית.

הזהרה והבטחה

סקירת פסק דין אינה עניין של מה בכך. היא מחייבת יכולת לנסח לעצמכם ובעצמכם את תוכנו של פסק הדין, ולהביא את הדברים באופן שמי שאינו מתמצא יבין גם הוא. במילים אחרות, צריך לקרוא, לחשוב, לקרוא שוב ולחשוב. לכתוב, למחוק, לכתוב שוב ולמחוק ועוד כמה פעמים. לעשות הגהה, לגלות שבעצם פספסתם משהו, להכניס, לשלב, לנסח מחדש וחוזר חלילה. בסוף תוכלו להפיק תחת ידכם מוצר משובח!

ערכים מהסמינר העיוני בדיני זכויות אדם בשנת הלימודים תשע"ז (2016-2017)

יש לוודא שנמצאים בתוך החשבון

לאחר מכן יש לפתוח את הדף למצב עריכה על ידי לחיצה על הקישור [עריכת קוד מקור] לעיל. בתחתית הרשימה שלהלן, הקלידו סולמית, חתמו באמצעות 4 טילדות ~~~~ (האייקון החמישי משמאל בתפריט שלעיל), והוסיפו את ליד שם פסק הדין שבחרתם.

 1. בג"ץ 3752/10 רובינשטיין נגד הכנסת (17.9.14) חוקתיות חוק מוסדות חינוך תרבות יחודיים - גבריאלה גרפינקל
 2. .yonatan - שיחה 15:50, 15 במרץ 2017 (IST)בג"ץ 1437/02 האגודה לזכויות האזרח בישראל נ' השר לביטחון פנים 
 3. רע"א 14/6897 רדיו קול ברמה בע"מ נ' קולך – פורום נשים דתיות - Dka 9017
 4. Doron1971 - שיחה 14:55, 21 ביוני 2017 (IDT) בגץ 10662/04 בג"ץ סלאח חסן נגד המוסד לביטוח לאומי
 5. בג"ץ מנאע נגד רשות המסים - Aviv.eliassi
 6. Daniec lbenaroia21 - שיחה 14:42, 16 במרץ 2017 (IST) בג"ץ פרופ' משה גביש ואח' נ' הכנסת
 7. Ifatshaked - רע"א 8821/09 ‏פבל פרוז'אנסקי נ' חברת לילה טוב הפקות בע"מ
 8. hany - שיחה 13:08, 5 ביוני 2017 (IDT)בג"ץ דוד גרבי נגד שרת החינוך התרבות והספורט
 9. איתי סמילנסקי - שיחה 13:14, 27 במרץ 2017 (IDT)רע"ב 4644/15 ראעי ואח' נ' שירות בתי הסוהר
 10. Ksiboni - שיחה 15:07, 10 במאי 2017 (IDT) בג"ץ האגודה לזכויות האזרח נגד השר לביטחון פנים
 11. Asala faqeeh - שיחה 16:14, 15 במרץ 2017 (IST) פסק דין ג'בארין נ' מדינת ישראל
 12. עקל סמארה - שיחה 20:39, 25 במרץ 2017 (IDT)2. 28/02 בג"ץ אדם טבע ודין נגד ראש ממשלת ישראל
 13. רמי פדילה - שיחה 14:43, 19 במרץ 2017 (IST)10. בג"ץ 687/15 ידיד ואח' נ' הכנסת ואח' (9.7.15) חוקתיות הגבלת שכר טרחה מניצולי שואה
 14. Eliaangel - שיחה 11:55, 25 במאי 2017 (IDT) ע"ע (ארצי) 90/08 טלי איסקוב ענבר נ' מדינת ישראל - הממונה על חוק עבודת נשים ואח'
 15. Kobidahan430 - שיחה 02:19, 27 ביוני 2017 (IDT) פסק דין יהודה זינגר נגד חברת יהב חמיאס טכנולוגיות

ערכים מהקורס בכתיבה אקדמית לתלמידי תואר שני בשנת הלימודים תשע"ז (2016-2017)

 1. Shahar.na - שיחה 14:20, 7 בנובמבר 2016 (IST)(ת"א) פסק דין מישל מלכה נגד התעשייה האווירית לישראל
 2. Gavrieli007 - שיחה 15:57, 7 בנובמבר 2016 (IST) דנ"פ 2316/95 עימאד גנימאת נ' מדינת ישראל, פ"ד מט(4) 589 (12.11.95)
 3. Elmalk ahmad - שיחה 13:50, 5 בפברואר 2017 (IST) בג"ץ 5304/15 ההסתדרות הרפואית בישראל ואח' נ' כנסת ישראל ואח'
 4. טל יונה - שיחה 20:48, 7 בנובמבר 2016 (IST) בג"ץ גיני נגד הרבנות הראשית
 5. Foxino2016 - שיחה 10:47, 8 בנובמבר 2016 (IST) טל טריידינג קורפ נגד בנק לאומי לישראל
 6. Hemi menachem - שיחה 11:49, 9 בנובמבר 2016 (IST) 13. בג"ץ נח - ההתאחדות הישראלית של הארגונים להגנת בע"ח נגד היועץ המשפטי לממשלה
 7. Nd naomi - שיחה 15:46, 9 בנובמבר 2016 (IST) פלונית נגד מדינת ישראל
 8. AYALA GOLAN SHMUELI - שיחה 14:01, 10 בנובמבר 2016 (IST) פסק דין פלונית נגד פלוני
 9. Marwanweh21 - שיחה 11:42, 12 בנובמבר 2016 (IST) פסק דין עוזי אורנן נגד משרד הפנים
 10. Kedemj2016 - שיחה 14:55, 14 בנובמבר 2016 (IST) 2. ע"א 630/70 טמרין נ' מדינת ישראל, פ"ד כו(1) 197
 11. Basem33 - שיחה 16:12, 14 בנובמבר 2016 פסק הדין ראם מהנדסים נגד עיריית נצרת
 12. Sagiorishira - שיחה 11:21, 16 בנובמבר 2016 (IST)ע"א 294/91 חברת קדישא גחש"א קהיל ירושלים נ' קסטנבאום
 13. Mr.hoter - שיחה 14:40, 3 בפברואר 2017 (IST) פסק דין איתן ענבר נגד ד"ר אסף יעקב

ערכים מהקורס בכתיבה אקדמית לתלמידי תואר שני בשנת הלימודים תשע"ו (2015-2016) (בנושאי זכויות אדם)

 1. רע"פ 10141/09 אברהם בן חיים נ' מדינת ישראל - יעל.גולדי
 2. בג"ץ 4293/01 משפחה חדשה ואח' נגד שר העבודה והרווחה - Kolton zelma efrat
 3. בג"צ 7245/10 עדאלה ואח' נגד משרד הרווחה ואח' - Hagar gadot nimni
 4. בג"ץ 3071/05 לוזון נ' ממשלת ישראל - Royi basseches
 5. בג"ץ 2599/00 ית"ד נ' משרד החינוך ואח' - Ruth2015
 6. בג״ץ 953/87 פורז ואח' נ׳ שלמה להט, ראש עירית תל־אביב יפו ואח' - Danaeve
 7. דנג"ץ 204/13 צלאח ואח' נ' שירות בתי הסוהר ואח': שלילת הזכות ללימודים באוניברסיטה הפתוחה מאסירים בטחוניים - G-beeri
 8. בג"ץ 4542/02 קו לעובד נ' ממשלת ישראל: הסדר כבילה לעובדים זרים - Reuven millman
 9. ע"פ 5121/98 יששכרוב נ' התובע הצבאי הראשי ואח' : השימוש בראיות שהושגו שלא כדין - Ronen ozeri
 10. בג"צ 8276/05 עדאלה נגד שר הביטחון, פ"ד סב(1)1(39 עמודים):חסימת תביעות של פלסטינים - Iraqi wafi
 11. פס"ד 5304/92 פר"ח 1992 סיוע לנפגעי חוקים נ' שר המשפטים - Eran Levi - שיחה 11:31, 27 בדצמבר 2015 (IST)
 12. בג"צ 4463/94 - חנניה גולן נ' שירות בתי הסוהר - Meydany
 13. בג"ץ לך תצטיין - zlevzahav10
 14. ע"פ 4424/98 סילגדו ואח' נ' מדינת ישראל, פ"ד נו(5) 529: הרשעה של מבצע בצוותא על עבירה נוספת - hanitaron - שיחה 20:56, 2 בנובמבר 2015 (IST)5.
 15. בג"ץ 1030/99 אורון ואח' נ' יו"ר הכנסת ואח', פ"ד נו(3) 640: פטור לערוץ 7 ממכרז לרדיו איזורי - Eilat melkman
 16. בג"ץ 5771/12 ליאת משה נ' הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים - אסקיו
 17. Meytallevi - שיחה 09:59, 26 באוקטובר 2015 (IST)22. בג"ץ 399/85 כהנא נ' הוועד המנהל של רשות השידור, פ"ד מא(3) 255: חופש הביטוי מול ביטוי גזעני
 18. Ehud gabay - שיחה בג"ץ 4128/02 אדם טבע ודין - אגודה ישראלית להגנת הסביבה נגד ראש ממשלת ישראל ,שר האוצר,הפנים,היועץ המשפטי לממשלה ,והוועדה הארצית לתכנון ובנייה.
 19. רויטל פייג - שיחה 14:17, 27 באוקטובר 2015 (IST) - רע"ב 5493/06 פלד נ' שירות בתי הסוהר
 20. Mithkalsamara - שיחה 05:06, 28 באוקטובר 2015 (IST) בג"ץ 5373/08 אבו לבדה ואח' נ' שרת החינוך ואח' : חינוך לילדים במזרח ירושלים
 21. Meital avraham - שיחה 09:10, 28 באוקטובר 2015 (IST) בג"ץ 2481/93 דיין נ' מפקד מחוז ירושלים ואח'
 22. Barbuchman - שיחה 10:31, 28 באוקטובר 2015 (IST) - דיזיין 22 נ' משרד התעשייה ואח', פ"ד ס(1) 38
 23. Taltal1118 - שיחה 14:57, 31 באוקטובר 2015 (IST) - בג"ץ 2458/01 משפחה חדשה נ' הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים, הגבלת זכות לפונדקאות לאישה שיש לה בן זוג
 24. Gratziaben - שיחה 15:18, 4 בנובמבר 2015 (IST) בג"צ 1715/97 לשכת מנהלי ההשקעות בישראל נ' שר האוצר
 25. Dikla205 - שיחה 17:31, 23 בדצמבר 2015 (IST) בג"ץ 2245/06 דוברין נ' שירות בתי הסוהר

ערכים בסמינר בנושא זכויות אדם בשנת הלימודים תשע"ה (2014-2015)

 1. Ody1508 - שיחה 21:48, 13 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 5100/94 הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל נ ממשלת ישראל
 2. Ariela law - שיחה 23:11, 13 באפריל 2015 (IDT) - ע"פ 2831/95 אלבה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(5) 221 (1996)
 3. ענת - שיחה 14:38, 15 באפריל 2015 (IDT) - בג"צ 6126/94 סנש נ רשות השידור
 4. Meiravronen - שיחה 12:57, 14 באפריל 2015 (IDT)פרשת קלפי המיקוח - דנ"פ 7048/97
 5. tzofit hadar - שיחה 16:09, 14 באפריל 2015 (IDT) - בג"ץ 153/87 לאה שקדיאל נגד השר לענייני דתות
 6. MichalCapel - שיחה 21:33, 15 באפריל 2015 (IDT)בג"ץ 693/91 ד"ר מיכל אפרת נ' הממונה על מרשם האוכלוסין במשרד הפנים
 7. AssafKor - 4. בג"ץ 5432/03 ש.י.ן. – לשוויון ייצוג נשים נ' המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין, פ"ד נח(3) 65 (2004) (התרת שידורים פורנוגרפיים)
 8. Anna Kan35 - שיחה 21:09, 16 באפריל 2015 (IDT) בג"צ מס' 454/94 -שדולת הנשים בישראל נגד ממשלת ישראל ואח', פ"ד מח(5) 501
 9. Nataliebar - שיחה 18:44, 19 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 1213/10 ניר ואח' נ' יו"ר הכנסת ואח'
 10. קאסם ראדי - שיחה 08:34, 27 באפריל 2015 (IDT) טבקה משפט וצדק לעולי אתיופיה נגד שרת החינוך בג"ץ 7426/94
 11. Amosr2607 - שיחה 20:41, 23 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 7385/13 איתן – מדיניות הגירה ישראלית ואח' נ' ממשלת ישראל, בג"ץ 8425/13 גבריסלאסי ואח' נ' ממשלת ישראל
 12. YS on wiki - שיחה 21:51, 24 באפריל 2015 (IDT) בג"צ 153/83 - אלן לוי נ' מפקד המחוז הדרומי של משטרת, ~ רשיון לקיום הפגנה
 13. Shimonaz - שיחה בג"ץ 6069/10- מחמלי נגד שב"ס-שיויון הזדמנויות בעבודה לאנשים עם מוגבלויות
 14. עלי גאנם - שיחה 22:00, 24 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 4112/99 עדאלה נגד עיריית תל-אביב-יפו, פ"ד נו (5) 393
 15. Ellarm - שיחה 22:53, 24 באפריל 2015 (IDT)#‏בג"צ 4634/04‏‎ ‎רופאים לזכויות אדם נגד השר לביטחון פנים ‏
 16. Rima aburiash - שיחה 00:46, 25 באפריל 2015 (IDT) 18. cd בג"ץ 3557/05 מטה הרוב נ' משטרת ישראל
 17. AlonaSinai - שיחה 10:10, 25 באפריל 2015 (IDT) בג"צ 316/03 מוחמד בכרי ואח' נ' המועצה לביקורת סרטים
 18. Yydk - שיחה 21:02, 25 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 466/07 זהבה גלאון ואח' נ' היועץ המשפטי לממשלה.
 19. Basem33 - שיחה 15:08, 26 באפריל 2015 (IDT) ע"א 9535/06 אבו מסאעד נ' נציב המים
 20. Mor3589 - שיחה 22:43, 27 באפריל 2015 (IDT) בג"ץ 366/03 עמותת מחויבות לשלום וצדק חברתי נ' שר האוצר

ערכים בסמינר עיוני בנושא זכויות אדם בשנת הלימודים תשע"ד (2013-2014) (בנושא מהגרי עבודה ומבקשי מקלט)

 1. yaronshlo1 - שיחה 15:15, 24 במרץ 2014 (IST)עת"מ 3415-05-10 הרננדז נ' מדינת ישראל(14.8.11)
 2. LubaGalfond - עת"מ (י-ם) 8717/08 יוהנס למה באיו נ' משרד הפנים
 3. Dani347 - עתירה מנהלית 27315-08-11 פלונית ואחרים נ' משרד הפנים
 4. Dnah - בג"ץ 1834/09 יהודה דורון נגד משרד הפנים רשות האוכלוסין וההגירה ואחרים
 5. Maayanbro - שיחה 20:49, 19 במרץ 2014 (IST) עת"מ א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל ואח' נ' שר הפנים
 6. ORIT RM - עת"מ 29883-07-11 אטוש מאג'ד מאנג'אן ואח' נגד עיריית אילת ומשרד החינוך
 7. מתוחקקת - שיחה 22:05 20 במרץ 2014 (IST) עת"מ 20871-06-11 מדינת ישראל נגד חנה מנגסטרב אסמורום
 8. Gagu.nac - בג"ץ 11437/05 קו לעובד ואחרים נגד משרד הפנים ואחרים ‏
 9. Eran adany - שיחה 14:44, 24 במרץ 2014 (IST) בג"ץ אדם נ' הכנסת
 10. Benny090 - פרשת יולנדה גלוטן
 11. Shani maximov - עע"מ 8908/11 נסנט ארגיי אספו נגד משרד הפנים
 12. Hanitvaknin - עת"מ 2702/04 פלונית נגד שר הפנים
 13. Ddoorr - עת"מ ויליאם ג'וסף נגד משרד הפנים
 14. GILI RICHTER - ע"פ מיכאל פרודנטל נגד מדינת ישראל
 15. Sharbat - שיחה 14:48, 9 ביוני 2014 (IDT) פס"ד גלאן טספייה ואח' נגד משרד הפנים
 16. Ehoud89 - שיחה - רחל ברהנה סלומון נגד שר הפנים ואחרים
 17. zaitman88 - בג"ץ אל טאי נ' משרד הפנים
ויקיפדיה

מיזם עבודות ויקידמיות הוא מיזם כתיבה של ערכים בוויקיפדיה כמטלה אקדמית במסגרת הוראה באוניברסיטאות ומכללות. קהילת ויקיפדיה סבורה שניתן לשלב כתיבה ועריכה בוויקיפדיה במסגרת הוראה אקדמית, באופן שיתרום לשני הצדדים, ויאפשר לסטודנטים לממש יעדים אישיים על-ידי תרומה משמעותית לפרויקט קהילתי.

דף זה פונה למרצים או מתרגלים בקורסים אוניברסיטאיים המעוניינים לבצע שילוב שכזה, ומרכז עבורם, ועבור הסטודנטים שלהם, הצעות, הנחיות ורעיונות שיכולים לקדם את הפרויקט.

רקע כללי

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה השואפת ליצור ערכים ברמה גבוהה, תוך פניה לאוכלוסייה רחבה. כל קורס אקדמי עוסק בעשרות מושגים, רעיונות, אישים או אירועים הראויים לסיקור רציני במסגרת אנציקלופדיה.

אחת התפיסות המרכזיות בוויקיפדיה היא ההתקדמות והשיפור ההדרגתיים. ערך טיפוסי אינו עולה לאתר כשהוא בנוי וערוך בשלמותו - לפעמים מהווה הגרסה הראשונה רק שלד לערך ראוי, ולפעמים אף פחות מזה. עם הזמן, עורכים נוספים משפרים את הערך ומתקנים אותו; התוספות הקטנות מצטברות לחשבון גדול.

אנו מצפים שסטודנט המתבקש לכתוב ערך אנציקלופדי על נושא נתון יפגין במהלך העבודה שני כישורים מרכזיים:

 • היכולת לאסוף מידע ממקורות שונים, לרכז אותו ולערוך אותו באופן סביר;
 • היכולת להציג את המידע בלשון בני אדם וללא ז'רגון מקצועי, באופן שיהיה נגיש לאדם משכיל ומתעניין, ולא רק למתמחים.

אף שעקרונית ויקיפדיה העברית שמחה לקבל ערכים שנכתבו או הורחבו במסגרת קורס אקדמי, לעיתים נתקלים ערכים אלה בהתנגדות עזה של ויקיפדים. התנגדות זו כוללת ניסיונות למחיקת חלקים ניכרים מהערך ואף הצעות למחיקת הערך כולו. ראוי להביא בחשבון התנגדות זו, שלא בהכרח עולה יפה, אך בוודאי יש בה אי נעימות, בעת בחירת נושאים לכתיבה, ולהיות ערוכים להתמודדות עם התנגדות זו.

עורכים מתנדבים

להלן רשימת המתנדבים במיזם, מקהילת ויקיפדיה, המוכנים לעזור לגשר בין ויקיפדיה לסטודנטים בפרויקטים השונים באמצעות יוזמות, הנחיה והכנת תשתית.
לאחר הדרכת סטודנטים מומלץ להוסיף לסטודנט בדף שיחתו את התבנית

Penguin student by mimooh.svg
שלום לך,

בהמשך להדרכה בה השתתפת, בנוסף לקישורים לדפי ההנחיות במלבן הברכה לעיל, להלן קישורים לדף בו נמצא קישור לדף המיזם בו אתה משתתף, ודפי עזרה - מומלץ מאוד לעיין בהם:

בחתימה שלי נמצא גם קישור לדף השיחה שלי. אני אלווה אותך בהנחיות בדף השיחה שלך.

ניתן תמיד להגיע לטיוטה שלך דרך הקישור "תרומות" במעלה הדף.

אם יש לך שאלות נא לשאול אותן בדף השיחה שלך. יש להקיש על הקישור [פסקה חדשה] ולכתוב את הדברים, או ללחוץ על הקישור [עריכת קוד מקור] כדי לענות לפניה שנכתבה.
נא לא לשכוח לתייג אותי בהתאם להסבר בדף {{תיוג}} ו"לחתום" בתום הדברים - עושים זאת באמצעות הקלדת 4 סימני טילדה (~).

                                                            שיהיה בהצלחה פרח, הנותן לו קישורים לדפי העזרה השונים.

(ויקיפד ותיק המעוניין להצטרף למתנדבים במיזם, יש ללחוץ כאן להוספת שמו)


אל תהססו לפנות לאחד מהמשתמשים המצויינים לסיוע בכל מה שנצרך (באמצעות גישה לדף ה"שיחה" שמצויין ליד אחד מהרשימה, ושם לחיצה על "פסקה חדשה").

הנחיות

הנחיות לסטודנטים הנחיות למרצים המעוניינים - יצירת פרויקט בקורסים אקדמיים

כתיבת מטלה בוויקיפדיה כוללת התמודדות עם ממשק העריכה, אך בצדה האפשרות להיעזר בקהילת עורכים שיוכלו לסייע לכם עם האתגרים הטכניים.

כדי לסייע לכם הקמנו את דף ההנחיות לסטודנטים ובו הנחיות ואפשרויות לסיוע.

מיזם כתיבה באקדמיה הוא אמצעי הוראה אשר ניתן להטמעה ושילוב בכל קורס אקדמי. על מנת להבטיח רמה אקדמית גבוהה מומלץ לשלבו בקורסים ברמת מוסמך ומעלה. שילוב כתיבת ערכים בוויקיפדיה במסגרת קורסים אקדמיים כולל בתוכו מספר היבטים טכניים ואקדמים. אתם יכולים לקבל סיוע תוכני וטכני מהמתנדבים במיזם.

מיזמים

 1. מדעי הרוח בחיפה – כתיבת ערכים במסגרת קורסים שונים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה.
 2. ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/תוכנית רודרמן למצטיינים ביהדות ארצות הברית ומדינת ישראל - אוניברסיטת חיפה
 3. התכנית הרב תחומית לחינוך והתפתחות בגיל הרך - אוניברסיטת חיפה
 4. היבטים משפטיים של ביטחון אנושיהמרכז הבינתחומי הרצליה
 5. לימודי מוגבלות - אוניברסיטת בר אילן
 6. ויקישטעטל
 7. האוניברסיטה העברית - הפקולטה למדעי הרוח - מיומנויות הקריאה והכתיבה
 8. משרד הרווחה - תכניות הלימודים במסגרת בית הספר המרכזי להכשרת עובדים לשירותי הרווחה
 9. ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/הפקולטה למשפטים אוניברסיטת חיפה - פרויקט הקליניקה למשפט וטכנולוגיה
 10. תרבות דיגיטליתהמכללה האקדמית צפת
 11. מוסדות תקשורתאוניברסיטת חיפה
 12. ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/עבודות ויקידמיות/האוניברסיטה העברית - מבוא לדת הבהאאית
 13. התנהגות ארגוניתהטכניון
 14. פיזיקה של סביבה נקבוביתהטכניון
 15. תוכן דיגיטלי במוסדות מורשת תרבותית: ויקיפדיה, ספרנים וספריותהמכללה לחינוך ע"ש דוד ילין
 16. מדיניות ותאוריה של האמנויותבצלאל
 17. גירוש שדים וניתוח קיסרי: רפואה מסורתית מול רפואה מערבית באפריקהאוניברסיטת בן-גוריון בנגב – חטיבת אפריקה
 18. גנטיקה וגנומיקה של האדםאוניברסיטת בן-גוריון בנגב
 19. מיזם מעוף (משפט עברי בוויקיפדיה)אוניברסיטת בר אילן
 20. עבודה סוציאלית בתחום נשים ומגדראוניברסיטת תל אביב
 21. מדיניות חינוךמכללת אורנים
 22. הולדת הספרות מתוך המלחמה: קאמי, סארטר, סנט-אקזופרי והנסיך הקטןהאוניברסיטה העברית
 23. דיוקן האמן - והאמנית - כאיש צעיר: לאה גולדברג, יהודה עמיחי ודליה רביקוביץאוניברסיטת תל אביב
 24. לימודי תרגוםבית ברל
 25. לימודי סיעודהמרכז האקדמי לב
 26. שימוש קליני בדימות רפואי - אוניברסיטת בן-גוריון בנגב – המחלקה להנדסה ביורפואית

2018

2017


2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2006

מיזמים שלא כללו כתיבת ערכים

ראו גם

WIKI AND ACADEMIA.PNG כותב זה הוא סטודנט, הפועל בוויקיפדיה העברית במסגרת קורס אקדמי.
.

שלום דרור, אני לא מבינה למה אתה משתמש במודול המנוון הזה לשם כתיבת ערך כמטלה אקדמית במקום להשתמש בפורמט שעוצב על ידי הקהילה שהשתמשת בו בעבר בויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/אוניברסיטת חיפה/הפקולטה ללימודי רווחה ובריאות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 18:21, 6 במאי 2014 (IDT)

הקישור לדף לא עובד

שלום, הנסיון לקשר אל הדף הזה בטקסט שנכתב במסמך וורד לא צולח. האם מישהו יכול להסביר או לסייע? תודה, --YR on wiki - שיחה 09:52, 1 בנובמבר 2016 (IST)

שלום

אני באסם אבו עאבד,ואני משתתפת בקורס כתיבה אקדמית במסגרת לימודי תואר שני בשנת 2016-2017 במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט" Basem33 - שיחה 15:57, 14 בנובמבר 2016 (IST)

שלום Basem33, אנא העבר את הטקסט הזה (וכדאי לתקן את הדקדוק) לדף המשתמש שלך. מקומו שם ולא כאן. בברכה, --YR on wiki - שיחה 16:00, 14 בנובמבר 2016 (IST)
1
100%
#27408B
#F3F9FF