קתרינה מאלכסנדריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קתרינה הקדושה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קאראווג'ו, "קתרינה הקדושה מאלכסנדריה", 1595–1596

קתרינה מאלכסנדריה, המכונה גם "קתרינה הקדושה של הגלגל" (ביוונית: ἡ Ἁγία Αἰκατερίνη ἡ Μεγαλομάρτυς), היא קדושה בנצרות.

עובדת קיומה ההיסטורי של קתרינה אינה מוכחת, אבל היא נחשבת לאחת הקדושות החשובות בנצרות: קתרינה נחשבת לקדושה "מרטיר גדולה" בכנסיות המזרחיות; והכנסייה הקתולית מחשיבה אותה כאחת מארבעה-עשר הקדושים המסייעים, המסייעת נגד מוות פתאומי ובעיות לשון ודיבור.

אגדות ומסורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ההגיוגרפיה, קתרינה חיה בתחילת המאה ה-4 לספירה אך אין בסיס היסטורי לקיומה הממשי. לפי האגדות היא הייתה בתו של קוסטוס, מושל אלכסנדריה. בעקבות התגלות, החליטה לעבור לדת הנוצרית והוטבלה. לפי האגדה, היא פנתה לקיסר מקסנטיוס וניסתה לשכנע אותו להפסיק לרדוף את הנוצרים. היא נכשלה בכך אך הצליחה להעביר לנצרות את אשתו של הקיסר וחלק מיועציו. עקב כך היא נאסרה על ידי הקיסר אך גם בבית הסוהר המשיכה להעביר אנשים לחיק הנצרות. על כן נידונה למוות על גלגל העינויים. האגדה מספרת שכאשר נקשרה לגלגל, זה נשבר ועל כן נאלצו להוציאה להורג בעריפת ראש. כך הפכה קתרינה למרטיר של הכנסייה. בעקבות סיפור אגדה זה, גלגל העינויים "גלגל השבירה" כונה גם "גלגל קתרינה". האגדה ממשיכה לספר שמלאכי שרת ירדו מהשמיים והעבירו את גופתה להר סיני, שם הוקם מנזר על שמה במאה ה-6, מנזר סנטה קתרינה הקיים עד היום. על פי המסורת, ההר בו נמצאה גופתה הוא ג'בל קתרינה, ההר הגבוה בחצי האי סיני ובמצרים.

קתרינה הקדושה הוזכרה במשפטה של ז'אן ד'ארק בתחילת המאה ה-15 כאחד ה"קולות" שהדריכו את ז'אן במעשיה ועמדו לימינה. החרב ששמשה את ז'אן ד'ארק הייתה חרב שנמצאה באופן מסתורי תחת המזבח הראשי בכנסייה על שם קתרינה הקדושה בעיר רואן.

פולחן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמל של קתרינה הקדושה הוא גלגל שיניים, בעקבות גלגל העינויים שנשבר, ויום חגה בנצרות הקתולית הוא 25 בנובמבר. בגלל הספק בקיומה ההיסטורי שמה נמחק מלוח השנה של קדושי הכנסייה הקתולית ב-1969 אך הוחזר שוב לרשימה ב-2002. קתרינה היא אחת הקדושות הנערצות ביותר בקתוליות, בייחוד בצרפת, שם פסלה מוצג ברוב הכנסיות. כנסיות וקפלות רבות בעולם מוקדשות לה. היא נחשבת לפטרונית הנערות והתלמידות וזאת היות שיש הרואים בה את הבתולה החשובה ביותר בנצרות, אחרי מריה. בגלל גלגל השיניים המסמל אותה, רואים בה גם פטרונית של העוסקים במקצועות מכניים ושל החייטים.

ברחבי העולם קיימים מספר אתרים המוקדשים לקתרינה הקדושה, ביניהם קתדרלת קתרינה הקדושה בגואה העתיקה (מכיוון שהפורטוגזים כבשו את העיר ביום חגה, ה-25 בנובמבר); ומנזר סנטה קתרינה בסיני. נטען כי שרידי גופה של קתרינה הקדושה נמצאים במנזר, לאחר שהובאו לשם על ידי מלאכים לאחר עריפת ראשה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • איתן בורשטיין, לקסיקון לנצרות, איתאב - בית הוצאה לאור, 2005.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]