ארמניה באירוויזיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארמניה באירוויזיון
EuroArmenia.svg
מדינה Flag of Armenia.svg  ארמניה
רשת שידור AMPTV
השתתפות ראשונה Flag of Greece.svg אתונה, 2006
זכיות 0
השתתפויות 8
היעדרויות 1
אירוח האירוויזיון לא אירחה
השתתפות אחרונה Flag of Denmark.svg קופנהגן, 2014
האיקו בהלסינקי (2007)
אווה ריבס באוסלו (2010)
גור סוג'יאן ו"דוריאנס" במאלמה (2013)

ארמניה השתתפה באירוויזיון 8 פעמים מאז הצטרפה לתחרות ב-2006.

הישגים בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארמניה הצטרפה לתחרות בשנת 2006 עם השיר "Without Your Love" ("בלי אהבתך") בביצוע הזמר אנדריי. השיר העפיל לשלב הגמר, בו הוא סיים במקום השמיני. לאור המיקום הגבוה בו סיימה ארמניה ב-2006, היא העפילה אוטומטית לגמר באירוויזיון 2007. השיר "Anytime You Need" ("בכל פעם שתזדקקי") שבוצע על ידי הזמר האיקו, סיים גם כן במקום השמיני.

לאירוויזיון 2008 שלחה ארמניה את הזמרת סירושו, זמרת פופ ארמנית מצליחה ובתה של זמרת מפורסמת גם היא. השיר "Qele Qele" ("בוא, נלך"), שיר פופ אתני סוחף, נבחר בתחרות מוקדמת מבין ארבעה שירים שאת כל מילותיהם כתבה סירושו בעצמה והלחינו מלחינים שונים. הקהל בחר בשיר זה בהפרש ניכר על פני שאר השירים (86.5% מקולות המצביעים). בגלל שינוי כללי התחרות וחלוקה לשני חצאי גמר, כאשר רק חמש מדינות (ארבע הגדולות + המארחת) מבטיחות את מקומן בגמר, נאלצה ארמניה להתמודד בשלב חצי הגמר. היא העפילה לשלב הגמר וסיימה במקום הרביעי, הישגה הטוב ביותר של ארמניה בתחרות עד כה.

עד שנת 2010 ארמניה הייתה אחת משלוש המדינות היחידות בתחרות שסיימו באחד מעשרת המקומות הראשונים בגמר האירוויזיון מאז החלה שיטת חצי הגמר. שתי המדינות הנותרות הן אזרבייג'ן ויוון, כאשר יוון עשתה זאת כבר משנת 2004, בעוד ארמניה ואזרבייג'ן הצטרפו לתחרות רק לאחר כמה שנים. באירוויזיון 2011 כשלה ארמניה להעפיל לשלב הגמר, ובכך שברה את רצף ההצלחה שלה.

השירים שייצגו את ארמניה באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Disc Plain yellow dark.svg שורה בצהוב מסמלת ניצחון של המתמודדת באותה תחרות
Plain Disc 40% grey.svg שורה באפור מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השני

Circle Ochre Solid.svg שורה בחום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השלישי
Disc Plain red.svg שורה באדום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום האחרון

שנה מבצע שיר תרגום לעברית גמר ניקוד חצי גמר ניקוד
2006 אנדריי "Without Your Love" "בלי אהבתך" 8 129 6 150
2007 האיקו "Anytime You Need" "בכל פעם שתזדקקי" 8 138 X X
2008 סירושו "Qélé, Qélé" "בוא, נלך" 4 199 2 139
2009 אינגה ואנוש "Jan Jan" "ריקוד חדש (יקירי)" 10 92 5 99
2010 אווה ריבס "Apricot Stone" "גלעין המשמש" 7 141 6 83
2011 אמי "Boom Boom" "בום בום" X X 12 54
2013 גור סוג'יאן ו"דוריאנס" "Lonely Planet" "פלנטה בודדה" 18 41 7 69
2014 Aram Mp3 "Not Alone" "לא לבד" 4 174 4 121
2015 גנאלוגיה "Face The Shadow" "תעמוד מול הצל"

יחסי ארמניה וטורקיה באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי ארמניה ואזרבייג'ן באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות המחלוקת בין שתי המדינות, 1,065 ארמנים הצביעו לשיר האזרי (וכך העניקה ארמניה נקודה אחת לאזרבייג'ן); 43 אזרים הצביעו לשיר הארמני.‏[3] עלו האשמות לפיהן רשות השידור האזרית טשטשה את מספר הטלפון בו היה ניתן להצביע לשיר הארמני. רשת השידור האזרית דחתה את ההאשמות, והראתה את קטע הווידאו ששודר, ובו ניתן לראות בבירור את המספר בו היה ניתן להצביע לשיר הארמני. למרות זאת, מצא לבסוף איגוד השידור האירופאי לנכון לקנוס את רשת השידור האזרית ב-2,700 אירו על כך שטשטשה את מספר הטלפון של השיר הארמני. בנוסף, הועלו האשמות שבאוגוסט 2009 ממשלת אזרבייג'ן זימנה לחקירה במשרד לביטחון הלאומי בעיר באקו תושבים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות, שבמהלכה הם הואשמו בהיותם "לא פטריוטים" ו"איום ביטחוני פוטנציאלי".‏[4] בעקבות האירועים, מפקח תחרות האירוויזיון, סוונטה סטוקסליוס, הודיע שהושקה ועדת חקירה שתחקור את האירועים. בתגובה, המשרד לביטחון הלאומי בעיר באקו נתן הבטחה שאף אזרח לא נחקר, באופן רשמי או באופן לא רשמי, לגבי דפוסי הצבעותיו בתחרות. מנכ"ל איגוד השידור האירופי, ג'אן רביילון, אמר בתגובה כי "חופש ההצבעה היא אחת מאבני היסוד של התחרות, וכל הפרת פרטיות לגבי דפוסי הצבעותיו של אדם או חקירת אנשים לגבי דפוסי הצבעותיהם, לחלוטין אינה מתקבלת על הדעת".‏[5] בתגובה, שר הנוער והספורט של אזרבייג'ן, אזאד רחימוב, הכחיש כי אנשים זומנו למשרד לביטחון הלאומי בעיר באקו עקב הצבעותיהם לשיר הארמני בתחרות, והאשים את רדיו אירופה החופשית וערוצי חדשות נוספים ברחבי אירופה בניסיון ליצור שערוריות.‏[6] איגוד השידור האירופי חקר ובדק את העניין בישיבה שהתקיימה ב-11 בספטמבר 2009 בעיר אוסלו, נורבגיה, ובהודעה שהתפרסמה בתקשורת ב-17 בספטמבר 2009, נאמר כי איגוד השידור האירופי מכיר בטענות כי גורמים רשמיים באזרבייג'ן ניהלו חקירה שתחקור אזרחים אזרים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות והפרו את פרטיותם. עם זאת, איגוד השידור האירופי החליט לא להטיל סנקציות על אזרבייג'ן או לאסור עליה לקחת חלק בתחרות, אך איגוד השידור האירופי הוסיף והזהיר כי בפעם הבאה בו מקרה מסוג זה יתרחש, תורחק אזרבייג'ן מהתחרות למשך שלוש שנים רצופות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]