העבריים מדימונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער הכניסה לשכונת העבריים בדימונה
ביקור של תיירים בחדר האוכל הטבעוני של הקהילה
ילד מהקהילה

העבריים מדימונה, או בשמם הרשמי African Hebrew Israelite Nation of Jerusalem (האומה האפריקאית העברית הישראלית של ירושלים), והמוכרים גם בכינוי 'הכושים העבריים', היא קבוצה דתית קטנה המונה כחמשת אלפים איש. רוב חברי הקבוצה חיים בקהילה שיתופית בעיר דימונה המתנהלת על פי פרשנות מייסדיה לחוקי התורה. כיום ישנן קהילות של העבריים מדימונה גם ביישובים ערד, טבריה ומצפה רמון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה נוסדה בשיקגו על ידי פועל פלדה לשעבר בשם בן קרטר, אשר שינה את שמו לבן-עמי בן ישראל עם הגעתו לישראל ב-1969. הרקע להקמת הקבוצה היה תחושת הזדהות שחשו נוצרים אדוקים מהציבור האפרו-אמריקאי עם סיפור יציאת מצרים של בני ישראל. קרטר טען כי שינוי שמו נבע מכך שהמלאך גבריאל נגלה אליו ואמר לו שהאפרו-אמריקאים צאצאי העבדים הם מצאצאי עשרת השבטים. עם השנים פיתחו חברי הקבוצה תפיסה לפיה בני ישראל האמיתיים הם בני הגזע השחור, שגלו למערב אפריקה לאחר חורבן בית שני והובלו לאמריקה במסגרת סחר העבדים האטלנטי.

קרטר וכשלושים מחסידיו התיישבו תחילה בליבריה שבמערב אפריקה, וב-1969 החלו להגר לישראל על בסיס אשרות זמניות, אשר חודשו מעת לעת. כשגדלה הקבוצה, פסק הרב הראשי לישראל , הרב איסר יהודה אונטרמן, כי חבריה אינם יהודים, ולפיכך אינם זכאים לאזרחות על סמך חוק השבות. למרות זאת, המשיכו חסידי הקבוצה להיכנס לישראל כתיירים והתיישבו בדימונה. הממשלה סירבה להעניק לחברי הקבוצה אזרחות והחל משנת 1971 גירשה חלק מן המגיעים. אחרים לא גורשו, לאחר שוויתרו על אזרחותם האמריקנית.

בשנת 1990 הגיעה הקבוצה להסכמה עם הממשלה לפיה יזכו חבריה באשרות תייר עם רישיון עבודה. ב-1991 ניתן לחברי הקבוצה מעמד של תושב ארעי לפרק זמן של חמש שנים, שחודש לשלוש שנים נוספות ב-1995. בסוף 2003 העניק משרד הפנים לחברי הקבוצה מעמד של תושב קבע עם פטור משירות בצה"ל. עם זאת, רבים מבני העדה משרתים כיום במגוון תפקידים בצבא, כולל תפקידים קרביים.

אורח חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב חברי הקבוצה חיים בקהילה שיתופית בשכונה צמודת-קרקע בדימונה. קהילה זו מארחת מאות מבקרים בשנה. הקהילה דוגלת בתזונה טבעונית[1] וכן בהינזרות מאלכוהול, למעט יין מיצור עצמי, ומתרופות כלשהן. לקהילה רשת מסעדות המגישות אוכל טבעוני (כגון מוצרי סויה וסייטן), אותן מתפעלים חבריה. לקהילה גם מפעל בגדים הפופולרי במיוחד בקרב אישים מהאליטה השחורה בארצות הברית. בני הקהילה דוגלים בנישואים פוליגמים ואורח חייהם מאופיין בקהילתיות ובעזרה הדדית רבה.

הקבוצה מבססת את אורח חייה על התורה, כפי שהיא מפרשת אותה. בני הקבוצה אינם מקבלים את מסורת חז"ל. מלבד המועדים הנזכרים בתורה, הם חוגגים גם שני חגים נוספים. האחד באמצע מאי והוא מציין את יציאת הקבוצה מארצות הברית לליבריה, והשני בסוף פברואר ומטרתו חיזוק הנתינה והאחדות בתוך הקהילה. בני הקהילה צמים בכל שבת, והם מסבירים כי למדו זאת ממצוות השמיטה, שעל פיה נחה אדמת הארץ אחת לשבע שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא העבריים מדימונה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כפי שנכתב באתר הרשמי: "the maintenance of a vegan diet void of all animal by-products"