אוריאל לין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: פירוט יתר פעילות של גופים שייכת לכל הפועלים שם, לא רק ללין.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אוריאל לין
לין
תאריך לידה 2 באפריל 1935 (בן 80)
תאריך לידה עברי כ"ח אדר ב' ה'תרצ"ה
כנסות 11 - 12
סיעה הליכוד
תפקידים בולטים

אוריאל לין (נולד ב-2 באפריל 1935) הוא עורך דין, נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז ונשיא איגוד לשכות המסחר. כיהן כחבר הכנסת, כממונה על הכנסות המדינה, כמנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות וכיו"ר מועצת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. לין פעיל בתחום העסקי והציבורי, נשיא ובעלים של חברת רשת לין (2001) בע"מ (חברת אחזקות והשקעות). כיהן ומכהן כדירקטור בחברות ציבוריות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לין נולד בעיר העתיקה בירושלים בשם אוריאל אסולין, ליהונתן אסולין שעלה ממרוקו, ולמרגלית חזן שנולדה בישראל. סבו, הרב בן ציון מרדכי חזן[1], היה מייסד ישיבת "פורת יוסף" בעיר העתיקה בירושלים והגבאי שלה. ב-28 במאי 1948, במהלך מלחמת העצמאות, מסר הסב את כתב הכניעה של העיר העתיקה לידי מפקד הלגיון עבדאללה אל תל.

לין התחנך במוסד חילוני לילדי חיילים בבני ברק. לאחר מכן היה חניך בכפר הנוער מאיר שפיה ובכפר הנוער בן שמן. לפני שירותו הצבאי למד בבית הספר הימי בחיפה.‏[2] התגייס לצה"ל בגיל 17, שירת בחיל השריון בחטיבה 7, ובשנת 1954 השתחרר משירות סדיר. השתתף כאיש מילואים בשלוש ממלחמות ישראל: מלחמת סיני בשנת 1956, מלחמת ששת הימים בשנת 1967 ומלחמת יום הכיפורים בשנת 1973.

למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים (1954–1958) וקיבל תואר מוסמך במשפטים בהצטיינות יתרה. כמו כן קיבל תואר מאסטר במשפטים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי (1961–1963).

עם תום לימודיו בברקלי כיהן בתפקיד מנהל החוף המערבי מטעם ארגון ההתרמה של הקרן הקיימת לישראל.

לאחר שובו לישראל עבד במגזר העסקי הפרטי וצבר ניסיון בעריכת דין ובניהול חברות תעשייה, שימש יועץ משפטי ומזכיר החברה "אתא טקסטיל" ומנהל חברת הטקסטיל "ג'רוזלם ג'רסי".

לין כיהן כדירקטור בדירקטוריונים של חברות ציבוריות בהן חברת החשמל לישראל, כימיקלים לישראל, המפעלים הפטרוכימיים, גדות ביוכימיה וצים, וכיהן כיו"ר הדירקטוריון של חנ"ל - חברת הנפט לישראל. הוא מפרסם לאורך כל שנות פעילותו הציבורית מאמרים בעיתונות הישראלית בנושאי כלכלה, חברה וחוק.

תחילת פעילותו הציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1973 הצטרף למפלגה הליברלית ושנתיים לאחר מכן נבחר לחבר הנהלת המפלגה הליברלית הישראלית.[דרוש מקור]

בשנת 1977 התמנה לין על ידי שר האוצר שמחה ארליך, לנהל את "רשת ההשקעות של צפון אמריקה"[דרושה הבהרה]. הוא ארגן מחדש את המערכת של רשת זו והציב כיעד מרכזי הבאת חברות אמריקאיות לישראל, בעיקר בתחום הטכנולוגיה העילית[דרושה הבהרה][דרוש מקור]. הוא סייע בגיוס כספים לחברת אלרון הישראלית בתחילת תנופת התפתחותה ובהשקעה הראשונה בישראל של חברת נשיונל סמיקונדקטור[דרוש מקור]. לאחר שנתיים חזר לישראל וקיבל את משרת הממונה על הכנסות המדינה[3].

רפורמת המס השקטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו כממונה על הכנסות המדינה כלל אחריות על אגף מס הכנסה ועל אגף המכס והמע"מ. במשך שלוש וחצי שנות כהונתו בתפקיד פעל לפישוט מערכת המס ולשיפור תפקודה כדי לקדם את היעד של תשלום מס אמת[דרוש מקור]. ביוזמתו של לין בוטלו או צומצמו 11 מסים, כמו פטור ממס שבח מקרקעין על מכירת דירות מגורים (במקרה של מכירה אחת לארבע שנים),‏[4] מס רכוש (על כל המבנים - דירות מגורים, תעשייה, מסחר ושירותים), מס עיזבון, הפחתת מס קנייה על מוצרים בני קיימא למשפחה (תנורי אפייה, מקררים, מכונות כביסה, טלוויזיות וכלי רכב קטנים), מס על חומרי גלם ומוצרי צריכה, מלווה מעסיקים, מס קנייה על שירותים, מס נסיעות, מס מעסיקים (בתעשייה, בתיירות ובחקלאות) ומס עסקים[לכל המסים האחרים שלא הובא להם מקור].

לין איחד ופישט את מערכת אכיפת החוק בתחום המסים והרחיב את שיטת הניכויים במקור התורמת ישירות לגידול שוטף בהכנסות המדינה[דרוש מקור].

בשנת 1982 עבר לין לכהן בתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות הלאומיות עד לבחירות לכנסת ה-11, ביולי 1984. בתפקיד זה הוביל מעבר מהיר של תחנות הכוח לייצור חשמל משימוש במזוט לפחם שהיה זול וזמין יותר[דרוש מקור]. ההשקעה בפיתוח מקורות אנרגיה חלופיים כמו בריכות סולריות, תרמה לצמיחת אורמת, אנרגיה סולארית וביומס[דרוש מקור]; תעריף חברת החשמל הועבר לתעו"ז (תעריף עומס זמן) ונפתחה תחרות בין חברות הדלק הגדולות[דרושה הבהרה]. כמו כן החליט על הפסקת פרויקט תעלת הימים והפסקת התוכנית להפקת חשמל בתחנת כוח גרעינית[דרוש מקור].

בשנת 1983 החליט לרוץ לראשות עיריית חיפה, ולשם כך הציעה הממשלה תיקון לחוק שיאפשר לו זאת,‏[5] אך לבסוף שיער שסיכוייו לזכות במשרה נמוכים והתרשם שגורמים במפלגה הליברלית שהציעו לו את ההתמודדות, לא היו מעוניינים בהצלחתו. הוא פרש מהמרוץ ונשאר בתפקידו במשרד האנרגיה.‏[6]

פעילותו בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מיולי 1984 כיהן לין כח"כ בכנסת ה-11. במהלך כהונתו היה חבר בוועדת הכלכלה ובוועדת החוקה, חוק ומשפט, וכן כיהן כיו"ר הוועדה לבטיחות בדרכים וכיו"ר ועדת המשנה לאנרגיה[דרוש מקור].

כמו כן, סייע להעברת חוקים כלכליים שהיוו פריצת דרך, כמו חוק ההגבלים העסקיים וחוק הטלוויזיה בכבלים.[דרושה הבהרה]

כחבר פעיל בוועדת החוקה, חוק ומשפט השתתף לין בעיצוב חוקים רבים, כמו חוק יסוד: מבקר המדינה, וכן הפרק המחודש בעבירות מין.

לין המשיך את פעילותו כח"כ בכנסת ה-12 בין השנים 1992-1988. בתפקידו כיו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט הנהיג רפורמות חוקיות והיה אחראי להעברתם של 95 חוקים חדשים, מחציתם הצעות חוק פרטיות, בתחומים שונים, כגון המאבק בפשיעה, שיפור השיטה הדמוקרטית והפוליטית בישראל, שיפור מערכת בתי המשפט ושיפור הנורמות בעולם העסקים.

כמו כן הוביל לין, כיו"ר הוועדה, את הערכת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד: חופש העיסוק.

שיפור השיטה הדמוקרטית והפוליטית [עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הפלת ממשלת האחדות הלאומית במרץ 1990 והמחאה הציבורית שפרצה לאחריה, הוביל לין שורת חוקים ששינו את השיטה הפוליטית:

 • העלאת אחוז החסימה (ישראל) מ-1% ל-1.5% וכתוצאה מכך צמצום מספר הסיעות בכנסת למחצית.
 • תיקון חוק יסוד: הממשלה, המבוסס על הגדרה מחדש של מבנה הממשלה וסמכויותיה ועל יחסי הגומלין מול הכנסת. חוק זה כלל גם את הבחירה הישירה לראש הממשלה, שבוטלה לאחר שלושה סיבובי בחירות.‏[7]
 • תיקון חוק המפלגות, המחייב ארגון המעוניין להציב מועמדים לכנסת להירשם כמפלגה, מגדיר מפלגה כישות משפטית נפרדת כולל הגשת תקנון, הקמת מוסדות והכפפתה למבקר המדינה.
 • תיקוני חקיקה המונעים מחבר כנסת לנטוש את סיעתו ולעבור לסיעה אחרת תוך תקופת כהונתה של הכנסת, במטרה להשיג טובות הנאה אישיות ("כלנתריזם"), וכן ערעורים על תוצאות בחירות בפני בית משפט, מניעת השפעה לא הוגנת על הבוחר, חובת הקמת ועדת שרים לענייני ביטחון, הענקת סמכות לראש הממשלה לפיטורי סגן שר וקביעת איסורים חדשים על פעילות מפלגתית של עובדי מדינה. 

המהפכה החוקתית [עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקי היסוד המעגנים את זכויות היסוד של הפרט שחוקקה ועדת חוקה, חוק ומשפט בראשותו של לין, מהווים את מגילת זכויות האדם זוטא של ישראל, מבחינת תוכנם ומעמדם החוקתי. הם הועברו רק לאחר השגת קונצנזוס עם כמעט כל נציגי המפלגות הדתיות.‏[8]

עיקרי החוקים הם:

בחקיקתם של חוקי היסוד העניקה הכנסת לבתי המשפט, באופן מודע, את סמכות הביקורת השיפוטית על חוקי הכנסת, ובכך הגבילה את כוח החקיקה שלה עצמה ויצרה את מה שקרוי "המהפכה החוקתית". עד לנקודת זמן זו, שום חוק יסוד לא העניק לבתי המשפט את הכוח לפסול את חוקי הכנסת על שום שהם סותרים זכויות שבחוק היסוד.

ובנוסף לזאת:

 • חוק המשנה את יסודות ההגנה העצמית - אדם שהותקף שלא כדין ויש סכנת פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו, ברכושו או בכבודו, יהיה רשאי להגן על עצמו ולהעביר את הסיכון לתוקף.
 • מערכת חוקים מגוונת כמו מניעת מפגעים סביבתיים; החזרת ילדים חטופים; ביטול הצנזורה על מחזות; שחרור חשודים כנגד מתן ערובה; שמירה על סודיות רפואית; הקמת מכללות חוץ-תקציביות ללימודי משפטים והרחבת זכות האישה ביחסי הממון בין בני זוג.

נשיאות איגוד לשכות המסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 נבחר לין לתפקיד נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז ונשיא איגוד לשכות המסחר, ארגון העסקים הגדול בישראל, על ידי כלל חברי הלשכה בבחירות חשאיות, ונבחר שוב לכהונות נוספות בשנים 2007 ו-2013.‏[9] במסגרת תפקידו זה כיהן גם כחבר הוועדה המייעצת של בנק ישראל.

לין הרחיב את תחומי אחריותה של הלשכה, וכך הפכה מלשכת המסחר תל אביב–יפו ללשכת המסחר תל אביב ומרכז הארץ. בשנת 2009 הוביל את פרישת לשכות המסחר מלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים כחלק מהמאבק נגד הפגיעה בזכויות המעסיקים, במסגרת עסקת חבילה בין ההסתדרות, לשכת התיאום וראש הממשלה, בה הוחלט על תיקונים ב-13 חוקי עבודה אשר כולם הטילו עול נוסף על המעסיקים.

לין נבחר שש פעמים לחבר במועצת המנהלים של ארגון ה- Eurochambres שהוא ארגון לשכות המסחר באירופה, וכן חבר הוועד המנהל בארגון ה- World Chambers Federation, בו מיוצגות לשכות מסחר מ-125 ארצות.

בראשותו של לין נבנה איגוד לשכות המסחר כארגון הגג של המגזר העסקי-מסחרי בישראל. לין ניהל מאבק מתמיד נגד מגמת ההכבדות המתמדת על המגזר העסקי באמצעות חוקי עבודה חדשים, הגנה צרכנית מופרזת וחוקי הגנה על הסביבה המטילים את האחריות לזיהום על המגזר העסקי. פעל נגד המגמה הרווחת בבתי הדין לעבודה, ובעיקר בבית הדין הארצי לעבודה, של פגיעה בזכויותיהם הבסיסיות של המעסיקים, כגון שלילת חופש הביטוי שלהם במקרה של התארגנות עובדים במקום העסק ועוד; כמו כן ניהל מאבק ממושך נגד מה שלפי דעתו היווה חופש מופרז של העובדים המונופולים שבבעלות המדינה לשבות ולפגוע במשק ובציבור. בעקבות ביקורת זו מונה בשנת 2004 לנציג ציבור בבית הדין הארצי לעבודה.‏[10]

הלשכה בראשות לין יזמה חוק להפסקת השימוש במילה "מעביד" בחוקי עבודה ולהנחלת השימוש במילה "מעסיק". בנוסף יזם לין הצעת חוק להגנה על זכויות היסוד של המעסיקים, וכן השיג לראשונה העברת חוק להגנה על זכויות הסוכן הישראלי בפני ספקים בחו"ל.

בתוקף חברותו בוועד המנהל של ארגון לשכות המסחר בעולם אישר ה-World Chambers Federation את תוואי ייזום חקיקה להגנה על זכויות היסוד של המעסיקים, שיזם לין וחברי הנהלת לשכת המסחר, לאישור כל 125 המדינות החברות בארגון.

לשכת המסחר העבירה ביוזמת לין תיקון לחוק חובת מכרזים כדי לאפשר השתתפות עסקים קטנים ובינוניים במכרזי המגזר הציבורי, שנמנעה בדרך של הצבת תנאי סף גבוהים ללא סבירות ואיזון.

במשך כל ארבעים שנות פעילותו הציבורית, פרסם מאמרים רבים בהם ניתן למצוא ביטוי להשקפותיו באשר לכל אחד משבעת התפקידים אותם מילא במגזר הציבורי.

מאבק בתאונות דרכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק גדול מפעילותו הציבורית של לין הוקדש למאבק בתאונות הדרכים, והתבסס על ניסיונו כעו"ד שעסק במיוחד בתחום זה. לין כיהן כיו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים של הכנסת,‏[11] יו"ר משותף של ועדת החקיקה הפרלמנטרית למאבק בתאונות הדרכים ב-1987, וכן, על פי מינוי שר התחבורה יצחק לוי, יו"ר הוועדה לשיפור רמת הנהיגה. פרסם מאמרים רבים בתחום הבטיחות בדרכים.

בשנת 2010 מונה ליו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הוא בנה תוכנית עבודה לעיבוי פעילויות הרשות להגברת הבטיחות בדרכים עם פתרונות מוצעים הנוגעים למגזרים פגיעים במיוחד, כמו ילדי הגן והגיל הרך, הולכי רגל ונהגים צעירים. יזם מהלכים למניעת שימוש בנייד בזמן נהיגה, בעיות הקשורות בנהיגת משאיות ואוטובוסים, שיבושי תנועה בתוך ערים, נהגים הנוהגים ללא רישיון תקף, עברייני תנועה מועדים, סוגיית כניסה לצומת באור אדום ורווחת רוכבי האופניים.

תוכניתו של לין משמשת עד היום את הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. אחת מהמלצותיו להגברת חובת הזהירות של מכוניות המתקרבות למעבר החצייה התקבלה ב-2015 כתקנה של משרד התחבורה. לזכותו של לין במאבק בתאונות הדרכים נזקפת חובת השימוש בחגורת בטיחות בנסיעה בתוך העיר. כמו כן, הוא הגיש הצעת חוק בתקופת הכנסת ה-11 הקובעת ש-20% מכל ההכנסות שיש למדינה מרכישת רכבים ומהשימוש בהם יועברו להשקעות בתשתית הכבישים (ההצעה עברה בקריאה ראשונה, לא התקבלה מול התנגדות האוצר, אך הגבירה את המודעות באשר לצורך לחזק את ההשקעות בתשתיות הכבישים).

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אבן דרך: שבעה פרקים בשירות הציבור; עורך: דן כרמלי, תל אביב: בורסי, תשע"ב 2012. (קובץ מאמרים מפרי עטו שפורסמו בעיתוני הארץ במהלך 40 שנות פעילותו הציבורית)
 • ליעד והעורבים; עורכת: ורד לוי-ברזילי, תל אביב, הוצאת קונטנטו דה סמריק, תשע"ד 2014.
 • הגנה עצמית; עורכת: ורד לוי-ברזילי, תל אביב: קונטנטו דה סמריק, תשע"ה 2015.
 • זיכרונות אהבה משפיה; עורכת: אלירז נר-גאון, תל אביב: סטימצקי, תשע"ו 2015 (בשלבי הורדה לדפוס).

פרסים ותארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אביר איכות השלטון, 2003, תואר שהוענק ללין מטעם התנועה למען איכות השלטון בישראל.
 • "GROSSE GOLDENE", אוגוסט 2006, תואר שהוענק ללין מטעם נשיא הרפובליקה של אוסטריה.   
 • אות יקיר התנועה, דצמבר 2013, אות שהוענק ללין מטעם תנועת הליכוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ MyTzadik.com, ר' בן ציון מרדכי חזן - MyTzadik, צדיקים, קברי צדיקים בעולם, תפילות, שידורים חיים, ספרים, פיוטים, תמונות, www.mytzadik.com
 2. ^ רון גרנות, דיבידנדים: אלי הורביץ כמעט ופספס את ההצגה, באתר כלכליסט, 9 בדצמבר 2008
 3. ^ אושר מינוי עו"ד לין לממונה על ההכנסות, מעריב, 19 בפברואר 1979
 4. ^ שרגא מקל, שינויים ניכרים מוצעים במס שבח על דירות, מעריב, 3 ביולי 1979
 5. ^ כל ח"כי "חרות" חויבו להצביע בעד "חוק לין", מעריב, 13 במאי 1983
 6. ^ ראובן בן צבי, אוריאל לין פרש מהמרוץ לראשות עירית חיפה, מעריב, 16 במאי 1983
 7. ^ גדעון אלון, בחירה ישירה- המאבקים והדרמה אשר הולידו בישראל את הבחירה הישירה של ראש הממשלה; תל אביב: ביתן- הוצאה לאור, תשנ"ו 1995
 8. ^ אהרון ברק, כבוד האדם- הזכות החוקתית ובנותיה, כרך א' פרק חמישי; תל אביב, הוצאת נבו, תשע"ד 2014.
  אמנון רובינשטיין, ‏סיפורם של חוקי היסוד, משפט ועסקים י"ד, תשע"ב-2012.
  אוריאל לין ושלומי לויה, ‏כיצד הצליחה ועדת החוקה בכנסת השתיים-עשרה במקום שבו נכשלו אחרים: דגשים והרהורים לגבי העתיד, משפט ועסקים י"ד, כרך י"ד, תשע"ב
  אמנון רובינשטיין, הכנסת וחוקי היסוד על זכויות האדם, משפט וממשל; הוצאת נבו, תש"ס 2000.
 9. ^ אוריאל לין באתר איגוד לשכות המסחר
 10. ^ חיים ביאור, ההאשמות ההדדיות הסתיימו במינוי מפתיע, באתר הארץ, 21 באפריל 2004
 11. ^ יהושע ביצור"יש התרופפות במאמצים למנוע תאונות דרכים", מעריב, 17 ביוני 1986
  מרדכי אלקן, "משרד התחבורה אינו דואג להשגת משאבים להרחבת רשת הכבישים", מעריב, 8 בדצמבר 1986


יושבי ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת

נחום ניר-רפאלקסמשה אונאזרח ורהפטיגמשה אונאנחום ניר-רפאלקסזרח ורהפטיגמשה אונאיצחק רפאלזרח ורהפטיגדוד גלסאליעזר קולסאוריאל ליןדוד צוקרשאול יהלוםחנן פורתמיכאל איתןאופיר פינס-פזאמנון רובינשטייןמיכאל איתןמנחם בן-ששוןדוד רותםניסן סלומינסקי