אנימה (הנפשה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: פרטים שאינם מדויקים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אַנִימֶהיפנית: アニメ; באנגלית: Anime; ) היא המילה היפנית עבור "אנימציה" ומשמשת ברחבי העולם כמושג המתאר אנימציה שמקורה מיפן, שמאפייניה ניתנים לזיהוי כאנימציה יפנית אותנטית. ביפן המילה מתייחסת לאנימציה בכלל, מקומית ומן העולם.

אנימה היא סדרה או סרט אשר נוצרו בשימוש של טכניקות אנימציה דו-ממדית או תלת-ממדית בסגנון ייחודי של איורים בעלי מאפיינים פיזיים ברורים לדמויות (מאנגה) לרוב מדובר בעיניים גדולות במיוחד, אף ופה קטנים ושיער מעוצב באופן קיצוני וצבעוני, על אף שיש אמנים שסוטים ממאפינים אלו למען מאפיינים אנטומיים יותר ריאליסטיים. בישראל האנימה (מעצם היותה סוג אנימציה) מזוהה בעיקר עם סדרות ילדים עקב יבוא סדרות המיועדות בעיקר לקהל הצעיר. אך למרות כך ישנן סדרות אנימה מתאימות לכל הגילאים. ישנו גם שימוש פורנוגרפי של אנימה ומאנגה שמכונה במערב בשם "הנטאי".

הפצות של מדיית אנימה מבוססות לרוב על מאנגה (קומיקס יפני) ושורשיו של האנימה נעוצים בה. אנימות לרוב הן ייבוא של מאנגות לאנימציה חיה, אך זהו דבר שכיח ביותר שאנימות לא יהיו לגמרי נאמנות לעלילה או לסדר הדברים במאנגה עקב הגבלות פרקים או סיבות אלו ואחרות (מכונה "filler").

ההיסטוריה של האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון האנימה צמח בתחילת המאה ה-20, כאשר במאים יפניים התלמדו והתנסו בהפקת סרטי הנפשה תוצרת צרפת, גרמניה, ארצות הברית ורוסיה. עם השנים הופיעו סרטונים ארוכים יותר ובשנות החמישים אף סרטים באורך מלא. השפעה נוספת על היווצרות הז'אנר באה בנוסף מסרטי דיסני הפופולריים לאותה תקופה שהיו השראה לצורת העיצוב של דמויות אנימה רבות.

פריצת הדרך הראשונה הייתה בשנות השישים, עם עליית סדרת האנימה הטלוויזיונית הראשונה "אסטרו-בוי", ועל אף שאופי האנימציה היה שונה ממה שהוא היום, היו ניכרים סימני המפתח של האנימה היפנית המוכרת לנו כיום, כמו עיניים גדולות.

בשנות השבעים של המאה הקודמת, התפתחה הסוגה בעקבות עליית הפופולריות של חוברות המאנגה - אשר לעתים קרובות היוו בסיס לסרטי וסדרות אנימה - במיוחד אלה של הבמאי אוסמו טזוקה. כתוצאה מעבודותיו שלו ושל חלוצים אחרים בתחום, סגנון האנימה התפתח ונוספו לו סוגות נוספות המאפיינות אותו. ז'אנר המֱכה לדוגמה, שכלל רובוטים חדשניים וטכנולוגיה עתידנית, היווה חידוש בתחום והתחיל להתפתח תחת טזוקה. סדרות אנימה משולבות רובוטים כמו גנדאם ו- Macross הפכו לקלאסיקה מיידית בשנות השמונים, וסוגת הרובוטים באנימה היא עדיין אחת הפופולריות ביפן ובעולם כיום.

בשנות השמונים התקבלה האנימה לזרם-המרכזי ביפן, וחלה עלייה משמעותית בכמות ההפקות. מאמצע שנות התשעים ועד היום, עלתה הפופולריות של תרבות האנימה בשווקים בעולם. במאים חדשים ומוערכים הופיעו לאורך השנים, ביניהם היאו מיאזאקי, הידאקי אננו, מאקוטו שינקאי, מאמורו הוסודה ועוד; היוצרים הוציאו תחת ידיהם סדרות פורצות דרך בתחומן (פנטזיה, מכות ועוד) שאף התרחב עם השנים לז'אנרים נוספים.

כיום, מניין סדרות וסרטי האנימה נאמד באלפים ומדי חודש מוסיפות לצאת סדרות חדשות ביפן שרבות מהן נמכרות למדינות המערב בהן גוברת הפופולריות מדי שנה.

מאנגה ואנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנגה, הקומיקס היפני, דומה לאנימה במאפייניו, הן החזותיים והן המבניים והרעיוניים. סרטים רבים וסדרות רבות בסגנון האנימה החלו כחוברות מאנגה שנחלו הצלחה. לעתים קורה תהליך הפוך: בעקבות סרטי אנימה ואף משחקי מחשב נכתבות חוברות של מאנגה. ישנן אנימות שאין להן מקבילת מאנגה בכלל, והאנימה מבוססת על ספר, סרט, אגדה, רעיון מקורי וכדומה (לדוגמה, הסרט "הטירה הנעה" של מיאזאקי, מבוסס על ספר).

האנימה והמאנגה זוכות לפופולריות גם מחוץ ליפן, וסדרות רבות מדובבות או מתורגמות לאנגלית כדי שיהיה ניתן להפיצם גם במקומות כגון ארצות הברית ואירופה. בין הסדרות שזכו לפופולריות רבה נמצאות נארוטו, פיירי טייל, פוקימון, סאקורה לוכדת הקלפים, דרגון בול, היקארו נו גו, וואן פיס, אינויאשה, סוניק X, סיילור מון והסרטים הנסיכה מונונוקי, הטירה הנעה והמסע המופלא, שזכה בפרס האוסקר לסרט המצויר הטוב ביותר ל-2002, שבויים על ידי הייאו מיאזאקי, הנחשב לאחד מגדולי במאי האנימציה בכל הזמנים.

מאפייני האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה של עין טיפוסית בסגנון אנימה

האנימה היא ז'אנר בעל מאפיינים ייחודיים מאוד המציבים אותו בנפרד מיצירות אנימציה מערביות כגון אלו הנראות בסרטיהם של האחים וורנר ודיסני. האנימציה באנימה תהיה לרוב מורכבת, דינמית, פרספקטיבה מורכבת יותר, צבעונית ומהירה, עם הרבה פרטים, ולרוב עבודה מפורטת ודקדקנית על הרקע, יותר מאשר על הדמויות. הדמויות עצמן בעלות עיצוב דומה, על אף שניתן לראות הבדל בסגנונות אצל אנימטורים שונים. רוב דמויות האנימה ניחנות בעיניים גדולות ופעורות שתופסות את רוב שטח הפנים, הנועדות לשוות להן מראה תמים ומלאכי. כמו כן, אף ופה קטנים יחסית ופרופורציות גוף מעט מאורכות. לרוב ניתן גם לראות תיאורים מוגזמים של רגשות או תגובות של הדמויות: טיפות זיעה גדולות במצבי לחץ, ורידים בולטים בעת כעס ואף התעלפויות ברוב הגרסאות הקומיות של האנימה.

על אף ההגדרה הכללית אשר בפסקה הקודמת, האנימה אינה מסתכמת בסטריאוטיפ זה. האנימה היפנית היא ז'אנר רחב מאוד של סגנון אמנותי מצויר. כל אנימה, בין אם היא סדרה ארוכה או סרט בודד, מושפעת מהגדרתו הכללית של הז'אנר לרוב, אולם ההשפעה החזקה ביותר על אנימות מגיעה מהבמאים ומהמאיירים שלהן. אלה, בהשפעתם על יצירתם ואחד על השני, יוצרים וריאציות שונות רבות ופרשנות שונה של אמנות זו. לרוב סגנונה האמנותי של סדרה ייקבע באופן מוחץ בהתאמה לקהל היעד שלה. אנימות רבות אף מושפעות מיצירות מערביות. הסרטים של במאי האנימה הנודע מיאזאקי מזכירים מאוד בסגנונם העלילתי את אלה של דיסני (יש הטוענים כי דיסני הם למעשה אלה שחיקו אותו פעמים אחדות), והאנימה Gankutsuou, למשל, מבססת את עלילתה על יצירה מערבית ידועה ומובהקת - "הרוזן ממונטה כריסטו" של אלכסנדר דיומא האב.

אנימה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידורן של סדרות אנימה בישראל החל עם שידורם לראשונה של סדרות אנימה בשנות השמונים כגון "הלב", "פינוקיו", "הדבורה מאיה", "בארץ הקטקטים", "נילס הולגרסון", "ערי הזהב הנסתרות", "גברת פלפלת", "היי! בינבה", "מוש השור", "מקרון 1", "הקוסם מארץ עוץ" ו"כח ג'י".

בתחילת שנות התשעים שודרו בישראל סדרות האנימה "המומינים", "נשים קטנות", "פיטר פן", "חבורת הצב המעופף", "עליסה בארץ הפלאות", "עלילות בבאי" ו"החתולים הסמוראים".

התופעה קיבלה תאוצה לקראת סוף שנות התשעים עם ייבוא לארץ של סדרות האנימה עם הסממנים המודרניים הייחודים של הז'אנר. תחילה היו אלו פוקימון ודיג'ימון ואף סדרות למבוגרים (סיינן) כמו קאובוי ביבופ. סדרות האנימה נחלו הצלחה בקרב הילדים עם סדרות כגון סאקורה לוכדת הקלפים, בנות הים פיצ'י פיצ'י פיץ' ו-בייבלייד ואף החלו לשדר סדרות מסוימות בשפת המקור שלהם, כמו אינויאשה, פרוטס באסקט, היקארו נו גו ואחרים, ברצועות שידור שונות ובערוץ האנימה הישראלי.

ערוץ האנימה הישראלי הוקם תחילה בלוויין והיה ערוץ נישה ייעודי לחובבי האנימה בישראל, מספר הסדרות ששודרו בו היה תחילה דל אך התרחב עם הזמן. סרטי אנימה החלו להיות מוקרנים בקולנוע, עם כניסתם של סרטי פוקימון וסרטיו של הייאו מיאזאקי סרטי האנימה זוכים כיום למעמד מכובד וסרטי אנימה משודרים כיום בערוציי הסרטים השונים.

סגנונות באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותרי אנימה שונים בעמדת מכירה
דמות אנימה של מלאכית עם דובי.

בדומה לכל מדיית המונים אחרת, לאנימה ז'אנרים רבים. הז'אנרים הללו כוללים פעולה, הרפתקאות, סיפורי ילדים, קומדיה, דרמה, ארוטיקה, פנטזיה בסגנון ימי הביניים, אימה, רומנטיקה, ומדע בדיוני. רוב סדרות האנימה כוללות תוכן אשר משלב ז'אנרים שונים ועל כן, סדרות רבות יסווגו תחת מספר ז'אנרים. למשל, הסדרה נאון ג'נסיס אוונגליון מסווגת בז'אנרים פוסט-אפוקליפטי, מדע בדיוני, מכה, ודרמה.

סדרת אנימה יכולה להיות בעלת סיפור מסגרת פשוט לכאורה אבל באותו הזמן יכולה גם להכיל עלילה ופיתוח דמויות מעמיקים ומורכבים מאוד. זה לא בלתי-שכיח שבאנימה מסוג פעולה תשלב גם קומדיה, רומנטיקה, ואפילו מסר חברתי. באותה מידה אנימה מסוג רומנטיקה יכולה לכלול גם אלמנטים של פעולה, או במקרים מסוימים אף אלימות ברוטלית.

הסגנונות העיקריים הייחודיים לאנימה ולמאנגה:

חלוקה לפי דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלוקה לפי קהלי היעד של התוכן:

תת-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אנימה (Anime) - קיצור של המילה האנגלית Animation והכוונה בכך היא אנימציה יפנית (לא משתמשים במושג אנימה לסדרות אנימציה אמריקאיות, לדוגמה).
 • אוטאקו (Otaku) - מעריץ אובססיבי של אנימה. "אוטאקו" ביפנית פירושו "בית", והמילה משמשת לכינוי זה כיוון שמעריצים אובססיבים נוטים למלא את ביתם במאנגות ודברים הקשורים לנושא.
 • אוטאקואית פוג'ושי (Fujoshi Otaku) - אוטאקואית ממין נקבה שאובססיבית לז'אנר היאוי.
 • אומאקה - מהמילה היפנית Omake, זוהי מילה שפירושה תוספת ביפנית, והיא מתייחסת להוצאות מיוחדות של אנימות שיצאו ל-DVD. אך המושג מתייחס גם לתוספות ואקסטרה במהלך הסדרה של הסברים של הדמויות כשהם צ'יבים כמו בתמונה הזאת.
 • אוהקאקי - מהמילה היפנית Oekaki, פירושה זה O = פרפיקס, E = תמונה, Kaki = ציור. אוהקאקי הוא בעצם ביטוי יפני משמש לתיאור קישקוש, או שירבוט של אמן. לרוב אלו שירבוטים שנעשו בעיפרון על דפי מחברות סקיצות, או שירבוטים שנעשו בתוכנת מחשב באופן דיגיטאלי.
 • OVA (או OAV) -ראשי התיבות של Original Anime Video, סדרה או המשך לסדרת TV שמופצת אך ורק ב-DVD, בדרך כלל בעלת מספר פרקים מועט ולרוב אינה קשורה לעלילה המרכזית.
 • ONA - אלו הן ראשי תיבות של צירוף המילים Original Net Animation (אנימציה מקורית ברשת). המושג הזה מתייחס לאנימות שבאופן ישיר משוחררות באינטרנט (שלא כמו אנימות אחרות שהן בהתחלה מופצות בטלוויזיה ובקנייה בחנויות).
 • OST - ראשי תיבות של Original Sound Track, דיסק שיוצא לסדרה או סרט וכולל בתוכו שירים מלאים ומנגינות מהסדרה.
 • דושין - מהמילה היפנית Doujin או Doujinshi, ובעצם דושינז אלו מנגות, ויצירות יפניות שפורסמו פרסום אישי ולא מסחרי. רוב הדושין שיוצאים אלו של מעריצים, ולרוב אלו יצירות מעריצים לסדרות אנימה או למנגות.
 • "ווייבו" - כינוי (גנאי לרוב) למעריץ אובססיבי של התרבות היפנית, בדומה לאוטאקו.
 • סאייו (Seiyuu) - המדובב של דמות כלשהי באנימה.
 • ספויילר - בא מהמילה האנגלית Spoiller, והמושג מתקשר למידע אודות יצירה, בין אם זה סרט, סדרה, סיפור, משחק וכל דבר אחר, החושף פרטים מהעלילה, בין אם זה ברמז או באמירה מפורשת, שיכול לקלקל ולהרוס לסובבים את מהלך הצפייה.
 • פאנסאב - פרק או סידרה שחובבים תירגמו, זו אחת הדרכים של האנימה לפרסם את עצמה בעולם, שכן הורדת אנימה היא חוקית לגמרי עד שיוצאת לאנימה רישיון.
 • פילר - מהמילה האנגלית Filler, היא מילה בתחום הטלוויזיה, והיא בעצם תוכן, כמו פרקים בסדרה, שלא קשורים לעלילה על מנת "למלא" סדרה מסוימת. בעולם האנימה ניתן למצוא פרקים נתוקי קשר מהעלילה שאפשר לראות את הסדרה בלעדיהם והם נועדו על מנת להוסיף עוד פרקים לסדרה. ניתן למצוא אותם בעיקר באנימות מסוג שונן.
 • מאנגה (Manga) - קומיקס יפני, עליו מבוססת האנימה, בדומה לקומיקס האמריקאי. בדרך כלל המאנגה מפורסמת לפני האנימה, אך יש מקרים בהם זה הולך אחרת.
 • מאנגאקה (Mangaka) - כותב ומאייר המאנגה.
 • דוג'ינשי (Doujinshi) - מאנגה שצויירה לא למטרות רווח, בדרך כלל על ידי מעריצים. בדרך כלל, הגיבורים הראשיים של הסיפור הן דמויות קיימות באנימה/מאנגה/משחקים והמעריצים ממציאים עלילה שונה לחלוטין תוך שימוש בדמויות שהם מעריצים.
 • דוג'ינשיקה (Doujinshika) - צייר דוג'ינשי.
 • פאנגירל - כינוי למעריצות נערות, בעיקר של הז'אנרים שונן איי ויאוי.
 • קוספליי (Cosplay) - קיצור של Costume play. קוספליי קון הם כנסים ואסיפות של חובבים ומעריצים בהם נוהגים המעריצים להתחפש לדמויות מוכרות מאנימה, מאנגה, ומשחקים ידועים. מנהג זה נקרא קוספליי קון, וחובבי אנימה רבים מקצרים את זה לקוספליי, למען הנוחות.
 • פאנפיק (Fanfic, קיצור של Fan Fiction) - דומה לעיקרון הדוג'ינשי, סיפור ללא ציורים שנכתב בהשראת אנימה/מאנגה/משחק אך לא שייכים רק למושג האנימה, ישנם פאנפיקים שנכתבים גם על ספרים, או סדרות טלוויזיה מצליחות שאינן אנימה. בעצם תוך שימוש בדמויות קיימות הנבחרות על ידי הכותב. לפאנפיק יש מספר דירוגים.
 • ג'יי-רוק (J-Rock) - מוזיקת רוק יפנית. לפעמים שירים מצליחים מז'אנר זה מופיעים בשירי פתיחה או סיום של אנימה.
 • ג'יי-פופ (J-Pop) - מוזיקת פופ יפנית. לפעמים שירים מצליחים מז'אנר זה מופיעים בשירי פתיחה או סיום של אנימה.
 • אניסון - Anison, שהוא צירוף של המילים "Anime Song", מתייחס לשירים או פסקול שנוצרו במיוחד לאנימות.
 • לייב אקשן (Live-Action) - לייב-אקשן זה בעצם סרט עם שחקנים אמיתיים (שנעשה ביפן), המבוסס על סדרת אנימה יפנית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: אנימה ומאנגה (מושגי יסוד)
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]