לוקהיד SR-71

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוקהיד SR-71 ציפור שחורה
Lockheed SR-71 Blackbird.jpg
"הציפור השחורה" של חיל האוויר האמריקני (דגם עם תא טייס נוסף)
מאפיינים כלליים
סוג מטוס סיור וריגול
ארץ ייצור Flag of the United States.svg  ארצות הברית
יצרן לוקהיד
טיסת בכורה 22 בדצמבר 1964
תקופת שירות 1964 – 1998
צוות 2
יחידות שיוצרו 32
משתמש ראשי חיל האוויר האמריקאי
משתמשים משניים נאס"א
ממדים
אורך 32.74 מטר
גובה 5.64 m מטרים
מוטת כנפיים 16.94 מטר
שטח כנפיים 170 מ"ר
משקל ריק 30,600 ק"ג
משקל טעון 69,000 ק"ג
משקל המראה מרבי 78,000 ק"ג
ביצועים
מהירות מרבית 3.3 מאך
קצב נסיקה 60 מטר/שנייה
טווח טיסה מרבי 5,400 ק"מ
סייג רום 85,000 רגל (25,900 מטר)
עומס כנף 410 ק"ג/מ"ר
הנעה
2 × Pratt & Whitney J58-1
תרשים
Lockheed SR-71A 3view.svg

לוקהיד SR-71 הוא מטוס ריגול אמריקני מתוצרת חברת לוקהיד מרטין, ונודע בכינוי "ציפור שחורה" (מאנגלית: Blackbird), בשל צבעו השחור או כמעט שחור. המטוס טס לראשונה בשנת 1964, והיה מטוס הריגול המהיר בעולם. מהירותו המרבית 3,200 קמ"ש וגובה מבצעי של 24 ק"מ. המטוס אוחז בשיא המהירות למטוס סילון סדרתי מאויש: מהירות שיא של 3,529 קמ"ש אליה הגיע בלילה שבין ה-27 ל-28 ביולי 1976.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטוס פותח בחברת לוקהיד, בחטיבת מחקר סודית שנקראת "סדנת הבואשים" הפועלת מאז שנות ה-40 של המאה ה-20. בראש החטיבה עמד קלרנס "קלי" ג'ונסון. במהלך הפיתוח ושנות פעילותו הראשונות המטוס היה "מיזם שחור". מטרתו העיקרית של המטוס הייתה צילום מתקנים סובייטים לאחר גל ראשון של מתקפה גרעינית (פיתוחו של המטוס החל בתקופת מתיחות בין-גושית רבה במהלך המלחמה הקרה). בפועל, הוא ביצע טיסות מודיעין רבות מעל אזורים עוינים כמו רוסיה. המטוס פותח ממטוס A-12 אוקסקרט הסודי. ממנו הוא לקח את צורת הגוף הייחודית. על פי דיווחים זרים, מטוס מדגם זה נוכח בשמי ישראל בתקופת מלחמת יום כיפור, ואף חמק מניסיון הפלה מדומה (למטרת הפחדה והרחקה) של טייסי חיל האוויר הישראלי.

תקופת שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת השירות של המטוס נמשכה עד שנת 1990. באותה שנה הוצא משירות בטענה כי תפעולו יקר ושלוויני ריגול יכולים להוות תחליף. לאחר הוצאתו משירות נמסרו מרבית המטוסים למוזיאוני תעופה בארצות הברית ומספר מטוסים נמסרו לנאס"א למטרות ניסויים. אך מספר שנים לאחר מכן, ולאור לקחי מלחמת המפרץ, הוחזרו שלושה מטוסים לשירות פעיל. חיל האוויר האמריקני התנגד לחזרתו בטענה כי הוא יקר לשימוש, גם נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, הטיל וטו על ההחלטה להחזירו. אך ביהמ"ש קבע כי בכל זאת יש להחזירו. חיל האוויר המשיך להתנגד וטען שמטוסי U-2 הזולים יותר, לווינים ומערכות אחרות מסוגלים לבצע את עבודתו. כאשר הכוונה ב"מערכות אחרות" היא כנראה למטוס סודי פעיל שנועד להחליפו. הציפור השחורה הוצאה משירות מספר פעמים וחזרה אליו לפרקי זמן קצרים, טרם הוצאה מהשירות סופית בשנת 1998.

מחליפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השמונים של המאה ה-20 ניסו לתכנן ב"מפעל הבואשים" כלי טיס חמקני שיחליף את הציפור השחורה. בפועל, התוצר היה המל"ט Q קווארץ. אך עקב מחירו הגבוה (כנראה כחצי מיליארד דולר ליחידה), הפרויקט בוטל בתחילת שנות התשעים. עם זאת, מלטי"ם נגזרים פותחו ממל"ט Q. הציפור השחורה הוצאה משירות לפני מלחמת המפרץ, כנראה מתוך מחשבה, שאחד מהכלים החדישים שפותחו יוכלו להוות תחליף (מה שלא קרה בפועל, כפי הנראה). על פי הערכות מומחים, נמשכים פרויקטים של פיתוח כלי טיס מתוחכמים, בהם מלטי"ם בעלי יכולת התקפית, כדוגמת מל"ט ה-RQ-1 פרדטור או מלטים לשהיה ארוכה, כדוגמת ה-גלובאל הוק, שיהוו חלופה לציפור השחורה.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מהירות - הציפור השחורה הייתה מתקדמת מאוד ביחס לזמנה. למעשה, גם היום, הכלים המאוישים שהיו או יותר מהירים ממנה הם מטוסי הניסוי X-15 ,מעבורות החלל ומטוס היפר X של NASA. מהירותה המדויקת של הציפור השחורה הינה מסווגת ויש הטוענים שהיא גבוהה בהרבה מזו הידועה.
  • גובה טיסה - שמונים אלף רגל. המטוס הסתמך על גובה הטיסה הרב, ומהירותו כדי לחמוק מאיומי הנ"מ. גובה השיא אליו הגיע היה 25,929 מטר.
  • בדומה לכל מטוס ריגול אחר, גם לציפור השחורה מערכות ריגול מתקדמות (חיישנים ומצלמות). אבל, למטוס הריגול U-2, יש מיכשור ריגול מתקדם יותר. ולכן, כאשר אין צורך במהירות גבוהה, משתמשים במטוס U-2 (מה עוד, שהפעלתו זולה יותר, ומשך השהייה שלו גדול יותר).

הציפור השחורה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הקומיקס אקס מן המטוס של האקס מן היה מסוג הציפור השחורה .

בסרט השני בסדרת סרטי הרובוטריקים מופיע רובוט-משנה-צורה בשם ג'ט-פייר שמשנה צורתו למטוס הציפור השחורה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]