אבות הנצרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערכים בנצרות
נצרות
P christ2.png
פורטל נצרות
מושגים בנצרות
השילוש הקדוש:
האבהבןרוח הקודש

אבות הנצרות, האבות הראשונים, או אבות הכנסייה הם ראשוני התאולוגים והמחברים בדת הנוצרית.

המושג אבות הנצרות מיוחס בעיקר לאבות שחיו בחמש מאות השנים הראשונות של ההיסטוריה הנוצרית. מחברים אלה אינם נמנים עם המחברים של ספרי הברית החדשה.

האבות שכתבו בשפה הלטינית נקראים האבות הלטינים של הכנסייה, ואילו האבות שכתבו בשפה היוונית העתיקה נקראים האבות היוונים של הכנסייה. בין האבות הלטינים החשובים נמנים טרטוליאנוס, גרגוריוס הראשון, אוגוסטינוס מהיפו, אמברוזיוס ממילנו, וינסנט מלרין והירונימוס הקדוש. בין האבות היוונים החשובים נמנים אירנאוס, קלמנס מאלכסנדריה ואתנאסיוס הקדוש.

האבות הראשונים של הכנסייה שחיו בשני הדורות הראשונים אחרי שליחי ישו הנוצרי, נקראים האבות האפוסטולים. בין האבות האפוסטולים החשובים נמנים קלמנס הראשון מרומא, סנט אגנטיוס ועוד.

מאוחר יותר, ואל מול קריאות התיגר הבלתי פוסקות של הפילוסופים היוונים בני אותה עת, על התאולוגיה והדוקטרינה הנוצרית, התפתחה התופעה של האבות המגינים. אבות אלה הגנו בחיבוריהם על הנצרות והאמונה הנוצרית, וזאת עשו בין השאר על ידי שימוש באותה טרמינולוגיה ודיאלקטיקה פילוסופית בה השתמשו הפילוסופים היוונים. בין האבות המגינים החשובים נמנים סנט ג'סטין מרטיא, טטיאן, הרמיאס ועוד.

עיקר החיבורים של אבות הכנסייה הראשונים אשר קדמו לועידת ניקיאה הראשונה תורגמו לאנגלית במאה התשע עשרה, בסדרת פרסומים שנקראה Ante-Nicene Fathers, בעוד שהחיבורים של אבות הכנסייה שלאחר ועידת ניקיאה הראשונה, שתורגמו לאנגלית, פורסמו במסגרת סדרה שנקראה Nicene and Post-Nicene Fathers.

המחקר בחיבורי אבות הכנסייה נקרא פאטרולוגיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ChristianitySymbol.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא נצרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.