קפטן אמריקה (סרט, 2011)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קפטן אמריקה: הנוקם הראשון
Captain America The First Avenger poster.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Captain America: The First Avenger
מבוסס על: קפטן אמריקה (קומיקס)
בימוי: ג'ו ג'ונסטון
הפקה: קווין פייגי
תסריט: כריסטופר מרקוס
סטיבן מקפילי
שחקנים ראשיים: כריס אוונס
הוגו ויבינג
טומי לי ג'ונס
דומיניק קופר
ניל מקדונה
סטנלי טוצ'י
דרק לוק
חברת הפצה: אולפני פרמאונט
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 22 ביולי 2011
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 140 מיליון דולר
הכנסות: 370,569,774 דולר
הסרט הבא בסדרה: קפטן אמריקה: חייל החורף
דף הסרט ב-IMDb

קפטן אמריקה: הנוקם הראשוןאנגלית: Captain America: The First Avenger) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי שיצא לאקרנים בארצות הברית ב-22 ביולי 2011, המבוסס על דמויות המופיעות בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה של חברת מארוול קומיקס. את הסרט ביים ג'ו ג'ונסטון ומככבים בו כריס אוונס, הוגו ויבינג, היילי אטוול, טומי לי ג'ונס, דומיניק קופר וסטנלי טוצ'י בין היתר.

עלילת הסרט מתארת מציאות אלטרנטיבית המתרחשת בשנות ה-40 של המאה ה-20 ומתמקדת בעלילותיו של סטיב רוג'רס (מגולם על ידי כריס אוונס), סטודנט אמריקני שברירי וחלש, אשר מתנדב לפרויקט צבאי סודי בשם "מבצע: לידה מחדש" ששואף לפתח את האמצעים ליצירתם של חיילים נעלים מבחינה פיזית במטרה לעזור במאמץ המלחמתי, לאחר שנמצא לא כשיר להתגייס לצבא האמריקני כדי להלחם במלחמת העולם השנייה. רוג'רס מקבל נסיוב מיוחד אשר הופך אותו לחייל על בעל יכולות על-אנושיות אשר מכונה בשם "קפטן אמריקה". לאורך הסרט קפטן אמריקה נלחם בארגון הנאצי הידרה בראשות הגולגולת האדומה (מגולם על ידי הוגו ויבינג).

הסרט הוא החמישי והאחרון בסדרת סרטי מארוול המובילים לפרויקט "הנוקמים", אחרי איירון מן, הענק הירוק, איירון מן 2 ותור.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמנים מודרניים, מדענים מוצאים באזור הארקטי את מגנו של קפטן אמריקה. במרץ של שנת 1942, קצין נאצי בשם יוהאן שמידט כובש טירה בנורבגיה כדי לגנוב אוצר לו הוא קורא "יהלום מאולם האוצרות של אודין" (הטסרקט, המופיעה בסרט "הנוקמים").

באותו הזמן בניו יורק, סטיב רוג'רס רוצה להצטרף לצבא ארצות הברית כדי להלחם במלחמת העולם השנייה, אך הוא מקבל דחייה עקב מצבו הבריאותי הירוד. חברו הטוב ביותר של סטיב, ג'יימס "באקי" ברנס, שנבחר להיות חייל בצבא, לוקח את חברו סטיב לתערוכה בה הווארד סטארק (אביו של טוני סטארק) מציג אבטיפוס של מכונית מעופפת. בעוד הם בתערוכה, סטיב מנסה שוב להתקבל לצבא, אבל באקי מנסה לגרום לסטיב להבין שהמלחמה היא דבר קשה, וסטיב לא יוכל לעזור כפי שהוא רוצה. סטיב אומר שהוא חייב לשרת את מדינתו, דבר שמגיע לאוזניו של מדען בווריאני בשם ד"ר אברהם ארסקין. ד"ר ארסקין לוקח חלק במחקר סודי של צבא ארצות הברית, והוא מגייס את סטיב לאותו מחקר. סטיב מגיע לבסיס צבאי, ויחד עם חיילים נוספים שנבחרו למחקר, עובר מספר בדיקות כדי לראות האם הוא מתאים להמשיך לשלב הבא. המחקר מפוקח על ידי קולונל צ'סטר פיליפס והסוכנת פגי קרטר. סטיב מגלה שאם הוא ייבחר להמשיך הלאה, הוא ייקח חלק בפרויקט סודי הנקרא "סופר חייל". פיליפס מציע לארסקין לקחת את החייל בעל הכושר הגופני הרב ביותר מבין המועמדים, אבל ארסקין אומר כי הוא מחפש מועמד עם תכונות שמעבר לתכונות הפיזיות. במטרה להוכיח לארסקין כי מלחמה היא דבר מכוער, פיליפס זורק רימון לכיוון המועמדים. סטיב מוכיח כי הוא בעל לב גדול ותכונות של גיבור והוא קופץ על הרימון במטרה להקריב את עצמו כדי להציל את האחרים. מתגלה כי הרימון היה מנוטרל, ומעשה זה של סטיב מוכיח לארסקין ופיליפס כי סטיב הוא האדם הנכון למשימה.

באירופה, יוהאן שמידט ומדען בשם ארנים זולא עורכים ניסויים על האוצר אותו שמידט מצא בנורבגיה, במטרה לרתום את כוחו לשימוש בהמצאותיו של זולא.

במתקן סודי בברוקלין, חברי מחקר "סופר חייל" נפגשים לכבוד השלב הבא בתוכנית. ארסקין מציג נסיוב נסיוני מיוחד שיכול להפוך אדם רגיל לחייל על. לאחר שהנסיוב מוזרק לגופו, סטיב מוכנס לתוך תא מיוחד, שבו קרני ויטה מיוחדות עוטפות את גופו. לאחר שסטיב יוצא מהתא, גופו עובר שינוי קיצוני, מגבר נמוך ושברירי לגבר גבוה ושרירי. המדענים מבינים כי הנסיוב הצליח בעבודה, וכעת ארצות הברית יכולה לייצר צבא של חיילי על שיביסו את הנאצים. אבל אז מתגלה כי אחד מהנוכחים הוא היינץ קרוגר, מתנקש נאצי, שהורג את ארסקין ומפוצץ חלק מהמתקן, ובדרך הורס את כל המחקר והטכנולוגיה של חייל העל. סטיב רודף אחר קרוגר ברחבי העיר ולבסוף תופס אותו. אולם לפני שסטיב מצליח לתחקר את קרוגר, האחרון הורג את עצמו על ידי רעל מסוג ציאניד.

לאחר שכולם מבינים שסטיב רוג'רס הוא חייל העל היחיד שיש לארצות הברית, סנטור בראנדט מחליט להציג את סטיב בפני העולם בכנס מיוחד באיטליה. מאחר שלא ניתן אישור לשלוח את רוג'רס לשדה הקרב, שכן הוא רק אחד ותוכנן ליצור צבא שלם של חיילי על, הוא מופיע במופעי בידור לילדים וחיילים. אך כאשר סטיב מגלה שחברו באקי וחיילים נוספים נחטפו על ידי שמידט - שכעת קורא לעצמו הגולגולת האדומה - לבסיס שלו בצפון איטליה, הוא משכנע את פגי קרטר והאוורד סטארק להטיס אותו למקום החטיפה, כדי שהוא יתגנב למקום בו החיילים מוחזקים וישחרר אותם. לאחר שסטיב פורץ למקום הוא מגלה כי שמידט הוא חלק מארגון טרור בשם "הידרה", שלוחה סודית של הצבא הנאצי. סטיב נלחם כנגד הגולגולת האדומה, שחושף בפני סטיב שהם דומים מאוד, מאחר שגם שמידט עבר את ניסוי חייל העל של ארסקין, אבל הניסוי לא הצליח כמו שארסקין קיווה, ופניו של שמידט הושחתו והפכו למה שנראה כמו גולגולת אדומה. סטיב מצליח לשחרר את באקי והחיילים, והם חוזרים לבסיס צבאי לאחר שהצליחו לגנוב מספר כלי נשק מתקדמים של הידרה. בנוסף-סטיב ראה לזמן קצר את מפת המתקנים של הידרה באירופה, והוא זכר אותה בצורה צילומית.

סטיב מחליט להנהיג יחידה מיוחדת שתשמיד את הבסיסים הצבאיים של הידרה שזכר את מיקומם מהמפה. חברו באקי ועוד מספר חיילים בעלי כישורים מיוחדים הופכים להיות חלק מיחידתו. סטיב הופך להיות קפטן אמריקה, והווארד סטארק מכין לו מגן עגול מיוחד שנוצר מחומר בשם "ויברניום". היחידה של קפטן אמריקה משמידה את כל הבסיסים של הידרה, חוץ מבסיס אחד. במשימה האחרונה שלהם, הצוות עושה גלישה זוויתית לרכבת שנושאת את ארנים זולא. במהלך המתקפה, באקי נופל מהרכבת ונאבד בתהום שמתחת. ארנים זולא נשבה חי, ולא בלע את מנת הציאניד שלו.

לאחר שקולונל פיליפס מצליח לגרום לזולא לשתף עמו פעולה ולגלות את תוכניתו של שמידט והיכן נמצא הבסיס המרכזי, סטיב מוביל מתקפה על הבסיס. סטיב מגלה כי שמידט בנה מטוס חדשני מיוחד, שצפוי לטוס כל הדרך לארצות הברית ולהפציץ עם פצצה מיוחדת שיכולה להשמיד את כל היבשת. לאחר שהמטוס ממריא, סטיב מצליח להתגנב למטוס ושם נלחם בשמידט. שמידט מנסה להשתמש בקובייה, אבל הקובייה יורה קרן אנרגיה לשמיים, ששורפת אותו, ועושה חור במטוס, ונופלת דרך החור. סטיב נאלץ לרסק את המטוס, כשהוא בתוכו, בשטח שומם באזור הארקטי, כדי שלא יגיע לאזור מיושב, ומאז נעלמו עקבותיו.

בזמנים מודרניים, צוללנים מוצאים את הקובייה במעמקי הים. בינתיים, סטיב מתעורר בחדר המעוצב לפי שנות ה-40 של המאה ה-20 כדי לגרום לו להאמין שהוא עדיין בשנות ה-40. הוא חושד, בורח מהמקום ומוצא את עצמו בכיכר טיימס. שם סטיב פוגש את ניק פיורי, מנהל הארגון הסודי S.H.I.E.L.D, שמספר לו כי הוא נעלם למשך תקופה של 70 שנים.

בסצנה שלאחר הכתוביות רומז פיורי לסטיב כי הוא זקוק לו כדי להגן על העולם, ומכין את הכר לסרט הבא.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקציב והכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקציב הסרט נאמד בכ-140 מיליון דולר. עם יציאתו לאקרנים הוא זכה לסכום הכנסות של 4 מיליון דולר מהקרנות חצות בלבד, בכך עבר את שוברי הקופות "תור" ו"גרין לנטרן", שזכו כולם לסכום הכנסות הנע בין 3.25 מיליון ל-3.5 מיליון דולר בזמן המדובר. בסוף השבוע הראשון להקרנתו, הסרט זכה לסכום הכנסות של 65.8 מיליון דולר, מה שמציב אותו במקום הראשון ברשימת הקרנות סוף השבוע של סרטי גיבורי-העל של שנת 2011.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל ביקורות חיוביות ממבקרי קולנוע, ומחזיק בדירוג של 79% באתר הביקורות Rotten Tomatoes מתוך 221 ביקורות (174 מתוכן "טריות" ו-42 מהן "רקובות") וציון כולל של 6.9 מתוך 10, לפי הקונצנזוס כי "עם הרבה אקשן פאלפ, גישת רטרו נעימה ושפע של ביצועים משובחים, קפטן אמריקה הוא בהחלט שובר קופות בידורי מהסוג הישן"‏[1]. אתר הביקורות Metacritic העניק לסרט ציון משוקלל 66 מתוך 100 בהתבסס על 36 ביקורות המבקרים וציון 6.8 לפי 681 ביקורות כלליות‏[2].

כתב האורלנדו סנטינל רוג'ר מור כתב כי "ג'ונסטון ביים סרט הרפתקאות קליל, חכם ומאוזן עם נוסטלגיה אמיתית של הנאצים ועם התייחסויות אוהבות למלחמת הכוכבים ושודדי התיבה האבודה"‏[3]. רוג'ר אברט מהשיקגו סאן טיימס ציין כי נהנה מהסרט והעריך את הרקע והתלבושות של שנות ה-40, שהיוו מנוחה מהתפאורה הכללית של השנים האחרונות. כמו כן הוא ציין שהוא התפעל מדרכו של ג'ונסטון לגולל את נרטיב הסיפור וכי נוצרה לו התחושה של סיפור מקיף"‏[4]. אנתוני אוליבר סקוט מניו יורק טיימס קבע כי "סרט מקור זה, בבימויו של ג'ו ג'ונסטון ובכיכובו של כריס אוונס כקפטן הלבוש באדום-לבן-כחול והמניף מגן, הוא סרט טוב וכיפי"‏[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Captain America: The First Avenger, Rotten Tomatoes
  2. ^ Captain America: The First Avenger Reviews, Ratings Credits and more at Metacritic
  3. ^ Movie Review: Captain America: The First Avenger, Roger Moore, Orlando Sentinel, July 20th 2011
  4. ^ Captain America: The First Avenger Movie Review, Roger Ebert, Chicago Sun-Times, July 20th 2011
  5. ^ Hey, Brooklyn, Where’d You Get Those Muscles?, Anthony Oliver Scott, New York Times, July 21st 2011
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס