עבד אל-פתאח דוחאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עבד אל-פתאח חסן עבד אל-רחמן דוחאן (נולד ב-1936) הוא ממקימי תנועת הטרור הפלסטינית חמאס.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבד אל-פתאח דוחאן נולד בשנת 1936 בכפר עיראק סוידאן שליד קריית גת. במהלך מלחמת העצמאות נמלט עם משפחתו לרצועת עזה והתגורר במחנה הפליטים נוסייראת. בשנות ה-50 אימץ את אידאולוגיית האחים המוסלמים והצטרף לשורות התנועה, ובמסגרת זו התוודע אל השיח' אחמד יאסין, שהחל משנת 1968 עמד בראש התנועה ברצועה. דוחאן סייע ליאסין לחזק את היסודות האסלאמיים בתוך האוכלוסייה ברצועת עזה על בסיס הדעוה. בשנת 1973 הוקם בידי יאסין המוג'מע האסלאמי, מנגנון חברתי שפעל ברצועה, ודוחאן מונה לראש הסניף של האגודה בנוצייראת. במקביל שימש כמנהל בית-ספר במחנה הפליטים[1]. בשנת 1984 שימש כממלא מקומו של יאסין כראש הזרם האסלאמי ברצועת עזה, לאחר שהלה נכלא בעקבות הקמת ארגון הטרור אל-מוג'אהדון אל-פלסטיניון[2]. יאסין השתחרר שנה לאחר מכן במסגרת עסקת ג'יבריל.

ב-10 בדצמבר 1987, יום לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, דוחאן השתתף בפגישה בביתו של יאסין שבו הוחלט על הקמת תנועת הטרור חמאס. הקמת התנועה ביטאה את המעבר של התנועה האסלאמית ברצועת עזה מפעילות חברתית בלתי-אלימה לעבר פעילות ג'יהאד לוחמנית כנגד ישראל. עם ייסוד התנועה דוחאן מונה לאחראי על פעולות חמאס במחנות הפליטים במרכז הרצועה[1]. אף שהיה ממקימי חמאס דוחאן היה פעיל בזרוע הפוליטית של התנועה ולא בזרוע הצבאית. דוחאן מילא תפקידו בתוך התנועה במשך שנות האינתיפאדה, עד שגורש ללבנון בדצמבר 1992, יחד עם מאות פעילי חמאס נוספים, כתגובה על רצח החייל הישראלי נסים טולדנו[1].

בעקבות הסכמי אוסלו נוצרה מתיחות קשה בין אש"ף לבין חמאס על רקע הנכונות להכיר במדינת ישראל. בניסיון לפשר על מתחים אלו, השתתף דוחאן בדצמבר 1995 בשיחות עם מנהיגי פת"ח שנערכו בקהיר, לגבי נכונותה של חמאס להשתתף בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית. באוגוסט 1996 דוחאן הגיע לגדה המערבית, באישור ישראלי, כדי לנסות לפשר במאבקים שבין פעילי הזרוע הצבאית של חמאס לבין מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית[3]. דוחאן המשיך לפעול מתוך המסגרת המדינית של חמאס, וכן במסגרת פעילות חברתית בקרב תושבי הרצועה. בשנת 2005 הוצב במקום ה-10 ברשימה הארצית של מפלגת הרפורמה והשינוי, מפלגה שהוקמה מטעם החמאס לקראת הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית. בינואר 2006 נבחר למועצה בבחירות שבהן ניצחה חמאס את פת"ח וקיבלה לידיה את השלטון ברשות הפלסטינית[4].

דוחאן הוא בוגר תואר ראשון בגאוגרפיה באוניברסיטת קהיר[2].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוחאן אמנם פעיל במסגרת המדינית של חמאס, אולם בניו הצטרפו לזרוע הצבאית של התנועה. בנו טארק היה ממייסדי גדודי עז א-דין אל-קסאם, ונהרג ב-8 באפריל 1992 בזמן שניסה לברוח למצרים. בן נוסף, מוחמד, היה פעיל בפיגועי טרור בחברון ובג'בליה, נתפס בידי השב"כ ונדון לשלושה מאסרי עולם. בן הצעיר של דוחאן, זייד, נהרג בפברואר 2006 בזמן שניסה להניח מטען חבלה ליד גדר המערכת באזור מחסום כיסופים[4].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 גיא אביעד, לקסיקון חמאס, עמ' 76.
  2. ^ 1 2 מיכאל מילשטיין, המהפכה הירוקה: דיוקנה החברתי של תנועת החמאס, עמ' 150.
  3. ^ גיא אביעד, לקסיקון חמאס, עמ' 76-77.
  4. ^ 1 2 גיא אביעד, לקסיקון חמאס, עמ' 77