עידוד טרור על ידי הרשות הפלסטינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עידוד טרור על ידי הרשות הפלסטינית נעשה באמצעות שימוש בגופים רשמיים העומדים לרשותה, או לרשות באי כוחה, כחלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הקמפיין כולל סרטונים ושירים המעודדים מעשי טרור ורצח יהודים, הנצחת מחבלים שביצעו פיגועי התאבדות או שנהרגו על ידי ישראלים במהלך ביצוע פיגוע או ניסיון פיגוע, תשלומי משכורות למחבלים שנאסרו על ידי מדינת ישראל בעקבות ביצוע פיגועים, או לבני משפחותיהם של מחבלים שחוסלו והכנסת חומרי הסתה לתוכנית הלימודים בבתי הספר ברשות.

יחס למחבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנצחת מחבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשות מנציחה מחבלים שביצעו פיגועים על מנת להאדיר את שמם. טורנירי ספורט וקבוצות ספורט נקראים על שם מחבלים שונים, כדוגמת טורניר על שם זיאד דעאס שביצע את פיגוע התאבדות בחדרה ב-2005 שנרצחו בו שישה ונפצעו שלושים[1]. מחנות קיץ, בתי ספר, טקסי סיום ואירועי ספורט, נקראו על שמה של דלאל מוגרבי, שהובילה את הפיגוע בכביש החוף בשנת 1978 בו נרצחו 35 ישראלים[2]. טהאר חאמד, שצלף ב-10 ישראלים במחסום צה"ל בשנת 2002, זכה בעיתון הרשמי של הרשות לכינוי "גיבור האינתיפאדה"[3][4].

האדרת מחבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנאום שנשא יו"ר הרש"פ אבו מאזן ב-2008, ששודר בטלוויזיה הפלסטינית, שיבח את המחבלים היושבים בכלא הישראלי בעקבות ביצוע פיגועים קטלניים[5].

ב-2015 נאם אבו מאזן בערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית ונשא דברי ברכה לפעולות המוראביטון ולפעולות הג'יהאד שנעשו על מנת להגן על הר הבית מיהודים[6]:

אנו מברכים אתכם, אנו מברכים את מוראביטאת והמוראבטין, אנו מברכים כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים, שכן זהו דם נקי וטהור, דם שנשפך למען האל, ברצון אללה. כל שהיד יגיע לגן עדן וכל פצוע יזכה בגמול מן האל... אל-אקצא שלנו, כנסיית הקבר שלנו, ואין להם זכות לטמא אותם ברגליהם המטונפות. לא נאפשר להם, ונעשה את כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים

באוגוסט 2018 הוציא מכון ממרי דו"ח בנושא "תנועת הפת"ח והרשות הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס: שבחים למחבלים ולבני משפחותיהם ותמיכה בדיור למשפחות שהידים" שמציג דוגמאות לתמיכה המוסדית והמוראלית של הרש"פ ותנועת פת"ח במחבלים ובמאבק המזוין נגד ישראל[7].

באוקטובר 2022 שרת הבריאות הפלסטינית שיבחה בישיבת הממשלה של הרשות הפלסטינית את חוליית הטרור גוב האריות, שביצעה סדרה ארוכה של פיגועי ירי ומטענים, ואמרה: "ברכות לגוב האריות, לשהידים, לאסירים ולכל התושבים בשכם"[8].

תשלומי משכורות למחבלים ולמשפחותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תשלומי הרשות הפלסטינית למחבלים ולמשפחותיהם

בשנת 2004 חוקקה הרשות חוק (19) לפיו כל פלסטיני או ערבי ישראלי שנאסר בישראל בגין פעולת טרור כנגד יהודים במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, זכאי למענק חודשי שנע בין 1,400 ש"ח לחודש, ל-12,000 ש"ח לחודש. גובה התשלום נגזר בהתאמה למספר שנות המאסר. בנאום שנשא יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בפני הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית בפברואר 2018, אמר כי תשלומים אלו הם "חובתנו הלאומית, האנושית והמוסרית, וחובת המאבק. זה נתמך מההנהגה ומהממשלה הפלסטינית".

הסתה לטרור במדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דו"ח שפרסם המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לגבי "אינתיפאדת היחידים" שהחלה שנת 2015, הציג את המדיה החברתית כגורם שאפשר למעשה את גל הטרור. על פי הדו"ח, הרשתות החברתיות סייעו בהפצת שמועות ושקרים, רטוריקה שמטרתה לעורר זעם המוני, הדרכות מעשיות לביצוע מעשי טרור יעילים, מודלים לחיקוי ותמריצים חברתיים לבצע פעולות טרור[9]. גם החמאס וגם הפת"ח אמנם קידמו באופן רשמי מחאות המוניות, אולם הפת"ח - על אף שבמקרים מעטים קידמו חשבונותיו מסרים המעודדים שימוש באלימות, דוגמת יידוי אבנים - היה מתון משמעותית לעומת החמאס וגורמים אחרים שריכזו את השיח הקיצוני והאלים ביותר. סרטוני תעמולה רבים הופצו ברשתות החברתיות בספטמבר 2015, כאשר חלקם שמו דגש על קריאות לצופים לנקוט בפעולה דוגמת "קבלו את ההחלטה בעצמכם, אל לחכות למנהיגים" או פניית "מתי תביע את זעמך?". במקרים רבים הופיעה הסכין ככלי ששימוש בו עשוי להביא לשינוי, ובמקרים מסוימים הוצגה מפורשות דקירת יהודים או חיילים כמעשה המתבקש. בהמשך התגברה מגמה זו בסרטונים שהפיץ החמאס ברשתות החברתיות. סרטונים רבים בשבועות אלו היו מצוירים וכוונו לקהל צעיר, ואחרים יועדו במיוחד עבור נשים[10]. הרשתות החברתיות בלטו כמדיה המאפשרת הגעתם של תכנים אלו, המותאמים במיוחד עבור קהלים מסוימים, אל הקהל אותו הם מנסים לשלהב.

בתקופת המהומות בישראל ב-2021 נכנס הקשר בין הטרור לרשתות החברתיות למרכז השיח התקשורתי, והתופעה קיבלה את הכינוי העיתונאי "אינתיפאדת הטיקטוק" או "טרור הטיקטוק"[11][12][13][14] - זאת על אף שטיקטוק לא הייתה הפלטפורמה העיקרית ששימשה לקידום מעשי טרור, אלא ככל הנראה טלגרם[15]. משטרת ישראל והשר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, ייחסו לרשתות החברתיות גורם מעודד הסתה[16][17]. במהלך המהומות ניתח ארגון "Fake Reporter" את פעילות הרשת מצד יהודים שקראו לאירועי אלימות כלפיי אזרחים ערבים או רכושם, ועל פי ניתוחו מרבית פעילות זו בוצעה בעשרות קבוצות סגורות, בעיקר בטלגרם, ובהם נוטרו אלפי תכנים אלימים לרבות סרטונים המציגים אלימות מפורשת, חדשות כזב ויזמות לביצוע פעולות אלימות. בעקבות הניתוח בזמן אמת, סגרו גורמים מהרשות המבצעת חלק מקבוצות אלו כבר במהלך גל המהומות, ועל פי עדויות ברשתות החברתיות גם ביצעו מעצרים[15]. בכלי התקשורת הוצגו סרטונים בעלי אופי אלים שהפכו ויראלים ברשת הטיקטוק ובפלטפורמות רשת אחרות, בהם מספר ערבים ישראלים הצטלמו כשהם נוקטים באלימות והשפלה כלפי יהודים בישראל, בעיקר בעלי חזות חרדית[18].

בסוף אפריל 2022, עם סיום חודש הרמאדן, פרסמה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כי נבחנו למעלה מ-14,000 פרסומים ברשתות החברתיות אשר אותרו על ידי צה"ל ושב"כ. לאחר הבחינה הוחלט לפנות לרשתות החברתיות בנוגע ליותר מ-10,000 פרסומים הכוללים תוכן המסית לפעולות אלימות ופעילות טרור, לרבות פרסומים מפורשים שקראו לדקור, לדרוס, לירות ולהרוג; פרסומים אשר לעגו לנרצחים וקראו להעלות את מספר ההרוגים בפעולות. חלק מהפרסומים התמקד בשיבוח המפגעים ובמעשיהם; כינויים כגיבורים ומביאי ברכה; פרסומים של דברי שבח המלווים בסרטונים של חלוקת ממתקים וחגיגות אשר התרחשו בעקבות כל פיגוע ופרסומים של סרטונים ותמונות מזירות הפיגועים המלוות בקריאות שמחה. בנוגע לרשת החברתית פייסבוק התקבלו 7,700 תלונות, הוגשו 5,438 בקשות למחיקת תכנים ו-4,186 מתוכם הוסרו. ברשת טיקטוק טופלו 2,339 תלונות והוסרו 1,600 תכנים מסיתים. בטוויטר מתוך 1,534 תכנים מסיתים הוסרו 434[19][20].

עלילות על מדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גורמים ברשות הפלסטינית פרסמו במקרים שונים עלילות שיקריות על מדינת ישראל ועל היהודים, הדומות באופיין לעלילות דם אנטישמיות, מתוך מטרה ללבות שנאה כלפי מדינת ישראל. מספר פעמים נטען על ידי גורמים שונים ברש"פ שמסגד אל-אקצא בסכנה כי היהודים רוצים להחריבו[21]. ב-2009 הוחלט בוועידת הפת"ח שישראל רצחה את יאסר ערפאת[22]. ב-2015 טען הנציג הפלסטיני באו"ם שישראל גונבת איברים של פלסטינים[23]. מספר פעמים הופצו על ידי הרשות הפלסטינית תכנים מתוך הפרוטוקולים של זקני ציון[24] ביוני 2016 טען אבו מאזן על בימת הפרלמנט האירופי שרבנים קיצוניים מעודדים מתנחלים להרעיל בארות של פלסטינים[25]. במהלך חג הפורים בשנת 2018 פורסם באתר סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" המזוהה עם תנועת פת"ח שהיהודים משתמשים בדם מוסלמי לאפיית אוזני המן[26]. במהלך מגפת הקורונה ישראל הואשמה בהפצת הקורונה בכוונה ברשות הפלסטינית[27].

חומרי לימוד בעלי אופי מסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הסתה לטרור במערכת החינוך ברשות הפלסטינית

בדו"ח שפרסם ב-2015 ארגון מבט לתקשורת פלסטינית (PMW), נחשפה רשימה של יותר מ-20 בתי ספר של הרשות הפלסטינית שנקראו על שם מחבלים. במעקב שבצע הארגון בזמן שעבר, התברר שעוד עשרות בתי ספר שימשו להאדרת מחבלים, אם בשמות בתי הספר ואם בשילוב תמונות המחבלים בסמלים, יצירות והנצחה בפעילויות שונות. בעקבות דיווח שהועבר על מימון בית ספר על שם דלאל מוגרבי, המחבלת מפיגוע כביש החוף, בכספים שנתרמו מנורווגיה, משרד החוץ הנורווגי פנה לרשות הפלסטינית בדרישה להחזרת כספי התרומות[28].

באוגוסט 2019 בכינוס של ועדת האו"ם למיגור אפליה גזעית (CERD) שהתקיים בז'נבה הציג מנכ"ל IMPACT-se, מרכוס שף, דוגמאות להסתה לאלימות, אנטישמיות ושנאה בתוכנית הלימודים הפלסטינית. בנאום בפני חברי הוועדה דרש שף שכל הדוגמאות המסיתות יוסרו מהספרים. עקבות זאת פרסמה הוועדה בסוף החודש דו"ח הקורא לרשות הפלסטינית להוציא מספרי הלימוד שלה את כל התמונות והטקסטים המכילים הסתה לשנאה, אלימות ואנטישמיות[29].

באפריל 2021 הפרלמנט האירופי העביר ברוב קולות ובאופן תקדימי החלטה המגנה בחריפות את אונר"א על כתיבה, לימוד ושימוש בחומרי חינוך המסיתים לשנאה ואלימות, כלפי ישראל וכלפי יהודים, בבתי הספר של סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים של האו"ם[30].

במרץ 2022 עיכב האיחוד האירופי את העברת סיוע כלכלי לרשות בהיקף של מעל 200 מיליון יורו, ממנו משלמת הרשות את משכורות פקידיה האזרחיים. החלטת האיחוד האירופי באה בהיענות לבקשת ממשלת הונגריה שלא לתמוך ברשות הפלסטינית בגין הסתה המופיעה בספרי הלימוד של משרד החינוך הפלסטיני[31]. בעקבות עיכוב הכספים מכון IMPACT-se פרסם מחקר שניתח את ספרי הלימוד החדשים של משרד החינוך הפלסטיני. המחקר העלה כי הם מכילים תוכן קיצוני יותר מספרי הלימוד הקודמים, וכי חומרי הלימוד כוללים תכנים המסיתים למעשי טרור נגד יהודים, כולל קריאה לרצח יהודים על בסיס דתי[32][33]. בעקבות המחקר הפרלמנט האירופי העביר החלטה המגנה בחריפות את השימוש לרעה בכספי האיחוד האירופי[34].

פיגועים שבוצעו על ידי אנשי מנגנוני הביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

רצח יוסף טבג'ה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רצח יוסף טבג'ה
בשנת 2000 נרצח יוסף טבג'ה קצין משמר הגבול על ידי שוטר פלסטיני במהלך סיור משותף.

רצח בן יוסף לבנת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 נרצח בן יוסף לבנת על ידי שוטרים פלסטינים שירו על קבוצה של חסידי ברסלב שנכנסו לקבר יוסף[35].

נפילת בר פלח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2022 נפל רס"ן בר פלח בהתקלות עם חמושים פלסטינים אחד מהם היה מאנשי מנגנוני הביטחון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ברש"פ הסתה כרגיל - טורניר על שם מחבלים, באתר ערוץ 7, 8 בדצמבר 2015, עקיבא לם, ערוץ 20, עושים כבוד לרוצחי הילדים, באתר ynet, 30 ביוני 2015, טרנד פלסטיני: קבוצות כדורגל על שם מחבלים, באתר ONE‏, 16 בנובמבר 2013
 2. ^ אליאור לוי וסוכנויות הידיעות, בלגיה גילתה שהפלסטינים קראו לבית ספר על-שם מחבלת - והקפיאה מימון, באתר ynet, 10 באוקטובר 2017
 3. ^ האדרת מחבלים וטרור, מבט לתקשורת הפלסטינית (PMW)
 4. ^ אברהם בלוך, ‏נפצע בפיגוע ותובע מהרשות הפלסטינית 20 מיליון ש"ח, באתר "סרוגים", 27 במאי 2020
 5. ^ האדרת מחבלים וטרור, מבט לתקשורת פלסטינית
 6. ^ מחמוד עבאס על עליית יהודים להר הבית: אין להם זכות "לטמא" את המתחם "ברגליהם המטונפות", נבדק ב-2022-11-20, PNWHebrew, אתר Youtube
 7. ^ הפת"ח והרש"פ בראשות עבאס: דברי שבח למחבלים ותמיכה בדיור למשפחות השהידים, באתר ממרי - המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
 8. ^ כאן חדשות, שרת הבריאות הפלסטינית בירכה בישיבת ממשלה פלסטינית את קבוצת גוב האריות, Twitter
 9. ^ יוסי קופרווסר והירש גודמן, המסר והסכין: מה עומד מאחורי ההתקוממות הפלסטינית ב-2015 ומה לא הבין הדרג המדיני והצבאי, המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, ‏15 נובמבר 2020
 10. ^ גלעד גמליאל וצוות נוסף האמון על הדו"ח, הסתה ברשתות החברתיות: הדלק והמפוצץ של האלימות הפלסטינית, מרכז ירושלים לענייני ציבור
 11. ^ אלחנן שפייזר, ‏במדינה לא מתפקדת, גם סרטוני טיקטוק הופכים לאינתיפאדה, בעיתון מקור ראשון, 25 באפריל 2021
 12. ^ אינתיפאדת הטיקטוק, באתר ערוץ 20
 13. ^ אינתיפאדת הטיקטוק: נעצר צעיר ערבי ששפך קפה רותח על יהודי בשער שכם והעלה לרשת, באתר חדשות כל העולם, 19 באפריל 2021
 14. ^ דורון מצא, ‏כשהשכונה מריחה את החולשה, באתר ישראל היום, אפריל 24, 2021
 15. ^ 1 2 עומר כביר, דו"ח טכנולוגיגל עכור של אלימות ושנאה שוטף את הרשתות החברתיות, באתר כלכליסט, 16 במאי 2021
 16. ^ ברוך שפירא, שוב מהומות בירושלים • המשטרה מאשרת: "הסרטונים ברשת גרמו להסתה", JDN - חדשות, ‏24 באפריל 2021
 17. ^ אוחנה פרסם פוסט על המהומות בירושלים, פעילי הימין הקיצוני לא הוזכרו, באתר וואלה!‏, 23 באפריל 2021
 18. ^ יניב הלפרין, "טרור הטיקטוק"? לא רק המבצעים אחראים, באתר אנשים ומחשבים, 19 באפריל 2021
 19. ^ מחלקת הסייבר חושפת: כך נלחמים בהסתה הערבית ברשתות, באתר ערוץ 7, 1 במאי 2022
 20. ^ דיגיטל 14, ההסתה הערבית ברשתות: למעלה מ-5,000 פוסטים הוסרו ב-3 שבועות, באתר עכשיו 14, 13 באפריל 2022
 21. ^ נדב שרגאי, עלילת 'אל-אקצא בסכנה', ספריית מעריב • המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, 2012
 22. ^ סלימאן אל-שאפעי, ‏הפת"ח: ישראל רצחה את ערפאת, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 באוגוסט 2009‏, עלילה: ישראל רצחה את ערפאת, מבט לתקשורת הפלסטינית
 23. ^ רן דגוני, וושינגטון, ‏הפלסטינים: ישראל קוצרת איברים מאנשינו; ישראל: עלילת דם, באתר גלובס, 5 בנובמבר 2015עלילה: ישראל גונבת איברים של פלסטינים באתר מבט לתקשורת הפלסטינית
 24. ^ רועי נחמיאס, הרשות מפיצה את הפרוטוקולים של זקני ציון, באתר ynet, 11 במאי 2005
  עלילה: "הפרוטוקולים של זקני ציון" באתר מבט לתקשורת הפלסטינית
 25. ^ nrg חדשות, חופי עמוס ואסף גבור, שלב אחר שלב: כך נוצרה עלילת המתנחלים מרעילים מים, באתר nrg‏, 26 ביוני 2016, יואל גולובנסקי, עלילת המים הפלסטינית: הסתה פרועה נגד ישראל, באתר מידה, 25 בפברואר 2014
 26. ^ ח"כ קסניה סבטלובה, ‏הפלסטינים מפרסמים שהיהודים משתמשים בדם מוסלמי לאפיית אוזני המן, באתר מעריב אונליין, 14 במרץ 2018
 27. ^ אסף גבור, ‏עלילות דם מודרניות: ישראל מואשמת בהפצת הקורונה, בעיתון מקור ראשון, 17 במאי 2020
  נדב העצני, ‏שעה שישראל מסייעת במאבק בהתפשטות הווירוס - הפלסטינים בודים עלילות אנטישמיות, באתר מעריב אונליין, 18 באפריל 2020
 28. ^ אריאל כהנא, זעם בנורבגיה: הפלסטינים הקימו מרכז נשים ע"ש מחבלת, באתר nrg‏, 28 במאי 2017
 29. ^ איתמר אייכנר, האו"ם דורש מהפלסטינים: הסירו תכנים מסיתים מספרי הלימוד, באתר ynet, 31 באוגוסט 2019
 30. ^ איתמר אייכנר, לראשונה: האיחוד האירופי גינה את אונר"א על תכנים מסיתים בספרי לימוד, באתר ynet, 28 באפריל 2021
 31. ^ ברוך ידיד, יש מחיר: לחץ על הרש"פ לחדול מתמיכה בטרור ומהסתה, באתר עכשיו 14, 21 במרץ 2022
 32. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg "היהודים שולטים בעולם": האמת על מה שלומדים בבתי הספר הפלסטינים, סרטון בערוץ "כאן חדשות", באתר יוטיוב (אורך: 02:23)
 33. ^ מחקר: הילדים הפלסטינים לומדים לרצוח יהודים, באתר ערוץ 7, 12 באפריל 2022
 34. ^ איתמר אייכנר, גינוי אירופי לספרי הלימוד - וביקורת על שר החינוך הפלסטיני: "סקנדל מוחלט", באתר ynet, 7 במאי 2022
 35. ^ רצח בן יוסף לבנת – המכלול, www.hamichlol.org.il