שיחה:בנימין נתניהו/ארכיון 12

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


החלטה באו"ם[עריכת קוד מקור]

משתמש:דוד שי הנוסח הנוכחי יוצר רושם כאילו מדובר בכישלון יוצא דופן של ישראל והאמת היא שזה מאה פעמים נפל רק בווטו והדבר היחיד שהשתנה זאת ההימנעות של ארצות הברית, שדווקא זה הדבר יוצא הדופן. אני פשוט לא מבין למה אתה מעדיף את הניסוח הנוכחי. נדנד 'עלה הזית' - שיחה 21:35, 2 בפברואר 2019 (IST)

הניסוח "חרף מאמצי ישראל לסכלה" משקף מציאות: ישראל ניסתה לסכל את קבלת ההחלטה ולא הצליחה בכך. התחליף שלך "לאחר שארצות הברית נמנעה בהצבעה", משקף פנטזיה, כאילו לארצות הברית יש מחויבות להטיל וטו, והיא בגדה במחויבות זו. דוד שי - שיחה 21:41, 2 בפברואר 2019 (IST)
אבל הניסוח הנוכחי משקף כישלון יוצא דופן כביכול, מה שלא היה. מה דעתך על "לאחר שארצות הברית נמנעה בהצבעה בשונה מפעמים קודמות בהן הטילה ווטו" (משהו כזה)? נדנד 'עלה הזית' - שיחה 21:45, 2 בפברואר 2019 (IST)
זה לא כישלון יוצא דופן (וגם מהניסוח לא עולה דבר כזה), אלא סתם כישלון. אני לא רואה צורך להזכיר את ארצות הברית (וגם לא את רוסיה, סין, בריטניה וצרפת, שגם הן לא הטילו וטו). דוד שי - שיחה 21:47, 2 בפברואר 2019 (IST)
זה לא כישלון כי מעולם לא היה אחרת. השינוי המהותי שהיה בהצבעה זאת היא שארצות הברית נמנעה, אז למה לא להסביר? נדנד 'עלה הזית' - שיחה 21:48, 2 בפברואר 2019 (IST)
אני חושב שאם מזכירים את זה יש מקום להבהיר את ההקשר, וגם לציין את דברי אובמה שזהו עונש למדיניותה של ישראל. נרו יאירשיחה • כ"ז בשבט ה'תשע"ט • 21:49, 2 בפברואר 2019 (IST)

ציטוט בומבסטי מהפייסבוק[עריכת קוד מקור]

בערך מובא הציטוט הבא מדף הפייסבוק של נתניהו:

לוקחים אנשים שטוענים שהם ביצעו איזה עבירה. מכניסים אותם למעצר, מהלכים עליהם אימים, אומרים להם: ״החיים שלכם הסתיימו, החיים של המשפחה שלכם הסתיימו. אנחנו ניקח מכם כמעט הכל, גם את החירות שלכם. אתם רוצים להיחלץ מזה? יש מוצא אחד – לכלכו על נתניהו. לא חשוב שתגידו שקרים הזויים, העיקר – לכלכו על נתניהו.
אז כשיש משהו אמיתי לא צריך עד מדינה אחד, וכשאין שום דבר גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המרדף האובססיבי הזה אחרי עד מדינה אחד ועוד עד מדינה ועוד עד מדינה זו ההוכחה הטובה ביותר שאין כאן כלום[1].

בעיני זה ניפוח מיותר ולא פרופורציונלי. אפשר אולי לתמצת למשפט או אולי להסירו. בר 👻 שיחה 20:52, 17 בפברואר 2019 (IST)

ראשית אני שמח שהגעת לדף השיחה. אני מבין שאצלך צריך להאריך אצל נתניהו רק בתחום הביקורת. התמצות שלך עיוות את דברי נתניהו, הוא אמר הרבה יותר ממה ששמת בפיו. אפשר לקצר, אבל לא לקצץ הכול כפי שעשית. נרו יאירשיחה • י"ב באדר א' ה'תשע"ט • 20:59, 17 בפברואר 2019 (IST)
אני מבין שאתה לא מסוגל לדבוק בטיעון ענייני מבלי להכביר בטיעוני אד הומינם קודם. הבנו שאתה מעריץ של נתניהו, תתקדם. הציטוט הזה לא רק חסר חשיבות, הוא גם חסר פרופורציה. בר 👻 שיחה 21:04, 17 בפברואר 2019 (IST)
אני מבין שאתה לא מסוגל לדבוק בטיעון כלשהו, אתה דובק רק בתוקפנות. נרו יאירשיחה • י"ב באדר א' ה'תשע"ט • 21:08, 17 בפברואר 2019 (IST)
מה שנקרא קוזאק הנגזל. בר 👻 שיחה 23:19, 17 בפברואר 2019 (IST)
כשתוחזר תגובתו של יאיר לפיד אחרי שפוטר מכהונתו כשר האוצר, שאותה אמר במסיבת עיתונאים ולא בפוסט בפייסבוק, אשקול אם יש מקום לציין תגובה זו של נתניהו. מקור מפייסבוק הוא מקור ראשוני, וכך נמחקו מהערך גם כל דבריו של אלכס פרידמן על כך שזכה בתארים, בטענה שהיו מקורות ראשוניים. דוריאןDGW – Talk 21:13, 17 בפברואר 2019 (IST)
נו באמת. מקורות ראשוניים זה מצוין, אם התוכן רלוונטי. הבעיה אצל פרידמן, אם אני מבין נכון, הייתה שהנחתום העיד על עיסתו. נרו יאירשיחה • י"ב באדר א' ה'תשע"ט • 22:38, 17 בפברואר 2019 (IST)
בוודאי שצריך להזכיר, ובוודאי שצריך לתמצת. הציטוט הארוך הזה לא לגיטימי. יחיאל - שיחה 01:13, 18 בפברואר 2019 (IST)
די בכך שבערך מופיעה טענתו הקצרה והקליטה עוד קודם לכן "לא יהיה כלום, כי אין כלום". ערן - שיחה 01:20, 18 בפברואר 2019 (IST)
 1. ^ ראש הממשלה נתניהו מדבר על תעשיית עדי המדינה, דף פייסבוק של בנימין נתניהו, 7 במרץ 2018

האמנם זניח?[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו הסיר נרו יאיר פרטים אחדים שנוספו לערך לאחרונה, בנימוק "זניח". אינני משוכנע שכל המידע הזה זניח, ונראה לי שראוי לקיים דיון על כך. דוד שי - שיחה 19:40, 26 בפברואר 2019 (IST)

קראתי את כל מה שהוסר, והכל צריך להיות כתוב בגוף הערך. דוריאןDGW – Talk 19:45, 26 בפברואר 2019 (IST)
המשותף לכל מה שהוסיף כותב ערכים הוא שני דברים: א. עניינים חסרי חשיבות בקנה מידה היסטורי כשמדובר בראש ממשלה שמשרת בתפקיד זה שנים רבות. ב. עניינים שמציגים אותו באופן שלילי. אין חשיבות אמיתית, לפחות בערך זה, לכסף הקטרי שעומד להיפסק, או להחלטה על פסגה שלא יצאה אל הפועל (גם אם יצאו פגישות במקומה) ולהצבעה באו"ם על ההחלטה של טראמפ. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ט • 20:30, 26 בפברואר 2019 (IST)
המשותף לכל העריכות שלך הוא אובססיה למחיקה וביטול של כל דעה שאינך מסכים איתה, או פרט שלא מתאים לדעה שלך. הקשר בין ישראל ליהדות ארצות הברית הוא אחד מהקשרים החשובים ביותר למדינת ישראל, ואין חולק שחלה בו הדרדרות עצומה בזמן כהונת הממשלה האחרונה. הכסף הקטרי היה עניין בולט שהותקף בביקורת נוקבת מימין ושמאל, וגם אם הוא הופסק - ולא שמעתי על כך - יש לציין שהוא בוצע בזמן מסוים. הצבעה של כל מדינות העולם נהג שישראל היא עניין חשוב גם הוא, למרות שמדובר בפרט שלא הוספתי אותו בעצמי. כותבערכים - שיחה 20:34, 26 בפברואר 2019 (IST)
אין טעם לענות לך כשאתה מנהל מלחמת עריכה. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ט • 20:37, 26 בפברואר 2019 (IST)
שים לב שאתה מחזיק כאן בדעת מיעוט - נראה כי המשחית כאן הוא דווקא אתה. כותבערכים - שיחה 20:40, 26 בפברואר 2019 (IST)
אני סבור שיש חשיבות לפסקה בעניין יהדות ארצות הברית, וגם לעניין הכסף הקטרי יש חשיבות. ועידת וישיגראד הייתה עניין זניח מלכתחילה, כך שגם לביטולה איו חשיבות. לאחר אין ספור החלטות אנטי ישראליות באו"ם, לעוד החלטה כזו אין חשיבות. דוד שי - שיחה 20:45, 26 בפברואר 2019 (IST)
אולי תסביר מהי החשיבות הרבה של שני הדברים האלה. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ט • 20:49, 26 בפברואר 2019 (IST)
לפי דעתי אולי כן אפשר לבטל את ועידת וישיגראד, פשוט לפני עריכותיי היא עמדה בערך כאילו היא אכן התרחשה, ולכן הוספתי שהיא בוטלה. אבל לגבי ההצבעה באו״ם - כשכמעט כל מדינות העולם הצביעו נגד ישראל, את זה יש להזכיר. כותבערכים - שיחה 20:53, 26 בפברואר 2019 (IST)
הצביעו נגד ארצות הברית. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ט • 20:56, 26 בפברואר 2019 (IST)
נרו יאיר, הפסקאות מדברות בעד עצמן. אוסיף שגינוי נרחב מיהדות ארצות הברית לראש ממשלת ישראל, כפי שראינו בימים האחרונים, אינו עניין של מה בכך, וראוי להציג את צעדי נתניהו שהובילו לכך.
מתן ההיתר לקטר להעביר סכומי כסף נכבדים לממשל החמאס, אותו חמאס שממרר את חיי תושבי הדרום, הוא מעשה שוודאי ראוי לציין אותו. דמיין מה הייתה תגובת נתניהו (ואולי גם תגובתך) לו ראש הממשלה אולמרט היה מתיר צעד כזה. דוד שי - שיחה 20:57, 26 בפברואר 2019 (IST)
פורמלית הצביעו נגד ארצות הברית, מעשית זו הייתה עוד הצבעה אנטי-ישראלית, שהרי עסקה בריבונותה של ישראל בירושלים. כפי שאמרתי, אין לכך חשיבות. דוד שי - שיחה 20:59, 26 בפברואר 2019 (IST)
אני חושב שלהצבעה של כמעט כל מדינות העולם נגד ישראל יש חשיבות. לכל הצבעה כזאת. כותבערכים - שיחה 21:03, 26 בפברואר 2019 (IST)
דוד, ביחס לדבריך לעיל: הגינוי, ייתכן שהתקשורת טשטשה זאת, כוון נגד הכהניסטים, לא נגד נתניהו. כדאי להבין במה מדובר ביחס לכסף הקטרי. קטר מעבירה כסף בקביעות לרשות הפלסטינית, וזו מעבירה בקביעות לחמאס, אותו חמאס שממרר את חיי תושבי הדרום. אני מניח שעם זה אין לך בעיה. כל גופי הביטחון אינם מעוניינים בהפסקת ההעברה הזאת, כדי שהמצב הכלכלי ברצועה לא יגיע לפיצוץ. דווקא לכן הפסיק לאחרונה אבו מאזן את ההעברה, וקטר התנדבה להשלים זאת. היא גם הודיעה שהיא תסיים זאת באפריל. איני מוצא שום דבר דרמטי בעניין הזה. אתה צודק שהאופוזיציה מנצלת גימיקים כאלה באופן אוטומטי כדי לתקוף את הממשלה, בין אם היא ימין ובין אם היא שמאל. אם נתניהו היה עושה זאת מהאופוזיציה - מן הסתם היית מסביר לו את מה שכתבתי למעלה. נרו יאירשיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"ט • 21:04, 26 בפברואר 2019 (IST)
הגינוי כוון באופן מובהק נגד השושבין בחתונת הימין, בנימין נתניהו. גם עניין מתווה הכותל הוא באחריות נתניהו.
טוב לדעת שנתניהו שומע בעצת מומחי הביטחון, ובכל זאת העברת הכסף בברכתו ראויה לציון, ביוצרה פער ניכר בין דיבוריו למעשיו. דוד שי - שיחה 21:22, 26 בפברואר 2019 (IST)
אם לא הבנת, הדבר החריג בגינוי הוא הגינוי עצמו, למהלך פוליטי בישראל. צעד כזה, של AIPAC, הוא חריג בצורה קיצונית (כמובן שההודעות של שאר הארגונים היהודיים בארה״ב, כמו j-street, גינו גם את בנימין נתניהו בעצמו על פעולותיו להכנסת המפלגה לכנסת). אנחנו יכולים לדון פה עד מחר על הרקע להעברת הכסף, דעת מערכת הביטחון, וכו' - בסופו של דבר, העברה של כסף באישור מדינת ישראל לפקידי ארגון טרור שפועל נגדה הוא דבר חריג בצורה קיצונית ביותר, אם בכלל קרה מעולם. במקום למחוק ולהשחית פרטים חשובים בערך, אני ממליץ לך, לדוגמה, להוסיף מיד לאחר עניין העברת הכסף את דעת מערכת הביטחון - באם היא אכן תומכת בכך, עם מקור. כותבערכים - שיחה 21:26, 26 בפברואר 2019 (IST)
אין סיבה להתייחס לדברי כותב הערכים כל עוד הוא חוזר על עריכותיו ללא הסכמה.
לגינוי של העצרת הכללית של האו"ם יש חשיבות בערך על העברת השגרירות, ושם הוא אכן מוזכר. כיון שאייפאק לא גינו את נתניהו אין מה להזכיר כאן, העובדה שהתקשורת ניסתה ליצור רושם כזה גם כן לא מספיק חשובה, אז פשוט נוותר על זה לגמרי. בברכה אגלי טל - שיחה 21:38, 26 בפברואר 2019 (IST)
לגבי הגינוי להעברת השגרירות פשוט לי שאין לזה מקום בערך על נתניהו. כך גם לגבי יחסי יהדות ארצות הברית-ישראל. לגבי הביטול הפולני אני גם לא רואה לזה חשיבות בערך זה, מקומו בערך על יחסי ישראל-פולין. הדבר היחיד שהסתפקתי בעניינו הוא הכסף הקטארי, אבל אחרי קריאת דברי נרו יאיר, השתכנעתי שאכן אין לכך חשיבות בערך זה. צריך לשים לב לא להפיל כל דבר טוב או רע שקורה כאן על נתניהו, רק דברים שיש לו קשר ישיר אליהם. יאיר דבשיחה • כ"ב באדר א' ה'תשע"ט • 21:42, 26 בפברואר 2019 (IST)
היחסים בין יהדות ארצות הברית וישראל מושפעים ישירות מהמדיניות של הממשלה בראשות בנימין נתניהו. לגבי הגינוי על העברת השגרירות ופולין - אני סבור שמדובר בדברים חשובים, כיוון שהם כשלונות צורמים של הממשלה. אשמח אם תסביר מדוע השתכנעת למה לא להזכיר את עניין הכסף הקטארי. כותבערכים - שיחה 21:52, 26 בפברואר 2019 (IST)
אם תתחיל להכניס כל דבר שקרה כאן ב10 השנים האחרונות והושפע ממדיניות הממשלה, הגלות לא תהיה ארוכה כמו הערך הזה. מכניסים רק דברים שקרו כתוצאה ישירה ממדיניות נתניהו עצמו, כשר האוצר, כשר החוץ או כראש הממשלה. לא כל מדיניות של הממשלה, שהתקבלה משקלול של מכלול שלם של שיקולים וגורמים, אמורה להיכנס לערך זה. יאיר דבשיחה • כ"ב באדר א' ה'תשע"ט • 21:56, 26 בפברואר 2019 (IST)
המטרה של פסקת ״יחסי החוץ״ היא בדיוק לפרט מה קרה מבחינת יחסי החוץ בתקופתה של ממשלת נתניהו - כולל היחסים עם יהדות ארצות הברית, הגינוי לישראל, תכנון הוועידה בישראל וביטולה לבסוף. אותו דבר מבחינת הנושא הביטחוני והעברת הכסף. כותבערכים - שיחה 22:00, 26 בפברואר 2019 (IST)

אף על פי שאינני מתומכיו של נתניהו ושאני מקווה שכבר יבעטו באחוריו ויראו לו את הדרך החוצה או מצידי לנשיאות לטובת שלום בית אך לענייננו אני מסכים עם הטענה שהכסף הקטרי הוא עניין זניח. פעולה אחת מני רבות הנוגעת לאפשרויות של ניהול יחסים רחבי משמעויות שרק את קצה קציהם אנו האזרחים יודעים עליהם ושכמותם ישנם רבים. ומשכך אזכורם בתור דבר כזה או אחר כאן הוא על בסיס פרשנות החשודה בהטיה, ולכל הפחות זניחה. מי-נהר - שיחה 22:38, 26 בפברואר 2019 (IST)

העברת כסף לפקידי ארגון טרור שפועל נגד מדינת ישראל היא דבר חריג ביותר ולא זניח. אין פה פרשנות, רק עובדות. כותבערכים - שיחה 22:55, 26 בפברואר 2019 (IST)
העברה של ממון או טובין וכיוצא בזה בצורה כזו או אחרת המחזקת, מקיימת, או משמרת, קיימת לא מהיום. כמי ששירת היכן ששירת אני יודע שגם ככה 95 אחוז מהמה כמה ולמה שקורה בסוגיות הללו לא נחשף לציבור. לא מתרגש מזה שיש ניהול משאבים כזה או אחר מולם זה כלל לא חדש גם אם זה לא כסף. כסף זה אפילו יותר נוח. מי-נהר - שיחה 23:12, 26 בפברואר 2019 (IST)

קראתי כעת גם את שאר ההסרות ועל אף שכל נושא בפני עצמו יכול להיות נחמד לדיון הרי שהרזולוציה שלו לא עומדת בהלימה עם שאר התוכן ועדיין היגדים אלו הנם בתחום הפרשנות וניתן לפרש בדרכים נוספות את המשמעות של הדברים מה שמשנה לגמרי את הרלוונטיות שלהם לאזכור וייחוס. וסבורני שההבחנה של שוליותם נכונה. מי-נהר - שיחה 23:09, 26 בפברואר 2019 (IST)

מיקרוסקופי מדי. דגש — 23:16, 26 בפברואר 2019 (IST)
מסכים עם נרו יאיר. בן נחום - שיחה 23:20, 26 בפברואר 2019 (IST)
לא זניח כלל וכלל, בעד להחזיר את הדברים. נעם דובב - שיחה 23:28, 26 בפברואר 2019 (IST)
למה העבתר הכסף הקטרי לרצועה זה דבר שלילי? ברור שזה לא פופולרי, אבל זה הדבר הנכון. במיוחד בצורה שבה זה נעשה עכשיו, כשהפסיקו להכניס מזוודות מזומנים, אלא מעברים כספים דרך האו"ם לפרויקטים של שיקום תשתיות. עזה היא פצצת זמן מבחינת הכלכלה והתשתיות. קריסה שלה, תהיה אסון גם לתושבי עזה, אבל גם לנו. כל דבר שימנע את זה מבורך. ואנשי עאלק-שמאל שמשתמשים בזה בשביל לנגח את נתניהו, דווקא כשהוא עושה משהו אחראי ובכיוון הנכון הם בזויים. emanשיחה 01:05, 27 בפברואר 2019 (IST)
כמו נעם דובב. בכלל לא זניח, בעד להחזיר את המידע החשוב. המשבר עם פולין וביטול הפיסגה בישראל כולל תמיכת ארצות הברית בפולין. המשבר עם יהדות התפוצות בכלל ואייפ"ק בפרט שנתנה לראש הממשלה, בצעד חריג ביותר, כרטיס צהוב. העברת הכסף לחמאס, באמצעות מזוודות הוא אירוע מכונן בישראל שהוביל להתפטרותו של שר הביטחון ולבחירות בישראל (כולנו יודעים שכתבי האישום שבפתח הם הסיבה האמיתית). כל הסיבות יחד, הם כולם מעשי ידיו של ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו. BAswim - שיחה 02:13, 27 בפברואר 2019 (IST)
עמנואל מסכים איתך שזה מעשה נכון, ובמחיר של כסף (שישראל מאפשרת העברתו ולא נותנתת מכספה יש שקט יחסי) אבל רבים תודפים את נתניהן על העברת הכסף, מימין ומשמאל, כך שמדובר כאן בפרט המוציא את נתניהו פחות טוב Nirvadel - שיחה 05:35, 27 בפברואר 2019 (IST)
השאלה האם העברת העסף הקטרי היא מעשה נכון מקומה בכיכר העיר. כאן יש לדון בשאלה האם זה מעשה שיש להביאו לידיעת הקורא. הוויכוח האם זה מעשה נכון רק מגביר את הצורך להביא מידע זה לידיעת הקורא. דוד שי - שיחה 06:23, 27 בפברואר 2019 (IST)

בהמשך לכל הדעות כאן, להעברת הכסף הקטארי השלכות נוספות, לדוגמה מעבר מהסיסמה כי "יש למוטט את שלטון חמאס" לשמירה על השלטון ומומ דה פאקטו עם החמאס. זהו לא אירוע זניח כלל ועיקר, זהו אירוע בו ישראל התחילה מגעים עם החמאס RonyH73 - שיחה 06:40, 27 בפברואר 2019 (IST)

הכסף הקטרי הוא ספין. ישראל משתפת פעולה עם החמאס במובנים רבים, כולל העברת סחורות במיליארדים דרך כרם שלום, כולל החלפת כסף ישראלי שנשחק, כולל מגעים דרך המצרים ועוד ועוד. זו מדיניות כל הממשלות מאז השתלטות חמאס על הרצועה וכל גורמי הביטחון תומכים בזה. כמובן שישראל לא פועלת למוטט את החמאס בשום מובן, בטח לא כלכלי. מנסים לחיות לצדם בשקט. לכן אין שום דבר מיוחד באירוע הזה. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר א' ה'תשע"ט • 16:51, 27 בפברואר 2019 (IST)
התגברות הקרע עם יהדות ארצות הברית בהחלט ראויה לאזכור. שושושושון - שיחה 17:12, 27 בפברואר 2019 (IST)
ספק עד כמה התגבר הקרע (גם אם גורמים ליברליים כאן ושם הפכו את זה למנטרה בניסיון להשפיע), ועוד פחות ברור לי כיצד גרם זאת נתניהו. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר א' ה'תשע"ט • 17:28, 27 בפברואר 2019 (IST)
Im-yahoo.svg ביבי לא ידע, הוא לא ידע. BAswim - שיחה 17:38, 27 בפברואר 2019 (IST)
בהנחה שיש מקורות איכותיים להתגברות הקרע, זה נושא כבד משקל שאין להתעלם ממנו, ונתניהו אחראי לחלק לא קטן מהגורמים לו, ביניהם הקפאת מתווה הכותל, ההשתדלות למען הכהניסטים, חוק הלאום, ההתרפסות בפני טראמפ בפרשת הפיגוע בבית הכנסת בפיטסברג, ועוד. שושושושון - שיחה
ובהנחה שאין מקורות איכותיים ונייטרליים לכל זה - לא צריך. נרו יאירשיחה • כ"ב באדר א' ה'תשע"ט • 17:52, 27 בפברואר 2019 (IST)
מקורות לא חסרים. על קצה המזלג: גלית עדות, הקרע בין יהדות ארצות הברית לישראל סוער ומשסע, מעריב, 7 בדצמבר 2018 ; עמית אפרתי, השלכות העמקת הקרע בין מדינת ישראל ליהדות ארצות־הברית, המכון למחקרי ביטחון לאומי, יולי 2018 ; שירית אביטן כהן ומנדי גרוזמן, ממשלת ישראל טורקת את הדלת בפני יהודי התפוצות, נרג', 25 ביוני 2017 ; טל שלו, יו"ר הסוכנות מתריע - "כל יום יהודים מוותרים על ישראל", וואלה!, 11 באוגוסט 2017 ; צביקה קליין, "אם ישראל לא מכבדת אותנו – למה שנגייס עבורה כסף?", מקור ראשון, 21 בספטמבר 2018 ; סקר: גדל הפער בין יהודי ארה"ב וישראל, ערוץ 7, 10 ביוני 2018 שושושושון - שיחה 10:44, 28 בפברואר 2019 (IST)
תוכל למקד אותי למקורות היותר אמינים לכך שנתניהו עצמו הוא הגורם לקרע הזה? נרו יאירשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ט • 11:53, 28 בפברואר 2019 (IST)
איש לא טען שהוא הגורם לקרע, אבל במשמרת שלו הקרע התרחב בהשראת יוזמות או מחדלים שלו. קרא למשל את דברי שרנסקי בעניין חוק הגיור ומתווה הכותל. שושושושון - שיחה 13:23, 28 בפברואר 2019 (IST)
סופסוף הגענו לעיקר. במשמרת שלו היו הצלחות והיו כשלונות. האם זה בגלל או למרות זו כבר ספקולציה. עלינו לסקר אירועים בולטים במיוחד, לא מגמות מתמשכות, וכאן אכן מדובר במגמה מתמשכת מזה עשורים. כמובן יריביו בארץ ומעבר לים יאשימו אותו במגמה הזאת בכל פעם שינהג, מרצונו או בעל כורחו (במקרים אלו, במידה רבה בעל כורחו) בניגוד לרצונם. נרו יאירשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ט • 13:27, 28 בפברואר 2019 (IST)
הקפאת מתווה הכותל אמנם מוזכרת בערך, אבל לא כתוב על האפקט של זה. ביוני 2017 הגיעה לישראל משלחת חירום של בכירי שדולת איפא"ק כדי להיפגש עם נתניהו בעניין. שושושושון - שיחה 13:37, 28 בפברואר 2019 (IST)
כי המשלחת הזו לא ממש אירוע מכונן בקריירה של נתניהו. גם עושה רושם שלאיפא"ק יש פחות חשיבות בעידן טראמפ, אבל אולי אני טועה. נרו יאירשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ט • 13:40, 28 בפברואר 2019 (IST)
לא התכוונתי שצריך להזכיר את המשלחת. זה רק ממחיש את עומק הצרה. כן צריך לתאר את המהלכים שמנכרים את יהודי ארצות הברית. אגב הערך אמור לשרוד גם אחרי עידן טראמפ. שושושושון - שיחה 14:31, 28 בפברואר 2019 (IST)
מאמין שהוא ישרוד את עומק הצרה. נרו יאירשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ט • 16:19, 28 בפברואר 2019 (IST)
מקור נוסף: שלמה שמיר, "נתניהו הוכיח שלא אכפת לו מיהודי אמריקה", מעריב, 28 ביוני 2017 שושושושון - שיחה 17:15, 28 בפברואר 2019 (IST)

משתמש:נרו יאיר, אני חושב שיש רוב להחזרת הקרע עם יהדות ארצות הברית. כותבערכים - שיחה 12:26, 4 במרץ 2019 (IST)

מסופק בזה. בכל מקרה רבים התנגדו ולא נכון לשנות דבר כזה על חודו של קול וכדומה. נרו יאירשיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 12:51, 4 במרץ 2019 (IST)
האם לפתוח הצבעה בעניין? כותבערכים - שיחה 12:57, 4 במרץ 2019 (IST)
אם אתה שואל אותי זה עניין זניח להצביע עליו, אבל אתה תחליט. לדעתי ראוי קודם להזמין דעות נוספות בלוח המודעות. נרו יאירשיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 13:01, 4 במרץ 2019 (IST)
זה בהחלט היה עניין זניח אם לא היית מתעקש להסיר אותו מהערך. אפתח הצבעה ואזמין בלוח המודעות אנשים להצביע בה. כותבערכים - שיחה 13:07, 4 במרץ 2019 (IST)

הצבעה[עריכת קוד מקור]

הצבעה האם להוסיף לערך, בפסקת ״יחסי חוץ״ של ממשלת ישראל השלושים וארבע, את הפיסקה הבאה:

״בתקופת ממשלה זו חלה הדרדרות ביחסים בין ישראל ליהדות ארצות הברית, בין היתר, בשל מדיניות הממשלה כלפי הפלסטינים והקפאת מתווה הכותל. לאחר שנתניהו פעל להכנסת מפלגת עוצמה יהודית לרשימת איחוד מפלגות הימין, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, הוציאה השדולה הפרו-ישראלית בארצות הברית, AIPAC, גינוי למהלך, צעד שנחשב לחסר תקדים.״

לא מקיימים הצבעות בדפי שיחה. אתה יכול להזמין לדיון. בברכה אגלי טל - שיחה 13:26, 4 במרץ 2019 (IST)

איפה? אני כבר לא מבין מה לעשות. לפתוח דף הצבעה נפרד? כותבערכים - שיחה 13:30, 4 במרץ 2019 (IST)
כותבערכים, שים תבנית {{מחלוקת}} ותלחץ על הקישור בדף זה ותמלא. באופן אישי אני גם מסכים עם דעת נרו יאיר וממליץ לך לא לפתוח בהצבעה. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 14:09, 4 במרץ 2019 (IST)
הוא עושה לי קישור להצבעה שהתקיימה כבר. האם תוכל לעזור לי? אני רוצה לפתוח הצבעה כי לדעתי מדובר בפרט חשוב מאוד לערך. כותבערכים - שיחה 14:16, 4 במרץ 2019 (IST)
נראה לי כך אבל לא בטוח, תכניס אחרי המילה מחלוקת בתבנית: |על שם=ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:בנימין נתניהו/2 חסר תקנה :-)שיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 14:27, 4 במרץ 2019 (IST)
תודה רבה. כותבערכים - שיחה 14:38, 4 במרץ 2019 (IST)

בעד[עריכת קוד מקור]

Symbol support vote.svg בעד היחסים בין ישראל ליהדות ארצות הברית הם אחד מהקשרים העמוקים והחשובים ביותר של המדינה. פגיעה בהם היא עניין משמעותי מאוד, וכשהפגיעה מיוחסת באופן נרחב לממשלה מסוימת והעומד בראשה, יש לציין זאת בערך העוסק בו. כותבערכים - שיחה 13:18, 4 במרץ 2019 (IST)

נגד[עריכת קוד מקור]

מלחמת עריכה .... ההחלטה להעמדת נתניהו בכפוף לשימוע[עריכת קוד מקור]

רשמתי בכותרת, וזאת אחרי שקראתי בעיון את כל ההחלטה, לא ברור מדוע לדגש הנל נחשב כזוטות, וראוי להיקבר אי שם במעמקי הערך... חבל שזאת ההתייחסות ...

ב-28 בפברואר 2019 הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי החליט לשקול העמדה לדין של נתניהו, בכפוף לשימוע, בשלושת התיקים: בתיק 1000 ו-2000 באשמת מרמה והפרת אמונים, ובתיק 4000 באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. על תיק 1000 כותב מנדלבליט לנתניהו: "הבאת להשחתת עובדי ציבור הכפופים למרותך וסטית מן השורה".[1] ההחלטה המלאה בקובץ PDF.‏ RonyH73 - שיחה 19:53, 28 בפברואר 2019 (IST)

 1. ^ טובה צימוקי, גלעד מורג, אלי סניור ומורן אזולאי, תיקי נתניהו: שוחד והפרת אמונים. הכרעת היועמ"ש, באתר ynet, 28 בפברואר 2019
לאחר הגשת כתב אישום נציין זאת בפתיח. בשלב זה די במיקום הנוכחי. דוד שי - שיחה 20:04, 28 בפברואר 2019 (IST)
וגם אז לא יהיה צורך לצטט את הערתו של היועץ וגם לא לציין את מספרי התיקים. נרו יאירשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"ט • 20:20, 28 בפברואר 2019 (IST)
מידע חשוב לפתיח (של מהדורת החדשות), לא לפתיח של הערך. Eladti - שיחה 20:21, 28 בפברואר 2019 (IST)

אני מסכים עם RonyH73. בוויקיפדיה האנגלית הוסיפו את זה לפתיח של הערך. למה לא בעברית? יוניון ג'ק - שיחה 02:07, 1 במרץ 2019 (IST)

להלן תרגום מלא של הפתיח בוויקיפדיה האנגלית. האם יש סיבה שלא לאמץ את הנוסח הזה גם בוויקיפדיה העברית?

בנימין (ביבי) נתניהו (להאזנה (מידעעזרה); נולד ב-21 באוקטובר 1949, כ"ח בתשרי ה'תש"י) הוא פוליטיקאי ישראלי המכהן כראש ממשלת ישראל מאז 2009, לאחר שכבר כיהן בעבר כראש הממשלה בשנים 1996-1999. נתניהו הוא גם חבר בכנסת העשרים ויו"ר הליכוד והינו ראש ממשלת ישראל הראשון שנולד בישראל לאחר קום המדינה.

נתניהו נולד בתל אביב להורים יהודים חילונים,[1][2] הצטרף לצה"ל זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967 והפך למפקד צוות בסיירת מטכ"ל. נתניהו השתתף במשימות רבות, בהן מבצע תופת (1968), מבצע תשורה (1968) ומבצע איזוטופ (1972), במהלכו נורה בכתפו. נתניהו לחם בקו החזית במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים ב-1973, השתתף בפשיטות של כוחות מיוחדים לאורך תעלת סואץ, ולאחר מכן הוביל תקיפות קומנדו עמוק אל תוך שטח סוריה.[3][4] נתניהו הגיע לדרגת סרן בטרם שוחרר. לאחר שסיים את לימודיו ב-MIT עם תואר ראשון ושני, גויס נתניהו לשמש יועץ כלכלי של בוסטון קונסלטינג גרופ. נתניהו חזר לישראל ב-1978 וייסד את מכון יונתן לחקר הטרור, על שם אחיו יונתן נתניהו, שנפל במבצע אנטבה. נתניהו שימש כשגריר ישראל באו"ם בין השנים 1984 ל-1988.

הוא הפך למנהיג הליכוד ב-1993 וזכה בבחירות 1996 והפך לראש ממשלת ישראל הצעיר ביותר, מ-1996 ועד יולי 1999. נתניהו עבר מהזירה הפוליטית לסקטור הפרטי לאחר שהובס בבחירות 1999 על ידי אהוד ברק. נתניהו חזר לפוליטיקה ב-2002 כשר החוץ (2002-2003) ושר האוצר (2003-2005) בממשלות אריאל שרון, אך הוא עזב את הממשלה על רגע חילוקי דעות בנוגע לתוכנית ההתנתקות. כשר האוצר, נתניהו העביר רפורמה משמעותית במשק הישראלי, שעל פי פרשנים שיפרה משמעותית את ההישגים הכלכליים של מדינת ישראל.[5] נתניהו חזר להנהגת הליכוד בדצמבר 2005, אחרי ששרון פרש מהליכוד למפלגתו החדשה, קדימה.[6] בדצמבר 2006 הפך נתניהו לראש האופוזיציה הרשמי בכנסת ויו"ר הליכוד. בעקבות בחירות 2009, על אף שמפלגתו הייתה רק השנייה בגודלה בכנסת,[7] הוא הצליח לגבש קואליציה ולהקים ממשלה.[8][9] בעקבות הניצחון בבחירות 2013, הוא הפך לאדם השני שנבחר בישראל לתפקיד ראש הממשלה לתקופת כהונה שלישית, אחרי דוד בן-גוריון. בבחירות 2015 נבחר נתניהו לכהונתו הרביעית כראש ממשלה.

נתניהו נבחר לראש ממשלת ישראל ארבע פעמים, הישג שקודם לכן השיג רק דוד בן-גוריון. נתניהו הוא ראש הממשלה היחיד בתולדות ישראל שנבחר שלוש פעמים ברציפות.[10] כיום, משך תקופות כהונותיו של נתניהו המצטבר שני רק לזה של דוד בן-גוריון.[11] אם נתניהו ינצח בבחירות 2019, הוא יהיה לראש הממשלה בעל משך תקופות הכהונה הגדול ביותר בתולדות ישראל.[12]

ב-28 בפברואר 2019 הודיע ​היועץ המשפטי לממשלה כי החליט לשקול העמדתו לדין של נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים. נתניהו צפוי להיות ראש ממשלת ישראל המכהן הראשון אשר מואשם בפלילים.[13]

הערות שוליים
 1. ^ תבנית:Cite magazine
 2. ^ Judy Dempsey (3 במאי 2012). "The Enduring Influence of Benjamin Netanyahu's Father". Carnegie Europe. 
 3. ^ Amir Buhbut, "Sayeret Matkal is 50 years old", nrg Maariv
 4. ^ Mitch Ginsburg (25 October 2012) "Saving Sergeant Netanyahu", The Times of Israel
 5. ^ Thomas G. Mitchell Likud Leaders (McFarland 2015), Chapter 10
 6. ^ "Netanyahu elected as Likud party chairman". Xinhua News Agency. 20 בדצמבר 2005. אורכב מ-המקור ב-27 February 2006. בדיקה אחרונה ב-27 ביולי 2009.  Unknown parameter |df= ignored (עזרה)
 7. ^ Hoffman, Gil (10 בפברואר 2009). "Kadima wins, but rightist bloc biggest". The Jerusalem Post. בדיקה אחרונה ב-17 ביוני 2012. 
 8. ^ "Netanyahu sworn in as Israel's prime minister". Haaretz. 31 במרץ 2009. בדיקה אחרונה ב-10 במרץ 2013. 
 9. ^ Heller, Jeffrey (31 במרץ 2009). "Netanyahu sworn in as Israeli prime minister". Reuters. בדיקה אחרונה ב-10 במרץ 2013. 
 10. ^ Amir Tibon and Ben Birnbaum (20 March 2015), {"'Is This Ship Sinking?' Inside the Collapse of the Campaign Against Netanyahu", The New Yorker
 11. ^ "Can Binyamin Netanyahu win again?" 14 March 2015 The Economist
 12. ^ Stoyan Zaimov (18 March 2015), Israeli "Prime Minister Benjamin Netanyahu Wins Re-Election, Becomes Israel's Longest-Serving Prime Minister", The Christian Post
 13. ^ "Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to be indicted on corruption charges". NBC News. 28 בפברואר 2019. בדיקה אחרונה ב-28 בפברואר 2019. 

יוניון ג'ק - שיחה 02:50, 1 במרץ 2019 (IST)

האם יש סיבה כן לאמץ את התרגום הזה? מדוע הוא עדיף על שלנו? אוסיף עוד, ביחס לכותרת למעלה, שמי שמנהל את מלחמת העריכה הוא מי שמנסה לשנות את הערך למרות התנגדות. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 10:37, 1 במרץ 2019 (IST)
זו סקירה מקיפה יותר של הביוגרפיה של נתניהו, פועלו והישגיו, הרבה יותר ממה שיש כרגע. ועל כן היא עדיפה. אין לי עניין במלחמות עריכה, אלא בפשרה המקובלת על כולם. יוניון ג'ק - שיחה 15:09, 1 במרץ 2019 (IST)
הפתיחים בוויקיפדיה העברית קצרים יותר מאלה שבאחותה האנגלית. זו בחירה סגנונית כללית שאיננה ייחודית לערך זה. אין מקום לחרוג כאן מהמקובל רק כדי לאזכר את החשדות לפלילים בפתיח. בברכה אגלי טל - שיחה 18:52, 2 במרץ 2019 (IST)
הפתיח של הערך צריך להיות תקציר/סיכום ראוי של הערך כולו. ולא זה המצב שיש כרגע. אם הנוהג בוויקיפדיה האנגלית הוא קיצוני מדי לעומת העברית - אפשר לקצרו. יוניון ג'ק - שיחה 18:05, 3 במרץ 2019 (IST)
זה דיון נפרד. אפשר להאריך גם בלי להתייחס להודעת היועץ. נרו יאירשיחה • כ"ו באדר א' ה'תשע"ט • 20:22, 3 במרץ 2019 (IST)

העמדת נתניהו לדין[עריכת קוד מקור]

האם ניתן לשים בכותרת את מה שיוניון ג'ק רשם? מאוד npov. בנוסף, באמת ממליץ לקרוא את ההחלטה המלאה של מנדלבליט, בתיק 1000 ו 2000 הוא הגיש את ההמלצות הכי קלות ולא על עבירת שוחד. ההסתברות שנתניהו יצא זכאי ב 3 תיקים שונים ובלתי תלויים זניח.

"ב-28 בפברואר 2019 הודיע ​היועץ המשפטי לממשלה כי החליט לשקול העמדתו לדין של נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים. נתניהו צפוי להיות ראש ממשלת ישראל המכהן הראשון אשר מואשם בפלילים"

RonyH73 - שיחה 10:29, 1 במרץ 2019 (IST)

איזו סיבה יש לפתוח כותרת חדשה בדיוק באותו נושא שכבר מתנהל דיון? הבעת את דעתך, אחרים הביעו את דעתם, והנחת המוצא היא שכולם חושבים כמו שכתבו עד שיבהירו אוחרת. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 10:39, 1 במרץ 2019 (IST)

נרו שלום, אני מכבד אותך כאחד עם דעות פוליטיות שמן הסתם שונות משלי, עם זאת, באמת (ולא בציניות) לא מצליח להבין את התנגדותך לעדכון הערך בכותרת, האם המקרה נראה טרוויאלי?. אתן דוגמה, נניח ונגד גבאי או גנץ היו 3 תלונות מנשים שונות על הטרדה מינית, ונניח שהיועץ המשפטי היה מחליט להעמיד אותם למשפט על הטרדה מינית. אני הייתי הראשון לשים זאת בכותרת ולא לדחוק זאת לעומק הערך, שבת שלום, רוניRonyH73 - שיחה 11:54, 1 במרץ 2019 (IST)

מילא אני, אפילו את דוד שי לא הצלחת לשכנע. אתה לדבריך ימין מתון, הוא מציג את עצמו בפירוש כשמאל. לגבי הדוגמה שהבאת, אני באמת מחכה לראות מתי תהיה הראשון להכניס משהו שלילי לערכים הקשורים לשמאל. בינתיים פגשתי את פעילותך בעיקר לגבי הערך התנחלות (לדעתי כבר השקעת שעות בערך הזה, שלדבריך כלל לא מעניין אותך), ובערך הנוכחי. ייתכן בהחלט שאני טועה, אשמח שתדגים זאת. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 13:32, 1 במרץ 2019 (IST)

נרו, לגבי הערכים הקשורים לשמאל,

 1. ראשית אתה יכול לבדוק בערך על אהרון ברק את מה שרשמתי בנושא רות גביזון, ועוד מיתנו אותי
 2. מכיוון שהימין בשלטון הרבה זמן יש הרבה יותר על מה לכתוב,
 3. ראה את ההתייחסות שלי אתמול לבן-גוריון בערך של זבוטינסקי שנמחקה
 4. אשמח אם תכחיל את הערך הבא הסיאוב והשחיתות בזמן מפאי, מבטיח לעזור לך :) #ברור שיש בינינו חילוקי דעות פוליטיים, אבל 3 תיקים שונים ונפרדים כנגד ראש הממשלה מכהן, אין תקדים לכך בעולם,
 5. כימין מתון, באמת חבל לי על אובדן היושרה והצניעות של הליכוד, איה בגין, שמיר (ששולמית שלחה לו קופסאות אוכל מהבית), רפול (שאחרי השחרור חזר לעבוד בפלחה והתנדב עם נערים במצוקה) ולא חיפש אקסיט מהיר או לגור באקירוב, פרופ ארנס (איש אשכולות משכמו ומעלה) שגם במקרה היה פרופ בטכניון וגינה את ההתנהלות של הליכוד בשנים האחרוות, ואני יכול להמשיך ולהביא דוגמאות, הדמות היחידה שניתן לאמר עליה כספרא וסיפא היום היא שטייניץ.
 6. נ.ב. אכן מבזבז יותר מדי זמן על פוליטיקה בוויקיפדיה...

שבת שלום, רוני RonyH73 - שיחה 14:00, 1 במרץ 2019 (IST)

לגבי ברק כמדומני שאני שלחתי אותך, כשרצית להכניס משהו לערך אחר. לגבי ז'בוטינסקי, כתבת שבן-גוריון התנגד להעלאת עצמותיו. לא ממש מקביל למה שאנו עוסקים בו כאן. יתרה מזו, צריך להבחין בין עריכה פה ושם ובין מאמצים כבירים לשנות ערך. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 14:29, 1 במרץ 2019 (IST)

"טעויות עובדתיות"?[עריכת קוד מקור]

בערך נכתב שדובר משרד המשפטים "ציין שתי טעויות עובדתיות בדברי נתניהו". למען האמת איני סבור שצריך לספור כמה טעויות עובדתיות מצא צד א' בדברי צד ב' ולהפך, ודאי כאשר מלכתחילה לא הזכרנו בעצמנו את הטענות שעליהן יש מחלוקת. אבל גם איני מסכים עם הקביעה שמדובר בטעויות עובדתיות. הטעות הראשונה כביכול היא שנתניהו דיבר על חקירות נגד לבני, ודובר משרד המשפטים הגיב שלבני לא הייתה חשודה. אמנם גם הדובר מודה שמדובר על חשדות נגד בכירים בקדימה, שלבני עמדה אז בראשה. החקירה נעצרה בגלל מערכת הבחירות. אותם בכירים (בראשם הגזבר יצחק חדד) לא התמודדו אישית בבחירות, ואם כן עצירת החקירה לא נועדה להגן עליהם אישית, היא נעצרה כדי שלא תשפיע על עמדת הציבור ביחס לקדימה בראשות לבני. אם כן לא הייתי אומר שמדובר בטעות מזעזעת. הטעות השנייה כביכול עוסקת בציטוט של נתניהו מפסק דין שקבע ששי ניצן הפלה לרעה אנשי ימין. דובר משרד המשפטים ציין שבית המשפט המחוזי ביטל את הקביעה. האם הציטוט מהערכאה הראשונה הפך בגלל זה לטעות? על כל פנים, כאמור, איני חושב שאנחנו צריכים בכלל להיכנס לשאלה כמה טעויות מצא זה אצל השני. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 13:43, 1 במרץ 2019 (IST)

כמו נרו. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 13:52, 1 במרץ 2019 (IST)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: מצטרף לכל מילה. בתמצות, הטענה הראשונה של דובר משרד המשפטים היא אמנם טעות כנראה, אבל לא נוגעת מבחינה מהותית לטענת נתניהו. הטענה השנייה כלל איננה טעות, אלא ציון פרט נוסף. הניסוח הנוכחי שגוי ומטעה. אני מסכים גם שאין טעם לציין דווקא את מספר הטעויות כביכול. בברכה אגלי טל - שיחה 13:55, 1 במרץ 2019 (IST)

למעשה העניין הראשון עוד יותר מביך מבחינת משרד המשפטים. מה זה משנה, לבני או הרצוג או קדימה או התנועה. או שמערכת הבחירות היא שיקול ביחס לפעולות שומרי הסף, או שהיא לא. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ט • 14:18, 1 במרץ 2019 (IST)
מסכים. נדנד 'עלה הזית' - שיחה 21:33, 2 במרץ 2019 (IST)
לפי הבנתי, יש הבדל בין ניהול\פתיחה חקירה\בדיקה לפרסום כתב אישום\המלצות המהוות סיכום\מסקנות של החקירה. למשל, הצורך לזמן עדים. דרך אגב, תחילת הבדיקה בפרשת ביביטורס נידחתה לאחרי הבחירות https://news.xoox.co.il/item_1649506.htm. בכל מקרה, דרך הצגת הטיעונים של רה"מ (מעניין למה הוא לא ביקר אותם במשך 30 השנה האחרונות או לחץ לפיטורם) מציגה מידע חלקי ומטעה. אני חושד שמדובר בדמגוגיה. -מגיב-213.57.48.4 11:13, 10 במרץ 2019 (IST)

פיצול הפסקה חשדות לפלילים[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה האנגלית קיים ערך בשם Investigations involving Benjamin Netanyahu. אני חושב שמן הראוי שגם בוויקיפדיה העברית יהיה ערך כזה, שבו יתרכז המידע המופיע כעת בפסקה "חשדות לפלילים". יוניון ג'ק - שיחה 01:11, 2 במרץ 2019 (IST)

Symbol oppose vote.svg נגד החשדות לפלילים הם חלק מהותי מהביוגרפיה שלו, ולכן ראוי להופיע בערך העוסק בו (כך גם בערכים של אהוד אולמרט, משה קצב וחיים רמון). לכל אחד מהתיקים יש גם ערך מורחב, המפרט יותר משמופיע בערך שלפנינו. דוד שי - שיחה 03:48, 2 במרץ 2019 (IST)
נגד. דגש — 03:34, 3 במרץ 2019 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד -- הלל יערישיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 20:56, 3 במרץ 2019 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד Nirvadel - שיחה 07:55, 4 במרץ 2019 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד חסר תקנה :-)שיחה • כ"ז באדר א' ה'תשע"ט • 09:03, 4 במרץ 2019 (IST)

עדכון באשר להחלטת היועמ"ש[עריכת קוד מקור]

ממליץ לעדכן את המשפט: "נכון לאפריל 2018, שלושה תיקים נסגרו, שניים ממתינים להחלטת היועץ המשפטי לממשלה ובאחד עדיין מתנהלת החקירה". Zivrosenbaum - שיחה 07:09, 2 במרץ 2019 (IST)

תיקנתי. דוד שי - שיחה 07:31, 2 במרץ 2019 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

חסר הרבה מאוד מידע משנת 2018 2019 כל הפגישות המיוחדות-עם שליט עומאן, המפגש בפולין וכו'..... דווח על ידי: 176.231.165.159 22:27, 7 במרץ 2019 (IST)

לא בהכרח אנציקלופדי. Uziel302 - שיחה 09:07, 22 במרץ 2019 (IST)


הערות[עריכת קוד מקור]

 • אם אני לא טועה, ניגוד העינינים עם אלוביץ הוסתר\לא צוין והתגלה באיחור (לפי מבקר המדינה, הקשרים ביניהם לא דווחו https://www.themarker.com/technation/1.4254292, https://www.themarker.com/technation/1.2976572) צריך לציין את העניין.
 • אם אני לא טועה, בימיו כשר תקשורת, ערוץ 2 פוצל לרשת וקשת וערוץ 10 ניצל מהתרוששות
 • ההסדר עם כחלון לגבי תאגיד השידור בוטל בגלל הארוויזיון
 • בעשרת השנים האחרונות, המגזר הציבורי("האיש השמן") גדל. אולי צריך להציג את העניין בערך. יכול להיות שהתנאים הכלכליים שונים

https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/16/ART2/398/910.html https://finance.walla.co.il/item/3069585

 • רהמ הביע תמיכה באנשי עוצמה יהודית בכנס סגור בנוסף לדיל שיכול להוביל לכניסתם לכנסת.

https://www.kan.org.il/item/?itemId=48278

 • צריך לפרסם כתבות פרופיל אקטואליות על נתניהו, המציגות את הצד החיובי והשלילי, כמו בדפים אחרים. למשל https://www.kan.org.il/item/?itemid=30399
ברמת הרזולוציה הזאת תוכל למצוא עוד מאות ואלפי דברים רק בשנות כהונתו כראש ממשלה. נרו יאירשיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 16:07, 11 במרץ 2019 (IST)

ברור, אבל לדעתי הנושאים חשוביםם ורלוונטיים לערך:

 • הדוח והסתרת ניגוד העניינים רלוונטית לתיק 4000 ואי אפשר התעלם ממנה
 • אפשר להתווכח על רלוונטיות
 • התעלמות מגורל הההסר מציגה מצג חלקי.
 • נושא צמצום במגזר הציבורי (וגם בקצבאות) פורט בתקופה שהוא היה שר האוצר. חלו שינויים בתקופה כרה"מ (וגם כשר אוצר על בקדנציה השנייה).
 • אתם דנים על הנושא בהצבעה
 • הכתבות קיימות בעוד ערכים עמוסים

תגובה לפרשות[עריכת קוד מקור]

קודמו של רהמ, אולמרט, היה מעורב במספר פרשות אבל תגובותיו לא מוצגות 213.57.48.4 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

איזה פרשות? איזה ערך? מה כוונתך? אגלי טל - שיחה 19:00, 16 במרץ 2019 (IST)
הכוונה שפה מציגים את תגובותיו של רהמ לפרשות אבל בדפים אחרים (כמו קודמו) אין פרוט 213.57.48.4 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
א. תגובה היא דבר אלמנטרי. אתה מוזמן להעיר בדפי השיחה של ערכים אחרים בהם חסרה תגובה כזו. ב. בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה. בברכה אגלי טל - שיחה 17:58, 17 במרץ 2019 (IST)

להשלים[עריכת קוד מקור]

חסר בערך מידע על

 • מה נתניהו עשה מ 99' עד 03'? התקופה הזאת היא "חור שחור", הן בערך העברי והן בערך האנגלי.
 • קשריו העסקיים של נתניהו עם קרוב משפחתו נתן מיליקובסקי, שהניבו לו הכנסה נאה, ואולי עבירות אחדות. [1], [2]
 • האישור של נתניהו למכירת צוללות משוכללות למצרים [3], [4], [5].
 • כישלון מערך הסייבר שבאחריות נתניהו בהגנה על אזרחי ישראל מפני פריצה איראנית לטלפון הסלולרי.
 • והפרט הנוסף: פרשת הצוללת השישית: [6], [7], [8], [9]. דוד שי - שיחה 07:18, 17 במרץ 2019 (IST)
אני מניח שהשקעת זמן רב ולא הצלחת למצוא גם הצלחות באותה רמת רזולוציה (בפרט זו של הסייבר. מה באחריותו? ברור שהוא בעצמו עזר לאיראנים). נרו יאירשיחה • י' באדר ב' ה'תשע"ט • 20:13, 17 במרץ 2019 (IST)
דוד שי, אתה רציני לגבי הכישלון של מערך הסייבר שבאחריותו? מה לגבי כישלון השב"כ שבאחריותו, בזיהוי וסיכול פיגוע הירי היום באריאל? או אולי זה קשור לחוק פו ואני כאן האידיוט? פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 20:22, 17 במרץ 2019 (IST)
לכשלונות פה ושם של השב"כ כבר התרגלתי, ואני לא מצפה ממנו לשלמות (אבל גם לא לכישלון קולוסאלי כמו בתקופת אבי דיכטר). לכשלונות במערך הסייבר, של מדינה שמתגאה שהיא מעצמת סייבר, טרם התרגלתי. דוד שי - שיחה 20:25, 17 במרץ 2019 (IST)
פיראוס, זה גם חוק פו וגם הוצאת קיטור. נרו יאירשיחה • י' באדר ב' ה'תשע"ט • 20:29, 17 במרץ 2019 (IST)
רהמ הוא ראש מערך הסייבר. https://13news.co.il/10news/online/183443 . קצת מוקדם לקבוע כישלון --213.57.48.4 22:05, 17 במרץ 2019 (IST)
אם קראת את הקישור שלך מן הסתם ראית שם שיגאל אונא הוא ראש המערך. נרו יאירשיחה • י"א באדר ב' ה'תשע"ט • 17:07, 18 במרץ 2019 (IST)
הוא הבוס הישיר של אונא--213.57.48.4 20:15, 18 במרץ 2019 (IST)
יפה, מוטב לקרוא מאוחר מאשר לעולם לא. נרו יאירשיחה • י"א באדר ב' ה'תשע"ט • 20:36, 18 במרץ 2019 (IST)
לדעתי זה כבר מביך... נדנד 'עלה הזית' - שיחה 14:51, 19 במרץ 2019 (IST)
לא מסכים עם עמדת של דוד שי. יכול להיות שיש פה אחריות מיניסטריאלית אבל העניין פחות רלוונטי לערך

יחסי חוץ עם ארהב[עריכת קוד מקור]

 • צריך לצרף את ההכרה ברמת הגולן (האם אפשר להתייחס לעניין כהישג של רהמ או כמחוה)
 • צריך לברר על התמיכה של 2 המפלגות בישראל והשינויים שקרו בעידן טראמפ ואובמה אם בכלל. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001279726

אחזקת מניות הפלדה[עריכת קוד מקור]

יש חשיבות ציבורית, בפרט שרהמ הרוויח 12 מ שח מהנל, רוצה להוסיף אזכור npov לנל, ראו רפרנס טוב [10], האם יש התנגדות? RonyH73 - שיחה 10:25, 21 במרץ 2019 (IST)

יותר חשוב מפריצה לטלפון של גנץ? תוכל לנמק? נרו יאירשיחה • י"ד באדר ב' ה'תשע"ט • 10:28, 21 במרץ 2019 (IST)
כתבת ברצינות? אם כן אז רוהמ בתפקידו כממונה על השבכ, המוסד, ושר הביטחון לא עשה עבודתו נאמנה... מה גם שהגופים שתחת שליטתו מדליפים חומרים מודיעינים מסווגים... RonyH73 - שיחה 11:07, 21 במרץ 2019 (IST)
נ.ב. כתבתי זאת כי אם לגנץ לדברי הליכוד אחריות מינסטרילית למותו של מדחת יוסוף והילד ליד עזה, אז על סמך אותה אנלוגיה לנתניהו גם כן אותה אחריות... RonyH73 - שיחה 11:14, 21 במרץ 2019 (IST)
למה לנו להכניס ראשנו בין שני ההרים האלו?!... נדנד 'עלה הזית' - שיחה 11:18, 21 במרץ 2019 (IST)
רוני, שאלתי ברצינות, ובמקום להשיב עברת לעסוק בתעמולת הבחירות של גנץ נגד נתניהו. נראה לי שזו תשובה טובה גם עבורך. נרו יאירשיחה • י"ד באדר ב' ה'תשע"ט • 11:27, 21 במרץ 2019 (IST)
נרו, השאלה שלך לא נשמעה רצינית, מה הקשר לגנץ? אם אתה חושב שהפריצה לסלולרי שלו חשובה, בבקשה, תפתח דיון בערך של גנץ.

לגבי הנושא החשיבות נובעת מ

 1. מקורות ההכנסה והעושר של רוהמ.
 2. העיסוק של רוהמ יחד עם בן דודו במסחר במניות בהיקף מיליונים רבים.
 3. חלק מהפעילות בוצע בעת היותו חבר כנסת וזאת לאחר ששינה גרסתו.
 4. המניות נרכשו במחיר נמוך ממחיר השוק (למה רק לי אין כאלה הצעות?)
 5. להשוואה, בערך של חלוץ גם כן יש אזכור על המסחר שלו במניות
או שכל זה זניח ומהווה קונספירציה של הקרן החדשה לישראלRonyH73 - שיחה 12:29, 21 במרץ 2019 (IST)
ההשוואה היא העיקר. לא ייתכן לקבוע סטנדרטים חדשים בכל ערך לעצמו, שלא לומר סטנדרטים כפולים, כך בדיוק נוצרות הטיה ואפליה. ככל שאני מבין לא מדובר בעיסוק, רק בהשקעה. זה לא דומה לחלוץ, שהערך שלו קצר פי כמה, כי יש הרבה פחות מה לומר עליו. אצל רבים מה שייזכר מחלוץ הוא מכירת ההשקעות ביום פרוץ מלחמת לבנון השנייה. אם מטרידות אותך שינויי גרסאות, צריך קודם להזכיר בערך של לפיד את שינוי הגרסה ביחס לשירותו הצבאי, ובערך של גנץ את שינוי הגרסה לגבי אחריותו של הדרג המדיני בפרשת הצוללות. אם יש מקור אמין לכך שנתניהו הרוויח באותן שנים מיליונים מההשקעה הזאת - אפשר להכניס את זה בפרק המתאים בביוגרפיה שלו, בלי שום ניסיון לרמוז על אחריות פלילית או לנצל את זה כתעמולת בחירות, שהרי כמובן אף אחד משני אלה ממש לא מעניין אותך, אתה מתעניין במידע מאוזן נטו. נרו יאירשיחה • י"ד באדר ב' ה'תשע"ט • 13:49, 21 במרץ 2019 (IST)

שלום, האם רכש מניות ב הנחה של 95 אחוזים לא צריכה להיות מוזכרת? שבעקבותיה הרוויח מיליונים, ראו כתבה מעודכנת אשר מפזרת את הערפל.... [11] RonyH73 - שיחה

אם יש היבטים פליליים בהתנהלותו של נתניהו בעניין המניות, המשטרה בוודאי תחקור זאת (היא כבר מתורגלת בחקירת נתניהו), ונוכל לדווח על החקירה. אם הכל כשר, אין חשיבות לסיפור זה. נמתין בסבלנות להתפתחויות, ובינתיים אפשר לאסוף כתבות כדוגמת זו של גור מגידו שעוסקות בכך. דוד שי - שיחה 17:44, 25 במרץ 2019 (IST)
מקבל את חוות דעתו של דוד RonyH73 - שיחה 17:52, 25 במרץ 2019 (IST)
חקירת המשטרה מתקרבת [12], ואתה הערך פרשת מניות נתניהו. דוד שי - שיחה 23:49, 4 באפריל 2019 (IDT)

פרשת הצוללות המצריות וראיונות[עריכת קוד מקור]

הופתעתי לגלות שבעריכה זו הסיר נרו יאיר שתי תוספות שלי לערך:

 • פסקה שעסקה בקצרה בפרשת הצוללות המצריות, והוסרה בנימוק: "זניח בשלב זה יחסית למכלול". זהו נושא בעל משמעות ניכרת ביחסי ישראל-גרמניה וביחסי ישראל-מצרים, וכלל אינו זניח. ראוי שיוזכר בערך שלפנינו.
 • קישור לראיון של נתניהו לקרן מרציאנו שזכה להד רב, והוסר בנימוק: "גם זה. אני סקרן לשמוע כיצד נבחר". שמתי ראיון זה בקישורים חיצוניים תחת הכותרת "ראיונות", מתוך כוונה שיצורפו אליו ראיונות נוספים. אין שמץ הצדקה להסרת הקישור לראיון זה. דוד שי - שיחה 18:42, 30 במרץ 2019 (IDT)

מסכים עם דוד שי. BAswim - שיחה 19:03, 30 במרץ 2019 (IDT)

די ברור שהראיון נבחר בכוונה, כך שאני מסכים עם נרו. אני לא בטוח לגבי הצוללות, אבל אני משער שנרו צודק ודוד שי שוב מונע מטעמים אידאולוגיים. דוד שי, לא טענת שלא צריך להזכיר את פרשת הטלפון של גנץ? נדנד 'עלה הזית' שיחה•כ"ד באדר ב' ה'תשע"ט 20:18, 30 במרץ 2019 (IDT)
הטענה שהראיון נבחר הכוונה היא קשקוש - זה ראיון בולט שהגיע לידיעתי. אתה רשאי להוסיף שם ראיונות נוספים שלו (לא היו רבים כל כך בשנים האחרונות).
אין בכלל מה להשוות בין הפריצה לטלפון של גנץ, שאין לה שום חשיבות (וחבל מאוד שנרו יאיר לא התנגד להכנסתה לערך), לבין אישור למכירת צוללות מתקדמות למצרים תוך הסתרה מהרמטכ"ל ומשר הביטחון. דוד שי - שיחה 20:54, 30 במרץ 2019 (IDT)
דוד, בערכים אחרים הסרת קישורים חיצוניים פחות משמעותיים, ובצדק. לנתניהו היו ראיונות רבים במהלך השנים, אין משהו מיוחד בראיון הזה, חוץ ממה שנעשה לאחרונה ובהקשר של מערכת הבחירות. כשמדובר בראש ממשלה ראיון צריך להיות רחב ומשמעותי יותר. לגבי פרשת הצוללת השישית, לדעתי אין לה חשיבות לא ביחסים עם מצרים ולא עם גרמניה, אף אחת משתיהן לא עושה מזה עניין. בשלב זה היא בעיקר ספין לרגל הבחירות, קצת דומה לפרשות האחרונות העוסקות בגנץ, ושם נוקט דוד בקריטריון מחמיר פי כמה. נרו יאירשיחה • כ"ד באדר ב' ה'תשע"ט • 17:00, 31 במרץ 2019 (IDT)
אני תומך בפסקה על הצוללות. זה ממש לא דבר זניח. לעומת זאת על הראיון אולי אפשר לוותר. בניגוד לרמיזות של נרו יאיר הוא נבחר פשוט כי זה ראיון בודד שניתן לכי תקשורת לא "מהנהן" אחרי זמן רב. אבל אם חושבים עליו שוב, זה לא ראיון שקיבלנו ממנו תמונה רחבה, אלא הוא התמקד בפרטים מאוד ספציפיים של דברים שרובם בתחום ההתנהלות האישית. emanשיחה 17:19, 31 במרץ 2019 (IDT)
גם אני חושב שיש מקום לפסקה על הצוללות, במיוחד בשל ההחלטה למדר את שר הביטחון והרמטכ"ל בנושא זה. אביהו - שיחה 18:40, 31 במרץ 2019 (IDT)
כיוון שבעניין הצוללות יש רוב 4:2, אחזיר את הפסקה. דוד שי - שיחה 19:16, 1 באפריל 2019 (IDT)
לא חושבת שיש טעם להיחפז. לא באיזכור בערך ובטח לא לקפוץ על רוב של 4-2 שהדיון אך החל. לגבי האיזכור בערך: כרגע כל עניין הצוללות זה בעיקר תעמולת בחירות, אם לאחר הבחירות יישאר מזה משהו, יהיה אפשר להכניס, בשלב זה זה מוקדם. יעלי - שיחה 19:26, 1 באפריל 2019 (IDT)
זה לא תעמולת בחירות, אלה עובדות שנתניהו אישר, שמוצגות בזהירות רבה, ללא התייחסות לפרטים בעייתיים רבים שאתם ניתן להמתין. דוד שי - שיחה 20:00, 1 באפריל 2019 (IDT)
במקרה דומה בערך של גנץ, למיטב זיכרוני, נטען שאין לשנות כי הדיון בעיצומו. ובכן, גם כאן הדיון בעיצומו. דוד, מצדי תקבע כלל שיקבע מתי קובעים שיש רוב ואפשר לשנות. כלל שתעמוד מאחוריו גם בעתיד, בכל הערכים, מתי שנוח לך ומתי שנוח לי. רק לא סטנדרטים כפולים, זה הדבר היחיד שלגמרי לא מקובל עליי. נרו יאירשיחה • כ"ה באדר ב' ה'תשע"ט • 23:36, 1 באפריל 2019 (IDT)
בוודאי שמת לב שפרסמתי הזמנה בלוח המודעות, וחיכיתי יממה מאז התגובה האחרונה כאן. קשה לומר "דיון בעיצומו" לאחר שבמשך יממה איש לא התעניין בדיון זה.
בעניין סטנדרטים כפולים, טול קורה מבין עיניך ועיני חבריך. דוד שי - שיחה 06:32, 2 באפריל 2019 (IDT)
תומך באזכור הצוללות. מתנגד לפרק ראיונות בקישורים החיצוניים בלי קשר לתוכנו. אם כבר עדיפה לדעתי פסקה על נתניהו מול התקשורת. איש השום (Theshumai) - שיחה 13:49, 2 באפריל 2019 (IDT)
דוד, זה קל להאשים אחרים. תן לי בבקשה את הכלל, כלל שתסכים לו גם במקרה ההפוך. גם לי מותר להכניס מידע במחלוקת לערכים לאחר שיש רוב בדף השיחה ויממה ללא תגובות? נרו יאירשיחה • כ"ו באדר ב' ה'תשע"ט • 20:05, 2 באפריל 2019 (IDT)
כן, בוודאי אם פרסמת הודעה בלוח המודעות. דוד שי - שיחה 20:38, 2 באפריל 2019 (IDT)
הנושא אינו זניח כלל, לא פרשת הצוללות, לא אי-ההודעה לגורמי הביטחון, ויעידו גם ניסיונות ההכחשה של הנושא. האזרח דרור - שיחה 13:16, 3 באפריל 2019 (IDT)
בעניין הראיון מסכים עם נרו יאיר אין בו משהו ייחודי, בעניין הצוללות אני מתלבט. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ז באדר ב' ה'תשע"ט • 14:16, 3 באפריל 2019 (IDT)
לאחר עוד שלושה ימי דיונים ורוב של 6:3 (ומתלבט אחד), אחזיר שוב את הפסקה. דוד שי - שיחה 19:33, 4 באפריל 2019 (IDT)

מידע זניח שרציתי להוסיף בערך[עריכת קוד מקור]

רציתי להוסיף בערך שבשנת 2018 נורו יותר מאלף רקטות לישראל, שבשנת 2019 נורו לראשונה מאז מבצע צוק איתן טילים לגוש דן ולשרון, ושבמסגרת ההסכם של ממשלת ישראל עם חמאס הודיע הארגון על שורת הטבות לתושבי הרצועה, כמו הגדלת המענק הקטרי ל-40 מיליון דולר. מדובר במידע זניח ביותר, ולכן אין ספק שמשתמש:נרו יאיר פעל כשורה כשהסיר אותו. כותבערכים - שיחה 17:03, 1 באפריל 2019 (IDT)

תגיד, מה פתאום זה מידע זניח? זה מה שמעסיק את המדינה שלנו כבר ימים שלמים אם לא שבועות. ויש לו יותר ממקום בערך. ניב - שיחה 17:06, 1 באפריל 2019 (IDT)
כן, גם אני חשבתי כך, אך זמן קצר לאחר שהוספתי את המידע לערך נרו יאיר הנכבד הסיר אותו, והאיר את עיניי בהסבר שהמידע הזה 'זניח במכלול'. כותבערכים - שיחה 17:08, 1 באפריל 2019 (IDT)
מדובר כאן בראש ממשלה במשך משהו כמו 13 שנים במצטבר עד עתה, מלבד תפקידים אחרים שמילא. אני לא חושב שלירי הזה, שלמיטב זיכרוני לא הביא לנפגעים רבים, יש משמעות היסטורית, למרות שיש מי שמדגישים אותו סביב מערכת הבחירות. זה לא מתקרב להיות משהו שנתניהו ייזכר בגינו. בכלל, אנחנו כשבוע לפני הבחירות. מציע שבכל עניין מסוג זה שיש לגביו מחלוקת, מימין ומשמאל, נדון מחדש אחרי הבחירות, זה קצת יחזיר דברים לשפיות ולפרופורציות. נרו יאירשיחה • כ"ה באדר ב' ה'תשע"ט • 18:41, 1 באפריל 2019 (IDT)
כבר יש פסקה שעוסקת באירועי עוטף עזה בשנה האחרונה, והיא נזקקה רק לרענון קל. דוד שי - שיחה 19:25, 1 באפריל 2019 (IDT)
מסכים עם נרו יאיר. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ז באדר ב' ה'תשע"ט • 14:02, 3 באפריל 2019 (IDT)
גם אני. נדנד 'עלה הזית' שיחה•כ"ט באדר ב' ה'תשע"ט 22:08, 4 באפריל 2019 (IDT)
בעד להוסיף. נעם דובב - שיחה 23:50, 4 באפריל 2019 (IDT)
שיפלו רקטות על הבית שלו נראה אם יכתוב שזה זניח. מידע חשוב שיש להוסיפו. בר 👻 שיחה 06:33, 5 באפריל 2019 (IDT)
מצטרף לנרו יאיר, תקנה ונדנד. בן נחום - שיחה 10:32, 5 באפריל 2019 (IDT)
בעד להוסיף. דוריאןDGW – Talk 10:37, 5 באפריל 2019 (IDT)

רשימת מאה המשפיעים של הטיים[עריכת קוד מקור]

מש:דוד שי, לדעתי זה המקום המתאים הוא בפתיח, כמו בערך ארדואן. נדנד 'עלה הזית' שיחה•י"ג בניסן ה'תשע"ט 15:33, 18 באפריל 2019 (IDT)

כמדומני שהוא נבחר כמה פעמים ולכן אני מצטרף. בכלל, הפתיח קצר מדי. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ט • 15:40, 18 באפריל 2019 (IDT)
יש ברשימה הזו 100 משפיעים, האם עברתם על הערכים של של המאה האלה (אני לא בטוח שלכולם יש ערך אצלנו) וציינתם פרט זה בפתיח או במקום כלשהו? אני משוכנע שלא. אם זה כך בערך ארדואן (ואני מקווה שנדנד לא התכוון להשוות בין נתניהו לארדואן), יש לתקן גם שם. הופעה ברשימה הזו היא סוג של כבוד, אבל זה לא פרס נובל שמציינים בפתיח.
כפי שנרו יאיר ציין, אין זו פעם ראשונה שנכלל ברשימה שנתית זו, ולכן אני מציע לפתוח בערך פרק "הוקרה", שבו נפרט את כל הפעמים שנתניהו נכלל ברשימה זו, והוקרה נוספת, כגון דוקטור כבוד. דוד שי - שיחה 17:15, 18 באפריל 2019 (IDT)
מסכים עם דוד, דבר דומה נעשה בערך שמעון פרס. בר 👻 שיחה 17:18, 18 באפריל 2019 (IDT)
אם יהיה פרק "הוקרה" כמובן שיתאים יותר, אבל כל זמן שאי אז המקום הוא בפתיח. אני לא צריך לעבור את הרשימה (שאין לי מושג מי האנשים המרכיבים אותה) כדי להצדיק את העריכה. נדנד 'עלה הזית' שיחה•י"ג בניסן ה'תשע"ט 17:21, 18 באפריל 2019 (IDT)
גם אני מסכים עם דוד, מילא אם היה נבחר לאיש השנה של המגזין "טיים"... Amiroשיחה 17:26, 18 באפריל 2019 (IDT)
מסכים גם עם דוד. זה לא תואר יוקרתי כל כך (עבור ראש ממשלה) שראוי לאזכור בפתיח. יחיאל - שיחה 17:29, 18 באפריל 2019 (IDT)
מישהו יכול לרכז את ההוקרות? נדנד 'עלה הזית' שיחה•י"ג בניסן ה'תשע"ט 17:34, 18 באפריל 2019 (IDT)
נדנד, במיוחד למענך הוספתי בערך כריסטין פורד שגם היא נכללת ברשימה זו. רציתי לציין זאת גם בערך כריסי טיגן, אבל התברר שלא זכתה לערך בוויקיפדיה העברית. אישה מהליגה של בנימין נתניהו ואין לה ערך, הייתכן? דוד שי - שיחה 17:45, 18 באפריל 2019 (IDT)
תודה, דוד! לא יודע מי זו טיגן, אבל יש לי הרגשה שעדיף ככה. אגב, הוספת אצל קוואנו או שאוסיף בעצמי? נדנד 'עלה הזית' שיחה•י"ג בניסן ה'תשע"ט 17:48, 18 באפריל 2019 (IDT)
לטיגן אין ערך כי הקורא העברי טיפ טיפה (ממש טיפה) פחות מתעניין בה לעומת נתניהו. מי שיש לו ערך, ונבחר כמה פעמים לרשימה, לדעתי זה שווה אזכור בפתיח. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ט • 18:10, 18 באפריל 2019 (IDT)
גם לבני ואולמרט הופיעו ברשימה בעבר אם אני לא טועה. כדאי להיות עקבי

השקפה מדינית[עריכת קוד מקור]

השקפתו המדינית הנוכחית של נתניהו לא ברורה לדעתי. הוא תמך בראיון 2 המדינות בעבר אבל בשבוע האחרון של הבחירות הצהיר על תמיכה בספוח (הרגיש כמו הבטחת בחירות, בטח כאשר היא מופיעה לראשונה ברגע הזה). יונתן אוריך נותן הסבר לעניין (רק התחושה שהוא ממשיך את קו הקמפיין): (רק שסיפוח הוא שינוי הסטטוס קוו) https://twitter.com/HagaiElAd/status/1119540430490697728

מרים מיקי ויצמן או ויסמן?[עריכת קוד מקור]

בערך שמה מופיע כויצמן, בעוד שבערך מיקי הרן, היא מכונה דווקא כויסמן. מחיפוש קצר בגוגל עולה ששתי הצורות קיימות ברשת. מהי הנכונה מביניהן? ישראל - שיחה 17:38, 21 באפריל 2019 (IDT)

האייקיו של ביבי[עריכת קוד מקור]

שום מילה על האייקיו של ביבי? כל כך הרבה דובר ונכתב על זה.. אולי כדאי להכניס איזה משפט (זה פורסם גם בעיתונות ועוד) •• המטריקס - שיחה 20:39, 22 באפריל 2019 (IDT)

את השטויות שהעיתונות עוסקת בהן ראוי להשאיר בעיתונות. דוד שי - שיחה 08:00, 23 באפריל 2019 (IDT)
בעיניי ברור שאם יש מקור אמין על ה-IQ שלו ואם אכן הוא גבוה באופן חריג, זה משהו שאמור להיכנס לערך. פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 08:23, 23 באפריל 2019 (IDT)

דווח במאקו שזו טעות שהשתרשה כתוצאה מדיווח על אהוד ברק. בהתחשב שזה לא נכון, לא כדאי לפרסם. יעלי - שיחה 08:33, 23 באפריל 2019 (IDT)

אולי כדאי להציג את ההפרכה אנונימי (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

אנחנו לא עוסקים בספקולציות. אם היה לנו מקור אמין לגבי בדיקה אמינה ותוצאתה, היה מקום להזכיר. לעת עתה, איזכור של דבר שהוא כל כך לא מבוסס, יהיה על גבול הסחריר. ישראל - שיחה 20:38, 28 באפריל 2019 (IDT)

ואני מתקומם על כך שלא עדכנו בערך את תוארו, בנימין הראשון מלך ישראל. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 14:31, 29 באפריל 2019 (IDT)

התבלבלת, כיכר העיר זה מקום אחר. נרו יאירשיחה • כ"ד בניסן ה'תשע"ט • 15:19, 29 באפריל 2019 (IDT)
אם כבר סגידה למלך, אז עד הסוף. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 18:22, 29 באפריל 2019 (IDT)
לא מלך, אבל לדעת שמעון ריקלין הוא שליח השם [13]. דוד שי - שיחה 20:17, 29 באפריל 2019 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

יש אי התאמה לגבי תקופת נישואיו השניים של בנימין נתניהו לפלור קייטס בן מה שכתוב בחלק העליון של הדף תחת תמונתו והכתוב בפרק: חיים אישיים. דווח על ידי: 31.168.226.194 09:44, 29 ביוני 2019 (IDT)

תיקנתי ונתתי אסמכתא, אבל העניין לא פשוט. יש מקורות רבים באינטרנט לכך שנישואיו לפלור קייטס היו ב-1981 (לאחר שהרומן ביניהם התחיל עוד בתקופת נישואיו למיקי הרן). מקור אחד אף מדייק ומציין שהנישואים היו במאי 1981. אותו מקור מציין גם שבשנת 1988 הגישה קייטס בקשה לגירושים (זה נתמך גם בכתבה במילה אחת: פרידה, "העולם הזה", גיליון 2690 מ-22 במרץ 1989, עמוד 37, שכעת אינה זמינה). הנה עוד מקור על הסיום בשנת 1988, ועוד מקור. עם זאת, מקורות אחדים (אחד מהם מופיע בערך) מציינים שהנישואים נמשכו 3 שנים והסתיימו ב-1984. המקורות התומכים ב-1988 אמינים יותר בעיני. דוד שי - שיחה 12:17, 29 ביוני 2019 (IDT)
המקורות התומכים ב־1988 יותר אמינים בעיניך, אבל בכל זאת בעריכה רשמת 1984? הינה עוד מקור(טור שלישי שורות אחרונות) מהעיתונות הכתובה באותם ימים שב־אפריל 1987 עדיין היו נשואים – ירח אפלשיחה 12:43, 29 ביוני 2019 (IDT)
מקורות נוספים מעיתונות, ב־30 בדצמבר 1988, עדיין היו נשואים והשתתפו באירועים מקור, ב־14 במרץ 1989 פלייר עזבה לארצות הברית, כשהם עדיין נשואים הינה המקור, כלומר סיום הנישואים היה ככל הנראה בשנת 1989 – ירח אפלשיחה 12:59, 29 ביוני 2019 (IDT)
כנראה ב-1988 ביקשה להתגרש וב-1989 התגרשו. העיקר שהגענו לחקר האמת, שחמקה ממקורות רבים באינטרנט. תודה לאלמוני שהצביע על הבעיה. דוד שי - שיחה 13:52, 29 ביוני 2019 (IDT)


מה שמה?[עריכת קוד מקור]

במקורות עבריים שצוינו לעיל שמה נכתב "פלור" או "פלייר". המילה Fleur היא "פרח" בצרפתית, והגייתה המקובלת היא "פְלֶר". אז איך נתעתק את שמה? דוד שי - שיחה 14:19, 29 ביוני 2019 (IDT)

אם היא בריטית ההגייה הצרפתית פחות משנה לכאורה. נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ט • 22:42, 29 ביוני 2019 (IDT)
היא בריטית (או אמריקאית), אבל שמה בא מצרפתית. האם דוברי האנגלית מבטאים אותו בדומה לדוברי הצרפתית? אין לי מושג. דוד שי - שיחה 22:50, 29 ביוני 2019 (IDT)
הרבה מאוד שמות ומילים אחרות עברו משפה לשפה. באופן טבעי ההגייה לא עוברת יחד עם השם. נרו יאירשיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ט • 00:51, 30 ביוני 2019 (IDT)

עדכון[עריכת קוד מקור]

מציע לדבר על תוצאות בחירות 2019 . כמו כן, אולי כדאי לדבר על היחסים על הדמוקרטים בארהב. דוגמה מענינת https://twitter.com/kann_news/status/1147112965424013312

אכן צריך לעדכן. לגבי היחסים עם הדמוקרטים, אני לא מוצא משהו חשוב ומשמעותי מספיק לערך הנוכחי. נרו יאירשיחה • ג' בתמוז ה'תשע"ט • 23:25, 6 ביולי 2019 (IDT)
לאור הפירוט בערך על יחסיו עם טרמפ, בהחלט יש מקום להציג גם את הצד השני של הקרבה הזו - דרדור היחסים עם חלק גדול מהמפלגה הדמוקרטית, וציבור תומכיה, ובכך הרס הקונצנזוס בקרב שתי המפלגות הגדולות ביחס לישראל. emanשיחה 01:14, 7 ביולי 2019 (IDT)
מה לעשות, שטראמפ נשיא ארצות הברית ומועמדים זוטרים של הדמוקרטים עדיין לא. זה משמעותי אפילו פחות מההודעה שהוציא אייפאק בזמנו והתקיימה בגינה לא מזמן הצבעה (ובסופה רוב לא להכניס). גם שם היו טענות בדבר הרס נורא ואיום שגרם ביבי. נרו יאירשיחה • ד' בתמוז ה'תשע"ט • 14:12, 7 ביולי 2019 (IDT)
גם אני הצבעתי נגד בהצבעה ההיא, בגלל הנוסח המוקצן. למרות זאת לדעתי יש צורך להכניס משהו (אובייקטיבי) על התדרדרות ביחסים עם הדמוקרטים ואייפאק. זה בהחלט משמעותי. פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 00:00, 9 ביולי 2019 (IDT)
מציע גם להתייחס לנושא של עלית מחירי הדיור (ואולי הנחות\עליות נוספות). יש לו אחריות כראש ממשלה וכשר אוצר בחלק מהזמן. המפלגה שלו אפילו לא הציעה פתרון לנושא במערכות הבחירות השונות. העליות החדות ביותר היו בימיו כשר אוצר על . --2A00:A040:196:F2DC:D575:E7A7:56E4:71E5 22:39, 15 ביולי 2019 (IDT)
כמו כן, הוא עבר את בן-גוריון באורך הכהונה. לגבי הנושא האמריקאי, כרהמ הוא אמור לתחזק יחסים גם אם הדמוקרטים וגם להעביר מסר דו- מפלגתי לעיתים. לדמוקרטים יש רוב בקונגרס
אני מבין שפגישות שלו עם פוטין והחזרת גופת באומל לא חשובות, אבל עליות מחירים ויחסים עם הדמוקרטים כן. יכול להיות שרק דברים שליליים חשובים, כי רק ביחס אליהם יש לו אחריות? וביחס לגנץ צריך להזכיר רק דברים חיוביים? נרו יאירשיחה • י"ב בתמוז ה'תשע"ט • 23:21, 15 ביולי 2019 (IDT)
החזרת גופת באומל כן, פגישות עם מנהיגים הוא (וקודמיו) עשו בשותף ולכן לא, אולי פרט לתקדים. האירועים שציינת מתייחסים לבחירות 2019 שצריך להרחיב עליהם. מה שכתבתי מתייחס לתופעות חשובות שקדמו לבחירות האלה (השינוי עם הדמוקרטים חל קודם והוא לא קשור רק לרהמ כי יש גורמים נוספים כמו עלית טראפ והפיכת הפוליטיקה האמריקאית למקוטבת יותר) אנחנו מתייחסים לתקופתו כשר האוצר וכשר לאסטרDטיה כלכלית והגיוני שנתיחס למשבר הדיור המתמשך לפחות בהקשר לקדנציה הזו. https://he.wikipedia.org/wiki/משבר_הדיור_בישראל_(2007_-_הווה) --2A00:A040:196:F2DC:64D0:D64A:22F:394C 20:52, 16 ביולי 2019 (IDT)
זה מעניין, בדיוק בימים האחרונים היו מי שהתעקשו שבערך יאיר לפיד יוזכרו פגישות שלו עם יועצים ועם חברי פרלמנט באירופה. אנשים בעלי מעמד פחות משלו. היחסים עם הדמוקרטים בירידה כבר שנים רבות. אולי זה מושפע מכך שהימין בשלטון, לא קשור ישירות לנתניהו. מחירי הדיור החלו לנסוק, ככל שאני מבין, במאי 2007. קודם היו יציבים. כלומר זה לא קשור למדיניות שלו כשר האוצר. אין לי התנגדות שיוזכר באופן מאוזן שמחירי הדיור עלו, אם במקביל יוזכרו גם הצלחות כלכליות, שחלקן חשובות אף יותר. למשל מצב האבטלה, האינפלציה, הגירעון, הדירוג הבינלאומי. הרי לאיש אין כוונה להכניס רק דברים שליליים לקראת הבחירות או משהו כזה. נרו יאירשיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ט • 23:05, 16 ביולי 2019 (IDT)
אני לא התעקשתי על ציון המפגשים של לפיד כמו שנאמר על ידי:"פגישות עם מנהיגים הוא (וקודמיו) עשו בשותף ולכן לא, אולי פרט לתקדים". לגבי הדמוקרטים, מציע למצוא מחקרים על הנושא. הימין היה גם לפני חזרתו של נתניהו לכיסא רהמ. כרהמ (וכשר חוץ בחלק מהזמן+העובדה שמעמד משרד החוץ שונה) יש אחריות ליחסים שלנו עם הדמוקרטים והרפובליקנים והוא קובע את המדיניות . אם ההסבר הוא מדיניותו הימנית או הוויכוח על הסכם הגרעין, חלק מהקוראים יראו זאת כסיבה מוצדקת ואחרים לא, תן להם לשפוט. (לדעתי, עלייתו של טראמפ והפיכת הפוליטיקה האמריקאית למקוטבת היא גורם בולט והשאלה איך מגיבים אליה) לגבי הכלכלה, הקדנציה של נתניהו כשר אוצר גדושה בנתונים כלכליים (וברובם חיוביים). הקדנציה כשר אוצר על כוללת נתונים חסרים. הנסיקה החלה ב-2007 (מציע להרחיב את הערך של שר האוצר באותה תקופה ביחס להתמודדות עם המשבר הבינלאומי, נושא הדיור וכו כי יש לו אחריות), השאלה היא כיצד היורשים מתמודדים עם הירושה. לדוגמה, נתניהו קיבל את חומת מגן כלכלית של שלום והאיץ אותה. לפיד קיבל גירעון וקיצץ אותו.

--2A00:A040:196:F2DC:183A:974D:1162:F9F6 22:50, 17 ביולי 2019 (IDT)

כאמור אין לי התנגדות לציין הצלחות וכשלונות במקביל, באופן מאוזן. צריך לכתוב על הכשלונות מול ממשל אובמה, כמו על ההישגים מול ממשל טראמפ, וכמדומני שזה כבר קיים בערך. יחסים עם מפלגות כשלעצמם זניחים. גם בתחום הכלכלי, אני בטוח שתמצא לא פחות הצלחות, בכיוונים שציינתי, אם תהיה לך מוטיבציה למצוא גם כאלה. נרו יאירשיחה • י"ד בתמוז ה'תשע"ט • 23:50, 17 ביולי 2019 (IDT)

מחיקת דברים מדף השיחה[עריכת קוד מקור]

משתמש:Liadmalone מחק את דבריו של [14] משתמש:יועד שני כאן. זה דף שיחה, לא ערך. מדוע מחקת (או צינזרת) ? יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 22:26, 20 ביולי 2019 (IDT)

ליעד יענה בעצמו, אבל לטעמי הדברים מתקרבים לשימוש בדף השיחה עבור תעמולת בחירות נטו (אחר שהנ"ל ניהל על זה מלחמת עריכה בערך). יואב, אני לא בטוח שאתה תסכים להתנהלות דומה בדפי שיחה אחרים. הרי אפשר להעתיק תעמולה מהרשת לכל הפוליטיקאים והמפלגות שרצים בבחירות. נרו יאירשיחה • י"ז בתמוז ה'תשע"ט • 23:49, 20 ביולי 2019 (IDT)
יואב, כי זו דלת אחורית שהוא מצא כדי להכניס את ההכפשות שלו, אחרי שניסה ארבע פעמים בערך עצמו ושוחזר. העובדה שהמשתמש הזה לא נחסם בשל כך, היא הבעיה האמיתית כאן. דף השיחה של הערך לא יכול לשמש כבלוג ואסור שישמש כבמה לתעמולה פוליטית גסה. העובדה שאתה לא מוצא בכך פסול גם היא בעיה כשלעצמה. Liad Malone - שיחה 23:56, 20 ביולי 2019 (IDT)
אני בחרתי לא לבטל את עריכתך ובמקום זאת ביקשתי לדעת את הטעם למחיקה. לא אתעקש על השבת הדברים לדף השיחה. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 07:34, 21 ביולי 2019 (IDT)

אורך כהונת נתניהו[עריכת קוד מקור]

כתבתי פסקה על השיאים שנתניהו שבר באורך כהונה - הכי הרבה זמן, הכי הרבה זמן ברצף, וצפוי שגם הממשלה שכיהנה הכי הרבה זמן. הפסקה הוסרה, לדעתי זו טעות, שכן זהו פרט חשוב בקורותיו, כיוון שזה נדיר שמנהיג דמוקרטי שורד בשלטון לתקופה ארוכה, ושובר שיאים בני עשרות שנים, על אחת כמה וכמה כשנשברים שיאים של מייסד המדינה, במדינה שעד עתה הבא בתור (יצחק שמיר), כיהן פחות ממחצית הזמן מבן-גוריון. חשוב לציין שאין כאן עניין פוליטי - השתדלתי לשמור על נייטראליות בכתיבה, ולהציג עובדות כמות שהן, כמו גם הוספת מקורות. לא באתי לברך או לקלל, רק להרחיב ולהעשיר(Uviki - שיחה 11:15, 21 ביולי 2019 (IDT)). אודה לכל מי שיתמוך בהחזרת פסקה זאת. Uviki (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

ראוי לציין בקצרה. נרו יאירשיחה • י"ז בתמוז ה'תשע"ט • 23:49, 20 ביולי 2019 (IDT)
אני מתנגד מכל ומכל מאזכורם של פרטי טריוויה בערכים. יש ערך מרוכז שמציג את אורך הכהונה של כל ראשי ממשלות ישראל. בוודאי שאין מקום לכתיבתו של פרק ענק שלם בתוך הערך. גילגמש שיחה 23:50, 20 ביולי 2019 (IDT)
ראוי לציין במשפט אחד. הכהונה הארוכה ביותר היא לא פרט טריוויה. היא דומה לציון העובדה שבן-גוריון היה ראש הממשלה הראשון. Liad Malone - שיחה 23:58, 20 ביולי 2019 (IDT)
לדעתי ההשוואה איננה במקומה. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 07:43, 21 ביולי 2019 (IDT)
לאחר התנגשות: בערך פרנקלין דלאנו רוזוולט כתוב בתחילת הפתיח, בעברית ובאנגלית, שהיה הנשיא האמריקני ששימש בתפקיד בפרק הזמן הארוך ביותר. בערך יצחק נבון כתוב בפתיח שהיה המזרחי הראשון בתפקיד. זה מקרה דומה. נרו יאירשיחה • י"ז בתמוז ה'תשע"ט • 23:59, 20 ביולי 2019 (IDT)
נוסף פרק שלם ענק ובוצעה עבירה חמורה על הכללים שלנו כשהעריכה בוצעה מספר פעמים למרות מספר שחזורים. זה לבדו דורש חסימה. גילגמש שיחה 00:00, 21 ביולי 2019 (IDT)
גם אני נגד פרק ענק, ואם יש מלחמת עריכה ואז להזהיר ואז לחסום. לא מתווכח על זה. נרו יאירשיחה • י"ח בתמוז ה'תשע"ט • 00:03, 21 ביולי 2019 (IDT)
גם אני חושב שיש להוסיף משפט קצר בפתיח. זהו לא פרט טריוויה גרידא. פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 01:36, 21 ביולי 2019 (IDT)
זהו פרט טריוויה חסר חשיבות. דוד שי - שיחה 06:01, 21 ביולי 2019 (IDT)
לטעמי זה איננו פרט נטול חשיבות. אפשר לציינו בקצרה, בוודאי לא באריכות שבה נעשה הדבר קודם. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 07:36, 21 ביולי 2019 (IDT)
כמו המכובדים שלעיל – יש לציין זאת בקצרה בפתיח (ואם לא בפתיח, אז בערך). דגש — 11:20, 21 ביולי 2019 (IDT)
זה שהוא ראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן (בסה"כ), זה בהחלט ראוי לציון. אבל אין מה לכתוב על זה מעבר לחצי משפט בפתיח, ועוד בהמשך הערך את התאריך שבו זה קרה, ושבכך הוא עקף את בן-גוריון. אין צורך לפרט שיאים שונים (ראשות ממשלה זה לא ענף ספורט). ובפרט זה שהממשלה הנוכחית, כממשלת מעבר, תכהן כנראה הכי הרבה זמן, זה לא חשוב כשלעצמו, אלא זה נובע מכך שהוא הח"כ היחידי שהוטלה עליו הרכבת ממשלה לאחר הבחירות, והוא נכשל בכך. גם את זה יש להזכיר. emanשיחה 11:49, 21 ביולי 2019 (IDT)
גם אם נסכים שזהו פרט טריוויה חשוב, בוודאי אין צורך לציין אותו פעמיים, די בהופעתו פעם אחת בגוף הערך. דוד שי - שיחה 20:42, 21 ביולי 2019 (IDT)
זה מספיק חשוב להופיע בפתיח בקצרה, והדוגמאות שהבאתי יוכיחו. נרו יאירשיחה • י"ח בתמוז ה'תשע"ט • 21:11, 21 ביולי 2019 (IDT)
אין שום בעיה שיופיע בפתיח וגם בגוף הערך. דוד שי, תבלע את הרוק. Eladti - שיחה 21:14, 21 ביולי 2019 (IDT)
אין בעיה באזכור קצר בפתיח ולאחר מכן גם בגוף הערך במקום המתאים. – ד"ר MathKnight (שיחה) 21:28, 21 ביולי 2019 (IDT)
מסכים עם דוד שי. זה נכון שעם השנים, הרבה פרטי טריוויה נעשים חלק מהיסטוריה, כשהם מקבלים משמעות פוליטית או חברתית. אבל עד שזה קורה - זה באמת סתם טריוויה. כרגע לדעתי אין שום משמעות לעובדה שנתניהו עקף את בן-גוריון ביום או בשבוע. אם בכל זאת מזכירים, אין מקום ליותר מפעם אחת ובקצרה. יחיאל - שיחה 21:39, 21 ביולי 2019 (IDT)
השאלה היא מה מנחה אותנו: כתיבת אנציקלופדיה או כתיבת שיר הלל למנהיגנו הנערץ. הוספתי בפתיח פרט חשוב, שמעיב על חייו של נתניהו בשנתיים וחצי האחרונות, וגוזל את זמנו, כספו וכבודו. מובן שנעדכן משפט זה בהתאם להתפתחויות. לפני שאתם אומרים "להסיר, לא היה כלום כי אין כלום", אציין שזהו פרט חשוב גם אם בסוף התהליך נתניהו יימצא צח כשלג, עקב השפעתו המתמשכת על נתניהו ועל שלטון החוק. דוד שי - שיחה 06:22, 22 ביולי 2019 (IDT)
הוספתי בפתיח גם פסקה על נושאי ביטחון בתקופת כהונתו של נתניהו, גם זה נושא בחשיבותו בפתיח עולה לאין שיעור על זו של פרט הטריוויה על אורך כהונתו. נדמה לי שיש פרטים נוספים על כהונתו שראוי להזכיר בפתיח, לפני העיסוק באורך הכהונה. דוד שי - שיחה 09:34, 22 ביולי 2019 (IDT)
אז בעצם כל התוספות הללו נועדו להדגיש את דעתך על ציון אורך כהונתו? Liad Malone - שיחה 10:19, 22 ביולי 2019 (IDT)
הייתי מקבל את עמדתו של דוד שי כעניינית, אילו היה משקיע אותה אנרגיה גם בתיקון הפתיחים שכבר הזכרתי, שגם בהם מצוינים דברים דומים. או בכלל טורח להתייחס. מעורבות בפלילים מקובל להזכיר לאחר הגשת כתב אישום (ולא לאחר שבירת שיא משך כהונה). קצת סבלנות, יש סיכוי טוב. מבחינה ביטחונית יש מקום לציין גם את הירידה המשמעותית במספר הנרצחים באירועי טרור בתקופתו כראש ממשלה. נרו יאירשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ט • 11:25, 22 ביולי 2019 (IDT)
נרו יאיר, ויקיפדיה גדולה מכדי שתהיה מונחת כולה על כתפי. אם אתה רוואה בעיה בערכים אחרים, תוכל לתקן אותם, ולא לצפות שאעשה זאת למעהנך.
הפתיח הנוכחי, שבו יש משפט על אורך הכהונה של נתניהו, ואף מילה, ממש אף מילה, על מעשיו בתקופה זו, בולט בעליבותו. ראוי שכבר בפתיח יופיעו פרטים בולטים על כהונתו (השוו לפתיח בערכיהם של ראשי ממשלה אחרים), וניסיתי תרום לכך בזמן הקצר שעמד לרשותי הבוקר, ולעסוק בשני נושאים בולטים: ביטחון המדינה והחשדות בפלילים. מובן שיש מקום להוסיף נושאים נוספים, אבל בוודאי אין הצדקה להסיר את שני הנושאים שהוספתי. כיוון שהוסרו, לא אכלה זמני בניסיון לשפר פתיח זה. דוד שי - שיחה 21:27, 22 ביולי 2019 (IDT)
כאשר ברוב הערכים הדומים מצוין אורך כהונה אורך במיוחד - המסקנה היא שזו הנורמה בוויקיפדיה העברית (וכנראה גם באנגלית). לאחר שמביאים את זה לתשומת לבך - מן הראוי שתתחיל בתיקון הבעיה הזאת (לדעתך) במקומות אחרים, לא אצל נתניהו, שיחסך אליו ידוע כי אתה טורח לציינו שוב ושוב, כשקשור וכשלא קשור. מאותה סיבה אני מצפה שתעשה מאמצים מיוחדים להציג את כהונתו של נתניהו באופן מאוזן. אם אתה מזכיר את גל הטרור של 2015, מן הראוי שתכניס דברים לפרופורציות, שבמשך כהונתו מספר הנרצחים נמוך באופן בולט. נרו יאירשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ט • 12:07, 23 ביולי 2019 (IDT)
אני עובד אצלך? אתה משלם לי? אם יש לך רצון בשינויים, עשה אותם בעצמך, אל תיתן לי הוראות מה עלי לעשות. מחיקת הפסקה שכתבתי על ההיבט הביטחוני היא מעשה מאוד לא ראוי, ואתה יודע זאת, אבל השיקולים הפוליטיים שלך גוברים על השיקולים האנציקלופדיים, ולכן אינך תומך בהחזרתה. דוד שי - שיחה 14:41, 23 ביולי 2019 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

לא יודע, אתה נוהג תדיר לחוות את דעתך על מעשיהם של אחרים גם בלי לשלם להם קודם. אפילו בהודעתך הקצרה האחרונה עשית את זה (ואפילו לא על מעשה, הספיק לך שלא עשו מה שרצית שיעשו). אז חשבתי שגם לאחרים מותר. אני לא יודע את מה שכתבת בשמי, גם זה נוהג פסול שלך. לעצם העניין, אין לי בעיה עם הפסקה שלך כולל התוספת שלי, שמאזנת את התמונה. נרו יאירשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ט • 16:02, 23 ביולי 2019 (IDT)

החזרתי את הפסקה האמורה בתוספת ההערה שהצעת, אתה יכול כמובן לשפרה. דוד שי - שיחה 16:39, 23 ביולי 2019 (IDT)
לדעתי המשפט בפתיח על הקשר עם טראמפ ופוטין אינו מתאים לפתיח. אפשר לציין את האירועים המשמעותיים לבדם, שבתקופתו ארצות הברית הכירה בירושלים וברמת הגולן והעבירה את השגרירות לירושלים. פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 17:33, 23 ביולי 2019 (IDT)
ההכרה בירושלים וברמת הגולן לא צמחה בחלל הריק, ובשום אופן לא הייתה צומחת בתקופת ברק אובמה. זו תוצאה ברורה של קשרי נתניהו-טראמפ. גם הקשר עם פוטין רחוק מלהיות עניין שגרתי. דוד שי - שיחה 19:48, 23 ביולי 2019 (IDT)
בהחלט, ולכן חשוב שיהיו בערך. אבל בפתיח? בפתיח כותבים את התפקידים המרכזיים והמאורעות המשמעותיים שבזכותם נשוא הערך מוכר. היחסים של נתניהו עם נשיא זה או אחר הם כאלו? לדעתי ממש לא. פִּירֵאוּס § שִֹיחָה 21:03, 23 ביולי 2019 (IDT)
גם לבוש וקלינטון היו יחסים קרובים עם רה"מ ישראליים, העניין לא צוין.--2A00:A040:196:F2DC:7898:FA8B:1C19:3106 22:15, 25 ביולי 2019 (IDT)
אכן מיותר לחלוטין. אין לנו בכלל כלים כרגע לאמוד את המשמעות של הקשרים הללו בהיסטוריה של מדינת ישראל בכלל, ובביוגרפיה של נתניהו בפרט. עובדות כאלו מקומם בגוף הערך, לא בפתיח. יחיאל - שיחה 21:46, 24 ביולי 2019 (IDT)
אני חושב שצריך להוסיף גם את מבצע מגן צפוני. סנושא אחר, הערך העצמו צריך להתייחס לדוח מבקר המדינה בנושא "מבצע צוק איתן"--2A00:A040:196:F2DC:7898:FA8B:1C19:3106 22:15, 25 ביולי 2019 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בפתיח לדף נאמר שבתקופת נתניהו כראה"מ, יצאה ישראל למבצע עופרת יצוקה.

הדבר אינו נכון. ישראל יצאה למבצע בדצמבר 2008. נתניהו נבחר לראשות הממשלה במרץ 2009. דווח על ידי: 93.172.27.180 11:12, 7 באוגוסט 2019 (IDT)


תוקן, תודה. נחמה קרובה לבוא, בן עדריאלשיחה • ו' באב ה'תשע"ט 11:14, 7 באוגוסט 2019 (IDT)

משפט חסר-בסיס שרצוי להסירו.[עריכת קוד מקור]

המשפט הבא אינו מתאים לערך ויקיפדיה: "...ואילו התמהמהותו של נתניהו ביישומו והמתקפה החריפה שלו על מפלגות השמאל עם שובו מהוועידה מנעו ממפלגות השמאל לספק לו רשת ביטחון." זוהי קביעה שאין דרך לא להוכיח אותה ולא להפריך אותה, המביעה פרשנות חסרת-בסיס של מאן-דהוא. 132.72.47.218 14:35, 15 בספטמבר 2019 (IDT)

שיניתי מעט את הניסוח, אתה צודק שאין זה תפקידנו לקבוע מה גרם, אנחנו יכולים לציין מה אמרו. נרו יאירשיחה • ט"ו באלול ה'תשע"ט • 16:42, 15 בספטמבר 2019 (IDT)

בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור]

כדאי לדון כאן בנושא המעניין של בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים . לפי הפסקה כאן "עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973, שב לישראל כדי להשתתף במלחמה. הוא לחם בחזית הדרום, כקצין מילואים ביחידה[11]. במהלך המלחמה, פיקד נתניהו על מבצע מיוחד בחזית הצפון[12].

לא כך רשום בספרים על מר נתניהו.

יש בעצם שלוש גרסאות שונות

בגרסה המובאת ברשת באתר וואלא ושני ספרי ביוגרפיה של מר נתניהו שפורסמו במקביל ב-1997 בידי כותבים שונים . לפי גרסת אתר וואלא מ-2013 שעוקבת במידת מה אחרי הגרסה שבספרים בשלב מסוים מר נתניהו פיקד על מבצע סודי". "עם הגעתו לארץ, הצטרף נתניהו לכוח מילואים של לוחמי סיירת מטכ"ל שירד דרומה לגזרת תעלת סואץ כדי להגן מפני התקפות של הקומנדו המצרי על כוחותינו. בהמשך, עלה ראש הממשלה לגזרה הצפונית לפקד על מבצע מיוחד שלא נחשף עד היום." https://news.walla.co.il/item/2677526?fbclid=IwAR18tII74lV8hsY7fvTKrEcoNrdRwlr9c0ayLOTGw6AZfmFXmJwP1I4cnqI

יכול להיות.

אבל זה לא מה שכתוב בספרים.

לפי ספר אחד של בן כספית "נתניהו הדרך אל הכוח " ( אלפא תקשורת ,1997 ) שנכתב עם אילן כפיר כשמר כספית עוד היה ביחסים טובים עם מר נתניהו והספר נכתב בשיתוף פעולה עימו:

מר נתניהו כשהיגיע לארץ מארצות הברית ניסה להגיע לסיירת מטכ"ל אבל נאלץ להצטרף ליחידה מאולתרת שאבטחה בלילות חניונים מפני חיילי קומנדו מצריים מונחתים ממסוקים. מחזית הדרום הם הועברו לצפון וגם שם הם אבטחו את חניוני הטנקים. ובסוף אוקטובר מיד לאחר הפסקת האש חזר נתניהו לארצות הברית. זאת גרסת כספית.לא נאמר דבר על מבצע עליו פיקד נתניהו בדמן המלחמה וזה מוזר שהרי מר נתניהו שיתף פעולה עם הכותבים והיה לו אינטרס לספר על כך.

לפי גרסת ספר אחר מ-1997 של רונית ורדי "ביבי מי אתה אדוני ראש הממשלה" ( כתר ,1997) שבהחלט לא נכתב בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה דאז: מר נתניהו כאשר היגיע לישראל לא בדיוק נלחם אלא התמקם במלון מפואר בתל אביב לצורכי מנוחה והתרעננות. המלחמה הוכרעה תוך שבועיים ומר נתניהו החליט אז לחזור מיד לארצות הברית לפני שהוכרזה הפסקת אש.

אני מניח שרק ארכיונאי צה"ל יכולים כיום להבהיר מה בדיוק עשה מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים. אבל נראה לי שהמידע הזה מחייב למחוק את המידע על כך שמר נתניהו "פיקד על מבצע מיוחד בחזית הצפון". יש לציין שלא ידוע על שום מבצע שהוא פיקד עליו בזמן ששירת בצבא ואם היה מבצע כזה יש לקבל עליו מידע מפורט. כרגע יש להתייחס לכך כמידע שעובדתיותו אינו ברורה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לקביעה שנתניהו פיקד על מבצע מיוחד בחזית הצפון, יש אסמכתא, והיא עדותו של נתניהו עצמו משנת 2013. טבעם של מבצעים מיוחדים שלא ממהרים לדבר עליהם, ולכן ייתכן שלכותבי הספרים על נתניהו בשנות ה-90 לא היה מידע עליו, וגם נתניהו לא דיבר על כך (וגם ב-2013 לא הרחיב את הדיבור על מהות המבצע). כיוון שכך, אני לא רואה סיבה להסיר פרט זה. דוד שי - שיחה 20:10, 9 באוקטובר 2019 (IDT)
כמדומני שאין חולק על כך שנתניהו היה קצין בסיירת מטכ"ל, עד שנה או שנתיים לפני המלחמה. אני מקווה שגם האלמוני מבין עד כמה המצב היה קשה במלחמת יום הכיפורים, ועל כן עד כמה לא סביר שישלחו קצין מילואים של סיירת מטכ"ל לעסוק באבטחה של חניוני טנקים או לנוח וגם להתרענן במלון. ומן הכיוון ההפוך: חזקה על התקשורת הישראלית, שאהדתה העצומה לנתניהו אינה מוטלת בספק, שאילו הייתה מוצאת שקר פוטנציאלי בדברי נתניהו הייתה עושה ממנו מטעמים. הרי כבר ניסו לעשות עניין מהרבה פחות מזה. ועוד הערה לאלמוני: עם כל הכבוד לספר של זורגר, אני בטוח שתוכל למצוא עוד הרבה מאוד ספרים שלא מזכירים את העניין. זה לא ממש מספיק. נרו יאירשיחה • י' בתשרי ה'תש"ף • 21:36, 9 באוקטובר 2019 (IDT)

אין חולק על כך שמר נתניהו היה קצין בסיירת מטכ"ל אכן. אבל כפי שראינו יש חולק על עצם לחימתו במלחמת יום הכיפורים. זאת רונית ורדי . .והיא מסתמכת על עדות של אביו של יואב נבון אחד הלוחמים בצוות של מר נתניהו והיה מנהל מלון שרתון שלטענתו מר נתניהו התמקם בו ברוב הימים ששהה בהם אז בארץ. חינם אין כסף אגב. ולאחר מכן עזב, ולפני שהוכרזה הפסקת אש. אפשר למצוא זאת בספר "ביבי ,מי אתה ראש הממשלה? ירושלים, הוצאת כתר ,1997 "ע' 126. אז יש כאן סתירה ברורה בין הספר של כספית שטוען שהוא עזב את הארץ רק לאחר שהוכרזה הפסקת אש. וזאת אכן בעיה .יש כאן אכן שתי גרסאות סותרות. אבל הטענה של מר נתניהו שנים לאחר מכן שהוא בכלל פיקד על מבצע סודי בזמן שהוא היה בארץ סותרת את שתיהן . השאלה היא אם אפשר להסתמך במקרה כזה על עדות לא אובייקטיבית של מר נתניהו מבלי שתימצא עדות אובייקטיבית של היסטוריון שתתמוך בה. לדעתי אי אפשר להסתמך גם על דבריו מבלי שימצאו להם תימוכין ברורים במקרה כזה שיש שתי עודיות שונות שהן סותרות. ואם אין אז יש למחוק את טענתו.

אוסיף שאני מוצא הטענה שלמעלה של "נרו יאיר " " כמה לא סביר שישלחו קצין מילואים של סיירת מטכ"ל לעסוק באבטחה של חניוני טנקים ....." כתמוהה בלשון המעטה. האם הוא טוען שבן כספית שיקר? הרי זה בדיוק מה שנאמר בספר של בן כספית שנכתב בשיתוף פעלה עם מר נתניהו. ואילו היו למר נתניהו בעיות עם פרק זה היינו שומעים על כך. אני ממליץ שנתעלם מכאן ואילך מטענה זאת.מה שנכתב שם נכתב בברכתו של מר נתניהו. יכול להיות שהיו מחשבות שניות ושלישיות בעניין כעבור שנים אבל לא ב-1997.

לפי צורת החשיבה שלך, או שרונית ורדי משקרת או שבן כספית משקר. אני לא מדבר על שקרים, אני מדבר על סבירות. שתי הגרסאות פשוט לא סבירות ולא הגיוניות למי שמבין מה היה אז, כפי שנימקתי. גם אם נניח שהיה בזמנו שיתוף פעולה כלשהו בין כספית לנתניהו, מה גורם לך להיות בטוח שזה מה שהוא שמע מנתניהו? אולי שמע ממישהו אחר, אולי לא דייק במה ששמע. אפשר למשל לעצור כוחות קומנדו עשרות קילומטרים בעומק שטח האויב, ומי שירצה יקרא לזה אבטחת כוחותינו. נתניהו פרסם תגובה כלשהי על הספר של כספית?
בשורה התחתונה, אנחנו נותנים אמון בעדות של אנשים על עצמם כל עוד היא סבירה, גם אם קוראים להם נתניהו. ובמקרה זה, סביר מאוד שקצין מילואים טרי מסיירת מטכ"ל יישלח לפעולה סודית במלחמת יום הכיפורים. פי מאה יותר סביר משתי הגרסאות האחרות שציינת. ואולי אפשר לומר שהיה גם וגם, כלומר אחרי שסיים עם הפעולה הסודית ולאחר שחלפה הסכנה הקיומית על מדינת ישראל היה פרק זמן כלשהו במלון וכדומה. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תש"ף • 15:30, 10 באוקטובר 2019 (IDT)
מצאתי מקור נוסף - עיתון מעריב משנת 1984: "שב ליחידו, צורף לכוח שלחם בדרום, ואחר כך נשלח לגולן". לדעתי אפשר לתת למקור זה משקל גבוה, והוא מתאים גם לעדות של נתניהו משנת 2013. אמירושיחה 15:51, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

קטע העיתונות מתאים ללא ספק לעדות של כספית שנתניהו נשלח תחילה לדרום ואחר כך לצפון כאמור לא מצוין מה שהוא עשה שם. שזה יכול להיות מה שטען כספית שהוא נשלח להגן על מקומות בדרום ותחילה בצפון כחלק מיחידה מאולטרת ולא כחלק מיחידת סיירת מטכ"ל. ולא נרמז שם אפילו מבצע סודי כלשהו.

לגבי הטענה שגרסתו של נתניהו עצמו בשנת 2013 יותר סבירה מזה של כספית ב-1997 ושל זונדר בספרו "סיירת מטכ"ל" משנת 2000 אציין שההיסטוריונים הצבאיים מתנגדים לטענות כאלו ואינם נוהגים להתייחס יותר מידי ברצינות לעדויות שסותרות עדויות ברורות בכתב שפורסמו שנים לפני כן אם אינן מגובות במסמכים ואני מבין שטענתו זאת של מר נתניהו עד כה לא גובתה במיסמכים או בעדים אחרים שתמכו בה וסיפרו גם הם על מבצע סודי שהוא פיקד עליו. אם זאת ..... יש לקחת בחשבון את כל המקורות האלו שעל פניהם סותרים את דבריו של נתניהו מ-2012 או 2013 40 שנה אחרי האירוע וזה פרק זמן משמעותי מאוד. אני מציע את זה ויקיפדיה תקפיד לציין ש"לטענת מר נתניהו ב-2013 הוא פיקד על מבצע צבאי סודי שבשלב זה אין עליו פרטים ואינו ידוע משום מקור אחר. " לפי טענות אחרות " הוא " ניסה להגיע לסיירת מטכ"ל אבל נאלץ להצטרף ליחידה מאולתרת שאבטחה בלילות חניונים מפני חיילי קומנדו מצריים מונחתים ממסוקים הן בחזית הדרום והן בחזית הצפון". לפי טענה נוספת לאחר מכן הוא שהה חלק מהזמן בבית מלון "שרתון" בתל אביב " וחזר לארצות הברית. " ובכך סיכמנו את שלושת הגרסאות ויצאנו ידי חובתנו לסתירות ביניהם ויכולים להתקרב למשהו כמו אמת עובדתית כלשהי.

תן להיסטוריונים הצבאיים לדבר בשם עצמם. אם יגיעו לכאן יוכלו לומר מה יותר הגיוני שיעשו במלחמת יום הכיפורים, כשמדינת ישראל הייתה על סף סכנה קיומית, עם קצין מילואים טרי מסיירת מטכ"ל. אף טענה כאן לא גובתה במסמכים כלשהם. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תש"ף • 17:30, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

אתה עורך קבוע כאן ? כי טענותך הן ביזאריות ביותר. וזה בלשון המעטה אלו לא טענות של מי שמחפש את האמת. אלא גמגומים של פעיל פוליטי שפועל לפי מה שכתוב בדף מסרים נחזור כי כנראה לא תפסת או שאתה מתעלם : העדויות הדוקומנטריות בדפוס בשלושה ספרים שונים של שלושה כותבים שונים, שאחד מהם נכתב בשיתוף פעולה עם מר נתניהו הם שאין שום עדות לקיומו של מבצע סודי כלשהו שעליו פיקד מר נתניהו והוא גם לא יכול היה לפקד עליו לפי לוח הזמנים שניתן בספרים האלו. בשלב ראשון לפני שתעלה כאן את ה קישקושים שלך אני מציע שתקרא היטב את הספרים ואז תגיב. כרגע אתה עושה מעצמך צחוק כשאתה מגיב לגבי משהו שאין לך מושג לגביו. אז קצת צניעות וקרא ואז אחרי שקראת תגיב . . אשמח להעלות כאן סריקות של העמודים הרלוונטיים אם זה מקובל בדיונים כאלו

זה מעניין, כי לי נראה שאתה היית הראשון להבין את הטענות הביזאריות האלה, אילו היה מדובר באהוד ברק. תוכל להמשיך לתקוף אם זה מנחם אותך, אולי אפילו תצליח להיות עוד יותר תוקפני. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תש"ף • 21:15, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

הבנתי אתה פעיל פוליטי ומנסה להתסיס כאן את האווירה. ידידי המכובד יאיר אתה במקום הלא נכון. כאן זאת חבורה של מחפשי אמת, אותנו לא מעניין בנימין נתניהו העכשווי מיהו ומהו אותנו מעניין כאן מה שעשה או לא עשה בשנת 1973 ומנסים להגיע לחקר האמת. כאן לא המקום בשבילך. אני ממליץ שתלך מכאן אלא אם כן יש לך משהו קונסטרקטיבי להגיד בנושא זה שאינו קשור לאהוד ברק, ליצחק רבין או שמעון פרס אלא פשוט לנושא הספציפי שהוא: מה עשה או לא עשה מר בנימין נתניהו באוקטובר 1973 .לקרוא את החומרים עצמם שלושה ספרים שונים שבהם נידונים מעשיו של מר בנימין נתניהו ב-1973 אתה מעוניין?

לדוד שי טכנית איך אני מעלה כאן דפים סרוקים כדי לקדם את הדיון לשלב הבא שהוא ניתוח התוכן על מנת לקבוע את האמינות של החומר על בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים ?

אין צורך בשלבים נוספים, כבר סיכמת את הדיון פה אחד. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תש"ף • 23:51, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

אני רואה שראש הממשלה עצמו כנראה נודע לו על הדיון הזה ופרסם הודעה בעניין בדף הפייסבוק שלו כאן :https://www.facebook.com/268108602075/posts/10156707375487076/ אבל שוב אנו באותה בעיה הוא כותב בשורה אחת על מבצע שאין לגביו שום עדויות חוץ מזאת שלו ואין שום מסמכים לגביו. 46 שנים אחרי המלחמה ושבע שנים אחרי שחשף את קיומו של המבצע לראשונה הוא יכול היה להוסיף פרטים אבל לא עשה זאת ובינתיים לא התווסף שום מידע בעניין משום מקור אחר אי לכך אני ממליץ להוסיף בגוף הטקסט שהמדובר"ב"גרסת בנימין נתניהו".

הטענה שדבריו של נתניהו בדף הפייסבוק באו בעקבות הדיון כאן היא ספקולציה נוספת שלך, בהמשך לספקולציות הקודמות. אין צורך שתסרוק דפים, הרי כבר סיפרת לנו מה כתוב בהם ולא התווכחנו אתך על כך. אין צורך לציין "גרסת בנימין נתניהו" משום שאין כל גרסה אחרת שסותרת אותה. דוד שי - שיחה 07:03, 11 באוקטובר 2019 (IDT)

לא מדויק שאין גרסה שסותרת כפי שציינתי יש גרסה שטוענת שרוב הימים ששהה בארץ הוא לא היה בשדה הקרב. גרסת רונית ורדי. חבל שאינך מעוניין לראות את הגרסאות הסותרות. אבל אני מבין את הבעיה החמורה שיש כאן עבור עורכי הוויקיפדיה. אז אני מסכים שלאחר שציינו את הבעיה נניח לזה. אולי יום יבוא בעוד חמש או שש שנים לאחר שהעניין כבר לא יהיה משמעותי מבחינה פוליטית ואיזה היסטוריון שייתקל בדיון הזה יוכל לעסוק בזה ביתר פרטות כדי להבין מה בעצם היה אותו מבצע סודי.

יש לי שאלה קצת קשורה וקצת לא: מה זה הנוהג הזה בו אדם לא מזוהה (רק באמצעות מספר הIP שלו?) ושאולי אין לו משתמש בכלל עושה כל כך הרבה בלאגן ומתמקד בפרט כל כך חסר חשיבות מבחינה ויקיפדית? ועוד בערך בעל חשיבות גבוהה כל כך ? לעניות דעתי חוסר הזדהות שלך היא לחלוטין חשודה מיידית בפעילות פוליטית לצד כלשהו. האם זוהי התנהלות תקינה ? כי לא ראיתי בערכים אחרים שמשתמשים ללא זיהוי מתעסקים בדברים כאלה. Yonifd - שיחה 13:15, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אין חובה להירשם לוויקיפדיה ודבריו של האלמוני ענייניים (אף שלא הסכמתי אתו), כך שאין שום בעיה בפעילותו בדף שיחה זה. דוד שי - שיחה 16:10, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אני לגמרי לא בטוח שהאלמוני הקפיד על סגנון ענייני, מקווה שאתה כותב את זה רק משום שלא קראת את דבריו. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 19:40, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אל תיקח ללב את דבריו אליך, שהיו מיותרים. התכוונתי לדברים שכתב לגופו של עניין. דוד שי - שיחה 20:51, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
כפי שראית, מה שמפריע לי אינו התקפותיו כלפיי, אלא הקלות שבה הכשרת באופן גורף את מעשיו ("אין שום בעיה בפעילותו בדף שיחה זה") לעומת מקרים אחרים, שבהם היית הרבה פחות לארג' בנושאי סגנון. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 21:07, 15 באוקטובר 2019 (IDT)

עדכון :מצאתי את הספר החדש של בן כספית על נתניהו מ-2018. "נתניהו :ביוגרפיה -הוצאת ידיעות 2018. יש לקחת בחשבון שכשנכתב הספר הפך כספית ליריב תקשורתי מוצהר של נתניהו מה שהוא לא היה ב-1997.

בכל אופן לא ידוע לי על התקפה של מר נתניהו על הספר הזה בגלל חוסר דיוקים לגבי חייו ( הןיקיפדים מוזמנים לתקן אותי כאן. ) בן כספית עוסק במר נתניהו במלחמת יום הכיפורים בעמוד 43 בספר וממש בכמה שורות למעשה פחות ממה שיש בספר שלו משנת 1997 וסך הכל זאת חזרה די מדויקת אם כי יש הבדלים מסוימים. מצוין שמר נתניהו עלה על המטוס מארצות הברית לישראל מיד כשנודע על פריצת המלחמה על המטוס הוא מצא את חבר הילדות שלו עוזי בלר. בארץ ניסה מר נתניהו לאתר את אחיו יוני ללא כל הצלחה.( ואגב הקטע הקצר מקדיש יותר שורות לתפקידו של יוני נתניהו במלחמה מאשר לאלו של מר בנימין נתניהו ). מצוין שם שמר בנימין נתניהו הצטרך לכוח שירד לסיני לאבטח חניוני טנקים מפני התקפות ליליות של המצרים. מצוין שם שאם כי בין המלחמות הייתה סיירת המטכ"ל אחת היחידות העסוקות ביותר בלחימה. הרי במלחמה עצמה אנשי הסיירת מצאו את עצמם בעיקר בתפקידי משנה לרוב בתפקידי סיוע ליחידות השריון הגדולות. וזהו. אגב גם לא מצוין שמר נתניהו לחם בצפון בניגוד לגרסה הקודמת של כספית. לא מאוזכר שום מבצע שעליו פיקד מר נתניהו בצפון או בדרום. מצוין שהוא לא נשאר יום מיותר אחד בארץ ומיד עם כניסת הפסקת האש לתוקפה חזר מיד לארצות הברית. וזה הכל. נראה שבשנת 2018 לא היגיעו למר כספית שום פרטים על מבצע שעליו פיקד מר נתניהו בזמן המלחמה למרות שמר נתניהו כבר היצהיר על קיומו של מבצע כזה חמש שנים קודם לכן. ואם היה ידוע לו על מבצע כזה הוא החליט שאין סיבה לציין את עצם קיומו בספרו. בכל אופן יש קצת יותר פרטים בעניין במהדורה האנגלית של ספרו הנ"ל של כספית שיצאה לאור שנה קודם למהדורה העברית : 2017.The Netanyahu years /Ben Caspit. שם יש שורות בעניין שכנראה נמחקו במהדורה העברית .בע' 49.כתוב שם שמר בנימין נתניהו אכן היגיע לסיני כדי להגן על טנקים של צה"ל בלילות כנגד פשיטות של אנשי קומנדו מצריים. מפקדו הישיר היה, וזה לא צוין עד כה במפורש בשום מקום ,מר אהוד ברק לימים ראש ממשלת ישראל שגם הוא חזר במקביל מלימודיו מארצות הברית. מאוחר יותר כתוב שם וזה לא צוין במהדורה העברית של הספר הנ"ל מר נתניהו הועבר לחזית הצפון כדי לעסוק במשימות דומות. כספית מציין ביובש ש"יוני וביבי " וגם אחיהם הצעיר עידו " שלושתם שרדו את מלחמת יום הכיפורים ". למה המשפטים האלו לא הוכנסו גם למהדורה העברית לא ברור לי. ובכך מסתכם מה שיש למר כספית להגיד על שירותו של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים במהדורה האנגלית של ספרו.

בספר "סיירת מטכ"ל " של משה זונדר -(_כתר 2000) שנכתב בתקופה שהיה מר נתניהו ראש ממשלה בפעם הראשונה ונכתב בשיתוף פעולהאיתו. הוא מוזכר כמה פעמים ובפירוט בתיאור מבצע שיחרות מטוס "סבנה" ב-1972. המבצעים שעליהם פיקד האח יוני נתניהו במלחמת יום הכיפורים מתוארים שם בפירוט וגם פעולותיו של האח עידו נתניהו שלקח חלק בשיחרור החרמןן מידי הסורים.

אבל משום מה שום דבר שקשור למה שעשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים לא מאוזכר בניגוד לשני אחיו. וזה מוזר מאוד. ובוודאי ובוודאי לא מאוזכר שום מבצע שעליו פיקד מר בנימין נתניהו במהלך המלחמה. האם חשב מר משה זונדר שאין בכך עניין לציבור ?

אפשר לסכם ולקבוע שארבעה ספרים שעוסקים בחייו של מר נתניהו או בסיירת מטכ"ל אינם יודעים או אינם מוצאים צורך לציין שמר נתניהו פיקד על מבצע במלחמת יום הכיפורים דבר שהוא מעולם לא עשה קודם לכן. נראה שהמדובר בטעות או בשגיאה ממקור כלשהו ויש לי הצעה כיצד הדבר קרה. מר נתניהו לא אמר בראיון עימו ב-2012 או ב-2013 שהוא פיקד על מבצע במלחמת יום הכיפורים. הוא דיבר על אחיו יוני שאכן פיקד על כמה מבצעים במהלך מלחמה זאת. איך שהוא דבריו השתבשו בידי איש תקשורת זה או אחר ובגרסת הרשת השגויה יצא כאילו הוא אומר שהוא פיקד על מבצע. ומר נתניהו כנראה היה עסוק מידי מכדי לתקן את השיבוש לאורך השנים.

אנחנו בוויקיפדיה בכל אופן לא צריכים להסתמך על אימרה משובשת ועל טלפון שבור אלא רק על ספרים שעברו תחקיר ומחקר רחב ויסודי. ולפי הספרים האלו מר בנימין נתניהו לא פיקד על מבצע במלחמת יום הכיפורים ואי לכך יש למחוק את המשפט שהוא לא רלוונטי בעניין זה בערך.

תוספת: עיינתי בספרים הקיימים באנגלית על מר נתניהו לראות עם יש שם מידע בלתי ידוע בעברית על השירות של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים. ישנם כמה וכמה כאלה ועברתי עליהם אחד אחד. בספר של בן כספית ואילן כפיר מ-1999, Netanyahu :the road to powerשהוא הגרסה האנגלית של ספרו "נתניהו הדרך אל הכוח " יש תרגום מדויק של מה שמופיע בספר בעברית. אין כאן שום דבר חדש/

בספרים החדשים יותר שפורסמו כשהוא כבר היה ראש ממשלה פעם שנייה : בספר של תומאס מיטצ'ל משנת 2015 Likud leaders : the lives and careers of Menahem Begin, Yitzhak Shamir, Benjamin Netanyahu, and Ariel Sharon

מצוין שמר נתניהו היגיע לארץ באותה הטיסה מארצות הברית ביחד עם אהוד ברק ( דבר שגם כספית מציין איפה שהוא אבל זה בדרך כלל לא מאוזכר בספרים על חיין למרות שזה נראה כמו פרט חשוב ) .מצוין שם שהוא עסק במרבית זמן המלחמה בשמירה על טנקים תחילה בסיני ולאחר מכן בגבול הצפוני ( ע' 150).

וזהו בכך מסתכם מה שיש לספר הנ"ל להגיד על שירותו של מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים.

בספר של Elisa Silverman, Benjamin Netanyahu : leading the way for Israel מ-2016 שירותו הצבאי של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים אינו מאוזכר כלל וגם לא המלחמה עצמה.

בספר רציני יותר משנת 2016 The resistible rise of Benjamin Netanyahu של, Neill Lochery מאוזכרת ההשתתפות שלו במבצע ההתקפה על מטוס סבנה. אבל גם שם לא מאוזכר כל שירות שלו במלחמת יום הכיפורים או בכלל איזכור לעצם קיומה.( ע' 5 בספר ).

הפסקה הבאה לאחר תיאור קצר של מבצע סבנה עוסקת במותו של יוני ב-1976 באנטבה.

בספר החדש והמקיף והרציני ביותר באנגלית עד כה על נתניהו הופיע ב-2018 Bibi :the turbulent life and times of Benjamin Netanyahu של העיתונאי Pfeffer,Anshel ניתן את התיאור המפורט ביותר באנגלית בספר על נתניהו של ההיסטוריה של מלחמת יום הכיפורים. ובעמוד 97 סספר הוא עוסק במעורבותו של מר נתניהו במלחמה זאת. אין כאן הרבה חידושים ותוספות למה שכספית כבר כתב בנושא בספרו הראשון. מצוין שהוא היה שבוע בסיני ושבוע לאחר מכן הועבר לגולן. וזאת הייתה מלחמה מתסכלת עבור מר נתניהו שרצה לתרום את חלקו אבל כנראה הרגיש שהוא לא תורם אותו מספיק. אבל יש תוספת על כך: המחבר מציין שלמרות שנתניהו תיאר את המסע שלו במטוס לישראל מארצות הברית עם עמיתים ישראלים הוא בעצם לא דיבר מעולם על חלקו בשלב האחרון של המלחמה ומה עשה אז בדיוק. אבל 40 שנה מאוחר יותר כשרואיין על כך לאחר ישראלי אמר להם "עברתי לצפון כדי לפקד על מבצע מיוחד". המחבר מוסיף ביובש שפרטים על אותו מבצע עוד אין.

לדבריו נתניהו עזב את הארץ לארצות הברית שלושה שבועות אחרי הפסקת האש ב-24 באוקטובר לאחר ביקור קצר אצל יוני". ( ע' 97)

בקצרה אין שום פרטים בשום מקור לא בעברית ולא באנגלית על אותו מבצע של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים. ולמעשה אין תימוכין לעצם קיומו מעבר להצהרה סתמית ביותר של מר נתניהו. נראה לי שיש לעדכן את הערך בהתאם לאחר שלא פחות משמונה מקורות כתובים על מר נתניהו בעברית ובאנגלית אינם מסוגלים לספק עליו שום מידע.

נסכם ונקבע שעל סמך כל המקורות האלו שבדפוס אפשר לקבוע לוח זמנים כזה לפעילות של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים : מר נתניהו היגיע לארץ במטוס ביחד עם מר אהוד ברק שפיקד עליו וקבע את תפקידיו במלחמה. כנראה בפקודת אהוד ברק מר נתניהו שהה כשבוע בסיני ושמר שם על טנקים.

משם עבר מר נתניהו לחזית הצפון לעוד מספר בלתי ידוע של ימים ושמר גם שם על טנקים. אולי גם כן בפקודת אהוד ברק.

לדבריו של מר נתניהו בפרק הזמן הזה הוא פיקד על מבצע שנכון לעכשיו אין עליו כל פרטים משום מקור. בגרסת רונית ורדי לאחר ששהה "מספר ימים " בצפון הוא חזר לתל אביב ושהה במלון "שרתון " מספר בלתי ידוע של ימים ועזב לפני שהסתיימה המלחמה.

או מיד כשהסתיימה המלחמה כגרסת כספית.

אן שעזב את הארץ שלושה שבועות לאחר סיום המלחמה כגרסת אנשל פיפר.

לדעתי זה התיאור המדויק ביותר נכון לעכשיו של פעילותו של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים על סמך המקורות הקיימים.

אהבתי את דבריך שבאחד הספרים "שירותו הצבאי של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים אינו מאוזכר כלל וגם לא המלחמה עצמה" - ברוח הלוגיקה המאפיינת את נימוקיך, ספר זה הוא אסמכתא לכך שמלחמת יום הכיפורים לא התקיימה.
כאשר יומני המבצעים של סיירת מטכ"ל ושל פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים ייפתחו לעיון הציבור, נוכל לבדוק האם יש בהם או אין בהם אזכור לפעילותו של בנימין נתניהו במלחמה זו. היעדר הפרטים בספרים שמטבעם אינם שלמים אינו הוכחה. בשלב זה נסתפק בעדותו של נתניהו, כפי שהובאה גם על ידי אנשיל פפר. דוד שי - שיחה 02:18, 1 בנובמבר 2019 (IST)

אציין שהמבצע שמר נתניהו טוען שהתקיים הוא די נדיר בכך שאין לו תימוכין לעצם קיומו משום מקור בדרך כלל אין דברים כאלה ארבעים ושש שנים אחרי המלחמה. נראה לי שהמדובר במבצע יחיד במינו שהאדם שטוען שהיה מעורב בו מביא טענה כזאת בלי שיהיה לכך שום מקור אחר בכתב ..בכל אופן יש להניח שאהוד ברק יודע במה המדובר ואם היה מבצע כזה הוא יאשר זאת. כמו כן 46 שנים אחרי המלחמה אפשר לפנות לפיקוד צפון ולבקש את יומני המבצעים שלהם עבור העניין הספציפי הזה. אני מאמין שיש בכך עניין לציבור לגבי המבצע הצבאי היחיד שמר נתניהו פיקד עליו .

היסטוריונים שבוקיפדיה אולי תפנו לפיקוד צפון בעניין הזה? 46 שנים אחרי המלחמה מגיע לנו לדעת מה היה אותו מבצע מסתורי שעליו פיקד ראש ממשלת ישראל לעתיד.
אתה מתאים לפנייה לפיקוד הצפון כמו כל ויקיפד אחר. אני מקווה שהקב"ט שם יסכים, כמונו, שתזדהה בכתובת IP.
בהתחשב בכך שנתניהו השתחרר מצה"ל בדרגת סרן, סביר שפיקד על מבצעים נוספים, שגם את תיאורם לא זכינו לקבל - ככה זה, צה"ל לא ממהר לחשוף את סודותיו. דוד שי - שיחה 17:28, 1 בנובמבר 2019 (IST)

איני יודע יותר ממה שכתוב בספרים השונים על מר נתניהו בעברית ובאנגלית אבל יש להניח שחלקם או כולם מתבססים על המידע שמר נתניהו מסר לכותבים בעניין. ולא על שום מקור מידע אחר. יוצא דופן הוא "סיירת " מטכ"ל " של משה זונדר " שלמחברו יש להניח היו מקורות מידע נוספים על פעילותו של מר נתניהו בסיירת המטכ"ל. והוא משום מה עוסק בספר בהקשר למר בנימין נתניהו אך ורק במבצע הצלת מטוס סבנה שבו הוא אמנם עוסק בפירוט. על מבצע זה כידוע מר נתניהו לא פיקד. ונפצע במהלכו.

ישנן שמועות ברשת על תפקודו של מר נתניהו במהלך מבצע זה ועל כך שהיה קשור בהרג אחת הנוסעות במטוס "סבנה " אבל לא אחזור עליהן כאן. כי אלו רק שמועות.

בכל אופן זהו כמעט המבצע היחיד מכל סוג שהספרים השונים העוסקים במר נתניהו מאזכרים שהיה קשור אליו במלחמת ההתשה. בספרים שנכתבו בשיתוף פעולה עימו וגם בערך בוויקיפדיה מאוזכרים מבצעים שונים שלחם בהם אבל גם מהם ברור שהוא פיקד על יחידה קטנה מאוד של אנשים, והמבצעים שעליהם פיקד בזמן מלחמת ההתשה כנראה לא היו חשובים בפני עצמם כי אחרת היינו שומעים עליהם הרבה יותר ..מטעמו של מר נתניהו.

כל מה שאנו קוראים עליו ברוב המוחלט של הספרים על מבצע שמר נתניהו היה קשור אליו ,זה מבצע מטוס הסבנה. אי לכך יש חשיבות לדעת יותר על אותו מבצע במלחמת יום הכיפורים.זה היה מבצע בזמן מלחמה. ויש חשיבות היסטורית לדעת כיצד תפקד מר נתניהו באותה מלחמה. יש להניח שפיקוד צפון לא יתלהבו בלשון המעטה לתת את יומני המבצעים שלהם לסתם ויקיפד לא ידוע ובוודאי לא בהקשר למר נתניהו.

אי לכך אני מציע שאיזה היסטוריון מקצועי שנמצא כאן מאלו שעוסקים בהיסטוריה צבאית של מלחמת יום הכיפורים נגיד אורי בר יוסף או אולי עיתונאי שעוקב אחרי מה שנעשה בוויקיפדיה יפנו בעניין לפיקוד צפון ויבקשו לקבל את הנתונים בעניין. לדעתי יכול לצאת מזה מאמר אקדמאי מעניין או לפחות כתבה מעניינת בעיתון הארץ או בידיעות או במעריב על המבצע שעליו פיקד מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים וכך נוכל לפתור את הבעיה שיש לגבי אמינות המידע המועט שקיים על מבצע זה.

חתימתו של נתניהו בערך[עריכת קוד מקור]

שלום, אף על פי שקיימת חתימה של נתניהו בוויקינתונים, היא אינה מופיעה בתבנית עצמה. הבנתי שמישהו נטרל את שאיבתה, ואני שואלת מדוע? החתימה שלו חשובה ומעניינת (גם אם היא באנגלית). אבקש להשיב את החתימה. מתייגת את בורה בורה שהציע לי כאן לפתוח דיון בנושא. דוג'רית - שיחה 11:32, 26 באוקטובר 2019 (IDT)

זה תקציר העריכה של קיפודנחש: "הסתרת החתימה: וויקינתונים מצביע על חתימה באנגלית, וזה לא נאה ולא יאה, לא נכון ולא מועיל להציג חתימה באנגלית בערך הזה". חזרתישיחה 12:38, 1 בנובמבר 2019 (IST)
Symbol support vote.svg בעד הצגת החתימה, גם אם היא באנגלית. אמירושיחה 08:00, 2 בנובמבר 2019 (IST)
גמני. חזרתישיחה 16:28, 2 בנובמבר 2019 (IST)
Symbol support vote.svg בעד כפי שצוין לעיל. היות שיש כאן 4 מול אחד אני מסיר את הנטרול. בורה בורה - שיחה 00:02, 5 בנובמבר 2019 (IST)
Symbol support vote.svg בעד, בהחלט. אלדדשיחה 00:12, 5 בנובמבר 2019 (IST)
ואף אני באתי על החתום. Eladti - שיחה 00:17, 5 בנובמבר 2019 (IST)
לדעתי לא מתאים לשים בתבנית בפתיח חתימה משפה אחרת. נרו יאירשיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף • 10:21, 5 בנובמבר 2019 (IST)
ישנה חתימה נוספת, עברית? בברכה אגלי טל - שיחה 23:01, 5 בנובמבר 2019 (IST)
יש לי הקדשה של ביבי כולל חתימה על הספר שלו שקיבלתי במתנה. האם אני יכול להעלות את החתימה שלו לויקישיתוף? איך? BAswim - שיחה 22:51, 21 בנובמבר 2019 (IST)
אחרי אישור OTRS מבנימין נתניהו עצמו. דוריאןDGW – Talk 23:07, 21 בנובמבר 2019 (IST)
BAswim, דוריאן, לפי התשובה פה, אין על חתימה זכויות יוצרים. Uziel302 - שיחה 21:20, 17 בינואר 2020 (IST)

שר ביטחון[עריכת קוד מקור]

לפי זה מינויו של בנט לשר ביטחון תקף רק ממחר ולא מהיום.. איתי פ.שיחה 16:38, 11 בנובמבר 2019 (IST)

בנימין נתניהו שר החקלאות.[עריכת קוד מקור]

בנימין נתניהו הוא גם שר החקלאות החל מה-15.11.19. לאחר מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון אורי אריאל התפטר מתפקיד שר החקלאות ובנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל מכהן גם כשר החקלאות. 84.108.190.17 17:37, 23 בנובמבר 2019 (IST)

נכון, אבל זה זניח בהקשר, ודאי ברמת הפתיח. כמו גם תפקידו כשר התפוצות. לא נראה לי שזה תופס פרומיל מזמנו, או מהעניין הציבורי בו. נרו יאירשיחה • כ"ה בחשוון ה'תש"ף • 22:27, 23 בנובמבר 2019 (IST)

בנימין נתניהו הוא גם שר החקלאות ושר התפוצות בפועל. לא מוזכר באף מקום בערך. הוא אמנם שר הבריאות כפי שמופיע בראשית הערך, אך בפועל יעקב ליצמן ממלא את כל פונקציות השר. לא דרמטי, אך יותר מדויק --84.108.190.17 12:27, 7 בדצמבר 2019 (IST)

אין חשיבות במילוי מקום קצר מועד. זניח לחלוטין בקנה מידה אנציקלופדי, וספק אם אתה היית טורח להוסיף את זה אילו היה מדובר במילוי מקום של ראש ממשלה לפני כמה עשרות שנים. נרו יאירשיחה • ט' בכסלו ה'תש"ף • 18:57, 7 בדצמבר 2019 (IST)

פרשת המניות של נתניהו בחברת גרפטק[עריכת קוד מקור]

באפריל 2019 נחשפה פרשת המניות של נתניהו. להלן לוח זמנים של הפרשה:

https://infogram.com/--1hnp27qlxvwy4gq?live

היועץ המשפטי לממשלה אמר שייתן הוראה לחקור אותה, אך הוראה זו לא ניתנה עד היום, כנראה בגלל העומס בתיקים 1000, 2000 ו-4000.

לכאורה מדובר בפרשה בעלת חשיבות נמוכה, כי הפרטים שפורסמו כוללים רק חשדות שלא נבדקו כלל על ידי היועץ המשפטי לממשלה וקל וחומר לא נחקרו במשטרה. מצד שני, מדובר על פעולות כספיות משמעותיות שבוצעו לאורך שנים. לדעתי אלה חשדות כבדי משקל במידה שמצדיקה את אזכורם בערך.

למידע נוסף ניתן לחפש בגוגל "פרשת מניות נתניהו" ולקרוא כתבות בכלי תקשורת מרכזיים שדיווחו במרץ-אפריל 2019 על הפרשה.

-- ‏גבי‏ • שיח 18:59, 3 בדצמבר 2019 (IST)

עם כל הכבוד לדעתך, תשאיר לרשויות להחליט עד כמה החשדות כבדי משקל. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תש"ף • 21:00, 3 בדצמבר 2019 (IST)
עם כל הכבוד לרשויות, מי שמחליט מה יהיה או לא יהיה בערך בוויקיפדיה זה אנחנו. -- ‏גבי‏ • שיח 22:13, 3 בדצמבר 2019 (IST)
מה דעתך על החשדות לגבי בני גנץ והממד החמישי, אתה רוצה להכניס גם את זה לערך שלו, או שבמסגרת הערכים של ויקיפדיה (לדעתך) אתה ממוקד בחשדות נגד "שמרנים" דווקא? נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תש"ף • 23:09, 3 בדצמבר 2019 (IST)
כל נושא לגופו. -- ‏גבי‏ • שיח 07:34, 4 בדצמבר 2019 (IST)
זו הסיסמה הכי מוצלחת עבור מי שרוצה ליצור סטנדרטים כפולים. נרו יאירשיחה • ו' בכסלו ה'תש"ף • 09:58, 4 בדצמבר 2019 (IST)
שטויות במיץ. אולי אני תומך בהוספת המידע על בני גנץ, ואולי לא, ואין שום קשר בין שני המקרים. -- ‏גבי‏ • שיח 11:02, 4 בדצמבר 2019 (IST)
אולי אתה תומך, אבל אתה בטוח הרבה פחות לחוץ להוסיף שם את המידע, וזה לא נובע משיקולים אנציקלופדיים טהורים. נרו יאירשיחה • ו' בכסלו ה'תש"ף • 11:29, 4 בדצמבר 2019 (IST)
שוב, גנץ אינו רלוונטי לפרשת המניות של נתניהו. מדובר בחשדות כבדי משקל שמן הראוי לציינן בערך. -- ‏גבי‏ • שיח 16:37, 4 בדצמבר 2019 (IST)
מה אתה רוצה לציין בערך? יש לך הצעה לפסקה? Tzafrir - שיחה 18:54, 4 בדצמבר 2019 (IST)
להלן הנוסח המוצע: במרץ 2019 דווח בחדשות 13 כי נתניהו החזיק בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי מניות בחברת "גרפטק" שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ", העומדת במרכז פרשת הצוללות. ב-29 בנובמבר 2010 מכר נתניהו את המניות בסכום של 4,300,873 דולר. בתחילה טען נתניהו כי קנה את המניות בהיותו אזרח פרטי, ולאחר מכן חזר בו ואמר כי רכש אותן כשהיה ראש האופוזיציה בשנת 2007. פרקליטות המדינה הודיעה כי יש בידיה מידע נוסף בנושא זה, והיא שוקלת לפתוח בחקירה פלילית. בתגובת הליכוד נאמר כי הפעולות דווחו כדין לרשויות המתאימות ואין בהן כל מידע חדש.
סימוכין: [15], [16]. -- ‏גבי‏ • שיח 19:25, 4 בדצמבר 2019 (IST)
טיסנקרופ נקשרה בשמה של פרשת הצוללות שנים מאוחר יותר. בכל אופן אני תומך בחשיבות האזכור, אבל בהצהרת ההון של נתניהו, לא בוויקיפדיה. בברכה, גנדלף - 21:09, 04/12/19
טיסנקרופ החלה להיקשר לפרשת הצוללות כאשר מיקי גנור מונה לנציגה בארץ בשנת 2009. Tzafrir - שיחה 11:16, 5 בדצמבר 2019 (IST)
בלי קשר להיבט הפלילי (אם קיים), העובדה שנתניהו הרוויח מהעסקה 3.7 מיליון דולר (13.2 מיליון ש"ח) בהחלט שווה אזכור. שושושושון - שיחה 11:41, 5 בדצמבר 2019 (IST)
להזכיר בערך על בנימין נתניהו בוויקיפדיה העברית. דוריאןDGW – Talk 18:49, 5 בדצמבר 2019 (IST)
אפשר לציין בהקשר להונו בבנימין נתניהו#חיים אישיים את מכירת המניות של גרפטק. אני לא חושב שיש מקום לאזכור ש"גרפטק" סיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ", שעומדת במרכז פרשת הצוללות בערך על בנימין נתניהו (אלא אם תהיה חקירה בנושא זה). אולי אפשר לציין זאת בפרשת הצוללות. ערן - שיחה 19:01, 7 בדצמבר 2019 (IST)

תפקידים נוספים בממשלה הנוכחית חסרים בערך[עריכת קוד מקור]

יש להוסיף בערך כי בנוסף לכך שנתניהו מכהן כיום כראש הממשלה, שר הבריאות ושר הרווחה הנוכחי, מכהן גם כשר התפוצות וכשר החקלאות הזמני (ממלא את מקומו של אורי אריאל לאחר שהגיש את התפטרותו) על פי אתר הכנסת: http://www.knesset.gov.il/govt/heb/GovtByNumber.asp 46.116.95.32 20:58, 12 בדצמבר 2019 (IST)

כבר יש דיון למעלה. נרו יאירשיחה • י"ד בכסלו ה'תש"ף • 21:14, 12 בדצמבר 2019 (IST)

אמרה בדף המבוא על השוואה בין מספר ההרוגים בפיגוע טרור בכהונת נתניהו[עריכת קוד מקור]

1. המקור שאליו מפנים עדכני לשנת 2017, משום שהוא מדבר על נתונים מספריים מאוד ספציפיים, יש בעייתיות בשימוש במקור ישן, ואם יש בעייתיות עדיף שלא יופיע בכלל 2. האמירה תלושה, ולדעתי אין לה מקום במבוא. המבוא בא להציג את הנקודות העיקריות של האישיות שבעניינה דנים. אם השוואה של מספר ההרוגים מפיגועי טרור במהלך כהונתו של נתניהו רלוונטית כל כך, למה לא להציג השוואה גם בהקשר לנפגעי תאונות דרכים? או מספר החתולים שנתקעו על העץ? הרי גם זו סוגיה משמעותית... GershonSpider - שיחה 20:57, 2 בינואר 2020 (IST)

פסקת מבוא[עריכת קוד מקור]

אין צורך לכתוב במבוא שבתקופתו פחות אנשים נרצחו בפיגועים. 1. מקור לא עדכני (עדכניות המקור לשנת 2017) לא יכול לשמש לכתיבת שורה שכל מהותה השוואה מספרית בפריסה לשנים 2. איזוטרי! זה המבוא לדף בא להציג את הנקודות העיקריות לגבי האדם, אין צורך להציג פרט מידע זה, באותה מידה שלא קיימת השוואה של מספר ההרוגים בתאונות דרכים לפי ראש ממשלה או שלא מוזכרים מספר החתולים שנלכדו על עצים 3. אם פרט זה באמת היה רלוונטי, למה הוא לא מופיע גם בדפים של ראשי ממשלה אחרים? GershonSpider - שיחה 21:21, 2 בינואר 2020 (IST)

1. מאז 2017 מספר הנרצחים פחת אפילו יותר, כפי שניתן לראות אצלנו ובגוגל. 2. אם הפתיח היה מזכיר איזו תאונת דרכים גדולה, היה מקום לאזן אותה עם סטטיסטיקה השוואתית. מאחר שהוא מאזכר כמה עימותים ביטחוניים - חשוב אף יותר לתת מבט השוואתי בתחום זה. באופן כללי ענייני ביטחון בולטים בפוליטיקה הישראלית הרבה יותר מתאונות דרכים. 3. לא יודע אם אצל אחרים מוזכרים עימותים ביטחוניים בסדר גודל כזה, ורובם גם לא שימשו בתפקיד זמן רב. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תש"ף • 21:28, 2 בינואר 2020 (IST)

לגבי נקודה מספר 1. אם יש לך מקור מידע שמראה אחרת למה לא להוסיף אותו לערך? לא הייתי מצוטט מידע בלי להפנות למקור מידע הולם, יהיה נכון אשר יהיה הציטוט. ואם לא היה לי מקור לא הייתי מצוטט כלל. לגבי נקודה מספר 2. אז מה דעתך שאשים נתונים כלכליים שמראים שהמצב הכלכלי לא כזה טוב כמו שאומרים, בעבור איזון השוואתי? האם כל המשמעות של ביטחון הוא מספר ההרוגים? אתה לא חושב שיש פריטים נוספים בעלי משמעות השוואתית? גודל העימותים, מדיניות עולמית? כלכלה? אסטרטגית האויב? כל אלו דורשים סקירה מעמיקה ויש להם השפעה על מספר ההרוגים ועל כמה אנחנו באמת בטוחים, לא פחות וכנראה גם יותר ממר נתניהו. לגבי נקודה מספר 3. כנראה אצל כל ראש ממשלה מוזכרים עימותים בסדר גודל גדול יותר! אינתיפאדות, מלחמות ישראל, אז ברור שאז היו יותר הרוגים! היו לנו אויבים שאין היום! האויב ניסה לכבוש אותנו, והיום הוא מנסה באמצעות הרתעה ופיגועים! איך אתה בכלל משוואה בין מלחמת יום הכיפורים לגל הפיגועים הפלסטיני?? מה הקשר משך הזמן בתפקיד? הרי הנתונים שמובאים כאן הם מספר הרוגים בממוצע בשנה...אוגוסטוס שלט כנראה יותר מכך קיסר רומאי אחר והוא הביא שקט והרמוניה לאימפריה, אלכסנדר ינאי מלך כמעט יותר מכל חשמונאי אחר ותקופתו הייתה רווית חוסר שקט אזרחי והיו גם חיסולים פוליטיים, אין קשר בין מספר שנות השלטון לבין ביטחון.

1. לפי פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-2019 נרצחו בשנה זו עשרה ישראלים מטרור, כולל מרקטות מעזה. לפי הערך המקביל של 2018 - נרצחו אז 14. מספרים נמוכים מאוד יחסית, גם לעומת השנים הקודמות. אין צורך לרדת לכזו רזולוציה בערך. 2. הפתיח לא עוסק כרגע בנושאים כלכליים, אם אתה רוצה אין לי התנגדות שתביא גם נתונים כאלה, למשל העלייה בתל"ג ובשכר החציוני, ירידת האבטלה, ירידה באי-שוויון ובשיעור העוני. אולי תצליח למצוא אפילו נתון שלילי ברוח דבריך. מאחר שהפתיח כן מסכם אירועי טרור (שגם הם מושפעים מן הסתם משלל גורמים), יש מקום גם לתת מבט על. 3. אני כלל לא בטוח שאויבינו היום חלשים יותר. נרו יאירשיחה • ו' בטבת ה'תש"ף • 10:18, 3 בינואר 2020 (IST)
GershonSpider צודק, מדובר במידע איזוטרי שלא מתאים לפתיח. יש מקום, אולי, להציגו בגוף הערך. מקובל אצלנו לציין אירועים ביטחוניים משמעותיים כבר בפתיח, לא מקובל למנות גופות. בר 👻 שיחה 05:54, 4 בינואר 2020 (IST)

משלח יד[עריכת קוד מקור]

מתחת לתמונה מצוין מהם הייסורים בהם עסק נתניהו. נתניהו בתחילת דרכו היה איש מכירות, אולם אחד המשתמשים הסיר לי את העריכה לאחר שהוספתי אותה GershonSpider - שיחה 21:24, 2 בינואר 2020 (IST)

הכוונה כמובן למקצוע של ממש, לא לזה שהיה בייביסיטר בכיתה ח'. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תש"ף • 21:28, 2 בינואר 2020 (IST)

בין השנים 1980–1982 עבד כמנהל השיווק של חברת הרהיטים "רים תעשיות"

מתוך עמוד ויקיפדיה "בנימין נתניהו" GershonSpider (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

זה עדיין מרכיב שולי בקורות חייו, לא כזה שמקומו בתבנית המידע. דוד שי - שיחה 09:25, 3 בינואר 2020 (IST)

דיווח שאורכב ב-03 בינואר 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בפתיחה הפותחת לא כתוב כי הוא מכהן גם כשר התפוצות וכממלא מקום שר החקלאות.

לגבי מקור מידע מספר 1, המקור לא עדכני כשהנתונים שעליו הוא מדבר הם השוואתיים ולכן בהכרח יש שיהיו עדכניים לפחות מהשנה (המקור עדכני ל-2017). בכל מקרה, הדף איננו מאמר טיעון אז נראה שאין הגיון לציין שמספר ההרוגים בפיגועים נמוך יותר בהשוואה לתקופות אחרות

נרו יאיר?--שלום1234321אפצישיחה • ו' בטבת ה'תש"ף 20:52, 2 בינואר 2020 (IST)
זה דיון לדף השיחה, אבל אציין שמאז 2017 המספרי ירדו אפילו יותר, כפי שאפשר לראות גם בערכים הרלוונטיים אצלנו. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תש"ף • 21:07, 2 בינואר 2020 (IST)

אני חדש כאן, למה כוונתך כשאתה כותב דף השיחה? ויקיפדיה זה מקום לעובדות, אם הנתונים אכן ירדו, צריך להראות זאת עם מקורות בדף של נתניהו זה לא מספיק שזה בדף שלך

הפגיעה בחוק ביטוח בריאות ובתקציב הבריאות[עריכת קוד מקור]

עם הקמת ממשלת נתניהו הראשונה ב-1996 החלה סידרה של צעדים שפגעו בעקרונות חשובים של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שנחקק ב-1995, ובתקציב הבריאות, שקוצץ בצעדי ענק מכ-10% מסך התקציב לכ-7% מסך התקציב. ב-2003 הניח יוזם חוק ביטוח בריאות, חיים רמון, הצעת חוק לתיקון כל הפגעים וליישום תוכנית המיתאר להרחבת הביטוח הממלכתי, ובעיקר הכללת הביטוח הסיעודי והעקרונות להרחבת סל הבריאות וסל התרופות, וכן החזרת השתתפות המעסיקים בביטוח הבריאות למצב שהיה קיים בזמן ממשלת יצחק רבין. בהצעת החוק הזאת תמכה חזית רחבה של ראשי מערכת הבריאות וצמרת המומחים והחוקרים בתחום זה. אולם שר האוצר נתניהו התנגד לקבלת הצעת החוק של רמון והכשיל את קבלתו בכנסת. אין שום ויכוח על העובדה, שמצב מערכת הבריאות החל להדרדר מאז לפי כל פרמטר אובייקטיבי ומדדים בינלאומיים. כל הנושא הזה נעלם מהערך על נתניהו ואי אפשר להכליל אותו בערך, בגלל ההגנות שמשיתים עליו כל הזמן. 85.64.60.11 14:43, 25 בינואר 2020 (IST)

האם תוכל להביא אסמכתאות לדבריך? דוד שי - שיחה 15:09, 25 בינואר 2020 (IST)
חסרות אסמכתאות להדרדרות מערכת הבריאות מאז 1995? למשל:
הצעת החוק של רמון מ-2003 לביטול הפגיעה המצטברת בחוק ביטוח בריאות וליישום התוכנית להשלמת החסר בחוק, שהוסרה מסדר היום עקב התנגדות שר האוצר נתניהו (ראה דברי ההסבר לחוק) https://main.knesset.gov.il/Activity/Legislation/Laws/Pages/LawBill.aspx?t=lawsuggestionssearch&lawitemid=30581
ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון הרופאים בשירות המדינה: "מימונו של חוק בריאות ממלכתי סורס שנה לאחר שנחקק, עקב ביטולו של המס המקביל. ב–20 השנה העוקבות, גזל האוצר ממערכת הבריאות כ–13 מיליארד שקל עקב פיצוי בחסר על הגידול באוכלוסייה והתייקרות מדדי הבריאות." https://www.themarker.com/news/health/.premium-1.6805396
פרופ'גבי בן-נון (בתקופה הרלוונטית פקיד בכיר ואחר כך סמנכ"ל משרד הבריאות בתחומי ביטוח בריאות, תכנון וכלכלה): "מיד לאחר חקיקת החוק החלו באוצר להעלות יוזמות שמשמעותן המצטברת הייתה ביטול חוק ביטוח בריאות ממלכתי. דוגמאות לכך הן ההצעה לאפשר לקופות החולים להתחרות על מחיר פרמיית הביטוח או ההצעה לסל שירותי בריאות דיפרנציאלי, שלפיה כל קופת חולים תוכל להציע תכולה שונה של שירותים, הצעה שבעצם מרוקנת את החוק מתוכן. הם לא הצליחו להעביר הצעות אלה, אבל אז ב-1996 [הערה: כלומר, עם קום ממשלת נתניהו הראשונה] הם העלו רעיון חדש: ביטול המס המקביל, שהיה התשלום של המעסיקים עבור שירותי בריאות. מס זה ביחד עם מס הבריאות היוו את המקורות העיקריים למימון חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הרעיון הכלכלי שעמד מאחורי צביעת מקורות אלה למערכת הבריאות היה שמקורות אלה צמודים לקצב הצמיחה של המשק הישראלי וכל עוד המשק צומח, יהיה מספיק כסף למימון מלא של מערכת הבריאות ללא צורך בהשלמות מתקציב המדינה. משרד האוצר הבין זאת, ומתוך חשש לאבד את כוחו להשפיע על מערכת הבריאות, הוא ביקש לבטל את מקור ההכנסה של המס המקביל והציע שהוא ישלים את הכסף שיחסר מתקציב המדינה (בזמנו זה עמד על חמישה מיליארד ש"ח). ואכן לאחר ביטול המס המקביל העביר משרד האוצר את הכסף דרך תקציב המדינה. בכך הוא החזיר את המנגנונים שאפשרו לו לשלוט על זרם המקורות למימון חוק ביטוח בריאות ממלכתי והנציח את התלות של המערכת בתקציב המדינה. משרד האוצר שהתנגד לחוק יצר בכך את מנגנון השחיקה שלו."https://law.acri.org.il/he/2235285.64.60.11 17:06, 25 בינואר 2020 (IST)
טענות של פוליטיקאים יריבים ושל ארגוני עובדים אינן מספיקות. נשארנו עם פרופ' בן נון. בניגוד לניסוחים הדרמטיים שלך (שבאווירת ימים אלו נשמעים כמו תעמולת בחירות), הוא מתון הרבה יותר ולא מדבר על "פגיעה", "הידרדרות", "צעדי ענק", "הכשיל", "שום ויכוח", "לפי כל פרמטר". אם זה לא מספיק, בקישור המלא ניתן לראות שלדבריו השינוי החל ב-1983, מוקדו באוצר, והוא השפיע לדבריו על ממשלות ימין ושמאל. נדמה לי שהוא מבהיר היטב מדוע נתניהו אינו הגורם. נרו יאירשיחה • כ"ח בטבת ה'תש"ף • 21:19, 25 בינואר 2020 (IST)
בתור המגן הבלתי נלאה של ה"אמת", שמנהיגיו לעולם מדייקים, היית צריך להתאמץ, "נרו יאיר", יותר, ובעיקר לדייק. גבי בן-נון כתב במפורש, שפקידי האוצר ניסו מהרגע הראשון (החוק התקבל ב-1994) לחפש דרכים שהיו עלולות לחסל את החוק, אבל בממשלות רבין-פרס לא יכלו לעשות זאת. רק כאשר נתניהו נעשה ראש ממשלה, בוטל בקלי-קלות המס המקביל של המעסיקים. לידיעתך - רק זה לבדו יצר גירעון מצטבר של עשרות מיליארדי שקלים. ממשלת רבין (ואחר כך זו של פרס) חיסלה את הגירעון הקודם שנוצר בתקציב בעיקר בתקופת ממשלות שמיר, והגדילה אותו במיליארדי שקלים כל שנה, עד 1996, כאשר ממשלת נתניהו החלה לחסל באבחות חרב את כל ההעלאה הזאת. קרא את המחקר "אור וצל בהתפתחותו ויישומו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי", שכתבו שני חוקרים מטעם משרד הבריאות - טוביה חורב וניר קידר. הם סיכמו את 15 השנים הראשונות של החוק - 1995-2000. הם כתבו בעמ' 23: "השינוי המהותי ביותר בתחום מקורות המימון בוצע מאוחר יותר במסגרת חוק ההסדרים במשק המדינה לשנת 1997. טרם החלת החוק וגם בתקופה הראשונה לאחר יישומו ועד לשנת 1997, הועברו לקופות־החולים, כחלק מהכנסותיהן השוטפות, תשלומי המעסיקים, אשר שולמו למוסד לביטוח לאומי לפי חוק מס מקביל. זאת, בנוסף לדמי ביטוח בריאות ומקורות אחרים. תשלומים אלה היוו מקור מימון ”מסומן”, שהיה מיועד לקופות־החולים ללא כל התניות. כך, לדוגמה, בשנת 1996 היוו מס הבריאות והמס המקביל כ־85 אחוז ממקורות המימון שיועדו לאספקת שירותי הבריאות בחוק. משנת 1997 בוצע שינוי בחוק מס מקביל, שבמסגרתו בוטלה חובת תשלום המס המקביל." בעמ' 22 הם מנו את האסונות המימוניים שנחתו על חוק ביטוח בריאות: "1. ביטול המס המקביל. 2. שיעור המימון באמצעות ”תקציב מסומן” לקופות החולים הצטמצם. 3. שיעור המימון הציבורי במערכת הבריאות מצטמצם והולך. 4 .גדל השיעור שנקבע כ'הכנסה נורמטיבית' של הקופה בגין השתתפויות מבוטחים בשירותי בריאות.:https://www.health.gov.il/PublicationsFiles/econ_light_shadow.pdf
עצתי לך, נ"י, שתמשיך לעסוק אך ורק במה שאתה מבין בו, ובעיקר תשתדל לדבוק באמת. אם בכל זאת תתעקש לעסוק בנושא, תמצא (בעזרת google למשל) עשרות מאמרים, ספרים וכתבות, שיגידו לך כולם אותו דבר. קרא, למשל, את הספר "רווחה מתקתקת" של פרופ' יוסי תמיר והכלכלנית מוריה אבנימלך, ואז אולי תשכיל. וזכור: "הפוסל - פוסל במומו".
טוב, אני משתדל לא להתעמת עם אנונימיים תוקפניים. אסתפק בציון חוזר לקישור החיצוני שהוא עצמו הביא: מבט מבפנים: פרופ' גבי בן נון על מערכת הבריאות, באתר האגודה לזכויות האזרח. הקורא יוכל לבדוק בעצמו כמה פעמים נתניהו מוזכר שם (0, וגם לא רבין ופרס שהזכיר), מתי חלה לדעת הכותב נקודת השינוי (1983) והאם אני שוגה שכתוב שם סמוך להתחלה המשפט הבא: "מדיניות זו הונהגה לאורך השנים הבאות הן על ידי ממשלות ימין והן על ידי ממשלות מהשמאל ללא הבדל". גם בציטוטים החדשים לא הצלחתי למצוא את שמו של נתניהו, אולי פספסתי משהו. נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תש"ף • 09:46, 26 בינואר 2020 (IST)
"תוקפנים"? אני עוקב אחריך שנים... קשוט עצמך תחילה. כרגיל, אתה מתחמק מהתייחסות למקורות נוספים שהזכרתי. מאה פעמים אתה מופיע רק כאן, בשיחה על הערך "נתניהו", וכשישנם נתונים חיוביים לדעתך בתקופת נתניהו, הם נקשרים לדעתך לנתניהו (שהוא, כמובן, לא פוליטיקאי, ולכן יש להאמין לכל מה שהוא אומר), ואתה מוצא להם מקום בערך. משהו קרה במחצית 1996 (אחרי משהו אחר שאירע ב-1995), שממנה והלאה נשחק תקציב ביטוח הבריאות הממלכתי ב-25% (לפי מחקר שערך גבי בן-נון עבור דיון בבג"ץ ב-2012) - וזאת אחרי תגבור ניכר של תקציב הבריאות בשנים 1992-1996. אני מאמץ את זכרוני, ונזכר בקושי רב, שב-1996 קמה איזושהי ממשלה חדשה עם אג'נדה כלכלית וחברתית חדשה (אגב - לא רק בבריאות אלא גם בצמצום מסיבי של הבנייה למגורים ובתחומים נוספים אחרים). מי היה ראש הממשלה שהיה אחראי בלעדי לשינוי-המדיניות הזה? אולי יצחק רבין?85.64.60.11 10:48, 26 בינואר 2020 (IST)
והנה הדגמת שוב את סגנונך. נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תש"ף • 10:52, 26 בינואר 2020 (IST)
שוב ושוב - כשאתה נכשל עניינית כישלון חרוץ - אתה נטפל קרתנית לסגנון כתירוץ. חבל על המשך הדיון, שהרי אתה לא תניח להביא כאן דברים כהווייתם, כהרגלך. 85.64.60.11 01:06, 27 בינואר 2020 (IST)